Vanja Pirc

 |  Mladina 7

Intervju kot propaganda

Inšpektor oglobil Večer, ker je pred volitvami objavil intervju o sociali

Šele mesec dni mineva, odkar je policija vložila kazensko ovadbo zoper pisatelja Gorana Vojnovića, ker naj bi bil glavni junak njegove knjige Čefurji raus žalil policiste. Odločitev je sprožila toliko ogorčenja, da je policija nazadnje odstopila od pregona, njen generalni direktor pa je ponudil odstop. Kot da se organi v sestavi notranjega ministrstva iz tega ne bi ničesar naučili, so zdaj zakuhali še eno podobno zgodbo.
Zanjo tokrat ni poskrbela policija, temveč inšpektorat za notranje zadeve, ki je odločil, da morata časnik Večer ter njegov direktor in odgovorni urednik Uroš Skuhala plačati skupno 1043,24 evra globe, ker naj bi bil Večer ob lanskih državnozborskih volitvah kršil volilni molk, saj je objavil intervju z dekanom Fakultete za socialno delo dr. Bogdanom Lešnikom. In kako naj bi kršil volilni molk? Je Lešnik agitiral za kakšno politično stranko? Je bralce pozival na volitve? Sploh ne. Lešnik ni niti z besedico omenil katere od političnih strank, temveč je govoril o socialni problematiki. Odločitev inšpektorata je prav zato, milo rečeno, nerazumna. Prav takšna je utemeljitev, da je Večer kaznovan zato, ker so v intervjuju spregovorili o »vplivu politike na življenje ljudi«, o »desnici in levici, o nacionalističnih strankah oziroma latentno nacionalističnih« in o neizpeljavi »načrtovanih neoliberalnih reform« prejšnje vlade, s čimer naj bi posredno vplival na odločitve volivcev.
V Večeru so se na odločbo odzvali z ogorčenjem, saj inšpektor za notranje zadeve očitno ne loči novinarskega dela od politične propagande. Napovedali so pritožbo, pri čemer jih je podprl dr. Andraž Teršek z ljubljanske pravne fakultete, ki meni, da je odločba pravno nevzdržna, nedopustna in nepravilna. Večer je odločno podprlo tudi Društvo novinarjev Slovenije. Z začudenjem je ugotovilo, da se inšpektorat sploh ukvarja s primeri, ki temeljijo na »domnevno subtilnih namigih in vibracijah«, medtem ko ob evidentnih manipulacijah volilne zakonodaje, denimo v primeru predvolilno-propagandnih brezplačnikov, ni ukrepal.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.