23. 9. 2007 | Mladina 37
Razprodaja Slovenije
Ker vlada privatizacijo izvaja v naglici in konspirativno, obstaja resna nevarnost, da bo dolgoročni iztržek manjši od optimalnega
Naj se ve, čigave so Slovenske železnice
V Sloveniji s privatizacijo velikih gospodarskih družb nimamo veliko izkušenj, zato bi pričakovali, da se bo vlada zadeve lotila skrajno previdno. A nič od tega. V zadnjem letu pred iztekom mandata je privatizacijo korenito pospešila, saj so na mizi za prodajo trenutno Luka Koper, Intereuropa, Slovenske železnice, Telekom Slovenija in Zavarovalnica Triglav. Vlada hiti iz dveh razlogov: ker želi uresničiti zavezo iz koalicijske pogodbe o izstopu države iz gospodarstva in ker naslednji vladi noče pustiti nobenih vzvodov za obvladovanje gospodarstva. A zdi se, da vlada privatizacijske postopke vodi brezglavo in nepregledno, zato obstaja resno tveganje, da dolgoročni iztržek ne bo tako ugoden, kot bi lahko bil. Odprodaja deleža države v podjetju je lahko seveda tudi modra odločitev, vstop in tudi prevzem podjetja s strani strateškega partnerja, ko ta korak omogoči rast in razvoj podjetja, ki ga drugače ni mogoče zagotoviti, tudi sicer ni slaba poteza. Ni malo primerov, ko je bilo to nujno potrebno za nadaljnji razvoj in prodor podjetja na tuje trge. Takšna primera sta bila na primer kranjska Sava in novomeški Revoz. Vendar tega pravila ni mogoče uporabiti posplošeno.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?