Istospolni in heterospolni

Predlog zakona o istospolni partnerski zvezi je primeren za nadaljnjo obravnavo, malo pa je verjetno, da bo sprejet še v tem sklicu parlamenta

Parada ponosa v Ljubljani 3. julija 2004

Parada ponosa v Ljubljani 3. julija 2004
© Gregor Hvastja

Na zadnji letošnji redni seji, v ponedeljek, se zvečer po stolu ni živčno presedal zgolj nekdanji zunanji minister, temveč tudi nekaj predstavnic in predstavnikov GLBT-scene, ki so čakali na prvo obravnavo predloga zakona o istospolni partnerski zvezi. Medtem ko je Dimitrij Rupel po neizvolitvi za podpredsednika državnega zbora vidno užaljen odvihral iz dvorane in pogled namenil zgolj novemu političnemu kompanjonu Janezu Janši, ki je tudi sam nemudoma zapustil sejno dvorano, za njima pa še večina opozicijskih poslancev, so predstavniki gejevske in lezbične scene že nestrpno pogledovali na uro v pričakovanju zadnje, 27. točke dnevnega reda. Po sedmih letih mencanja in prekladanja papirjev je vladajoči koaliciji končno uspelo, da je v parlament pripeljala tudi ta dolgo pričakovani predlog zakona. Čeprav je vsem jasno, da je za sprejetje zakona - ki bi uredil vprašanje istospolnih partnerjev - v tem mandatu premalo časa, je očitno za naše politike velik napredek že to, da se je sploh znašel v proceduri. Da smo prišli do sem, so morali v evropskem parlamentu napisati vrsto priporočil, zgled pa so nam morale dati tudi številne evropske države, ki so to problematiko že uredile. Zakon bi teoretično lahko sprejeli že v tem sklicu državnega zbora, če ne bi deset opozicijskih poslancev s prvopodpisanim Janezom Drobničem zahtevalo splošno razpravo, ki bo sprejemanje zakona zavlekla. Kot se je pokazalo na prvi obravnavi predloga zakona, pa v primeru zamenjave oblasti najverjetneje sploh ne bo več govora o diskriminaciji lezbijk in gejev, niti o zakonu, ki po mnenju desne politične opcije pomeni neposreden napad na družino.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje: