• Luka Volk

    13. 11. 2020  |  Mladina 46  |  Politika

    Skrite cene goriva

    Vlada je oktobra izpeljala še zadnji korak pri deregulaciji cen naftnih derivatov. Zdaj lahko trgovci sami prosto določajo, koliko stane liter goriva.

  • Stanka Prodnik

    13. 11. 2020  |  Mladina 46  |  Kultura  |  TV

    Kako sta Možina in Omerza odkrila nekaj, česar Stanovnik ni skrival

    Pri svojih 70 letih bi bil lahko Igor Omerza zadovoljen upokojenec. Ni imel slabe kariere. V prejšnjem režimu je bil direktor malega podjetja MikroAda, ki ga je ustanovila ZSMS, država pa mu je dovolila, da služi z uvozom računalnikov (v tem podjetju je bil zaposlen tudi Janez Janša). Omerza je takrat sodeloval z Mladino, bil je tudi ustanovni član Odbora za varstvo človekovih pravic. Po prvih volitvah je postal direktor Službe družbenega knjigovodstva (a se je funkcije hitro naveličal). Leta 1992 je bil v državni zbor izvoljen na listi Demokratske stranke (skupaj z I. Bavčarjem, J. Kacinom in D. Ruplom). Leta 1994 se je stranka združila v veliko LDS in tako so se spet vrnili na oblast, Janezu Janši pa so se odrekli, ko je moral zaradi afere Depala vas zapustiti mesto obrambnega ministra. Omerza je leta 1997 postal še podžupan pri ljubljanski županji Viki Potočnik.

  • IK, STA

    13. 11. 2020  |  Politika

    Twitter z opozorilom označil tudi Janšev tvit

    Družbeno omrežje Twitter je do srede z opozorilom, da gre za sporno ali varljivo vsebino, opremilo okoli 300.000 objav v povezavi z volitvami v ZDA. Opozorila pa nameravajo dodajati tudi v prihodnje, so v četrtek sporočili iz Twitterja.

  • Robin Dolar

    13. 11. 2020  |  Mladina 46  |  Kultura

    Šah na Netflixu

    Šah je v popularni kulturi navadno prikazan na precej banalen način, ki nima dosti zveze z dejansko igro. Morda vidimo nekaj potez, kjer lik, ki naj bi bil posebej prekanjen (detektiv, znanstvenik, manipulativni bad guy), kar naenkrat žrtvuje kraljico in potegne šah mat iz nemogoče situacije, po možnosti s potezo, ki nima nobenega smisla ali pa celo sploh ni mogoča. Problem je jasen: če bi se dejansko poglobili v samo igro, to ne bi bilo filmsko zanimivo, kar pomeni, da ima zgolj nepomembno simbolno vlogo, saj vsi vedo, da naj bi šah igrali pametni ljudje.

  • Staš Zgonik

    13. 11. 2020  |  Mladina 46  |  Politika

    Šolska neznanka

    Po koncu jesenskih počitnic so se šolarji v Avstriji kljub ustavljanju javnega življenja vrnili v šole. Doma so ostali zgolj srednješolci. Zanje se je začel pouk na daljavo. Šolski minister Heinz Fassmann je, kot je poročal časnik Der Standard, na novinarski konferenci izrazil prepričanje, da gre za sorazmeren ukrep. »Srednješolci so z vidika širjenja okužb pomembnejši dejavnik, poleg tega pa se lažje učijo na daljavo in ne potrebujejo nenehne navzočnosti odraslih.«

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    13. 11. 2020  |  Mladina 46  |  Kolumna

    Posiljeni četrtek

    Izgredi pretekli četrtek so bili vsaj deloma izdelek Janševe oblasti – če že ne od nje zasnovani in naročeni, pa vsaj izrabljeni. Prvič kot poskus, da bi vse, tudi mirne proteste proti oblasti izenačili in diskreditirali. Drugič, da bi se Janša pokazal kot branitelj pred njimi, se pravi kot varuh zakonitosti in varnosti. Tretjič kot demonstracija moči. V vsakem primeru je bilo to napenjanje mišic glede na število nasilnežev pretirano. In v vsakem primeru dogajanje priča, da je vrh te oblasti živčen, makiavelističen in sposoben za vse.

  • Jure Trampuš

    13. 11. 2020  |  Mladina 46  |  Politika

    Otroci so kolateralna škoda

    Poleg Češke je Slovenija edina država v Evropski uniji, ki je na izobraževalnem področju ravnala tako rigorozno, da je zaprla vse šole in vrtce. Tudi na fakultetah pouk praktično že od začetka študijskega leta poteka na daljavo. V Belgiji so ravnali podobno, le da so se tam odločili za daljše podaljšanje počitnic. Razlog za šolski »lockdown« je bojazen, da bodo šole postale središče epidemioloških okužb. To se sicer ni zgodilo.

  • Vasja Jager

    13. 11. 2020  |  Mladina 46  |  Politika

    Rdeče cone, slepe pege

    Že v prvem valu epidemije covid-19 so bili domovi za ostarele ključna žarišča bolezni, med njihovimi prebivalci pa največji delež smrtnih žrtev. V pomladnih mesecih so bile okužbe s koronavirusom usodne za 82 oskrbovancev domov za ostarele, kar je bilo okoli 80 odstotkov vseh žrtev, ki jih je epidemija tedaj terjala v Sloveniji. Očitno je bilo, da vlada ne obvladuje položaja v socialnovarstvenih zavodih in da pristojni ne vedo, kako ustaviti pustošenje virusa med starostniki. Domovi so izbruh epidemije pričakali brez ustrezne zaščitne opreme in kadrovsko podhranjeni; za nameček je vlada vztrajala, da morajo okužene stanovalce zadrževati v domu, namesto da bi jih sproti premeščali v bolnišnice. Čeprav bi pričakovali, da bo človeški davek zadostoval za bolj odločen, predvsem pa učinkovit nastop odločevalcev v drugem valu epidemije, se to ni zgodilo. Ceno neodločnosti in nesposobnosti pa s svojimi življenji znova plačujejo starostniki.

  • Zakaj Janša ne prizna Trumpovega poraza

    Ko so za novega ameriškega predsednika razglasili Joeja Bidna, so ameriške ulice in trge sunkovito preplavile evforične, poskočne, razposajene, ekstatične množice – ljudje so kar skakali in blazneli, se veselili in smejali, plesali in peli. Kot da bi osvojili Super Bowl. Ali pa kot da bi ponovno likvidirali Osamo bin Ladna. To je bilo vsesplošno praznovanje, pravo rajanje. Na ulice in trge so se zgrnili vsi, ki jih je Trump demoniziral – od muslimank do transspolnih oseb, od Mehičanov do feministk. Pred davnimi leti bi temu rekli: rajanje okrog drevesa svobode. In natanko tako se je zdelo: kot da vse tiste množice slavijo prihod svobode. Kot da je padel Berlinski zid. Kot da je prišel VE Day – dan, ko je brezpogojno kapitulirala nacistična Nemčija.

  • Študentski upor zoper Orbána

    V madžarski politiki se je odprlo novo bojno polje – Univerza za gledališče in filmske umetnosti v Budimpešti. Po poskusu vlade, da bi jo spravila pod svoj politični nadzor, so se študenti univerze odločili, da jo zavzamejo in novemu vodstvu ne dovolijo vstopa v zgradbo. Poteza bi lahko ogrozila njihovo izobraževanje in celo poklicne možnosti, vendar je kljub temu verjetno edini način, kako zaščititi integriteto svojih bodočih poklicev. Njim v podporo se je na ulice Budimpešte zgrnilo več kot deset tisoč ljudi.

  • »Videz šteje«

    Na ameriških volitvah je bila na voljo alternativa, ki sporoča marsikaj o aktualnem stanju liberalne in neoliberalne paradigme v politiki in ekonomiji. Na eni strani narcistično moteni predsednik, katerega politični govor se zvede na goli gnev, na drugi strani ostareli liberalec, ki s svojim nastopom komaj pri kom vzbudi zanimanje. Angry Don versus Sleepy Joe. A te uvodne opazke ne ciljajo na neko kuhinjsko psihologijo likov. V različicah ameriškega belega moškega – agresivnega republikanca in anemičnega demokrata – si stojita nasproti dve končni stanji političnega liberalizma in ekonomskega neoliberalizma.

  • Uredništvo

    13. 11. 2020  |  Politika

    Izšla je nova Mladina: KJE SE NAM JE ZALOMILO?

    Izšla je nova Mladina! Naslovnico je oblikoval Damjan Ilić, fotografija pa je iz predvolilnega oglasa stranke SDS na zadnjih volitvah leta 2018. Kje se nam je zalomilo, sprašujemo tokrat. Pomemben razlog za razrast okužb je vladno neizdajanje karantenskih odločb oktobra. O tem piše Jure Trampuš v naslovni temi v letošnji že 46. številki. Več v vašem najljubšem tedniku, ki je že na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani. #Mladina46 

  • IK, STA

    12. 11. 2020  |  Politika

    Janša: »Nekaj tednov izpada šole lahko nadomestimo z nekaj tedni podaljšanja v poletje«

    Razmere so težke in zgolj z razumom in solidarnostjo lahko zmoremo, je po novih ukrepih zaradi epidemije tvitnil premier Janez Janša. "Nekaj tednov izpada šole lahko v skrajnem primeru nadomestimo z nekaj tedni podaljšanja v poletje. Tedna izpada zdravstva in posledic ni mogoče nikoli popraviti. Niti posledic izpada v kritični industriji," je dodal. Obenem pa je danes, kljub zdravstveni krizi v državi, ponovno napadel medije, zaradi česar je bil v zadnjih mesecih deležen tudi številnih opozoril uglednih mednarodnih institucij. "Smo sredi izjemno resnih razmer, neprimerljivih s čemerkoli, kar smo preživeli doslej. RTV_Slovenija smo za nedeljo ali ponedeljek predlagali enourni pogovor o stanju in ukrepih vlade. A "nacionalka" s tremi programi nima programskega časa. Edina javna TV v katerikoli državi," je tvitnil premier, ki se ga je zaradi nenehnega tvitanja prijel vzdevek Maršal Twito.

  • IK, STA

    12. 11. 2020  |  Politika

    Hojs: »S petkom prepoved vsakršnega zbiranja«

    Vlada je na današnji seji odločila, da se s petkom prepovejo vsa zbiranja, razen družin in znotraj istega gospodinjstva, je povedal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Prav tako od ponedeljka lastništvo nepremičnine ali plovila ne bo več med izjemami za prehajanje meje brez karantene.

  • IK, STA

    12. 11. 2020  |  Politika

    Gantar: »Ustavlja se javni potniški promet in zapirajo nenujne trgovine«

    Vlada je na današnji seji podaljšala večino dosedanjih ukrepov, hkrati pa je sprejela nekatere dodatne omejitve. Po besedah ministra za zdravje Tomaža Gantarja bo ustavljen javni potniški promet, od ponedeljka bodo znova zaprte nenujne trgovine. Ukrepi so predvideni za naslednjih 14 dni, potem pa bi lahko sledilo nadzorovano sproščanje.

  • Opravičilo Sloveniji

    Ime mi je Omar Abidi, star sem 27 let in prihajam iz Alžirije. Sem oseba, o kateri ste v novicah brali pred letom in pol. Ukradel sem namreč avto in ugrabil starejšega moškega. Najprej bi se vam rad opravičil, ker pišem v angleškem jeziku (besedilo je bilo prevedeno, op.u.), vendar ne znam pisati v slovenščini. Zdaj, ko sem odslužil svojo zaporniško kazen, želim slovenskim državljanom in državljankam povedati, zakaj sem zabredel v težave.

  • Peter Petrovčič

    12. 11. 2020  |  Politika

    Policija prvič v zgodovini streljala z gumijastimi naboji in električnim paralizatorjem

    Stopnje sile in uporabe prisilnih sredstev v postopkih zoper prebivalstvo s strani policije, torej stopnje represivnosti policije v posameznem, konkretnem primeru ni mogoče preprosto pripisati avtoritarnosti in represivnosti vladajoče politike. V splošnem pa stopnja represivnosti policije vedno sovpada z nagnjenostjo vladajoče politike k represiji. To nas, skorajda brez izjem, uči zgodovina. Da bo policija pod trenutno vlado v Sloveniji postala bolj represivna so napovedovali mnogi. Z razlogom. In to se kaže že nekaj časa, pretekli teden pa je postalo še posebej očitno.

  • Danes je nov dan

    12. 11. 2020  |  Družba

    Drage besede

    Janez Janša, ki je zaradi svojih agresivnih tvitov pridobil vzdevek Maršal Twito, se na Twitterju treplja po rami. Tokrat si s seje vlade, kjer so potrdili osnutek novega svežnja protikoronskih ukrepov PKP6, jemlje zasluge za reševanje delovnih mest.

  • Jure Trampuš

    6. 11. 2020  |  Mladina 45  |  Politika

    Farizeji

    V resnici ni nobeno presenečenje, da katoliška cerkev podpira vlado Janeza Janše. Ne samo zato, ker je predsednik vlade v politični govor vpeljal besedo »bog« in ker je javno razkril svojo vernost, podpirala ga je že prej. Janša, njegova vlada in vsaj dve stranki v njej katoliško cerkev vseskozi razumejo kot ideološko zaveznico. In ona se do njih tako tudi obnaša. A seveda pri vsem skupaj ne gre za vero, ponižnost, sprejemanje moralnih zapovedi, odprtost, solidarnost; tudi Marjan Šarec hodi v cerkev, prav tako Miro Cerar, pa takšne podpore od katoliške cerkve v času, ko sta bila predsednika vlade, nista bila deležna. Katoliška cerkev vlado podpira zato, ker je prepričana, da bo z njeno pomočjo lažje uresničila svoje interese, povezane s šolstvom, financiranjem, z novimi vatikanskimi sporazumi.

  • IK, STA

    12. 11. 2020  |  Politika

    Kacin: »Vlada bo danes večino ukrepov zagotovo podaljšala«

    Vlada bo na današnji seji odločala o morebitnih zaostritvah ali omilitvah ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Po besedah vladnega govorca za covid-19 Jelka Kacina bo večino dosedanjih ukrepov zagotovo podaljšala, morebitne spremembe pa so odvisne od skupne presoje.

  • Uredništvo

    12. 11. 2020  |  Politika

    »Koalicija, napočil je čas, da vstanete in se Janši zahvalite za sodelovanje«

    "Čeprav bo že nastalo škodo težko sanirati, pa jo je z dovolj hitro in odločno politično reakcijo najbrž možno v bistveni meri vsaj omiliti. Pri tem seveda ne bodo zadostovale zgolj javne izjave nestrinjanja z Janševimi 'čivki' – in ga kljub temu še podpirati na oblasti. Saj v tem vsakdo zlahka prepozna hinavščino – s tem pa tudi politično nekredibilnost celotne politike, ki vodi Slovenijo. Takšnega dodatnega zdrsa pa si slovenska demokratična politika zdaj res ne more več privoščiti."

  • IK, STA

    12. 11. 2020  |  Svet

    Orban želi opoziciji otežiti sodelovanje na volitvah

    Na Madžarskem želi vlada premierja Viktorja Orbana otežiti skupni nastop opozicije na prihodnjih parlamentarnih volitvah. Predlog reforme volilne zakonodaje bi namreč strankam zapovedoval, da lahko liste oblikujejo le tiste stranke, ki imajo svoje kandidate v najmanj 50 volilnih okrajih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

  • Uredništvo

    12. 11. 2020  |  Politika

    Damijan: »Mene v politiki po letu 2022 ne boste videli«

    "Ne, mene v politiki po letu 2022 ne boste videli. Tudi zdaj me ne bi. Politika je stvar, ki me absolutno ne zanima. Zdaj sem se angažiral zgolj za to, da se opozicija poenoti in se organizira v tem, da se zamenja sedanja škodljiva oblast, da normaliziramo državo, stabiliziramo gospodarstvo in zdravstvo ter da oblikujemo novo razvojno strategijo."

  • STA

    12. 11. 2020  |  Družba

    »V času šolanja na daljavo otroci občutno preveč igrajo videoigre«

    Zaradi epidemije novega koronavirusa se je veliko dejavnosti preselilo na splet, od šolanja in nakupovanja do druženja. Socializacija je še posebej pomembna za mlade, zato ob odsotnosti osebnega stika in izpadu aktivnosti, s katerimi so prej zapolnili svoj čas, več časa preživijo na spletu. To lahko s sabo prinaša tudi težave, ugotavljajo v centru Logout.

  • STA

    12. 11. 2020  |  Družba

    Nimate ustreznega varstva otrok? Tu je nekaj alternativ.

    V času, ko delo v vrtcih zaradi epidemije poteka v omejenem obsegu, šolski pouk pa poteka na daljavo, se mnogi starši soočajo z vprašanjem, kako poskrbeti za varstvo otroka med njihovo službo. Nekaj rešitev za to vprašanje obstaja, med drugim uveljavljanje višje sile zaradi varstva otroka.

  • Uredništvo

    12. 11. 2020  |  Kultura

    Plakati na temo strpnosti

    Na ploščadi pred Slovensko hišo (Figovec) je do 2. decembra na ogled mednarodna razstava plakatov na temo strpnosti. Z razstavo obeležujejo 16. november, mednarodni dan strpnosti in hkrati odpirajo možnost za dialog o tej temi v širši družbi. Na razstavi je predstavljenih 36 plakatov, ki vsak v svojem jeziku uprizarjajo besedo strpnost. Avtor razstave je svetovno znani grafični oblikovalec in ilustrator Mirko Ilić, pobudnik projekta Poster Tolerance Show, ki združuje oblikovalke in oblikovalce z vsega sveta. 

  • DK, STA

    11. 11. 2020  |  Politika

    Gantar: »Še kdo dvomi, da zaostritve ukrepov niso nujne?«

    V Sloveniji je bilo v torek ob 7515 testih potrjenih 2217 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih je bil 29,5-odstoten, je na Twitterju sporočil minister za zdravje Tomaž Gantar. "Še kdo dvomi, da zaostritve ukrepov niso nujne? Za zdravje ljudi gre," je ob tem zapisal. O ukrepih in vseh predlogih, vezanih na zaustavljanje epidemije, bo vlada razpravljala in odločala v četrtek.

  • Oštro.si

    11. 11. 2020  |  Politika

    Janševi podatki o številu postelj za bolnike s covidom-19 niso bili točni

    Predsednik vlade Janez Janša je 19. oktobra v odgovoru na poslansko vprašanje poslanca LMŠ Janija Möderndorferja povedal, da je bilo v Sloveniji 13. marca ob vseh možnih rezervah in naporih na voljo okoli 120 postelj za oskrbo covid bolnikov. »Danes je teh kapacitet bistveno več, najmanj 400,« je še dodal.

  • Danes je nov dan

    11. 11. 2020  |  Družba

    Bonton pišejo zmagovalci

    Naj vas člana vlade, Matej Tonin in Igor Zorčič, ter drugi, ki bodo še skočili na vlak spodobne komunikacije na internetu, ne prelisičijo. Zagotovo jim ni mar za diskurzivne standarde na Twitterju. Vsaj, kar se ministra za obrambo in predsednika državnega zbora tiče, ni z zaničevanjem, žaljivkami in slabimi šalami nič narobe, če jih predsednik vlade govori "lastnemu" ljudstvu. Tudi sicer je dovoljeno napadati vsakogar. Naključne mimoidoče, ljubitelje trenirk, rekreativne kolesarje, novinarje, sodnike, ministre in predsedniške kandidate ... Le (očitnih) zmagovalcev in bodočih voditeljev "najpomembnejše" države na svetu ne.

  • IK, STA

    11. 11. 2020  |  Svet

    Do Janše kritični tudi britanski BBC ter nemški in švicarski časopisi 

    Številni tuji mediji v zadnjih dneh kritično ocenjujejo vedenje slovenskega premierja Janeza Janše, ki je že pred razglasitvijo zmagovalca ameriških predsedniških volitev zmago pripisal republikancu Donaldu Trumpu, po zmagi demokrata Joeja Bidna pa se kot eden redkih svetovnih voditeljev ni odločil za čestitke.