• DK, STAD

    28. 9. 2020  |  Politika

    Trump, ki naj bi bil milijarder, leta 2016 plačal le 750 dolarjev davka

    Davčne informacije o predsedniku ZDA Donaldu Trumpu, ki jih je včeraj zvečer objavil New York Times, so pokazale, da je leta 2016 plačal le 750 dolarjev davka. Skoraj ves dobiček, ki ga je imel v desetletju, pa naj bi Trump zaslužil s plačo od televizije NBC za oddajo Vajenec. Trump navedbe zavrača, češ da gre za lažne novice. Na novinarski konferenci je Trump še zatrdil, da plačuje veliko davkov tudi državi New York. Na vztrajanje novinarjev, naj pove, kaj je v članku napačno in kaj je potem res, pa se je Trump poslovil z govorniškega odra.

  • Danes je nov dan

    28. 9. 2020  |  Družba

    Živel trg prosti, dividend nikoli zadosti!

    Vlada je sporočila, da bo s koncem meseca prenehala regulirati cene pogonskih goriv izven avtocestnega križa. V imenu prostega trga, skladno z mantro o ponudbi in povpraševanju, bodo lahko sedaj podjetja, ki ponujajo gorivo, tudi prosto določala cene. Zagovorniki liberalizacije cen lajnasto ponavljajo, da bodo na trg vstopili tuji ponudniki, ki jih do sedaj ni bilo.

  • IK, STA 

    28. 9. 2020  |  Svet

    V EU ni prostora za območja brez pravic skupnosti LGBTI

    Veleposlaniki 50 držav in mednarodnih organizacij na Poljskem, med njimi tudi Slovenije, so v odprtem pismu, objavljenem v nedeljo, pozvali k spoštovanju pravic pripadnikov skupnosti LGBTI. Človekove pravice so univerzalne, veljajo tudi za pripadnike LGBTI skupnosti, kar bi morali podpirati vsi, so med drugim zapisali.

  • DK, STA

    28. 9. 2020  |  Družba

    Slovenski srednješolec osvojil zlato medaljo na mednarodni matematični olimpijadi

    Slovenski srednješolci so bili zelo uspešni na letošnji 61. mednarodni matematični olimpijadi, ki je zaradi pandemije potekala na daljavo. Dijak I. gimnazije v Celju Luka Horjak je za Slovenijo osvojil prvo zlato medaljo na matematičnih olimpijadah, so sporočili iz Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije. Horjak je med 616 tekmovalci osvojil 22. mesto, kar je po pojasnilih Gregorja Dolinarja iz društva izjemen uspeh, sploh za tako majhno državo, kot je Slovenija. 

  • DK, STA

    28. 9. 2020  |  Družba

    »Tekme v dvoranah dodatno tveganje«

    Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Thomas Bach, ki se je v nedeljo udeležil sklepnega dela svetovnega prvenstva v kolesarstvu v Imoli, je ocenil dogajanje, povezano z izvedbo poletnih olimpijskih iger v Tokiu, ki so jih zaradi pandemije novega koronavirusa prestavili za leto dni. Priznal je, da bodo dvoranski športi prinesli dodatno tveganje, kljub temu pa v krovni svetovni organizaciji za olimpijske športe ne razmišljajo, da bi vsa olimpijska tekmovanja izpeljali na prostem.

  • DK, STA

    28. 9. 2020  |  Svet

    Vladnih 300 milijonov evrov za organizatorje dogodkov

    Avstrijska vlada bo namenila 300 milijonov evrov za pomoč organizatorjem dogodkov. Ta sektor so pandemija covida-19 in številni z njo povezani omejitveni ukrepi močno prizadeli. Država bo tako priskočila na pomoč organizatorjem sejmov, kongresov ali kulturnih dogodkov v primeru odpovedi prireditve ali močno okrnjene izvedbe.

  • Damjana Kolar

    28. 9. 2020  |  Kultura

    Tedenski napovednik kulturnih dogodkov

    Priporočamo  premiero avtorske predstave Not Dead Enough / Vestern, ki se poigrava s prenosom filmskega žanra v gledališki prostor, premiero socialne drame Naše skladišče avtorice Tjaše Mislej, letošnje prejemnice Grumove nagrade za najboljše dramsko besedilo, dokumentarec Delphine in Carole, uporni muzi  v režiji Callisto McNulty, razstavo slik Tine Dobrajc z naslovom Prazne so grape, koncert Vlatka Stefanovskega.

  • DK, STA

    28. 9. 2020  |  Kultura

    Zaradi korone odpovedali celotno sezono

    Iz newyorške Metropolitanske opere so sporočili, da zaradi še vedno prisotnega novega koronavirusa odpovedujejo celoten program sezone 2020/21. Kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, je opera zaradi pandemije soočena z največjo krizo v dosedanji 137-letni zgodovini, predstav pa ne bodo izvajali vsaj do septembra 2021.

  • IK, STA

    27. 9. 2020  |  Politika

    Kacin: »Vlada bo v prihodnjih dneh sprejela dodatne ukrepe«

    Podatki o številu novopotrjenih okužb z novim koronavirusom za soboto niso obetavni, je za STA dejal vladni govorec Jelko Kacin. Pozitivnih je bilo namreč 8,29 odstotka vseh v soboto opravljenih testov, v bolnišnicah pa se zdravi 80 bolnikov s covidom-19, je izpostavil. Po njegovih besedah bo vlada v prihodnjih dneh sprejela dodatne ukrepe.

  • Zakaj opozicija Janši ne pokaže janše

    Slovenija je nedavno v Bruslju izgubila bitko za teran. Kar je seveda absurdno: bitko za teran je bilo namreč lažje dobiti kot izgubiti. Natanko na to sem pomislil ob interpelaciji ministra Aleša Hojsa: to interpelacijo je bilo lažje dobiti kot izgubiti. Lažje je bilo uspeti kot pa zamočiti. A zgodilo se je prav to: opozicija je izgubila. Pomagalo ni niti Mladinino petkovo jutranje darilo – razkritje, da je Hojs izredno poceni kupil parcelo s pogledom na morje. Živo si lahko predstavljate, kako uboga, že kar dolgočasno nemočna bi bila interpelacija brez tega razkritja, saj bi se vse skupaj zvedlo na vprašanje, katera Hojsova odločitev je bila spornejša: to, da je odpravil odločbo o prepovedi koncerta hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona, ali to, da je odredil nadzor nad delom kriminalistov Nacionalnega preiskovalnega urada? Nenadoma se je zdelo, da je nemara še najspornejša njegova odločitev, da zelo poceni kupi parcelo s pogledom na morje.

  • Jure Trampuš

    25. 9. 2020  |  Mladina 39  |  Politika

    Zbudite se!

    Tako, čisto na tiho, sredi interpelacije zoper ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa in prepirov o tem, kdo naj bi bil, če in ko bo odšla Aleksandra Pivec, novi podpredsednik vlade, je v parlamentu na seji mandatno-volilne komisije potekala običajna razprava o imenovanjih. Poslanci so se pogovarjali o izvolitvah v sodniške funkcije, o državni volilni komisiji ter o novem človeku, ki naj bi na predlog vlade postal član nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije.

  • IK, STA

    27. 9. 2020  |  Družba

    Parada ponosa v Ljubljani: »Ne, nismo še na cilju«

    Na ljubljanskih ulicah se je včeraj odvila jubilejna, 20. Parada ponosa, prireditev, ki poziva k zagotavljanju pravic skupnosti LGBTIQ+. Tokrat so ob bok pravic skupnosti postavili pravice širše civilne družbe, ki so ogrožene, in pozvali k skupnemu boju različnih družbenih gibanj za demokratično in človekoljubno družbo.

  • Uredništvo

    26. 9. 2020  |  Politika

    FOTOGALERIJA: »Galeta ne damo!«

    Včeraj so se v Ljubljani ponovno odvili petkovi protivladni protesti. Tokrat v znamenju novice, da želijo oblastniki žvižgača Ivana Galeta na zavodu za blagovne rezerve odpustiti. Utrinke fotografov si lahko ogledate v fotogaleriji spodaj.

  • Uredništvo

    27. 9. 2020  |  Družba

    »Nehali smo razumeti drug drugega«

    "V naši družbi smo preprosto nehali razumeti drug drugega. Razumem, da politika tega ne more početi – politika je pač igra, ki se med drugim igra s simulacijo dialoga, ki to ni, s polarizacijo in neprestanim napadanjem. A življenje je veliko več kot politika in družbo si delimo tudi z ljudmi, katerih stališča se nam zdijo včasih škodljiva. Brez razumevanja ne more priti do omilitve najgrozljivejših stališč in ideologij. Če bomo vsi sprejemali radikalno delitev, družba na koncu ne bo več znosna."

  • Uredništvo

    27. 9. 2020  |  Družba

    »Z razraščanjem neofašizma prihaja znova do nadzora nad ženskim telesom«

    "Zelo težko je govoriti, zakaj je tako, predvsem zato, ker ni ne družbene ne politične volje, da bi bilo drugače. Je pa veliko aktivističnih skupin in nevladnih organizacij, ki opozarjajo in se borijo, medtem ko kot družba še nismo pokazali dovolj zrelosti, da bi razumeli, da so pravice žensk človekove pravice. Hkrati z razraščanjem neofašizma in neokonservatizma prihaja znova do nadzora nad ženskim telesom, odločitvami, spolnostjo, vse se skuša potisniti nazaj v čas, ki naj bi bil že mimo, in to na račun ženske družbene skupine, ki bo tako v še slabšem položaju."

  • N'toko

    N'toko

    25. 9. 2020  |  Mladina 39  |  Žive meje

    Ukradena zgodovina

    Slovenska desnica obožuje debate o zgodovinskih krivicah, o belih in rdečih, o komunistih in disidentih ... Še danes, ko so se generacije zamenjale in je od stare države ostal komaj kak spomenik, so Janševi mediji polni obračunov s komunisti. Jasno, kulturni boj je bil desnici pomemben pripomoček pri osvajanju državnih institucij – pri pohodu na gospodarstvo, šolstvo in medije so se namreč lahko sklicevali na to, da so levičarji na položajih le zato, ker so jih podedovali od prejšnjega režima. Strategija je bila učinkovita in kmalu so vse nasprotnike, ne glede na starost ali politični izvor, začeli razglašati za dediče komunizma (za mlajše sicer raje uporabljajo od Američanov sposojeni izraz »kulturni marksisti«). Ključni del te operacije je seveda blatenje prejšnjega režima – bolj ko desnici uspeva slikati Jugoslavijo kot en velik gulag, Komunistično partijo pa kot krdelo krvoločnih avtokratov, manj legitimnosti imajo levičarji. V procesu se je resnična zgodovina jugoslovanskega komunističnega projekta zabrisala in zamenjala s preprosto enačbo »komunizem = totalitarizem«. Zrelativizirani niso bili le izjemni dosežki partije, ampak celo njena negativna zapuščina.

  • Damjana Kolar

    27. 9. 2020  |  Kultura

    Razstava tedna: Mojstrovine Pinakoteke Praškega gradu

    V Narodni galeriji v Ljubljani bo od 1. oktobra 2020 do 3. januarja 2021 na ogled razstava Mojstrovine Pinakoteke Praškega gradu, na kateri bo razstavljenih več kot petdeset del (slike, kipi, zlatarski izdelki) iz zbirke Rudolfa II. in njegovih naslednikov, ki so delo zgodnjih nizozemskih, flamskih, nemških in italijanskih slikarjev, kot so Lucas Cranach, Hans von Aachen, Hans Holbein, Tizian, Paolo Veronese, Jacopo Tintoretto, Guido Reni, Peter Paul Rubens in drugi.

  • Danes je nov dan

    26. 9. 2020  |  Družba

    Obleka, da se ne vidi človeka

    Obrazne maske so postale stalnica. Namesto razpravljanja o njihovi koristnosti in iskanja razlogov za povečanje nezaupanja v znanost pa raje poglejmo še njihovo drugo funkcijo.

  • Uredništvo

    26. 9. 2020  |  Politika

    Krek: »Ni samo vlada tista, ki ne spoštuje ukrepov«

    "Poglejte, ni samo vlada tista, ki ne spoštuje ukrepov. So še drugi, tudi nacionalna televizija. Treba je vedeti, kaj je strokovno in kaj ne. Če greste na Facebook, boste Facebook doktor. Zelo veliko ljudi to bere."

  • Uredništvo

    26. 9. 2020  |  Družba

    »Ne preseneča me, da odločevalci nimajo pojma o delovanju novinarstva«

    "Ne samo to, da odločevalci ne razumejo novinarstva, slabo jim gre tudi na področjih, na katerih delajo oziroma na katerih bi morali biti strokovnjaki. V zadnjih dneh in tednih, ko se spet soočamo s porastom okužb z novim koronavirusom, je bilo preveč nejasnih, celo nepravilnih navodil. Ne razumejo in ne poznajo lastnih navodil, niso jim jasne lastne politike, zato tudi ne zmorejo ljudem posredovati jasnih navodil. To, da niso sposobni svojega temeljnega dela dobro opraviti, gleda trenutno celotna Slovenija. Zato me tudi ne preseneča, da nimajo pojma o delovanju novinarstva v sodobnem svetu. Namesto da taki ljudje ne komentirajo področij, na katerih niso strokovnjaki, pri tem celo vztrajajo."

  • DK, STA

    26. 9. 2020  |  Družba

    Dvajset let Parade ponosa

    Danes bo v Ljubljani potekala 20. Parada ponosa. ki se bo začela že dopoldne na Stritarjevi ulici, ob 17. uri pa bo z Metelkove krenil protestni pohod udeležencev po ulicah središča Ljubljane. Na Trgu republike in Prešernovem trgu bodo sledili nagovori, zaključek pa bo z govori ob 19. uri na Metelkovi. V dveh desetletjih od protestnega shoda proti homofobiji v Ljubljani, ki velja za prvo Parado ponosa pri nas, so pripadniki skupnosti LGBTIQ+ uspeli izbojevati nekaj pravic. Še vedno pa niso enakopravni člani skupnosti pri nas, opozarja predsednica Društva Parada ponosa Ljubljana Simona Muršec. Na to bodo opozorili tudi na današnji paradi.

  • Damjana Kolar

    26. 9. 2020  |  Kultura

    Film tedna: Bog obstaja, ime ji je Petrunija

    V Kinodvoru bo 30. septembra ob 20.30 premiera filma Bog obstaja, ime ji je Petrunija v režiji Teone Strugar Mitevske. Film, posnet po resničnem dogodku, ki je pred leti vznemiril malo makedonsko skupnost, je dobitnik nagrade LUX in nagrade Art kino mreže Slovenije. Po projekciji bo sledil pogovor z režiserko po Skypu.

  • DK, STA

    26. 9. 2020  |  Svet

    Pandemija poglablja neenakost

    V zadnjih desetih letih je bil dosežen izjemen napredek pri izboljšanju zdravja žensk, otrok in mladostnikov po svetu, ki pa ga ogrožajo pandemija covida-19, konflikti in podnebna kriza, v zadnjem poročilu opozarjajo Unicef, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Sklad ZN za prebivalstvo.

  • DK, STA

    26. 9. 2020  |  Svet

    80. obletnica rojstva Johna Lennona

    Sean Lennon, sin Johna Lennona, ki bi 9. oktobra praznoval 80. rojstni dan, ob očetovem jubileju pripravlja dvodelno radijsko oddajo na Radiu 2, ki deluje pod okriljem BBC. V oddaji bo med drugim mogoče prisluhniti intervjuju, ki ga je Sean opravil s Paulom McCartneyjem, v katerem bo govora zlasti o odnosu med obema Beatloma, spregovorili pa bo tudi Seanov polbrat Julian in njegov boter Elton John, še piše BBC

  • Borut Mekina

    25. 9. 2020  |  Politika

    Galeta želijo odpustiti

    Ivan Gale, najslavnejši slovenski žvižgač, bo očitno v kratkem izgubil službo. Novo vodstvo zavoda za blagovne rezerve mu je namreč ta teden prepovedalo opravljati delo na zavodu, kjer je še vedno zaposlen, danes pa se je moral oglasiti pri direktorju zavoda Toniju Rumpfu na »zagovoru«, tik pred izredno odpovedjo delovnega razmerja.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    25. 9. 2020  |  Mladina 39  |  Uvodnik

    Ustavilo se bo

    Eden redkih resnih dokumentov o poteku šolanja v času koronavirusa v Sloveniji je dopis, ki ga je ta teden ministrici za šolstvo Simoni Kustec poslal Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture. Želimo si, da bi tak dokument pripravilo ministrstvo, ki ga vodi Simona Kustec, z občutljivim razumevanjem razmer in hkrati jasnim popisom nevralgičnih točk, ki lahko, če ne bodo obvladovane, dejansko ustavijo celoten proces.

  • Uredništvo

    25. 9. 2020  |  Družba

    Nagrajen tudi Mladinin Proglas

    V Festivalni dvorani v Ljubljani se je včeraj s podelitvijo prestižnih nagrad zaključil celoletni projekt WEBSI Spletni prvaki, ki ga je zaznamovala epidemija, a tudi rekordno število prijavljenih projektov. Kot Naj agencija je ponovno slavila Agencija 101, kot Naj naročnik pa podjetje A1, ki je s projektom Live shop v sodelovanju z DROM Agency postal tudi Generalni spletni prvak.

  • Uredništvo

    25. 9. 2020  |  Družba

    Pred petkovim protestom: »Ta vlada dela za elite, bogate in kapital na račun delavk in delavcev!«

    Organizatorji protestov so sporočili, da bodo po Sloveniji tudi danes že tradicionalno potekali petkovi protivladni shodi. Ob tem so opozorili na nekaj zahtev in podatkov ter jih delili na družabnih omrežjih. "Ta vlada dela za elite, bogate in kapital na račun delavk in delavcev!" so zapisali v naslovu, nato pa navedli, da "primerjalno po raziskavah danes 40 odstotkov Slovencev zasluži manj kot leta 1980". 

  • DK, STA

    25. 9. 2020  |  Družba

    Protest mladih podnebnih aktivistov

    Pod okriljem pobude Petki za prihodnost mladi podnebni aktivisti danes po vsem svetu znova pripravljajo množične proteste. Gre za prvo takšno akcijo od izbruha pandemije novega koronavirusa. Proteste v središču Ljubljane napovedujejo tudi slovenski Mladi za podnebno pravičnost.

  • Staš Zgonik  |  foto: Uroš Abram

    25. 9. 2020  |  Mladina 39  |  Družba

    »To epidemijo in vse, ki bodo prišle za njo, smo si nakopali sami« 

    Prvi val epidemije sta zaznamovala obračun z neposlušno stroko in medčloveška solidarnost, ob vnovičnem povečevanju števila okuženih pa so se v ospredje prerinile druge stvari. Stroka je vsaj na videz poenotena, toda ljudje so zaradi vmešavanja politike in utrujenosti od neprestane koronske pripravljenosti vse bolj skeptični do njenih priporočil, po družabnih omrežjih cvetijo alternativne razlage. Poudarjanje solidarnosti je zamenjalo sklicevanje na osebno svobodo.