• Vasja Jager

    5. 6. 2020  |  Mladina 23  |  Družba

    Dopust za vse?

    Pred turistično sezono se pojavljajo številna vprašanja glede turističnih vavčerjev, s katerimi bo država deloma subvencionirala potrošnjo domačih gostov v turističnih obratih. Gre za ukrep, ki bo državni proračun stal približno 345 milijonov evrov, kar je največja takšna državna intervencija v zgodovini samostojne Slovenije. Pri tem pa v javnost prihajajo posamezna poročila o nesporazumih pri rezervacijah in tudi o poskusih zlorab sistema. Vendarle turistični ponudniki in ekonomska stroka menijo, da gre za ukrep, ki se bo po začetnih otroških boleznih izkazal za učinkovitega. Pri čemer je Janšev »New Deal za turizem« lahko zgolj dobrodošel prvi korak pri korenitem prestrukturiranju panoge glede na zahteve sodobnega potrošnika in resničnost postkoronskega sveta.

  • Kaj pa, če res ne vedo, kaj delajo?

    Razmišljal sem, ali je sploh še treba odgovarjati na obtožbe vladnega govorca vlade RS za covid-19 Jelka Kacina, da objavljam ali izjavljam očitke, podtikanja in neresnice na račun zdravstvene oskrbe obolelih v domovih starejših občanov. Ali pa na podobne trditve v izjavi, ki so jo poslali iz kabineta ministra za zdravje, kjer so moje in druge podobne zapise obtežili še z njihovo nevarnostjo: da ustvarjajo stisko pri državljanih Slovenije, zlasti oskrbovancih socialnovarstvenih zavodov in njihovih svojcih, pa tudi pri zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu.

  • Marcel Štefančič jr.  |  Ilustracija: Franco Juri

    5. 6. 2020  |  Mladina 23  |  Politika

    Zakon linča

    Najprej se je zgodilo nekaj grozljivega: štirje belski policaji so v Minneapolisu (Minnesota) na tla zbili in vklenili temnopoltega Georgea Floyda, ki je menda skušal nekaj plačati s ponarejenim dvajsetdolarskim bankovcem, potem pa mu je eden izmed policajev brutalno pokleknil na vrat. Floyd je ječal: »Ne morem dihati!« In: »Ne ubijte me!« Ljudje, ki so to gledali, so policaja moledovali, naj ga ne ubije. A policaj je na njem klečal toliko časa, dokler ni najprej omedlel in potem izdihnil. Bi policaj na tla zbil belca, ki bi hotel plačati z dvajsetdolarskim bankovcem? Malo verjetno. Bi mu pokleknil na vrat? Ne, sploh ne. Bi mu na vratu klečal osem minut? Zanesljivo ne. Bi mu na vratu klečal, dokler ne bi umrl? Kje neki.

  • Staš Zgonik

    5. 6. 2020  |  Mladina 23  |  Družba

    »Za varnost smo očitno pripravljeni žrtvovati vse«

    Ksenija Mahkovic Hergouth je anesteziologinja z Onkološkega inštituta, ki že 25 let dela na oddelku za intenzivno terapijo. Prejšnji mesec je bilo v Sobotni prilogi Dela objavljeno njeno pismo, ki je poželo izjemno veliko odobravanja. V njem se je spraševala, ali so bili strogi zaščitni ukrepi res sorazmerni s tem, kako hudo epidemijo smo doživeli. Naslovila ga je ’Koronapsihoza’. »Skrbi me za prihodnost. Skrbi zato, ker se bolezen covid-19 začenja kazati v manj strašljivi luči, to dejstvo pa spremljajo ravno nasprotna svarila in ukrepi.« Ob tem je opozorila, da imajo zdravniki, ki so ob epidemiji dobili izjemen družbeni vpliv, na življenje malo izkrivljen pogled. »Že od mladih let je to pogled skozi bolezen, trpljenje in strah, poleg tega smo v praksi pogosto usmerjeni predvsem na cilj preživetja. /.../ odgovorni, dobronamerni, zaskrbljeni zdravniki vedno vidimo le svoje resnične ali potencialne bolnike, o družbi nasploh in njenem ustroju pa se nam skoraj ne sanja.« Ker družba je, opozarja, vse kaj več kot zgolj skrb za javno zdravje. »Brez družbene nadstavbe, ki je sedaj izjemno ogrožena, smo ljudje samo prazna (zdrava?) telesa, v najboljšem primeru raja. Nesorazmerni ukrepi pri epidemiji, ki zaradi golega fizičnega obstoja odvzamejo človeku skoraj vse, kar ustvarjajo človeški duh in medčloveški odnosi, so nasilje z dobrim namenom.«

  • Pia Nikolič

    5. 6. 2020  |  Mladina 23  |  Kultura

    Več kot le Modrijani

    V torek so kulturni delavci v Ljubljani ponovno protestirali. Tokrat so se v sprevodu sprehodili od Prešernovega trga do ministrstva za kulturo in tam pustili odslužene predmete, ki predstavljajo njihov poklic. Aktiv kulturnih delavcev in delavk načrtuje nadaljevanje protestnih akcij, dokler se ne bo začelo ministrstvo za kulturo z njimi vsaj pogovarjati. S protestom želijo opozoriti tudi na zategovanje pasu zaradi zmanjšanja kulturnega proračuna, ki se jim zdi napačna rešitev, saj se delež proračuna, ki ga ministrstvo prejme na podlagi BDP, zmanjšuje že od leta 1991. Samo od leta 2012 se je zmanjšal za 20 odstotkov. Na čelu ministrstva za znanost, izobraževanje, kulturo in šport je bil tedaj Žiga Turk. V sklopu tedanjega varčevanja je vlada pod vodstvom SDS načrtovala odpravo Javne agencije za knjigo in Slovenskega filmskega centra. V istem času je takratni župan Dunaja Michael Häupl za Mladino povedal, da se avstrijska prestolnica reševanja iz recesije loteva drugače. Namesto vlaganja v infrastrukturo so se na Dunaju odločili za vlaganje v kulturo, saj naj bi se to »bolj splačalo«. Za podobno strategijo so se tedaj odločile tudi Nemčija, Švedska, Finska in Francija. Danes, osem let kasneje, smo se spet znašli »v času recesije, ko si zaradi negotovosti potrošniki ne upajo in nočejo trošiti,« na blogu opozarja ekonomist dr. Jože P. Damijan in predlaga, da »ko zaradi tega podjetja ne morejo investirati, mora vlada nadomestiti ta izpad agregatnega povpraševanja s povečanimi javnimi investicijami in neposrednim spodbujanjem zasebnega trošenja. Drugega izhoda iz recesije ni.« Vendar se zdi, da 14. vlada Republike Slovenije tudi na tem področju, drugače od na primer svetlega zgleda Nemčije, ne upošteva predlogov strokovnjakov. Namesto kulture med prednostne denimo uvršča le klasične panoge, na primer gradbeništvo. A navkljub prepričanju to nima nujno večjega multiplikativnega učinka na gospodarstvo od kulture.

  • sLOVEnija skozi blodnjave oči Netflixa

    Uradna spletna stran Republike Slovenije je te dni s ponosom oznanila, da se je naša majhna podalpska deželica znašla na Neftlixu, ameriškem velikanu za pretakanje videovsebin: »Sto dvainosemdeset milijonov naročnikov iz sto devetdesetih držav bo lahko gledalo serijo, ki sedeminštirideset minut prikazuje naravne, kulturne in gastronomske lastnosti Slovenije,« je zapisano v spletni objavi. Slovenija – oziroma ljubljanska gostilnica Žmauc – je namreč osrednja tema prve epizode druge sezone dokumentarnega resničnostnega šova Restaurants on the Edge (Restavracije na robu), v kateri »dream-team«, trojec samooklicanih rešiteljev propadajočih restavracij, po vsem svetu »rešuje« gostilne, ki imajo potencial, a nimajo najbolj premišljenih jedilnikov, propadale pa naj bi tudi zaradi slabih notranjeoblikovalskih odločitev. Večina gledalcev serije verjetno nikdar ni – in ne bo – potovala v Slovenijo, zato se bo o naši eksotični kulturi podučila na podlagi (za Slovenijo resnično nereprezentativnih) tradicij in značilnosti, na katere se osredotoča serija. Do konca svojih dni bodo živeli v zmotnem prepričanju, da je Slovenija dežela, kjer cele dneve glodamo polhe in se v jamah nacejamo z oranžnim vinom.

  • Jaša Bužinel

    5. 6. 2020  |  Mladina 23  |  Kultura  |  Plošča

    Lady Gaga: Chromatica

    Lady Gaga sodi v panteon pop div 21. stoletja. V njeni pompozni prezenci, emancipatornih besedilih, ki spodbujajo ljubezen in drugačnost, ter energičnem plesnem popu, ki človeku vliva samozavest, se je prepoznal marsikateri poslušalec. V zadnjem obdobju je ameriška pevka in igralka krenila v drugo smer. Leta 2016 je izšel intimni kantrijevski album Joanne, z Bradleyjem Cooperjem pa je posnela uspešno, čeravno klišejsko romantično glasbeno dramo Zvezda je rojena in zanjo soustvarila glasbo.

  • Uredništvo

    4. 6. 2020  |  Politika

    Zaradi Pahorjeve neodzivnosti odstopil celoten odbor za podnebno politiko

    Danes je odstopil celotni Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko pri predsedniku republike Borutu Pahorju. Kot smo izvedeli je bil ključni razlog Pahorjeva neodzivnost na bistveno zmanjšane možnosti civilne družbe (zlasti nevladnih okoljskih organizacij) pri zaščiti narave in okolja ter nereagiranje na njihovo grobo kapitalsko izrinjanje iz postopkov zaščite v intervencijskih zakonih države.

  • Kako so umirali starostniki?

    V uvodu naj povem, da razprava o tem, kaj se je dogajalo v domovih za starejše občane (DSO) zadeva celo Evropo in še več, ves svet. Znanka, ki dela v zdravstvu v Quebecu-u, mi je povedala, da je v nekaterih zavodih za starostnike vodilno in strokovno osebje enostavno nehalo hoditi v službo in so bile prisotne ob stanovalcih le snažilke in nižje kvalificiran zdravstveni personal. Poznamo zgodbo iz Španije, kjer so vojaki med razkuževanjem doma za ostarele našli trupla stanovalcev. Pa še berem hude zgodbe iz Francije. V Sloveniji se take reči niso dogajale, so se pa dogajale reči o katerih se veliko govori, kar vznemirja državljane in o čemer bo treba izreči mnenje. Pa ne zaradi političnih razlogov ali obtoževanja enih ali drugih. Predvsem zato, ker dogajanja zadevajo širša vprašanja pravic ljudi do dostopnosti zdravljenja, do odločanja o lastnem umiranju, pa tudi občutljivih, pogosto ne enoznačnih etičnih načel delovanja strokovnih služb.

  • IK, STA

    4. 6. 2020  |  Politika

    Tonin in Pahor želita v slovensko vojsko vložiti 780 milijonov evrov

    Obrambno ministrstvo s predlogom zakonom o investicijah na obrambnem področju načrtuje v prihodnjih šestih letih za 780 milijonov evrov investicij v Slovensko vojsko, je včeraj povedal obrambni minister Matej Tonin. Predsednik republike Borut Pahor je ocenil, da bo to vojski zagotovilo, da "še naprej ostane vojaški steber slovenske varnosti".

  • Izpoved kaviar socialistke

    Sem oseba, ki so ji podelili naziv »kaviar socialist«, kar me malo moti, ker ne maram kaviarja, veliko raje imam – vem, da to ni prefinjeno, ampak bog mi pomagaj – slovensko zaseko. Sodim med samooklicano pehotno vardo, kar me v nekem smislu navdaja s ponosom, ker sem zaznala v odnosu oblasti do naše tradicionalne varde tudi pridih spoštovanja, morda celo strahu. No, kakorkoli, te nazive sem pridobila, ko sem nekega petka, ko me je hrbet malo manj bolel kot navadno, odšla pred parlament in se pridružila protestnikom. Socialno dogajanje doživljamo vsak po svoje. Rada bi povedala, kako sem sama doživela proteste.

  • IK, STA

    4. 6. 2020  |  Svet

    VIDEO: Tudi v Londonu na tisoče ljudi protestiralo proti policijskemu nasilju

    V Londonu se nadaljujejo protesti zaradi smrti temnopoltega Georgea Floyda med aretacijo v Minneapolisu. Včeraj se je v britanski prestolnici zbralo več tisoč ljudi, ki so se sprehodili od parka Hyde do britanskega parlamenta. Umor Floyda je obsodil tudi britanski premier Boris Johnson, britanski policisti pa so izrazili solidarnost s protestniki.

  • Danes je nov dan

    4. 6. 2020  |  Družba

    Važno je imenovati se Ernest

    Dnevnik je poročal, da je vlada pri imenovanju Petriča v Beneško komisijo spet prekosila samo sebe. Svojega kandidata jim je uspelo imenovati kljub temu, da je rok za prijave že potekel. Petrič je pojasnil, da na prvi razpis ni bil "pozoren", na drugega – ki je bil brez pojasnila ponovljen – pa se je prijavil, ker so ga na to "opozorili prijatelji".

  • Uredništvo

    4. 6. 2020  |  Politika

    To je naslovnica jutrišnje Mladine

    Nasilje nad demokracijo se stopnjuje in jutri izide nova Mladina. Oblikovanje naslovnice za letošnjo 23. številko je zakrivil Damjan Ilić, fotografijo pa je prispeval Borut Krajnc. Več si preberite jutri! Pri vašem prodajalcu časopisov in na naši spletni strani od 5. junija dalje! #Mladina23 

  • Uredništvo

    4. 6. 2020  |  Družba

    »Ne ploskajte nam več«

    "Epidemije je uradno konec. Natančneje, za nami je uradna razglasitev konca tega vala epidemije. Kar je na podlagi številk, znanih javnosti, upravičeno. Večina ljudi ostaja vsaj delno zaskrbljenih, a hkrati zadovoljnih, da se lahko začnejo vračati k življenju, kot smo ga poznali prej."

  • DK, STA

    4. 6. 2020  |  Svet

    Hrvaška pripravljena na morebitne okužbe v času turistične sezone

    Vodja hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak je opozoril, da je pričakovati posamezne primere okužb z novim koronavirusom zaradi prihodov turistov iz drugih držav na Hrvaško. Zagotovil je, da ima Hrvaška zadostne zmogljivosti za nujno reševanje morebitnega pojava okužb med turisti. Do konca tedna naj bi objavili tudi rezultate 1100 testiranj, s katerimi so preverjali stanje okuženosti med prebivalstvom. "Število pozitivnih je pričakovano nizko, do dva odstotka," je razkril Capak.

  • Uredništvo

    4. 6. 2020  |  Družba

    »Pogosto kakšnega izdelka z višje police ne kupim, saj mi je nerodno ves čas prositi za pomoč«

    "Marsikdaj bi želela kaj kupiti, pa mi je nerodno ... Saj prodajalke in ljudje so prijazni. Ampak ne morem ves čas nekoga prositi, naj mi poda izdelek, da na primer vidim, kakšen je. Pogosto kakšnega izdelka z višje police tudi ne kupim, saj mi je nerodno ves čas nekoga gnjaviti."

  • DK, STA

    4. 6. 2020  |  Družba

    Hrvati verjamejo v teorije zarote glede novega koronavirusa

    Raziskava, ki jo je objavila hrvaška komercialna televizija RTL, je pokazala, da v različne teorije zarote glede pojava novega koronavirusa verjame kar 52 odstotkov Hrvatov. Le 38 odstotkov od 519 sodelujočih v raziskavi je sprejelo znanstveno razlago, da je virus po naravni poti prešel z netopirja na človeka.

  • Uredništvo

    4. 6. 2020  |  Družba

    Ljubljanska parada ponosa praznuje 20. obletnico

    Čeprav je Parada ponosa 2020 prestavljena na september, bo v Desnem atriju Mestne hiše Ljubljana od 5. do 21. junija na ogled pregledna multimedijska razstava, ki obeležuje 20 let Parade ponosa v Ljubljani ter predstavlja materialno in aktivistično dediščino boja za pravice LGBTIQ+ oseb. Gre za prikaz vseh dosedanjih parad ponosa, umeščenih v družbeno-politični kontekst mesta Ljubljana. Retrospektiva izpostavlja najpomembnejše elemente vsake parade in nosi močno sporočilo boja za pravice LGBTIQ+ oseb oziroma boja za človekove pravice v lokalnem okolju.

  • Damjana Kolar

    4. 6. 2020  |  Kultura

    TV napovednik od četrtka do nedelje

    Priporočamo dokumentarec Klub Colectiv, ki beleži dogodke po požaru v nočnem klubu Colectiv v Bukarešti leta 2015, ki je terjal 27 življenj, 180 ljudi pa je bilo ranjenih, politični triler Salvador, v katerem je ameriški fotoreporter priča krizi v medmorski državi Salvador leta 1980, film O telesu in duši, ljubezensko zgodbo o dveh osamljenih delavcih iz budimpeške klavnice, film Čistilci, večkrat nagrajeno dokumentarno oddajo, ki kaže mračni svet digitalnega čiščenja, v katerem internet osvobajajo vsega, kar je sporno.

  • Izak Košir

    3. 6. 2020  |  Politika

    Ko pisanje s kredo postane prekršek

    Forum za demokracijo je objavil javno pismo z naslovom »Policijska represija proti protestnicam in protestnikom je popolnoma nedopustna!«, ki ga podpisujejo 104 imena iz znanstvenega, akademskega in širšega javnega življenja. Podpisnice in podpisniki so zaskrbljeni nad političnim dogajanjem v Sloveniji. Med drugim so zapisali, da je policija na petem kolesarskem protestu (29. maja 2020) proti šestim posameznikom, med njimi tudi proti Jaši Jenullu, uvedla prekrškovne postopke zato, ker so na ulični pločnik s kredo zapisali stavek »Čas je za odstop«. 

  • Uredništvo

    3. 6. 2020  |  Politika

    »Kaj se ti mora dogajati v glavi, da se zdravniškemu osebju zahvališ s floto vojaških letal?«

    "Kaj se ti mora dogajati v glavi, da se spomniš, da bi se zdravniškemu osebju (za res izjemne napore v času epidemije) zahvalil tako, da čez nebo pošlješ floto vojaških letal? In to dvakrat. Namesto, da bi zanje, za pripadnike civilne zaščite in osebje v domovih za starostnike priredil sprejem, se jim zahvalil za izjemne napore in na koncu dodal kot simbolično gesto, da jim bo vlada izplačala 100-odstotni, neobdavčen dodatek k plači za vsak mesec dela v izrednih razmerah."

  • IK, STA

    3. 6. 2020  |  Politika

    Alenka Bratušek zavrnila Janšo

    Izvršni odbor SAB je včeraj soglasno podprl predlog predsednice stranke Alenke Bratušek, da ne podpišejo sporazuma o sodelovanju z vlado Janeza Janše. Kot je pojasnila Bratušek, je zanje sodelovanje pomembno, a je bilo "v dveh mesecih te vlade preveč napak, preveč delitev in diskreditacij, da bi z njo lahko formalno podpisali sporazum".

  • IK, STA

    3. 6. 2020  |  Družba

    Nasprotovanje ukinitvi obveznega RTV-prispevka

    Slovenski center PEN opozarja na nevarnost in neopravičenost vse pogostejših napadov na novinarke in novinarje in nasprotuje poskusom ukinitve obveznega RTV-prispevka. Kot so zapisali, bi to "pomenilo ukinitev RTVS kot edinega pluralnega javnega medija na Slovenskem". Premierja Janeza Janšo in ministrstvo za kulturo pozivajo k strpnemu dialogu.

  • IK, STA

    3. 6. 2020  |  Svet

    Večina Američanov meni, da je njihov predsednik Trump rasist

    Po mnenju 52 odstotkov Američanov je predsednik ZDA Donald Trump rasist, 37 odstotkov pa jih meni, da ni, kaže anketa organizacij Yahoo News in YouGov, ki je bila na nacionalni ravni izvedena 29. in 30. maja.

  • IK, STA

    3. 6. 2020  |  Svet

    Celo George W. Bush podprl proteste proti policijskemu nasilju

    Nekdanji predsednik ZDA George W. Bush je v torek opozoril na problem rasizma v ZDA in dejal, da mu je surova zadušitev temnopoltega Georgea Floyda v Minneapolisu s strani policista povzročila veliko bolečino. Izrazil je podporo protestom, ki so izbruhnili ne le po ZDA, temveč tudi po vsem svetu, denimo v Parizu. Obenem pa je obsodil tudi nasilje na protestih.

  • Uredništvo

    3. 6. 2020  |  Politika

    »Dokler je najpomembnejše merilo to, da je naš, se bomo vrteli v začaranem krogu«

    "Številni ljudje, ki vedo, kaj se dogaja, molčijo ali pa se delajo, da nič ne vedo. Tako je bilo pri gradnji avtocest, kjer se je obračalo veliko denarja, tako naj bi bilo pri nabavah medicinske opreme že v preteklosti. Povsod tam, kjer je veliko državnega denarja, je tudi veliko pristavljenih piskrčkov. Poštenemu človeku je težko verjeti, da pri tem barva piskrčkov sploh ni važna. Ko na glas delijo ljudi na leve in desne, je to le predstava za ljudi, sicer pa se odlično sodeluje. Ko gre za piskrčke, seveda. Čedalje pogosteje se pojavlja vprašanje, kako presekati ta gordijski vozel? Še včeraj je nagajal, danes se pritožuje, ko njemu nagajajo in vračajo drugi. V naši rajski deželi je toliko nezadovoljstva, laži, obtoževanja in metanja vseh v isti koš. Ljudje bi radi mirno živeli, pa se jezijo. Jeza je močno čustvo, ki ljudi deli in ustvarja prostor za skrajnosti. Bivši režim je uspešno naštudiral psihologijo množic, zato je lahko peščica vladala večini. Nekateri še danes črpajo iz tega znanja. In tudi propaganda je bila tako močna, da sploh ni bilo dvoma, da smo mi najboljši na svetu. Potem pa najboljša država z najboljšim režimom in najboljšimi politiki bankrotira in gre na smetišče zgodovine."

  • DK, STA

    3. 6. 2020  |  Svet

    V Parizu 20.000 ljudi na protestih proti policijskemu nasilju in rasizmu

    V torek, 2. junija so v Parizu izbruhnili spopadi med policijo in protestniki, ki so se zbrali kljub prepovedi shoda zaradi smrti temnopoltega moškega med policijskim priporom leta 2016. Na protestih se je zbralo približno 20.000 ljudi, ki so vzklikali podobna gesla, kot jih je slišati na trenutnih protestih v ZDA. Med spopadi je prišlo do uporabe solzivca in gumijastih nabojev, zagorele pa so tudi številne barikade. Manjši protesti so potekali tudi v mestu Lille na severu države, Marseillu na jugu države ter Lyonu v osrednji Franciji. V Lillu se je zbralo okoli 2500 protestnikov, v Marseillu 1800, v Lyonu pa 1200.

  • Danes je nov dan

    3. 6. 2020  |  Družba

    O Donaldu, Ronaldu in Janezu

    Izgredi, ki v ZDA divjajo vse od policijskega umora Georga Floyda v začetku prejšnjega tedna, so dosegli že 75 mest, v skoraj polovici so župani uvedli policijske ure. Nazadnje je bila policijska ura v toliko mestih razpisana leta 1968, po protestih, ki so sledili umoru Martina Lutherja Kinga mlajšega.

  • DK, STA

    3. 6. 2020  |  Svet

    Obtožnica proti šestim policistom, ki so uporabili električni paralizator

    Zaradi protestov je ameriški tožilec v Atlanti v torek, 2. junija vložil obtožnico proti šestim policistom, ki so v soboto zvečer nasilno potegnili iz avtomobila dva študenta in pri tem uporabili električni paralizator, ko sta obtičala v prometu sredi protestov proti policijskemu nasilju. Županja Atlante Keisha Lance Bottoms je dva policista odpustila že v nedeljo, dva pa sta bila premeščena na drugo delovno mesto. 22-letni Messiah Young, ki so ga policisti pretepli skupaj z dekletom, 20-letno Taniyah Pilgrim, je izjavil, da se sedaj, ko so te pošasti odstranili z ulic in ne morejo ogrožati nikogar drugega, počuti malce bolj varno.