• IK, STA

    30. 4. 2020  |  Politika

    Predsednik Državnega zbora Zorčič naj razmisli o odstopu

    V opozicijskih strankah LMŠ, SD in Levici predsedniku Državnega zbora (DZ) Igorju Zorčiču očitajo večkratno kršenje poslovnika in demokratičnih postopkov v DZ, na kar so ga opozorili tudi z obstrukcijo dela današnje seje. Kot je napovedal poslanec SD Jani Prednik, bodo zahtevali sklic komisije za poslovnik, Zorčiča pa pozivajo k razmisleku o odstopu.

  • foto: Foto: Bralke in bralci Mladine

    1. 5. 2020  |  Družba

    FOTOGALERIJA: Grafiti ob 1. maju, prazniku dela

    Fotografije mestnih grafitov naših bralk in bralcev, ki smo jih prejeli ob 1. maju, prazniku dela, si lahko ogledate spodaj v fotogaleriji.

  • Uredništvo

    1. 5. 2020  |  Politika

    »Minister Hojs, zdaj ga pa že pošteno lomite, policiji ne morete in ne smete dajati usmeritev«

    "Minister Aleš Hojs, zdaj ga pa že pošteno lomite. To, kar govorite, daleč presega vaša pooblastila. Minister ne more in ne sme dajati policiji usmeritev, za kakšno kd bo nekoga ovadila ali za kakšen prekršek ga bo oglobila."

  • Uredništvo

    1. 5. 2020  |  Politika

    »Pandemijo koronavirusa naši državni voditelji vidijo kot priložnost, da se izkažejo kot vojskovodje«

    "Zdi se, da pandemijo koronavirusa nekateri državni voditelji, tudi naši, vidijo kot priložnost, da se izkažejo kot vojskovodje. Vendar pandemija ni vojna, v kateri generali z ukazi prepričujejo vojake, zakaj je vredno umirati za interese vojnih dobičkarjev; v primeru pandemije ima vsak državljan dovolj močan lasten motiv: preživetje. Kar potrebuje, so dobri napotki, kako ta cilj doseči, te pa lahko dobi samo od strokovnjakov z ustreznim znanjem in izkušnjami. Absurdno je pričakovati, da bodo ljudje verjeli egomaničnim politikom in strankarskim aparatčikom, čeprav se tu in tam sklicujejo na stroko. Ljudje hočejo strokovnjake videti na lastne oči in se prepričati, da so to osebe z integriteto, da so njihova navodila razumna in da jim ničesar ne prikrivajo. Skratka: da jim lahko zaupajo. Oblasti pripada njena običajna vloga: zagotavljanje razmer, da se strokovna priporočila lahko udejanjijo, pri čemer njeni ukrepi ne smejo temeljiti na apriornem nezaupanju do vseh državljanov in prisili. Ljudje ne potrebujejo vojskovodij, ki se igrajo vojno, iščejo petokolonaše in dezerterje, ustanavljajo nagla sodišča in si že med bitko pripenjajo medalje za zasluge."

  • Uredništvo

    1. 5. 2020  |  Svet

    Greta Thunberg z Unicefom v boju proti koronavirusu

    Podnebna in okoljska aktivistka Greta Thunberg je 30. aprila skupaj z dansko nevladno organizacijo Human Act sprožila kampanjo zbiranja sredstev za podporo UNICEF-ovim prizadevanjem za zaščito otrok pred posledicami pandemije koronavirusa, med katere sodijo pomanjkanje hrane, preobremenjeni zdravstveni sistemi, porast nasilja in prekinjeno izobraževanje.

  • Danes je nov dan

    30. 4. 2020  |  Družba

    Odprte kletke

    Zoki je v začetku tedna delil "veselo" novico, da vrata odpira tudi živalski vrt. Razlike med občinami so tako v času prepovedi gibanja postale še vidnejše; za avtopralnicami, McDonald'si in cerkvami pa dajemo prednost novi nenujnosti. 

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Uvodnik

    Pravica do protesta

    Ko so preteklo sredo policisti na osrednjem ljubljanskem Trgu republike popisali ljudi, ki so na tla položili iz papirja izrezane podplate, hkrati pa niso popisali tistih, ki so samo stali, so storili nekaj, kar se v republiki Sloveniji še ni zgodilo: kot prekrškarje so obravnavali ljudi, ki so izkazovali politična mnenja. Na takšnem izražanju političnih mnenj je ta država utemeljena. In njena utemeljitev na protestnem izražanju mnenj izhaja iz leta 1988, natančneje iz maja tega leta, ko so aretirali četverico. Vse politične oblasti doslej so razumele, da je protest v tej državi prekleto resna zadeva. Vsi, ki smo protestirali leta 1988, tudi tisti, ki smo bili takrat mladoletni, od takrat vemo, da je to naša neodtujljiva pravica, izraziti svoje mnenje in pokazati nasprotovanje oblasti.

  • Jure Trampuš

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Konec svobode

    Vrnimo se najprej malce v zgodovino, ne preveč nazaj, v pomlad leta 1988, ko je vojaško sodišče tedanje Jugoslovanske ljudske armade zaprlo štiri mlade Slovence, tri civiliste (dva urednika Mladine in enega sodelavca Mladine) in enega vojaka, ker naj bi pridobili in razširili tajen vojaški dokument, ki je vseboval navodila, kako naj se vojaške enote pripravijo na nemire civilistov. Tega so preiskovalci odkrili v prostorih podjetja takratnega komentatorja Mladine in v tedanjih prostorih uredništva Mladine na Resljevi ulici v Ljubljani. Sledil je spontan politični odpor, nastal je Odbor za varstvo človekovih pravic, na Roški ulici v Ljubljani, kjer je stala stavba, v kateri je bilo vojaško sodišče, pa so v času sojenja potekale demonstracije. Vsak dan se je pred stavbo zbrala mirna množica ljudi. Nihče jih ni zares oviral. Policisti so ravnali korektno, protestnikov praviloma niso preganjali, sistematično popisovali in tudi kazni za te ali one prekrške niso pisali, le promet so usmerjali. Svobode zborovanja in drugega javnega zbiranja, ki je bila zapisana že v jugoslovanski socialistični ustavi iz leta 1972, niso omejevali. Kar je sledilo, je znano. Demokratizacija družbe in nastanek pluralistične Slovenije.

  • Borut Mekina

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Jelka Godec ujeta s prsti v marmeladi

    Aleš Šarec, direktor kranjskega podjetja Seti, je na začetku epidemije slovenskim podjetjem ponudil štirislojni tako imenovani airlaid material, primeren tudi za izdelavo zaščitnih mask. Po naših informacijah je material za eno masko podjetjem prodal po ceni 0,0524 evra. V podjetju Zaščita Lukač so na Setijeve serviete zgolj namestili gumice. Kljub temu je zavod za blagovne rezerve Lukačeve maske odkupil po ceni 0,8 evra za kos. Za material so plačali nekaj več kot 30 tisoč evrov in 600 tisoč mask prodali za 480 tisočakov. Kako jim je to uspelo?

  • Borut Mekina

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Janša se mu je odrekel

    Anton Zakrajšek, zdaj že bivši direktor zavoda za blagovne rezerve, je bil do leta 2018 dolgoletni župan Velikih Lašč. Na državnozborskih volitvah leta 2004, kjer je Janez Janša slavil veliko zmago, je bil član NSi, nato pa je presedlal k SDS. In to konkretno. Leta 2006 si je recimo ob svojem 47. rojstnem dnevu dal postaviti čebelnjak, ki ga krasijo prav posebne panjske končnice. Na njih so upodobljeni največji slovenski sinovi in najpomembnejše slovenske insignije: Triglav, knežji kamen, Primož Trubar, France Prešeren, Jože Pučnik, Lojze Peterle in pa seveda Anton Krkovič ter Janez Janša. Kasneje je bil Zakrajšek promotor nekakšne mini sprave v svoji občini: leta 2015 je v občini postavil spominsko znamenje v spomin na padle v NOB, talce in internirance ter hkrati tudi padle domobrance. Pri čemer nobeden od svojcev padlih v NOB ni dal soglasja k temu.

  • Pia Nikolič

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Vojska nad množice

    Ministrstvo za obrambo je konec prejšnjega tedna v uradnem listu objavilo obvestilo o naročilu opreme za obvladovanje množic. Blago je klasificiralo kot varnostno, gasilsko, policijsko in obrambno opremo.

  • Jure Trampuš

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Kako protestirati v času korone?

    Ko so nekateri posamezniki v Stuttgartu želeli izvesti protest, povezan z ukrepi za zajezitev epidemije, so jim lokalne oblasti to prepovedale. V protestu naj bi sodelovalo 50 oseb, ki naj bi upoštevale predpisane omejitve. Nato se je eden izmed njih obrnil na sodišče in na koncu, na ustavnem, uspel.

  • Izak Košir

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Cenzura politične satire ali upravičena odstranitev nacistične simbolike?

    V Mariboru so območje Pekarne v soboto, 25. aprila, zasedli policisti in gasilci. Čez dan so zgolj postopali, proti večeru je postalo jasno, zakaj so prišli. Začeli so odstranjevati grafit, ki je upodabljal človeka, podobnega predsedniku vlade Janezu Janši. Narisan je bil na pročelju ene od tamkajšnjih stavb z roko, iztegnjeno v fašistični pozdrav, poleg pa je bil napis »Smrt narodu, svoboda fašizmu«. Enak grafit je bil tam (le na drugi stavbi) naslikan že leta 2012, a je »preživel« več let, novi grafit je zdržal le dan in pol. Zakaj takšna panika? Zakaj so tako hitro odstranili ravno ta grafit, ostale pa so številne nacistične svastike, ki kazijo mariborske zidove?

  • Borut Mekina

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Maske s strankarskim certifikatom

    Ko je vlada Janeza Janše 13. marca prevzela oblast, so udeleženci na prvem sestanku kriznega štaba razpravljali, kako organizirati urgentni nakup nujno potrebne medicinske opreme. Razmeroma hitro so se namreč na vlado obrnili številni poslovneži, velika podjetja ali tisti s poznanstvi v tujini, ki so želeli državi kar se da hitro pomagati. Vladi so pošiljali vzorce blaga, ki je bilo na voljo, in predlagali najrazličnejše rešitve. Strokovne službe – sekretariat štaba, civilna zaščita in zavod za blagovne rezerve – so predlagale, da nabavo prevzame Uprava RS za zaščito in reševanje, ki je imela s kriznim zagotavljanjem materiala največ logističnih izkušenj, na primer iz časa poplav in žleda. Tako bi bilo recimo mogoče uporabiti celo znotraj Nata zakupljene zmogljivosti transportnega letala Antonov 124, kot jih je denimo Češka, ki je tako iz Kitajske pripeljala kar 106 ton medicinske opreme.

  • Peter Petrovčič

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Represija

    Pred dnevi je začel veljati zakon, po katerem je policija dobila pristojnost, da na domu obiskuje ljudi, ki morajo biti v karanteni ali samoizolaciji, in tako preverja, ali spoštujejo zapovedano popolno prepoved gibanja. Da gre za čezmeren represivni ukrep, opozarjajo številni, tudi informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik. Vsak represivni ukrep mora biti predvsem sorazmeren s hudostjo kršitve, da je uvedba utemeljena. Je tokrat tako?

  • Jure Trampuš

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Totalitarna družba nadzora

    Potem ko so v sredo protestniki pred parlament polagali stopala, izrezana iz papirja, in bili za to kaznovani, in ko je v petek pred parlamentom protestirala povorka kolesarjev, kjer so se policisti držali ob strani, so se v ponedeljek, 27. aprila, na dan upora, protesti razširili po vsej Sloveniji. Bili so v Ljubljani, v Mariboru, v Novi Gorici, kolesarili so okoli prvomajskega mlaja na Titovem trgu v Velenju, protestirali so še v drugih krajih.

  • Staš Zgonik

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Apologet namesto kritika

    Dr. Milan Krek je bil ob epidemiji covid-19 na začetku aprila vpoklican kot gasilec javnega mnenja. Potem ko je takratni vršilec dolžnosti direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) dr. Ivan Eržen za Mladino dodatno zaostrovanje vladnih omejevalnih ukrepov označil za nepotrebno in ko se je z objavo internih pisem izkazalo, da je to tudi prevladujoče mnenje državnih epidemiologov, ključnih strokovnjakov za obvladovanje nalezljivih bolezni, je vladni govorec Jelko Kacin Kreka povabil na novinarsko konferenco kot predstavnika NIJZ. Erženu so vabilo za sodelovanje na vladni novinarski konferenci preklicali.

  • Stanka Prodnik

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Kultura  |  TV

    Uravnoteževanje

    Na predvečer dneva upora proti okupatorju je Jože Možina v oddaji Intervju gostil dr. Žigo Turka, nekdanjega ministra Janševe vlade in njenega današnjega podpornika, ki sicer ne skriva svoje privrženosti stranki NSi. Presenetilo nas je, da ga je voditelj napovedal kot »enega najbolj avtonomnih intelektualcev«, podobno kot Ernest Petrič, ki je v predstavitvenem prispevku za Turka dejal, da »je neodvisen in ne služi nikomur«. Sami bi si posterboya neodvisnosti sicer predstavljali kot nekoga, ki ni član (vladnih) strank, vladnih posvetovalnih organov in za aktualnega premiera ne reče, da je »politik par excellence«.

  • Vasja Jager

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Pomemben je imidž

    Ukrepi iz vladnih mega protikoronskih zakonov, s katerimi naj bi preprečili zlom gospodarstva, so premalo obsežni, preveč zapleteni in neživljenjski, da bi pomagali vsem, ki potrebujejo pomoč.

  • Peter Petrovčič

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Spolitizirano ustavno sodišče?

    Pred dnevi je predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez v intervjuju za časnik Delo potrdil, da so na ustavnem sodišču prejeli veliko pobud za presojo ustavnosti in zakonitosti vseh mogočih ukrepov, ki jih v času epidemije sprejemata vlada in njena večina v državnem zboru. Te zadeve, pravi, bodo ustavno sodišče obremenile še za več let po sprejetju, čeprav jih obravnava absolutno prednostno.

  • Pia Nikolič  |  foto: Uroš Abram

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Družba

    Goran Forbici: »Bolj kot Madžarski smo podobni Srbiji«

    Goran Forbici je direktor Centra nevladnih organizacij Slovenije (CNVOS). Na področju nevladnih organizacij deluje že od leta 2002, v CNVOS je prišel pred dvanajstimi leti, njegov direktor pa je že zadnjih osem let. Po izobrazbi je filozof in zgodovinar. V preteklosti je predsedoval tudi Evropski mreži nacionalnih krovnih nevladnih organizacij. Redno sodeluje z OECD, Svetom Evrope in medvladnimi organizacijami na Zahodnem Balkanu. Na Upravni akademiji ministrstva za javno upravo predava o sodelovanju javnosti pri sprejemanju zakonodaje.

  • Staš Zgonik

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Družba

    Injekcija upanja

    »... dokler ne bo na voljo cepivo,« je eden najpogostejših zaključkov stavkov v zvezi s spremenjenim vsakdanjim življenjem, ki nas čaka zaradi epidemije covid-19. Šele učinkovito cepivo naj bi nam omogočilo brezskrbno vrnitev v prejšnje življenje.

  • Marcel Štefančič jr.  |  Ilustracija: Karlo G.

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Hitro staranje »nove realnosti«

    Ker živimo v drastičnih časih, bodimo drastični. Druge svetovne vojne je konec. Hitlerja ujamejo. Sodijo mu. Obtožijo ga genocida, zločinov proti človeštvu, holokavsta. Hitler vstane in dahne: To je bil sarkazem! A ne razumete sarkazma?

  • Grega Repovž

    30. 4. 2020  |  Mladina 18  |  Politika

    Nerazumevanje gospodarstva – primer Gorenja

    Gospodarski zastoj, ki je posledica epidemije koronavirusne bolezni, ima negativne učinke na vse gospodarske dejavnosti in na tako rekoč celoten storitveni sektor. A kakor je pomembno reševati samostojne podjetnike in manjša ter srednje velika podjetja, mora biti temeljni razmislek usmerjen v reševanje gospodarskih velikanov. To so podjetja, ki imajo na gospodarstvo multiplikativni učinek, saj je v njih zaposlenih ogromno ljudi, imajo obsežno in razvejeno proizvodnjo, hkrati pa je nanje vezano veliko kooperantskih poslov in drugih dejavnosti. Dober primer takega podjetja je Gorenje, ki je pretekli teden napovedalo odpuščanje v velikem obsegu: do konca leta naj bi družbo zapustilo 2100 zaposlenih (v Sloveniji 828 delavcev, od tega 544 v proizvodnji Gorenja, 155 režijskih delavcev v družbi Hisense Gorenje Europe, 84 v IPC in 45 v Gorenju Gostinstvu).

  • Damjana Kolar

    30. 4. 2020  |  Kultura

    TV napovednik od četrtka do nedelje

    Tokrat priporočamo dokumentarec Veriga uničenja: Kibernetična vojna proti ameriškim volitvam, ki se loteva varnosti volilne tehnologije in ogroženosti volilnih sistemov v ZDA, film Stavka, ki spremlja stavko tovarniških delavcev multinacionalke Perrin in razkrije krute mehanizme sistema, v katerem se vodje požvižgajo na pravice delavcev, dokumentarni film Dan osvoboditve o nastopu skupine Laibach v Severni Koreji, film Sakawa, ki priča o številnih spletnih prevarah v Gani, s katerimi si predvsem mladi ljudje skušajo omiliti revščino.

  • IK, STA

    29. 4. 2020  |  Politika

    Končno se odpravlja splošna omejitev gibanja na občine

    Vlada s četrtkom odpravlja splošno omejitev gibanja na občine, s ponedeljkom sledi postopen zagon številnih aktivnosti, ki jih bo mogoče opravljati ob upoštevanju navodil zdravstvene stroke. Množične prireditve pa zelo verjetno ne bodo možne še vse do odkritja in splošne uporabe cepiva ali zdravila za covid-19, je povedal premier Janez Janša.

  • Grega Repovž

    28. 4. 2020  |  Politika

    Izjava odgovornega urednika Mladine 

    Spoštovani, v novicah Slovenske tiskovne agencije (STA) sem opazil izjave ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, da naj bi bil kršil vladne uredbe, ker naj bi si ogledal dogajanje na Trgu republike, 27. aprila 2020. Lahko potrdim, da sem, tako kot okoli 20 drugih novinarjev, fotografov ter snemalcev, v času protesta prišel na mesto dogajanja, se srečal z našim fotografom (na razdalji, ki jo določa vladna uredba), si ogledal policijsko varovanje, izmenjal nekaj stavkov s policisti (na razdalji, ki jo določa vladna uredba), z drugimi besedami opravljal svoje novinarsko delo. Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepovedi gibanja izven občin v 3. členu jasno navaja kot izjemo »prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog«.

  • Minister Hojs naj se vzdrži izjav, v katerih izpostavlja novinarje in jim grozi s pregonom

    V društvu novinarjev notranjega ministra Aleša Hojsa pozivamo, da se vzdrži izjav, v katerih izpostavlja posamezne novinarje in jim grozi s pregonom, ker so opravljali svoje delo. Dogodek na Trgu republike 27. aprila so spremljali številni novinarji, fotoreporterji in snemalci, ki so bili tam zato, da so javnost obveščali o dogajanju. Novinarje pozivamo, da pri svojem delu spoštujejo ukrepe za preprečevanje širjenja epidemije, policijo pa, naj spoštuje, da je poročanje novinarjev s tovrstnih dogodkov v javnem interesu.

  • Peter Petrovčič

    29. 4. 2020  |  Politika

    »Uporabljajte najmilejšo obliko posega v človekove pravice in le če je nujno in potrebno«

    Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik se je odzvala na poziv notranjega ministra Aleša Hojsa, naj policija s pomočjo javno objavljenih fotografij identificira vse udeležence kakršnega koli protivladnega protesta in naj jih preganja kar za kazniva dejanja, ne zgolj za prekrške, kot jih določa že tako represivni vladni odlok o omejitvi gibanja. Seveda, za potrebe omejevanja širitve epidemije.