• AS, STA

    18. 4. 2019  |  Svet

    Zahteva po spremembi besedila hrvaške himne

    Združenje državljanov Zrinska garda Čakovec je hrvaškemu parlamentu predložilo zahtevo za spremembo besedila državne himne Lepa naša domovina. Omembi rek Save in Drave v prvem verzu tretje kitce želijo dodati reko Muro, kar podpirajo tako lokalne in regionalne oblasti kot tudi varaždinska škofija.

  • AS, STA

    18. 4. 2019  |  Svet

    Ko se novinarje obravnava kot grešne kozle, je demokracija v resni nevarnosti 

    Novinarji brez meja (RSF) že 17 let vsako leto objavijo poročilo in indeks medijske svobode po svetu. Letošnje poročilo opozarja na nevarnost, ki jo sovražna nastrojenost politikov in drugih družbenih akterjev do novinarjev predstavlja za njihovo varnost. Povsod po svetu avtoritarni režimi krepijo svoj nadzor nad mediji, število držav, varnih za novinarje, upada, število napadov na novinarje pa se povečuje.

  • IK, STA

    18. 4. 2019  |  Politika

    Klinični center bo novega generalnega direktorja iskal tudi zunaj Slovenije

    Svet UKC Ljubljana je včeraj imenoval razpisno komisijo, ki bo vsaj tri mednarodne kadrovske agencije pozvala k oddaji ponudb za pomoč pri izpeljavi razpisa za generalnega direktorja na mednarodnem nivoju. Na podlagi ponudb bo svet zavoda na majski seji odločil, ali iskanje novega vodstva UKC nadaljuje po tej poti ali komisija razpis izvede sama.

  • ANA SMREKAR

    18. 4. 2019  |  Svet

    Roger Waters poziva Madonno, naj ne nastopi na Evroviziji v Tel Avivu

    Izrael bo 19. maja letos v Tel Avivu gostil finale 64. Pesmi Evrovizije, na katerem je svoj nastop napovedala tudi ameriška pop pevka Madonna. Za Izrael bo to že tretje gostovanje tega tekmovanja, ki je bilo dvakrat do zdaj organizirano v Jeruzalemu, in od premiernega nastopa na Evroviziji leta 1973 že 42. nastop izraelski glasbenikov na evrovizijskem odru. V luči bojkotov nastopanja v Izraelu, ki se jim pridružuje vedno večje število svetovnih umetnikov, je svoje mnenje za Guardian zapisal  tudi legendarni in ustanovitveni član kultne britanske zasedbe Pink Floyd, Roger Waters.

  • Uredništvo

    18. 4. 2019  |  Politika

    Sosednje države postajajo vse bolj sebične in napadalne

    O starih in novih grožnjah si preberite v novi številki Mladine, ki izide jutri. Naslovno temo piše Borut Mekina, naslovnica pa je delo Vlasta Kopača iz leta 1938 in Tomaža Lavriča iz leta 2019. #Mladina16

  • Damjana Kolar

    18. 4. 2019  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote

    Tokrat priporočamo premiero satirične komedije Baron Münchhausen, ki je nastala po gledališki igri in filmskem scenariju ruskega avtorja Grigorija Gorina, pregledno razstavo Zore Plešnar, najvidnejše slovenske fotografinje sedemdesetih in osemdesetih let 20. stoletja, razstavo slovenskega umetniškega kolektiva freštreš, ki od leta 2013 deluje na področju vizualne, interaktivne in instalacijske umetnosti ter produkcije umetniških revij, koncert skupine Vasko Atanasovski Trio, ki praznuje 10. letnico delovanja. 

  • Darja Kocbek

    17. 4. 2019  |  Družba

    Vse več je nestandardnih delovnih mest, ki bi jim prav tako morale pripadati temeljne pravice 

    Delodajalci so dolžni zaposlenim za polni delovni čas ob zaposlitvi povedati, katere pravice imajo. Za gospodarstvo z začasnimi in zelo prožnimi oblikami zaposlitev (v angleščini se zanj uporablja izraz »Gig Economy«), kar je recimo značilno za voznike podjetja Uber, to ne velja. V tem močno spremenjenem okolju za delo je po poročanju die Welt nastala siva cona med navideznimi in pravimi samostojnimi podjetniki ter posledično večinoma nejasnimi pravicami za zaposlene.

  • Damjana Kolar

    17. 4. 2019  |  Kultura

    Kaj danes pomeni biti mlad?

    Na Šentjakobskem odru LGL bodo 17. aprila ob 19.00 premierno uprizorili avtorski projekt mladih Pravica biti človek v režiji Mareta Bulca, ki je več kot pol leta nastajal v okviru Gledališkega laboratorija LGL. V predstavi sodeluje 19 mladostnikov med 12. in 17. letom, izbranih na avdiciji, ki se je je udeležilo okoli 130 mladih. Gre za nadaljevanje programa, v okviru katerega je v lanski sezoni v režiji Primoža Ekarta nastala predstava Vihar v glavi.

  • Uredništvo

    16. 4. 2019  |  Politika

    Janša, Grims in Mahnič gorečo katedralo Notre Dame izkoristili za politično propagando

    Včerajšnji požar 850 let stare znamenite katedrale Notre Dame v Parizu so za potrebe svoje politične agende izkoristili poslanci skrajno desne stranke SDS, Branko Grims, Žan Mahnič in njihov vrhovni vodja Janez Janša. Za nesrečo so v svojem slogu pričakovano okrivili kar muslimane. "Uradno nesreča? Krščanska Notre Dame je že bila žrtev napada islamistov. Evropa si zatiska oči pred spopadom civilizacije in barbarstva, ki na njenih tleh vse bolj plamti. Plameni, v katerih izginja Notre Dame, Naša Gospa, so zato simbolni konec veličastne evropske civilizacije!" je na Twitterju zapisal Branko Grims. 

  • Darja Kocbek

    16. 4. 2019  |  Družba

    Polresnice o migracijah

    Kampanja za volitve v Evropski parlament se je začela. Ankete javnega mnenja kažejo, da bodo migracije (pričakovano) ena od glavnih tem. Anketa inštituta European Council on Foreign Relations je pokazala, da je strah pred priseljenci glavna tema, ki zanima volivce v Nemčiji, Avstriji, na Danskem in Švedskem. Še bolj si zaprtja meja za želijo državljani v postkomunističnih državah, ki z realno invazijo priseljencev sploh nimajo težav. Tako v Standardu ugotavlja Paul Lendvai. Podpora zaprtju meja ni zgolj posledica nacionalistične retorike in populizma.

  • Danes je nov dan

    16. 4. 2019  |  Družba

    Zaporske statistike in neenakosti

    ZDA so znane po tem, da imajo ogromno zaporniško populacijo. Leta 2007 so ameriški zapori najbolj pokali po šivih - temnopolti, ki jih je med Američani sicer 13 %, so predstavljali kar 40 % vseh zapornikov, vsi ameriški zaporniki pa skoraj petino zapornikov po svetu (Američani sicer predstavljajo 4,3 % svetovnega prebivalstva). V zadnjem desetletju je ameriških zapornikov za dva odstotka manj, zmanjšala se je tudi gromozanska razlika med deležema belih in temnopoltih. 

  • Damjana Kolar

    16. 4. 2019  |  Kultura

    Fenomen šamanizma

    Od 17. aprila do 20. oktobra bo v Slovenskem etnografskem muzeju na ogled gostujoča razstava Šamanizem ljudstev Sibirije, ki predstavlja zbirko Ruskega etnografskega muzeja iz Sankt Peterburga. Razstava pripoveduje o šamanizmu, edinstvenemu fenomenu svetovne civilizacije, kot mitološki predstavi o svetu ljudstev Sibirije in ruskega Daljnega vzhoda na koncu 19. in začetku 20. stoletja, katerega nosilci so bili šamani, posredniki med nebom in zemljo. Predstavitev svetih predmetov skupaj s fotografijami in zvočnim filmom o šamanskih ekstatičnih obredih odslikava značilnost sibirskega šamanizma, ki se kaže v nerazdružljivi povezavi med človekom, naravo in kulturnim izročilom. Avtorici razstave dr. Valentina Gorbacheva in dr. Irina Karapetova 

  • Darja Kocbek

    15. 4. 2019  |  Družba

    Pozabiti na pomembnost socializma je enako kot zavračanje zakona gravitacije

    »Strah hodi po Evropi - strah komunizma. Vse sile stare Evrope so se združile za sveto gonjo proti temu strahu - papež in car, Metternich in Guizot, francoski radikali in nemški policaji. Kje je opozicijska stranka, ki bi je njeni vladajoči nasprotniki ne bi bili razkričali za komunistično, kje je opozicijska stranka, ki bi tako naprednejšim opozicionalcem kakor svojim reakcionarnim nasprotnikom ne bi vrgla nazaj sramotilnega očitka komunizma?« To je začetek Komunističnega manifesta, enega najbolj vplivnih del 20. stoletja. V 21. stoletju bi lahko napisali delo z enakim uvodom, samo besedo »komunizem« bi bilo treba zamenjati z besedo »populizem«, pa zamenjati bi bilo treba imena politične, gospodarske in religiozne elite, ki se boji vzpona gibanj, ki postavljajo pod vprašaj njeno oblast.

  • IK, STA

    15. 4. 2019  |  Politika

    Podpora Šarčevi vladi je ponovno narasla

    Javnomnenjska podpora stranki LMŠ je aprila še nekoliko padla, a še vedno ostaja na vrhu lestvice strank. Zanjo bi danes glasovalo 26,2 odstotka anketirancev (prejšnji mesec 28 odstotkov), za drugouvrščeno SDS pa bi jih glasovalo 14,2 odstotka. Tako je pokazala najnovejša anketa Vox populi agencije Ninamedia. Je pa nekoliko narasla podpora vladi, ki jo kot uspešno ocenjuje 61 odstotkov vprašanih.

  • AS, MONITOR

    15. 4. 2019  |  Družba

    A1 bo tržil podatke o lokaciji svojih uporabnikov

    Ena od informacij, ki je za družabne medije, informacijske gigante kot sta Google in Apple in predvsem za mobilne operaterje danes izjemno pomembna, je lokacija svojih uporabnikov. Pametni telefoni oddajajo nahajališče ne zgolj, ko ima uporabnik vključeno zaznavanje lokacije in mobilne podatke, temveč tudi, ko so vse napredne funkcije izklopljene, pri čemer lahko operaterji še vedno sorazmerno natančno določijo uporabnikov položaj, poleg tega pa poznajo tudi uporabnikovo identiteto. In to precej bolj natančno kot Google ali Apple.

  • IK; STA

    15. 4. 2019  |  Politika

    Umrla je Mira Marković, vdova Slobodana Miloševića in nekdaj najvplivnejša ženska v Srbiji

    V Rusiji, kamor se je zatekla po zrušenju danes pokojnega soproga Slobodana Miloševića s položaja predsednika ZR Jugoslavije, je včeraj v 77. letu starosti umrla Mira Marković. Kot poroča srbska tiskovna agencija Tanjug, je preminula v bolnišnici v Sočiju. Mira Marković je bila v času Miloševićevega režima po vsej verjetnosti najvplivnejša ženska v Srbiji. Med drugim je vodila stranko Jugoslovanska levica (JUL), ki je bila do oktobra 2000 glavna koalicijska stranka Miloševićeve SPS.

  • Danes je nov dan

    15. 4. 2019  |  Družba

    Digitalna pogrebna služba

    Na družbenih omrežjih predstavimo kurirano podobo sebe; skrbno izbiramo svoje objave in s tem tudi način, kako nas vidijo drugi. Ta teden pa je Facebook predstavil nadgradnjo, s katero bomo svojo podobo še lažje oblikovali ne le v življenju, temveč tudi po smrti. Naši bližnji nam bodo tako lahko enostavno postavili digitalni spomenik na neskončnih planjavah interneta.

  • Damjana Kolar

    15. 4. 2019  |  Kultura

    Zadnja turneja legendarnega komičnega para

    Od 18. aprila dalje bo v Koloseju na ogled biografska komična drama Stan in Olio v režiji Jona S. Bairda, v kateri nas izjemna igralca John C. Reilly in Steve Coogan popeljeta na zadnjo turnejo legendarnih komikov Stana Laurela in Oliverja Hardyja ter pokažeta, kaj pomeni pravo prijateljstvo. Komični duet, ki sta ga sestavljala suhljati Stan in debelušni Olio je v dvajsetih letih 20. stoletja zaslovel z burleskami in do leta 1950 posnel 107 filmov, večino pod produkcijsko taktirko Hala Roacha. V poznih letih svoje kariere sta se posvetila odrskim nastopom, po Hardyjevi smrti leta 1957 pa se je tudi Laurel dokončno umaknil z gledaliških odrov in zavrnil vsa povabila za nastope v filmih.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    12. 4. 2019  |  Mladina 15  |  Uvodnik

    Umazana igra

    Kje so meje sindikalnega boja? Sindikati morajo pogosto hoditi po robu, da izsilijo spremembe položaja zaposlenih, ki jih zastopajo. Včasih so na primer stavke tudi nezakonite. A to je del sindikalnega boja. Na drugi strani so namreč močnejši nasprotniki, uprave družb ali vlade. Uprave in države imajo že v izhodišču večjo moč, dostop do boljših (in dražjih) svetovalcev in pravnikov, tudi zakonodaja je pogosto na strani delodajalcev. V dobi neoliberalizma se je položaj zaposlenih in sindikatov še poslabšal, zlasti v zasebnem sektorju. Sindikalni boj je dandanes otežen. Pri tem je vseeno pomembno, da se vsi sindikati držijo neke elementarne etike – vsakršno presežno izigravanje sindikalnih pravic namreč na koncu lahko škoduje vsem zaposlenim in sindikalnemu boju.

  • Izak Košir

    12. 4. 2019  |  Družba

    Radio Mladina: Privatizacija zdravstva in izstop zdravnikov iz sistema javnih plač?

    Gost Radia Mladina je tokrat Vasja Jager, avtor članka Izsiliti privatizacijo, ki si ga lahko preberete v novi številki Mladine >> #Mladina15 

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/604336713&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Izak Košir

    12. 4. 2019  |  Mladina 15  |  Politika

    Lepi pozdravi iz Madžarske

    »Kar počne Mladina, je omalovaževanje odločitve madžarskega ljudstva, ki je Viktorja Orbána tretjič zapored z dvotretjinsko večino izvolilo za predsednika vlade; je zaničevanje Madžarov,« je v odzivu za Slovensko tiskovno agencijo zapisala madžarska veleposlanica v Ljubljani Edit Szilagyine Batorfi.

  • Vasja Jager

    12. 4. 2019  |  Mladina 15  |  Družba

    Cilj domnevno spontanega upora družinskih zdravnikov je izsiliti privatizacijo

    Petindvajsetega oktobra 2017 – že pred enim letom in pol – so člani sindikata družinskih zdravnikov Praktik.um v elektronske nabiralnike prejeli sporočilo, ki je bilo označeno kot izredno pomembno. Pošiljal jim ga je predsednik sindikata Igor Muževič. V njem je bil opisan načrt, po katerem bi družinski zdravniki dosegli izstop iz javnega sektorja in nato s svojimi dotedanjimi delodajalci, torej zdravstvenimi domovi, sklenili nove pogodbe – kot zasebniki. »Vsak ima možnost se pogovoriti s kolegicami in kolegi v zdravstvenem domu in sklicati bodisi individualni bodisi skupinski sestanek, kjer se vodstvu zdravstvenega doma razloži, da ne želite več biti zaposleni v zdravstvenem domu, ampak da predlagate sklenitev pogodbe z vami kot zasebnim zdravnikom, ki bo še naprej skrbel za isto populacijo bolnikov,« je med drugim zapisal Muževič. Ter sklenil: »Ne vidim nobenega razloga, da enako ne bi storile tudi kolegice in kolegi, ki so zaposleni v bolnišnicah.«

  • Borut Mekina

    12. 4. 2019  |  Mladina 15  |  Politika

    Orbán razklal slovenske Madžare

    Novembra 2005 je bilo v Lendavi veliko slavje. Mesto sta obiskala tedanji predsednik republike Janez Drnovšek in njegov kolega iz Madžarske, predsednik Lászlo Sólyom. Predsednika sta ob 80-letnici slovenskega Inštituta (INV) slovesno odprla lendavsko izpostavo te najstarejše institucije na področju manjšinskih in etničnih študij v Evropi in ob otvoritvi poudarila, da je to »odraz dobrega sodelovanja med državama«.

  • ŽE, STA

    12. 4. 2019  |  Svet

    Levica: Slovenija naj Assangeu ponudi politični azil

    Po sedmih letih bivanja na ekvadorski ambasadi v Londonu je včeraj britanska policija aretirala 47-letnega avstralca Juliana Assangea. Policijske enote naj bi bile na veleposlaništvo povabljene po umiku diplomatskega azila s strani ekvadorske vlade. Na dogajanje se je odzval tudi slovenski filozof Slavoj Žižek, ki je prepričan, da je šlo za dolgo načrtovano zadevo, in da je aretacija samo zadnje dejanje "v umazani kampanji proti ustanovitelju Wikileaksa". Na incident se je odzvala že tudi slovenska stranka Levica, ki meni, da bi morali Assangeu v Sloveniji ponuditi politični azil.

  • Staš Zgonik

    12. 4. 2019  |  Mladina 15  |  Družba

    Bitka za Muro

    Mura je zadnja večja slovenska reka, ki je še ni »zasužnjila« energetika. Drava, Sava in Soča v spodnjem toku so se bolj kot ne spremenile v niz akumulacijskih jezer. Zamisel, da bi vpregli tudi Muro, je stara že več desetletij. V 80. letih prejšnjega stoletja so energetiki sprva načrtovali celo verigo 12 hidroelektrarn, a so načrti najprej zastali zaradi množičnega nasprotovanja lokalnega prebivalstva, nato pa so v letih po osamosvojitvi za nekaj časa popolnoma zamrli.

  • Borut Mekina  |  foto: Gabor Sióréti

    12. 4. 2019  |  Mladina 15  |  Politika

    Bojtár B. Endre, urednik madžarskega tednika: Do totalne oblasti vodijo različne poti, Orbán je izbral najhitrejšo

    Bojtár B. Endre (1963) je že 20 let odgovorni urednik madžarskega neodvisnega, vplivnega političnega tednika Magyar Narancs. Tednik je na Madžarskem znan po svobodomiselni, liberalni usmeritvi, satiri in uporabi pogovornega jezika v pisani obliki. Ima pa še eno skrivnost: nastal je v istih liberalnih krogih, ki so konec osemdesetih rodili tudi današnjo stranko Fidesz Viktorja Orbána, ki v svojem logotipu še danes nosi oranžo (Magyar Narancs namreč v prevodu pomeni ’madžarska pomaranča’). A če se je v času tranzicije Fidesz premaknil na skrajni desni rob političnega spektra, so v Magyar Narancsu ostali zvesti načelom, zaradi katerih so tudi pomagali zrušiti komunistični režim.

  • Lara Paukovič

    12. 4. 2019  |  Mladina 15  |  Politika

    Kulturniki v političnih vrstah

    Te dni nas je doseglo vabilo na ogled komedije Dohodnina v Kulturnem domu Šoštanj – predstavo Jean-Jacquesa Bricareja, ki jo je prevedel Aleš Berger, je na oder postavila poslanka SDS Alenka Jeraj.

  • Jure Trampuš

    12. 4. 2019  |  Mladina 15  |  Politika

    Za Evropo gre!

    Potem ko je bila v soboto na Gospodarskem razstavišču ustanovljena slovenska Domovinska liga, stranka, ki se po programskih načelih in imenu zgleduje po italijanski stranki Liga Mattea Salvinja, je po slovenskih internetnih portalih in medijih zavelo razkritje, kako sta se skregala odvetnica Lucija Šikovec Ušaj, sicer podpredsednica nove stranke, in njen nedavni politični vzornik Janez Janša.

  • Damjana Kolar

    12. 4. 2019  |  Kultura

    REJVikend

    Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V K4 bo nastopila britanska DJ-ka Jane Fitz, v mariborski Štuk prihajata dva težkokategornika drum'n'bass scene: nizozemski DJ Abis in domači duo Telekinesis, ki se jima bodo pridružili člani Bass Fighters ekipe, v Študentskem kampusu pa bodo v okviru festivala Tresk #10 nastopili: Parrish Smith, Christian Kroupa / Alleged Witches, Strahinja Arbutina, Warrego Valles Live!.