• IK, STA

    21. 10. 2019  |  Svet

    Brexit lovi začrtani rok

    Britanska vlada je po odločitvi parlamenta, da preloži odločanje o dogovoru brexitu, tik pred iztekom roka poslala v Bruselj prošnjo za novo preložitev brexita za tri mesece. A vseeno nameravajo ujeti rok za brexit konec oktobra. Prepričani so tudi, da bo Boris Johnson v naslednjem tednu dobil dovolj podpore v parlamentu za ločitveni dogovor.

  • IK, STA

    20. 10. 2019  |  Svet

    Sistem nadzora prepozna posameznika že zgolj po načinu hoje

    Kitajska se že daljše obdobje intenzivno pripravlja na leto 2020, ko ima v načrtu polno uvedbo sistema "družbenega točkovanja državljanov". V ta namen so oblasti vzpostavile tehnološko izjemno napredno mrežo nadzora prebivalcev - od spremljanja njihovih mobilnih naprav do preletov z droni in snemanja s kamerami za prepoznavanje obraza.

  • Damjana Kolar

    21. 10. 2019  |  Kultura

    Med oblikovanjem, umetnostjo in ilustracijo

    V Kinu Šiška Ljubljana bodo danes, 21. oktobra ob 19.00 odprli pregledno razstavo VII. edicije Bienala slovenske neodvisne ilustracije, ki bo gostil več kot 20 umetnikov in umetniških kolektivov iz Slovenije in tujine. Bienale neodvisnih je periodični dogodek, ki raziskuje področja in kontekste sodobne ilustracije, ki je bil leta 2007 ustanovljen za namen podpore in promocije mladih slovenskih ustvarjalcev, ki delujejo na presečiščih med oblikovanjem, umetnostjo in ilustracijo.

  • Izak Košir

    19. 10. 2019  |  Kultura

    Frljić opozarja slovensko javnost

    "Zaradi poskusa Vita Tauferja in Daria Varge, da bi s pomočjo navajanja netočnih informacij in necelovitih podatkov kakor tudi zelo tendencioznih izjav o delu Slovenskega mladinskega gledališča zrušila trenutno vodstvo te ustanove, sem se odločil ustaviti delo pri projektu Tak silen vzlet se siloma konča / These violent delights have violent ends. Ta skrajno egoistična poteza omenjenih gospodov je namreč med številnimi zaposlenimi, predvsem pa med številnimi igralci povzročila takšen šok in razočaranje, da z delom v takšnih okoliščinah preprosto ni moč nadaljevati. Poleg tega bi s to potezo slovensko javnost rad opozoril na to, da Slovensko mladinsko gledališče ne more in ne sme biti talec zasebnih interesov nekega nekdaj pomembnega režiserja in enega od igralcev v tem gledališču," je v posebni izjavi za javnost zapisal mednarodno priznani režiser Oliver Frljić.

  • Lara Paukovič

    18. 10. 2019  |  Mladina 42  |  Družba

    Padajo kot hruške

    Ne mine teden, ko v prestolnici ne bi opazili novega gradbišča. Zaprte ceste, ulice, križišča; vsepovsod razkopavanje, preurejanje, nove cestne in talne ureditve. A te niso nujno dobra rešitev. Posebej nejasna je ureditev pri Bavarskem dvoru, med hotelom Intercontinental in Kozolcem, kjer se kolesarska steza odsekano konča – in ko želi kolesar zapeljati na desno, na tlakovce, da bi se izognil stebru in reklamnemu panoju pred sabo, ga preseneti rob robnika, ki se na tem mestu zniža in ponikne v tla. Nesreča je praktično neizbežna in na tem mestu so padci s koles že stalnica, vedo povedati gostinci iz okoliških lokalov. Da je območje nevarno, po novem opozarja grafit, ki se je pred kratkim pojavil tik pred koncem kolesarske steze: prikazuje kolesarja, ki pada s kolesa.

  • Uredništvo

    20. 10. 2019  |  Družba

    Valerija Skrinjar, partizanka: Danes se veliko govori, mi pa nismo govorili, smo živeli tovarištvo

    "Danes se veliko govori, mi pa nismo govorili, smo pa živeli tovarištvo in zaupanje. Za to gre. Ni mi bilo težko v partizanih in vedno se spomnim očeta, ki je delal kot rudar v Nemčiji ter pripovedoval, da v jami nikoli niso vprašali, ali je nekdo Nemec, Francoz, Italijan, Srb ... pomembno je bilo le, ali je bil to človek, ki te bo potegnil izpod štuka (stropa, op.p.), ko ti ta pade na glavo, ali pa bo bežal, da reši sebe. To sem se naučila kot otrok in to je veljalo tudi v partizanih. Biti človek. Koliko tovarišev in tovarišic je izgubilo življenje, ker so reševali tovariše... Veliko. O tovarištvu nismo govorili, smo ga pa živeli. Vsak dan." (Valerija Skrinjar - Valči v intervjuju za Večer o enakopravnosti med partizani)

  • Damjana Kolar

    20. 10. 2019  |  Kultura

    Neuresničene vizije Jožeta Plečnika

    V Plečnikovi hiši Ljubljana je od 18. oktobra 2019 do 26. januarja 2020 na ogled razstava Plečnikovi neuresničeni projekti za Ljubljano, ki razkriva, kakšno bi bilo mesto, če bi Plečnik lahko uresničil svoje vizije za štiri velike ljubljanske projekte: novo mestno hišo na Vodnikovem trgu ob Tržnicah, Mesarski most, ki bi Tržnice povezal s Petkovškovim nabrežjem, parlament na grajskem hribu z monumentalnim dostopom na Grajski grič v obliki stopnišča ob Magistratu in izvirno zasnovano stavbo slovenskega parlamenta ‒ Katedralo svobode v parku Tivoli. Kustosinja razstave: Ana Porok

  • IK, STA

    20. 10. 2019  |  Svet

    Prepoved oglasov za lepotne operacije

    Nemški minister za zdravje Jens Spahn želi mlade zaščititi pred lepotnimi operacijami, v ta namen pa naj bi prepovedali oglase za lepotne posege, katerih tarča so "izključno ali prvenstveno mladi".

  • Uredništvo

    19. 10. 2019  |  Politika

    Igor Bavčar: Ko sem odhajal v zapor, mi je Janša rekel, da se je on v zaporu naspal 

    "Ko sem odhajal v zapor, mi je Janez Janša rekel, da se je on v zaporu naspal in da je prebral knjige, ki jih najbrž ne bi nikoli. Človek se v zaporu umiri. Veliko berem, razmišljam in pišem o Sloveniji, svetu, zgodovini in svoji kazenski zadevi. Prizadevam si, da dokažem svojo nedolžnost." (Igor Bavčar, nekdanji predsednik uprave Istrabenza in nekdanji politik v ekskluzivnem intervjuju za Dnevnikov Objektiv)

  • PV, MONITOR

    19. 10. 2019  |  Družba

    Bi zaupali diagnozi mobilne aplikacije ali bi se raje osebno odpravili do zdravnika?

    Mobilna aplikacija Babylon je prva zdravstvena aplikacija, ki jo podpira celo britansko javno zdravstvo, ki paciente preko sporočil in videoklicev povezuje z osebnimi zdravniki. Preko nje lahko uporabniki z opisovanjem svojih simptomov ocenijo, katero bolezen imajo, naročijo recept in preko videoklica opravijo celo terapijo. Pred kratkim pa se je pojavil primer, ko je moškemu in ženski z istim simptomi aplikacija pokazala različno diagnozo.

  • Damjana Kolar

    19. 10. 2019  |  Kultura

    Spolne zlorabe v cerkvi

    V Kinodvoru bo 24. oktobra ob 20.30 premiera drame Božja milost v režiji Françoisa Ozona, posneta po resničnem sodnem primeru. Film, ki je prejel veliko nagrado žirije na letošnjem Berlinalu, sledi trem moškim, ki združijo moči, da bi razkrinkali cerkveno svetohlinstvo in se osvobodili bremena dolgo zamolčane resnice. 

  • Danes je nov dan

    19. 10. 2019  |  Družba

    Pravica do duševnega zdravja

    Med osebami z motnjami hranjenja je približno četrtina moških, a študije nakazujejo, da med njimi le slabih 10 % poišče pomoč. Eden od vzrokov za to je zmotno prepričanje, da se s tem problemom soočajo predvsem ženske.

  • IK, STA

    19. 10. 2019  |  Kultura

    Prvi video iz osemdesetih z milijardo ogledov

    Uspešnica skupine Guns N' Roses iz leta 1987 Sweet Child O' Mine je na spletnem portalu YouTube presegla milijardo ogledov. S tem je postala prvi videospot iz 80. let, ki je dosegel to magično številko. Skladbo s prvega albuma zasedbe, ki nosi naslov Appetite for Destruction, si je letos na dan ogledalo skoraj 600.000 ljudi.

  • IK, STA

    18. 10. 2019  |  Politika

    Milan Kučan: Gre za evidentno kršenje človekovih pravic

    V Ljubljani se je danes prvič sestala civilna pobuda za podporo katalonskim političnim zapornikom, ki jo moti molk evropskih institucij ob visokih zapornih kaznih za devet nekdanjih voditeljev v Kataloniji. V izjavi, ki bo romala na več naslovov doma in v tujini, so protestirali ob dogajanju, ki da pomeni kršitev demokratičnih pravic v Evropi.

  • IK, STA

    18. 10. 2019  |  Politika

    Zaradi incidenta prekinili študentske volitve

    Današnje redne volitve članov študentskega zbora Študentske organizacije Univerze na Primorskem (ŠOUP) so po incidentu na volišču prekinili, je za STA potrdila predstavnica ŠOUP za odnose z javnostmi Eleonora Jenko. Tako volilna kot študentska pritožbena komisija se bosta še danes sestali in odločali o nadaljnjih korakih.

  • Uredništvo

    18. 10. 2019  |  Svet

    Mladina v družbi revij Time, New York, Zeit in Vogue

    Coverjunkie je spletni portal, ki objavlja ustvarjalne naslovnice revij z vsega sveta. Večinoma se na njegov seznam uvrščajo največje svetovne medijske hiše oziroma naslovnice največjih ameriških, britanskih in nemških revij, kot so Time, Zeit, Vogue in New York, v selekciji pa se od časa do časa znajdejo tudi naslovnice revij drugih držav. Tako so te dni objavili tudi Mladinino naslovnico, ki jo krasi ameriški predsednik Donald Trump v vlogi Jokerja.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    18. 10. 2019  |  Mladina 42  |  Uvodnik

    Prvorazredni

    Po petih letih je TV Slovenija spet potegnila na dan stare procese, ki potekajo zoper Zorana Jankovića. In primeri so jasni, vsa Slovenija si je lahko še enkrat ogledala, kako je potoval denar iz Stožic na račune družine Janković, na primer. In res je bilo nazorno narejeno, kot pobarvanka za prvi razred osnovne šole, vsem, ki so gledali, je lahko jasno, kaj se je dogajalo. Gre za res šolski primer tovrstnega prenašanja denarja z enega računa na drugega. Vsakogar izmed nas bi davkarija in kriminalisti nemudoma dobili in obsodili, če bi to poskusili narediti, pa še zaradi davčne utaje bi nas že zdavnaj kaznovali. Danes bi imeli dejanje že izbrisano iz svoje kartoteke, tako hitro bi se to zgodilo.

  • Jure Trampuš

    18. 10. 2019  |  Mladina 42  |  Politika

    On ali kaos

    Zdaj lahko rečemo, da je vedno tako, saj se je zgodilo že velikokrat: po volitvah, ko Janezu Janši ne uspe prevzeti vlade, se za nekaj časa, navadno za več kot leto dni, umakne. Tako je bilo, ko je oblast prevzela koalicija pod vodstvom Boruta Pahorja in Mira Cerarja. Hitroprstni komentatorji ugotavljajo, da se je Janša spremenil in da nima več političnega zaleta. Nato se zgodi. V medijih se začno pojavljati afere, dokumenti, obtoževanja, nastopijo protestniški zbori, nenadoma se zdi, da je v državi vse narobe, začnejo se pozivi k zamenjavi oblasti.

  • Borut Mekina  |  foto: Uroš Abram

    18. 10. 2019  |  Mladina 42  |  Politika

    Direktor Sove: Pri arbitraži nekateri subjekti v Sloveniji po naročilu in plačilu iz tujine delujejo proti interesom države

    Rajko Kozmelj je večji del svoje kariere preživel kot strokovnjak za pregon organiziranega kriminala, služboval je v številnih mednarodnih organizacijah, dokler ni bil lani imenovan za direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova). Ta se je sedaj znašla v središču nove politične afere. Opozicija predsedniku vlade očita, da je v Sovi priskrbel službo svoji znanki, Kozmelj pa v pričujočem intervjuju za obveščevalca precej neposredno opisuje svoj pogled na ozadje. Ta pa je, če povzamemo, da je Sova trn v peti stranki SDS zaradi njenih povezav s skrajno desnimi in v tujini prepovedanimi političnimi skupinami. Ključno vprašanje naj bi tako bilo: Ali je Sovi treba dati dodatna pooblastila?

  • Borut Mekina

    18. 10. 2019  |  Mladina 42  |  Politika

    Pahorjevi moški 

    Trend, ki je tudi v Evropski uniji vse bolj moderen, je enakost spolov. Evropsko komisijo tokrat prvič v zgodovini vodi ženska, Ursula von der Leyen, ki si je za enega glavnih ciljev vladavine zastavila spolno uravnoteženost. Komisija, ki jo bomo kmalu dobili, naj bi bila najbolj ženska doslej. In to na podlagi dobrega argumenta: »Ženske predstavljamo polovico populacije. In hočemo imeti ustrezen delež,« je dejala na svoji predstavitvi v EU parlamentu julija letos.

  • Uredništvo

    18. 10. 2019  |  Mladina 42  |  Politika

    Janševa pesnitev: Najlepša si, Slovenija

    V kratki noči kres gori, žar v srcih prebudi.

  • Jure Trampuš

    18. 10. 2019  |  Mladina 42  |  Politika

    Janez Janša je v pesnitvi o lepotah Slovenije omenil domobransko pokopališče

    Janševa domoljubna pesnitev, z vsemi pridevniki in presežki vred, posredno sporoča tudi nekaj drugega. Ne govori le o lepotah domovine, pač pa to domovino, pogled nanjo, postavi v točno določen kontekst.

  • Izak Košir

    18. 10. 2019  |  Mladina 42  |  Kultura

    Partizan 2019

    Prejšnji teden so na festivalu stripa Tinta v Kinu Šiška predstavili strip z naslovom Partizan, ki ga je na podlagi raperskega besedila Darka Nikolovskega ustvaril priznani ilustrator Iztok Sitar. Zgodba govori o slovenskem najstniku, ki se na protifašističnih demonstracijah zaljubi v afriško begunko. Med ljubezensko zgodbo pa nas skozi poglede nazaj spremljajo prizori iz drugega časa – iz partizanskega odporniškega boja. Sitar opozarja, da bo v stripu bralec zaman iskal politično korektnost, uravnoteženost, spravo in »podobne nesmisle«. »Strip je črno-bel, tako kot karakterji protagonistov, pri katerih se točno ve, kdo je črn in kdo rdeč,« dodaja.

  • Lara Paukovič

    18. 10. 2019  |  Mladina 42  |  Kultura

    Tudi moda je (lahko) umetnost

    Pevka Senidah, Slovenka, ki ji je na srbski glasbeni sceni uspel veliki met, se je za spot za svoj megahit Mišići iz kul uličnega dekleta, kakršnega smo spoznali v videospotih za prejšnje komade, na primer Sladjana in Belo, prelevila v divo v oblekah s pridihom starega hollywoodskega glamurja. Za stilsko preobrazbo je zaslužen Damir Raković Ponorelii, mlad slovenski modni oblikovalec (rojen leta 1986), sicer šolan kostumograf, ki kostumske elemente uspešno vnaša v pret-a-porter modo. Umetnosti oblačenja se posveča že petnajst let, zadnja leta pa nase opozarja vse glasneje – po modni reviji na ljubljanskem tednu mode spomladi je prodal skoraj vse predstavljene kose, predstavil se bo tudi na jesenski ediciji modnega tedna. Če je bila spomladanska kolekcija nosljiva, bo jesenska bolj kostumografska, primernejša za na oder, pravi Ponorelii, ki v edinstvene kreacije za nastope in spote oblači tudi glasbenico Kuklo.

  • Damjana Kolar

    18. 10. 2019  |  Kultura

    REJVikend

    Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V K4 bosta nastopila nemška DJ-ja in producenta Cedric Dekowski in Felix Reifenberg, v Božidarju britanski DJ in producent ter vodja založbe Timedance Batu, v Dvorani Gustaf zvezda temačnega drum'n'bassa Counterstrike, v Channel Zero pa prihaja britanski DJ Casement.

  • Uredništvo

    17. 10. 2019  |  Politika

    Žan Mahnič: Če Šarec laže o svoji ljubici, zakaj ne bi njegova dekla o Janši

    Poslanec SDS Žan Mahnič, znan tudi po tem, da gre z besedami rad čez mejo (kot nemalokdo v njegovi stranki), je pred kratkim na Twitterju objavil zapis, v katerem se je obregnil v nedavno izjavo Jerca Korče, članice komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) iz stranke LMŠ, ki je po seji, ki je bila zaprta za javnost, na Twitterju zapisala, da naj bi ji predsednik SDS Janez Janša na seji grozil, da bodo padale glave. 

  • Darja Kocbek

    17. 10. 2019  |  Svet

    Danes je mogoče študirati tudi menedžment veganske hrane

    Število študijskih programov se v zadnjih letih ni povečalo samo na fakultetah in visokih strokovnih šolah v Sloveniji, ampak tudi v Nemčiji. Tam študenti danes lahko izbirajo med več kot 20 tisoč različnimi študijskimi programi in njihovo število še raste. Pred petimi leti jih je bilo še 17 tisoč. Nemški študenti imajo po poročanju Deutschlandfunk danes na voljo 40 odstotkov več študijskih programov s področja medicine, nege in zdravja kot leta 2014. Po poročanju Süddeutsche Zeitung lahko študirajo tudi dizajn prihodnosti, nego telesa, srednji vek in renesanso.

  • Uredništvo

    17. 10. 2019  |  Družba

    Vid Valič: Slovenci nismo imeli kraljev ali cesarjev, smo imeli pa kmečke upore in NOB

    "Moja 97-letna babi je po ogledu filma Preboj rekla: "Slovenci nismo imeli kraljev ali cesarjev, smo imeli pa kmečke upore in Narodno osvobodilno borbo!" (Igralec Vid Valič na Facebooku po obisku premiere partizanskega filma Preboj, v katerem je v glavni vlogi nastopil njegov brat Domen) 

  • Lara Paukovič

    17. 10. 2019  |  Kultura

    Prenova muzeja, vredna 400 milijonov evrov

    Novi galerijski prostori v skupni velikosti približno 3700 kvadratnih metrov, prenovljeni hodnik, kavarna in trgovina, preurejena stalna zbirka ... vse to bo newyorški (in preostali) publiki na ogled 21. septembra, ko se ponovno odpre Muzej sodobne umetnosti (MoMA), eden največjih in najbolj priznanih muzejev sodobne umetnosti na svetu, od leta 1939 (sicer obstaja od 1929) umeščen v stekleno stavbo med peto in šesto avenijo na Manhattnu. Namesto 1000 umetnin, kot jih je bilo lahko maksimalno na ogled pred prenovo, je zdaj lahko v muzeju istočasno razstavljenih okoli 2400.