-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Družba
Mojca Širok, novinarka in pisateljica
V dveh mesecih po oblikovanju nove italijanske vlade, ki jo sestavljata populistično Gibanje petih zvezd in skrajno desna Liga, se je na Apeninskem polotoku povečalo število napadov na priseljence iz afriških držav in na Rome. Med medijsko bolj izpostavljenimi je bil umor 29-letnega Soumaila Sacka, temnopoltega kmetijskega delavca po rodu iz Malija, ki je delal v Kalabriji. Julija je moški iz Vicenze z zračno puško streljal na migranta, o podobnih primerih so poročali tudi iz Caserte, Forlíja in Latine. Tudi v tuji javnosti je močno odmeval rasistični napad na 22-letno Daisy Osakue, temnopolto italijansko državno reprezentantko v atletiki, ki je skorajda oslepela zaradi drobca jajca, ki sta ji ga napadalca v Moncalieriju zalučala v oko. Sredi julija je nekdanji uslužbenec italijanskega senata z balkona svojega stanovanja ustrelil 14-mesečno romsko deklico, ki se je z mamo sprehajala po eni izmed ulic rimskega okrožja Centocelle. Ob tem napadu se je odzval predsednik Sergio Mattarella z besedami, da »Italija ne sme biti podobna ’Divjemu zahodu’, kjer lahko kdo kupi puško in ustreli enoletno deklico ter ji uniči zdravje in prihodnost«.
-
24. 8. 2018 | Mladina 34 | Družba
Vasica Podhom leži pred vhodom v alpsko sotesko Vintgar, eno najlepših naravnih znamenitosti v Sloveniji. Ob njej se razprostira pašnik, obdan z idiličnimi gozdovi, ki je vaščanom še posebej pri srcu. Tukaj lahko najdejo stik z naravo, se umirijo, opazujejo živino med pašo ali se odpravijo na sprehod po kateri od poti, ki peljejo skozi Vintgar ali pa proti Homu. Oziroma so vse to lahko počeli, dokler jim niso priljubljenega kotička ugrabili turisti. »Sedaj je med sezono poln avtomobilov, prikolic in kombijev, s katerimi prihajajo obiskovalci. Iz vozil odteka olje v podtalnico, od tam pa v reko Radovno, tla so polna smeti, ljudje opravljajo potrebo v grmovju od dvoriščih in celo pri vili Belar, ki je zaščitena kot kulturna dediščina ... Ljudje so živčni, narava trpi, vas poka po šivih,« našteva domačin Mitja Dolinar.
-
24. 8. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? Pred Božidarjem bo nastopil DJ in producent Christian Kroupa, v K4 bo potekal after festivala Urbano dejanje, na katerem bodo za ples poskrbeli Ian F., Mayell, Tim Kern, Tzena. Levanael in Dacho, v Tolminu pa Halamoye Dance Festival 2018, na katerem bodo med drugim nastopili: Marko Nastić, Dave Manali, Sincronism, Mr. Gaux aka Margaux Jerome, DJ Aleksij.
-
23. 8. 2018 | Politika
Odhajajočega predsednika parlamenta, vodjo NSi Mateja Tonina, si bomo zapomnili po njegovi samovšečni oceni lastnega dela, sodeč po kateri je v dveh mesecih predsednikovanja z ekipo naredil več »kot prej v 4 letih mandata«. A pogled na spisek predlaganih reform in sprememb, ki jih je Tonin na zadnjem posvetu predsednikov poslanskih skupin poskušal uvrstiti na dnevne rede delovnih teles, kaže, da je bil pretežni del njegovega boja »sindikalne narave«.
-
23. 8. 2018 | Svet
Tudi britanski Guardian o nasilju slovenske policije nad begunci
V obširni reportaži iz bosanske Velike Kladuše je britanski Guardian opozoril na krutosti tako hrvaške kakor tudi slovenske policije pri ravnanju s prosilci za mednarodno zaščito. Pišejo, da nekaterim uspe priti do Slovenije, a jih nato naša policija nasilno vrne na Hrvaško, ta pa v Bosno in Hercegovino. Neka skupina Afganistancev, ki jih britanski časnik navaja, je povedala, jih je slovenska policija napadla s psmi preden jih je predala Hrvaški. "Pokazali so nam ugrize na kaži in raztrgane nahrbnike."
-
23. 8. 2018 | Svet
Bo Elon Musk uničil, kar je ustvaril?
Zvesti podporniki ga še vedno častijo. A ustanovitelj in prvi mož podjetja Tesla Elon Musk ne dobiva več pozitivnih velikih časopisnih naslovov, čeprav je v zadnjem času objavil kar nekaj novic o uspehih. Milijarder Musk je v težavah tudi zato, ker s svojimi sporočili, ki jih pošilja prek Twitterja ves čas povzroča ogorčenje. Ključna točka v pogovoru za New York Times je po oceni Alexa Daviesa v Wired bila njegova trditev, da se je pripravljen odpovedati položaju predsednika uprave podjetja Tesla.
-
23. 8. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo odprtje razstave Trude Johansen in Maruše Meglič, ki je nastala v sklopu medinstitucionalnega sodelovanja med Nordic Artists' Centre Dale in MGLC, 30. mednarodni glasbeni festival Noči v stari Ljubljani, ki ga bo odprl koncert Indijanskega orkestra tradicijskih glasbil iz Argentine in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, odprtje 21. festivala Mladi levi s predstavo Ves moj seks kanadskega avtorja Darrena O'Donnella in 21. festival mladih kultur Kunigunda, na katerem bodo nastopili: Demolition Group, Bitch Boys, Ten Volt Shock in Fuzz Orchestra.
-
22. 8. 2018 | Svet
Nogomet je danes veliko več kot zgolj šport, Postal je pomemben steber zabavne industrije. Klubi se zato zavzemajo, da poleg športnih uspehov dosegajo tudi odlične rezultate na komercialnem področju oglaševanja in socialnih omrežjih. Najresnejši klubi imajo že dolgo svoj televizijski ali spletni kanal, kjer si goreči navijači lahko vsakodnevno ogledajo dogajanje v klubu. Pomemben vidik finančnega uspeha klubov poleg športnega uspeha predstavlja prodaja navijaških izdelkov in trženje blagovne znamke, ki jo klub predstavlja. Nogometni klubski velikani imajo celo svoje Netflix programe - lanska sezona italijanskega Juventusa je bila tako spremenjena v Netflixov dokumentarec. Ključni aspekt pri gradnji nogomtne znamke seveda predstavljajo nogometni superzvezdniki.
-
22. 8. 2018 | Kultura
Mladi levi vstopajo v tretje desetletje
Od 24. avgusta do 1. septembra bo na različnih prizoriščih v Ljubljani potekal 21. mednarodni festival Mladi levi, ki se letos ukvarja z vprašanjem Kako biti skupaj? Po besedah direktorice festivala Nevenke Koprivšek program letošnjega festivala odpira vmesne prostore med osebnim in skupnim, med intimnim in javnim, preizkuša mejnike med njimi ter krhke meje svobode med samimi posamezniki ter med posamezniki in družbo. Komu pripadamo, kaj nas žene, kako daleč lahko gremo, kaj določa naše izbire, koga slišimo, koga zanikamo, česa se bojimo in kam se umikamo, kaj so naša upanja, strasti in kaj so naše skupne sanje?
-
21. 8. 2018 | Svet
Nekateri hrvaški lastniki apartmajev ne želijo gostiti homoseksualcev
Do nastanka peticije je prišlo po tem, ko je Tomislav Gospić, lastnik apartmaja v Zadru, dobil prepoved oglaševanja svojega apartmaja na bookingu.com, ker v svoj apartmaju ni želel sprejeti homoseksualnih parov. "Zavrnjeni ste. Ne sprejemamo homoseksualcev. Izbrišite svojo rezervacijo," je odgovoril na rezervacijo nekega Brazilca. Lastnikov sin je pojasnil, "da smo imeli negativne izkušnje s slovenskimi homoseksualci, ki so v apartmaju imeli orgijo in pustili veliki nered. Po tej epizodi smo se odločili, da ne želimo sprejeti homoseksualcev."
-
17. 8. 2018 | Mladina 33 | Uvodnik
Pogovorimo se o krščanskih demokratih
»Hvaležen sem vsem poslancem, ki so 22. junija glasovali zame. Nekateri nam priznavajo, da smo z ekipo v teh dveh mesecih, ko sem na funkciji, naredili več kot so prej v 4 letih mandata. DZ je zaradi moje izvolitve normalno deloval in to je najpomembnejše.«
—Matej Tonin, predsednik Nove Slovenije in državnega zbora, na Twitterju 14. avgusta 2018
-
21. 8. 2018 | Svet
Negotove oblike dela so rezultat odločitev podjetij in politikov
Ko se v šoli učimo o industrijski revoluciji, slišimo veliko o tovarnah, parnem stroju, morda o statvah. Učimo se, da so tehnološke inovacije prinesle družbene spremembe in so radikalno spremenile način dela. V sodobnem gospodarstvu na enak način obravnavamo pametne telefone, umetno inteligenco, aplikacije. Nezadržen razvoj tehnologije naj bi bil odgovoren za izginjanje tradicionalnih oblik dela, ukinjanje zaposlenih z redno plačo, ki jih nadomeščajo pogodbeni sodelavci, svetovalci in začasno zaposleni. To ni res, v New York Timesu piše Louis Hyman, izredni profesor na univerzi Cornell.
-
21. 8. 2018 | Kultura
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo 21. in 22. avgusta ob 20.00 v okviru 66. Ljubljana Festivala gostoval Akademski državni balet Borisa Eifmana iz Sankt Peterburga z baletno predstavo Čajkovski. Pro et Contra, ki je bila premierno uprizorjena 22. julija 2016 in skozi ples predstavlja čustveni, predvsem pa umetniški svet velikega ruskega skladatelja Petra Iljiča Čajkovskega. S to predstavo je Eifmanu uspelo na odru tako rekoč materializirati nesmrtno glasbo Čajkovskega in s koreografijo izraziti simfonijo strasti.
-
20. 8. 2018 | Svet
Grčija po osmih letih izstopa iz programa pomoči
Svetovna finančna, gospodarska in socialna kriza se je dotaknila tako razvitih kot manj razvitih držav v EU večinoma zaradi visokega javnega dolga in proračunskega primanjkljaja. Varčevalni ukrepi in strukturne reforme na področju javnih financ so bile opozorilo vsem državam, kaj se lahko zgodi, če ti kazalci presegajo postavljene maastrichtske konvergenčne kriterije. Grčija, ki danes velja za nekakšnega ''evropskega bolnika '', pravzaprav nikoli ne bi smela postati članica evroobmočja, saj pred vstopom v resnici niti ni izpolnjevala konvergenčnih maastrichtskih kriterijev. Prave podatke oz. stanju financ so Grki s pomočjo investicijske banke Lehman Brothers takrat spretno prikrivali in tako zavajali evropsko skupnost z namenom vstopa v evroobmočje leta 2001.
-
22. 8. 2018 | Družba
"Novinarji, izostrite svoje novinarsko pero še bolj kot do zdaj!"
Najprej moje čestitke Marjanu Šarcu in vsem, ki vam je uspelo, da smo dobili novega predsednika vlade! In uspešno delo naprej 13. septembra in potem še naprej vsa štiri leta!
-
20. 8. 2018 | Svet
Kdor stavi na sankcije, mora vedeti, da se spušča v igro z negotovim izidom
Sankcije niso ne vojna ne mir, ampak vsakega nekaj. Zaradi tega jih je treba v mednarodni politiki uporabljati previdno, smiselno in z občutkom za pravo mero. Na prvi pogled ne povzročajo prelivanja krvi, videti so tudi stroškovno učinkovitejše kot oboroženi spopad. Toda njihove učinke je mogoče predvideti samo na začetku. Kdor stavi na sankcije, ne sme pozabiti na zakon nepredvidljivih posledic, v die Welt piše Michael Stürmer. Novice, ki jih v zadnjih tednih in dneh slišimo o Iranu in Turčiji, ponujajo celoten spekter dokazov, da so sankcije nevarne in je redko mogoče predvideti njihove posledice.
-
20. 8. 2018 | Kultura
Na Ptuju bo od 22. do 25. avgusta potekal 22. mednarodni festival Dnevi poezije in vina, na katerem se bo zvrstilo več kot 55 brezplačnih dogodkov. Sodelovalo bo 22 pesnikov in pesnic iz 16 držav, ki sta jih izbrala letošnja selektorja britanski pesnik in urednik Rod Mengham, ki bo tudi sam nastopil na festivalu, ter slovenski pesnik, pisatelj, urednik in prevajalec Aleš Šteger. Festival je od leta 2014 del evropske pesniške platforme Versopolis, ki jo podpira program Ustvarjalna Evropa Evropske unije
-
17. 8. 2018 | Politika
Marjan Šarec zaprisegel kot novi predsednik vlade
Na tajnem glasovanju v državnem zboru je Šarca podprlo 55 poslancev. Ob zaprisegi se je zahvalil za podporo in dejal, da bo namenil vse moči za to, da bo bolje vsem.
-
17. 8. 2018 | Svet
Več kot 350 ameriških medijev proti medijski vojni predsednika Trumpa
Trump za lažne novice pogosto označuje prispevke, ki so kritični ali ki vsebujejo zanj škodljive informacije. Ne malokrat pa je medije tudi že označil za sovražnike ljudstva. Po njegovi presoji časnik New York Times propada, pri televiziji CNN pa so zaposleni lažnivci. Občasno tudi osebno napade novinarje na novinarskih konferencah ali preko Twitterja. Spomnimo, da je bil novinarjem New York Timesa in CNN večkrat onemogočen dostop do tiskovnih konferenc Bele hiše. Konec julija letos je bil dostop do tiskovne konference onemogočen tud CNN novinarki iz Bele hiše.
-
17. 8. 2018 | Mladina 33 | Politika
»Onkraj razumnega dvoma je, da ta vlada ne bo stabilna, uravnotežena, razvojna in reformna. Žal bo politično pristranska, retrogradna, reformno, razvojno in projektno neučinkovita ter po večinskih ocenah političnih poznavalcev kratkotrajna.« Te besede so ta teden v svojem pismu zapisali dolgoletni podporniki SDS in Janeza Janše, Peter Jambrek, Dimitrij Rupel, Romana Jordan, Matej Avbelj in Tomaž Zalaznik. In nadaljevali: »Kot ena od skrajno levih vlad bo nesposobna vzpostaviti za Slovenijo vzdržne prijateljske odnose z vladami sosednjih držav Avstrije, Madžarske, Hrvaške in Italije, pa tudi z vladami osrednjih držav EU Nemčije in Francije ter z ZDA kot voditeljico evro-atlantske obrambne zveze.«
-
17. 8. 2018 | Mladina 33 | Družba
Če človek pogleda okoli sebe, dobi občutek, da se je znašel v letu 2007. Nikjer sledov o kakšni krizi ali previdnosti, gospodarska rast je visoka, dobički rekordni. Banke so polne denarja, le da si ga tokrat niso po nizkih obrestih sposodile v tujini, temveč jim ga je še ceneje zagotovila država. Krediti in dobički so zagnali rulete »kazino kapitalizma«, po državi pa vznikajo gradbene jame, ki jih koplje nova generacija nepremičninskih baronov, odločenih, da bodo zaslužili s prodajami nepremičnin. Rabljena stanovanja se kopičijo v rokah zasebnikov, ki so jih pripravljeni preplačati, da jih bodo naprej prodali še dražje ali pa oddali za visoke najemnine. Ob pasivnosti države je trg prevzel pobudo; posledica je pregrevanje nepremičninskega balona, ki razkriva stare pomanjkljivosti slovenske ureditve na tem področju.
-
17. 8. 2018 | Mladina 33 | Družba
Ramin Shadani je v Slovenijo pribežal iz Irana z devetnajstimi leti. Danes, slabih deset let kasneje, je uspešno končal magistrski študij na strojni fakulteti, ima stabilno službo ter celo svoje podjetje. Pred dnevi je na povabilo evropske komisije bruseljski javnosti predstavil ovire in priložnosti, s katerimi se srečujejo begunci pri vstopu na trg dela v novih domovinah. Prepričan je, da imajo vsi begunci v Sloveniji možnost pridobiti izobrazbo in delo, a se morajo zavestno odločiti za to težko pot, ki zahteva veliko truda, energije, vztrajnosti … In potrpljenja. Zgolj na status begunca, v njegovem primeru politični azil, je Shadani čakal kar dve leti.
-
17. 8. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? Na Letnem vrtu in v Gala hali bo potekal Poletni rx:tx beatniški zbor, na katerem se bodo s 30-minutnimi seti predstavili: Bakto, Borka, .čunfa, Felis Catus, Junker, Krilc, Peglasus, Shao, Some1Else, Šuljo, TizTiz, Tschimy, Whynnel, v Čezsoči pa lahko obiščete festival elektronske glasbe od:vod, kjer bodo na dveh odrih med drugim nastopili: Alex Picone, Avos, Gene On Earth, Melina Serser, Miki, Nicola Kazimir, Rama NYC, The Ghost.
-
16. 8. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Tokrat priporočamo odprtje razstave Zlato kitajskih cesarjev. Zlati predmeti iz obdobja Wanli dinastije Ming – zbirka Dong Bo Zhai, festival MotörCity, na katerem bodo nastopili: Laurence Jones, Popa Chubby, Hamo & Tribute 2 Love, Stray Train, The Brew, The Bad Flowers, The New Roses in drugi, koncert bosanske zasedbe Divanhana, ki so jo leta 2009 ustanovili študenti sarajevske Akademije za glasbo.
-
15. 8. 2018 | Svet
Več kot 300 duhovnikov v Pensilvaniji desetletja zlorabljalo otroke
Velika porota v ameriški zvezni državi Pensilvanija je v torek razkrila seznam s 301 duhovnikom iz šestih škofij v tej državi, ki naj bi zlorabili več kot tisoč otrok. Poročilo temelji večinoma na lastnih, tajnih dokumentih Cerkve, ki so bili vključeni v več kot dve leti trajajoči raziskavo, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočil generalni tožilec v Pensilvaniji Josh Shapiro. "Prikrivanje je bilo zelo sofisticirano. Ves čas so voditelji Cerkve vodili zapise o zlorabah in jih prikrivali," je povedal.
-
14. 8. 2018 | Svet
Vse več starejših Američanov je v bankrotu
Zniževanje pokojnin, rast izdatkov za zdravstvo, premalo prihrankov so signali, ki že nekaj let sporočajo, da Američani v starosti ne morejo več kot včasih pričakovati lagodnega življenja. Nova raziskava po poročanju New York Timesa je pokazala, da je danes delež 65-letnikov in starejših, ki so prisiljeni razglasiti osebni stečaj, tri krat večji kot leta 1991. Med vsemi Američani je dvig deleža tistih, ki bankrotirajo, še precej večji.
-
14. 8. 2018 | Svet
Italijansko izkoriščanje sezonskih delavcev
Italijansko javnost sta pretresli prometni nesreči v katerih je življenje izgubilo 16 sezonskih delavcev. V obeh primerih je šlo za popolnoma enako dinamiko - trk kombija s tovornjakom. Povedano drugače: šlo je za zasužnjene, podplačane. izmučene delavce, nagnetene v kombiju, ki jih prevaža s polja, kjer so obirali paradižnik. Dejstvo, da so bili sezonski delavci, ki so v nesreči umrli, priseljenci ni pomembno, saj je krivec za njihovo smrt sistem, ki v želji po nenehni rasti stiska, izčrpava in zateguje na vseh mogočih ravneh.
-
14. 8. 2018 | Kultura
Urbane subkulture ponovno v Tobačni
Festival Urbano Dejanje, ki že tri leta uspešno povezuje raznolikost urbanih subkultur, se po lanskem gostovanju na Kongresnem trgu, vrača na Tobačno ulico v Ljubljani. Festivalsko dogajanje, ki bo potekalo med 21. in 25. avgustom, bo med drugim ponudilo sejem mladih ustvarjalcev, večerne koncerte in nočno klubsko dogajanje v K4.
-
13. 8. 2018 | Svet
Diskriminacija žensk je še vedno globoko ukoreninjena v japonsko družbo
Vodstvo medicinske fakultete v Tokiu, ki je ena od najbolj prestižnih medicinskih fakultet na Japonskem, je priznalo, da so več kot deset let prirejali rezultate sprejemnih izpitov, da bi manj žensk izpolnilo pogoje za vpis in bi tako izobrazili več zdravnikov kot zdravnic. Na fakulteti so poročila medijev o teh manipulacijah najprej odločno zavračali, potem, ko so jih potrdili odvetniki, ki so sodelovali v preiskavi, pa so sporočili, da tega ne bi smeli početi, in zagotovili, da bodo naredili vse, da se to v prihodnje ne bo več dogajalo.