• Uredništvo

    4. 1. 2017  |  Politika

    Najbolj brano 2016: Požrešnost

    Cerkvi smo podarili gozdove, čeprav ni bila upravičena do njih. Zdaj želi še odškodnino, ker jih ni dobila dovolj hitro. Iz česa izhaja ta aroganca? Več kot 160 kvadratnih kilometrov gozdov v Triglavskem narodnem parku, v okolici Radovljice, na Jelovici in Pokljuki, je bilo pred drugo svetovno vojno že desetletja v državni lasti. Nekoč so bili ti gozdovi, skupaj z najrazličnejšimi pritiklinami, graščinami, gradovi, ribogojnicami, funkcionalnimi potmi in drugimi nepremičninami, res v lasti rimskokatoliške cerkve (RKC) oziroma nekdanje briksenške škofije, a je ta leta 1858 te gozdove, do katerih je prišla še v času fevdalizma, prodala jeseniškim fužinarjem. Ti so jih čez čas prodali Kranjski industrijski družbi, ki je bila odgovorna za jeseniško železarstvo in je bila leta 1895 zaradi gospodarskih težav podržavljena.

  • Izak Košir

    3. 1. 2017  |  Družba

    Slaba banka zaprla izolski Argo, skvoterji ostali zunaj ograje

    Tudi na Obali se želijo znebiti skvoterjev v nekdanji tovarni, kot je to sicer neuspešno v prestolnici pred približno pol leta v primeru Rog prav tako poizkusil ljubljanski župan Zoran Janković. Lastnica izolskega Arga je sicer t.i. slaba banka oziroma DUTB. Slednja je namreč danes zgodaj zjutraj tja poslala svoje varnostnike, ki so prostor zaprli, uporabniki Arga pa so tako ostali zunaj zaklenjene in zastražene ograje. Na spletu so objavili videoposnetek, v sporočilu z javnost pa so zapisali, da so varnostniki Galekoma "nasilni vdrli v prostore" in da v Argo ne spuščajo nikogar, zato ne vedo, kaj je z njihovo osebno lastnino, ki se še vedno nahaja znotraj stavb in na dvorišču. Kot pojasnjujejo skvoterji gre za umetnine in druge vredne stvari, kot so glasbila, pohištvo in orodja. Uporabniki Arga menijo, da s tem DUTB in Galekom "motita posest", saj nikogar od posestnikov niso obvestili o deložaciji, prav tako pa "niso priložili dokumentacije, ki jim to početje dovoljuje". 

  • Uredništvo

    3. 1. 2017  |  Politika

    Trumpova vojna napoved Severni Koreji ali zgolj pogajalski adut pri pogovorih s Kitajsko?

    "Severna Korea je pravkar sporočila, da je razvoj njihovega jedrskega orožja, ki lahko doseže dele ZDA, že skoraj končan. Ne bo se zgodilo!" je tvitnil Donald Trump, novoizvoljeni ameriški predsednik. Ali gre za odkrito vojno napoved ali zgolj za še eno populistično provokacijo, bo pokazal čas. 

  • Uredništvo

    3. 1. 2017  |  Politika

    Najbolj brano 2016: Predsednik Pahor se je pekel na 957°C

    Ko so na Pop TV v oddaji Na žaru pekli Boruta Pahorja, v kateri je bil predsednik republike osrednja tarča za zbadljive šale gostov, je Inštitut Danes je nov dan vzporedno z oddajo posebej za to priložnost ustvaril spletno igro. Pri tej so lahko uporabniki družabnih omrežij z deljenjem Pahorjevih spodrsljajev dvigovali temparaturo žara. Med tistimi, ki so včeraj pekli predsednika, so bili tudi hrvaška političarka Jadranka Kosor, članica SDS Eva Irgl, poslovnež Ivo Boscarol in alpska smučarka Tina Maze. Pečeni predsednik se je ob koncu televizijskega šova vsem prisotnim zahvalil ter poudaril, da je bolje, če se šalimo, kot da se žalimo. Oddaja je bila sicer posneta več tednov vnaprej, v javnosti pa je sprožila številne polemike o tem, ali je primerno, da se predsednik republike v tovrstnih zabavnih šovih sploh pojavlja oziroma ali s tem degradira svojo državniško funkcijo.

  • Peter Petrovčič

    23. 12. 2016  |  Mladina 51  |  Politika

    Osamosvojitvena vojna

    Bitka za prestiž, kdo je osamosvojitelj in kdo ne, kdo je pravi in kdo ne, ne pojenja. Z leti se stopnjuje. Pred petimi leti je bilo recimo ustanovljeno alternativno, Janševo združenje »pravih« osamosvojiteljev. In čeprav je od osamosvojitve preteklo že 25 let, se bitka za prestiž prenaša na naslednje generacije.

  • Damjana Kolar

    3. 1. 2017  |  Kultura

    Petdeset let ustvarjalnosti Sreča Dragana

    V Muzeju sosdobne umetnosti - Metelkova v Ljubljani je do 5. marca na ogled razstava Sreča Dragana z naslovom Prostor, vržen iz tira, ki zajema petdesetletno zgodovino njegove medijske ustvarjalnosti in njen razvoj v slovenskem kulturnem prostoru. Na razstavi, ki jo je pripravil kustos Igor Španjol, so predstavljena originalna, arhivska in televizijska dela.

  • Klemen Košak

    23. 12. 2016  |  Mladina 51  |  Politika

    Za dom, v boj!

    Pred kraktim je na spletnem družabnem omrežju nekdo objavil fotografijo in videoposnetek vihrajoče zastave, štrleče z neometane hiše, in pripisal: »Ob dnevu slovenske vojske sem izobesil zastavo in takoj dobil policijo zaradi prijave rdečkarjev.« V razpravi je trdil, da gre za slovensko narodno zastavo, vendar to ne drži. Zastava je res belo-modro-rdeča, vendar je na njej grb dežele Kranjske, ki so ga med drugo svetovno vojno uporabljali domobranci, pod njim pa je z zlatimi črkami zapisano »Za dom, v boj«, kar je naslov domobranske pesmi. Metliški policisti so na podlagi prijave opravili razgovor z lastnikom hiše. »Opozorili so ga, da gre v tem primeru za prekršek, če bi tako ravnanje spodbudilo vznemirjenje ali razburjenje,« je sporočila Anita Drenik s policijske uprave Novo mesto.

  • Martin Kovač

    23. 12. 2016  |  Mladina 51  |  Politika

    Nadzor nad študenti

    Študentsko zakonodajo, ki je med najstarejšimi in najbolj zastarelimi pravnimi akti pri nas, čaka prevetritev. Študentsko društvo Iskra in Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) sta se po večmesečnem usklajevanju uspela dogovoriti o vsebini Zakona o skupnosti študentov (ZSkuS). Delovna skupina je objavila svoj predlog novele, ki je zdaj usklajen z večino. Spremembe so sicer v večji meri preslikava predloga Združene levice, ki je bil v zakonodajno obravnavo vložen na pobudo Iskre in nato zavrnjen na parlamentarnem odboru za izobraževanje.

  • Darja Kocbek

    30. 12. 2016  |  Družba

    Washington Post je prvi časopis v ZDA, ki zahteva kazenski pregon za svoj vir

    Guardian, New York Times in Intercept, trije od štirih medijev, ki so objavili tajne dokumente ameriške varnostne agencije NSA, ki jim jih je priskrbel njen nekdanji pogodbeni sodelavec Edward Snowden, so pozvali vlado ZDA, naj dovoli Snowdnu vrnitev v ZDA ne da bi proti njemu uvedli kazenski postopek. To je normalno dejanje za medije, ki so dolžni ščititi svoje vire in njihove informacije objavijo, ker ocenijo, da je to v interesu javnosti. Tako očitno ne mislijo pri Washington Postu, opozarjajo v Interceptu.

  • Uredništvo

    2. 1. 2017  |  Družba

    Najbolj brano 2016: Šest otrok preveč

    Mladoletniki brez spremstva so izrazito ranljiva skupina. V večini primerov so to otroci, ki so jih starši v želji, da bi rešili njihova življenja, poslali na pot proti Evropi. Tako je sporočilo za javnost začelo ministrstvo za zunanje zadeve. Zapis je nastal kot odziv na protest nekaterih staršev dijakov, ki so nastanjeni v dijaškem domu v Kranju. Po besedah ravnateljice doma Judite Nahtigal je novica o morebitni nastanitvi mladoletnih beguncev sprožila val "nerazumne histerije", zato ni bila sprejeta nobena odločitev. Kljub pojasnjevanju, da gre le za šest otrok, mlajših od 15 let, ni pomagalo nič. Starši so zagrozili celo z izpisom otrok iz dijaškega doma.

  • Uredništvo

    1. 1. 2017  |  Družba

    Dobrodošli v letu 2017! 

    Drage bralke, dragi bralci, dobrodšli v novem letu. Želimo vam vesele praznike, hkrati pa bi vas radi opozorili, da je na prodajnih policah še vedno na voljo naša posebna dvojna številka tednika Mladina. Ta je na voljo tudi prek naše spletne trgovine. Uvodnik z naslovom Predsednik pa leži na ograji, ki ga je napisal urednik Grega Repovž, si lahko preberete tu.

  • 1. 1. 2017  |  Politika

    Najbolj brano 2016: Janševa prošnja za službo

    Leta 1985 je aktualni predsednik SDS Janez Janša, takrat še kot "družbenopolitični delavec" in član nekaterih organov Zveze socialistične mladine Slovenije (ZSMS), poslal prošnjo za službo odgovornega urednika časopisa Pavliha. Še posebej zanimiv pa je priloženi življenjepis. Oba dokumenta smo objavili v celoti.

  • 16. 12. 2016  |  Kultura

    Podari (si) 57 nepozabnih filmov 

    Mladinina trgovina vam ob prihajajočih praznikih ponuja 57 vrhunskih filmov za ceno 25 evrov na tej povezavi.

  • Uredništvo

    9. 12. 2016  |  Politika

    Populizem. Tema novih Mladininih Alternativ. 

    Izšle so nove Mladinine Alternative, ki so že na voljo pri vašem najbližjem prodajalcu, kupite pa jih lahko tudi prek naše spletne trgovine. Da se ne bi ponovilo, kar je doživel sam, je Umberto Eco skušal vzpostaviti sistem za zgodnje obveščanje in naštel 14 meril za fašizem. Že sedaj Donald Trump izpolnjuje 8 meril za oznako fašist. Se lahko to zgodi tudi nam? O tem v posebni številki Mladine o populizmu piše 17 domačih in tujih avtorjev. Med njimi so tudi Tomaž Mastnak, Alenka Zupančič Žerdin,  Alain Badiou, Božo Repe, Samo Tomšič, Rudi Rizman, Franco Berardi - Bifo, Katja Perat, Barbara Rajgelj, Anja Golob, Svetlana Slapšak, Boris Vezjak, Primož Krašovec, Jernej Kaluža, Dino Bauk in David Van Reybrouck.

  • Staš Zgonik

    25. 11. 2016  |  Mladina 47  |  Družba

    Izšle so druge Izjave desetletja

    Izjave tedna v Mladini, ki so samostojna rubrika od leta 1995, so najkrajša mogoča oblika novice. Lahko predstavijo poglede, ki si ne zaslužijo daljšega zapisa, lahko pa dodatno ovekovečijo že tako nepozabne umotvore. Biti uvrščen v izjave tedna je svojevrstna čast. Biti izbran, da bo tvojo izjavo slikovno podkrepil Tomaž Lavrič, pa v nekaterih krogih velja za vstop v nesmrtnost.

  • Uredništvo

    31. 12. 2016  |  Družba

    Najbolj brano 2016: Razkrinkana propaganda

    »To je 11-letni Hans?« se je glasil naslov ponedeljkove novice na spletni strani edine televizije v službi resnice – Nove24TV. »Že več mesecev se predsednik vlade Miro Cerar zgraža nad ’hujskaštvom’ in ’nehumanostjo’ tistih Slovencev in Slovenk, ki so do sprejemanja migrantov, kar tako vse povprek, zadržani. Očita jim ’neutemeljen strah’ in vedno znova poudarja, da vlada ’obvladuje migrantski tok’. Medtem pa ’11-letni migranti’, ki so videti stari najmanj 30 let, s ponarejenimi dokumenti vstopajo na območje EU.« Fotografijo dokumenta, šlo naj bi za avstrijsko osebno izkaznico, je na svojem profilu na Facebooku objavil poslanec SDS Branko Grims ob pripisu: »Če kdo še vedno ne razume, zakaj umirajo ljudje po vsej EU in kaj Cerarjeva vlada v resnici uvaža.«

  • Uredništvo

    30. 12. 2016  |  Kultura

    Najbolj brano 2016: Nas še slišiš, Major Tom?

    Že od jutra, odkar sem izvedel tragično novico, razmišljam, kaj naj napišem. V zadnjih letih sem napisal že kar nekaj in memoriamov in nekrologov, tokrat pa, moram priznati, se mi kar malo zatika. Kako na njegovi zadnji poti ovekovečiti človeka, ki je vplival na toliko ljudi, se dotaknil toliko generacij in služil kot navdih neštetim umetnikom, ne zgolj glasbenikom. David Bowie je odšel med zvezde, pravzaprav tja, od koder je prišel. Ob slovesu o preminulih ponavadi ljudje zapišejo le najboljše. Velikokrat celo pretiravajo. In če so zvezdniki, so pretiravanja še toliko večja. Zato to slovo ne bo nič drugačno. S to razliko, da smo o Davidu Bowieju upravičeno pretiravali že za časa njegovega življenja.

  • Damjana Kolar

    30. 12. 2016  |  Kultura

    Novoletni REJVikend

    Izbor elektronskih dogodkov za petek, soboto in nedeljo.

  • Uredništvo

    29. 12. 2016  |  Družba

    Najbolj brano 2016: Odstavili urednico Tarče

    Urednica Tarče Ilinka Todorovski je prejela obvestilo, da z novim letom ne bo več urednica Tarče. Menjave in rošade na TV Slovenija se kar vrstijo. Zadnja v tem nizu je bila tudi menjava urednice osrednje tedenske informativno-pogovorne oddaje Tarča. Urednica slednje je prejela obvestilo, da z novim letom te funkcije ne bo več opravljala.

  • Uredništvo

    29. 12. 2016  |  Politika

    Najbolj poslušano 2016: Borut Mekina o tem, kdo je pokopal Slovenijo

    Pogovor je nastal na podlagi članka Kdo je pokopal Slovenijo?>>

  • Damjana Kolar

    29. 12. 2016  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje

    Izbor dogodkov od 29. decembra do 1. januarja.

  • Uredništvo

    28. 12. 2016  |  Družba

    Najbolj brano 2016: Nežo bi bilo najbolje odpeljati nazaj v Slovenijo

    "Ljubljanski zdravniki so pri zdravljenju Neže storili hudo napako," se je glasil naslov članka v torkovi izdaji časnika Svet24. Novinarka Milka Krapež se je v njem sklicevala na domnevne izjave prof. dr. Giovannija Stellina, vodjo otroške srčne kirurgije na Kliničnem centru Univerze v Padovi, kamor so Nežo Arnolj na lastno roko odpeljali starši. Stellin naj bi Krapeževi potrdil, "da indikacije za vstavljanje podpornih sistemov sploh ni bilo. Najprej naj bi srčno popuščanje zdravili z zdravili, kakor pravi medicinska doktrina in številne raziskave s tega področja." Ljubljanski zdravniki so deklico zaradi popuščanja srca priklopili na zunajtelesni krvni obtok, a je z njim povezani krvni strdek žal povzročil hude in nepopravljive možganske poškodbe. Če indikacije za priklop sploh ne bi bilo, bi torej lahko govorili o hudi zdravniški napaki, ki je privedla do možganskih poškodb.

  • 28. 12. 2016  |  Politika

    Najbolj poslušano 2016: Erik Valenčič o Turčiji in Erdoganu

    Pogovor je nastal na podlagi članka Lahko noč, Turčija, in čim manj nočnih mor>>

  • Uredništvo

    27. 12. 2016  |  Politika

    Najbolj brano 2016: Kako smo nasedli populistom

    Uradne številke o migrantih razkrivajo pravo sliko, ki pa je popolnoma drugačna od vtisa, ki ga ustvarjajo populistični politiki in mediji. Vlada republike Slovenije je namreč februarja predstavila statistiko o prehodu migrantov in beguncev skozi Slovenijo v obodbju od 17. oktobra 2015 do 25. januarja 2016. Če je še oktobra lani v Slovenije na dan vstopilo slabih 8.000 beguncev, jih je prejšnji teden na dan zgolj še dobrih 1.900. Prav tako je zgovorna struktura migrantov, ki postavlja na laž trditve, da prevladujejo moški, največ je namreč otrok in žensk, številčno pa vodijo državljani Sirije (40 odstotkov), sledijo jim državljani Afganistana (30 odstotkov).

  • 27. 12. 2016  |  Politika

    Najbolj poslušano 2016: Božo Repe o štetju orožja in osamosvojitvenem kapitalu

    Pogovor, objavljen 27. maja 2016, je nastal na podlagi članka Mazanje zgodovine>>

  • Darja Kocbek

    26. 12. 2016  |  Družba

    Delavci morajo stopiti skupaj, ne ščititi le svojih interesov na račun drugih

    Jeza zaradi služb in pogojev, v katerih so zaposleni prisiljeni delati, je opravičena, a pogosto napačno usmerjena. Neoliberalni kapitalizem je poguben. Prostotrgovinski sporazumi poudarjajo pravice kapitala, prezirajo pa potrebe ljudi in planeta, ki se pregreva. Milijoni ljudi so izgubili službe, tisti, ki so zaposleni, morajo delati vse več, zaposleni so bolj izpostavljeni muham menedžerjev, delež bogastva, ki ga predstavljajo plače, se zmanjšuje. Država blaginje se zmanjšuje, obširna področja življenja, vključno z izobraževanjem, zdravjem, stanovanji, postajajo vse bolj proizvodi, demokracija vse bolj izginja.

  • IK

    26. 12. 2016  |  Kultura

    Zadnji božič za Georgea Michaela

    Britanski glasbenik George Michael je umrl prav čez božične praznike, ko se na radijskih postajah že tradicionalno nenehno vrti njegov hit Last Christmas, ki ga je posnel še v času dua Wham!. Umrl je mirne smrti, je sporočil njegov predstavnik za stike z javnostjo. Več zaenkrat ni znano. George Michael, ki se je v zadnjem času redkeje pojavljal v javnosti, se je sicer leta 2011 boril s ponavljajočo obliko hude pljučnice. Ravno pred slabim mesecem pa je naznanil, da snema nov album, za prihodnje leto pa je bil načrtovan izid dokumentarnega filma o njegovem življenju in glasbeni poti. George Michael je v svoji karieri prodal več kot 100 milijonov albumov in velja za enega od komercialno najuspešnejših britanskih pop glasbenikov.

  • Uredništvo

    26. 12. 2016  |  Družba

    Najbolj brano 2016: Besnilo

    Namesto da bi tragična smrt otroka pripeljala do katarzične obsodbe vsakršnega nasilja, je prevladala želja po maščevanju, ki paradoksalno opravičuje izvorni zločin. Glas ljudstva je spregovoril. Potem ko so mediji poročali o tragični zgodbi deklice, ki naj bi jo pretepala in zanemarjala mati in njen partner, zaradi česar je kasneje v bolnišnici umrla, so ljudje ponoreli. Zmešalo se jim je, v navidezni anonimnosti lastne tipkovnice so na Facebooku in drugod pisali sestavke o tem, kaj bi morali storiti z osumljencema.

  • 26. 12. 2016  |  Politika

    Najbolj poslušano 2016: Marcel Štefančič, jr. o tretji svetovni vojni

    Pogovor, objavljen 15. julija 2016, je nastal na podlagi članka Pot do vojne>> 

  • Uredništvo

    24. 12. 2016  |  Družba

    Jožef in Marija ne moreta v Betlehem

    Britanski umetnik Banksy je pred nekaj leti objavil nekoliko netradicionalno božično čestitko, preneseno v 21. stoletje, ki govori sama zase. Aktualna je tudi danes, leta 2016.