Trenutek navdušenosti
Uvedba »zlatega pravila« žal pomeni prej povečanje kot odpravljanje napak ekonomske politike
Slovenski strankarski politični vrh je na začetku tega tedna postregel s soglasno odločitvijo, kar je v slovenskem prostoru samo po sebi vrednota. V ustavo naj bi po najkrajšem možnem postopku zapisali »zlato pravilo« o največjem možnem zadolževanju države. Navdušenje politikov je bilo soglasno, saj je normativna ureditev fiskalnih pravil trenutno visoka politična moda tako v EU in celo v ZDA. Toda vsesplošna politična zanesenost je obratno sorazmerna z razumevanjem narave tržnega gospodarstva, vloge ekonomsko-političnih ciklov in regulacijsko sposobnostjo fiskalne politike. Sedanji predlog žal pomeni prej povečanje kot odpravljanje napak ekonomske politike.
Pahorjeva vlada je že v okviru sprememb Zakona o javnih financah določila fiskalno pravilo, ki naj bi krepilo finančno disciplino in zagotovilo srednjeročno vzdržnost javnih financ. Tako naj bi po tem predlogu bruto dolg sektorja države ostal na zgornji meji 48 odstotkov BDP-ja, hkrati pa zakon določa tudi postopke ukrepanja, če bi se pojavile nepredvidljive okoliščine. Sedaj naj bi takšno pravilo, pa morda še kakšno, kot je predlog EU o dovoljenem strukturnem primanjkljaju, zapisali celo kot normativno ustavno določilo. Očitno morebitne zakonske določitve niso dovolj, potrebujemo ustavne omejitve fiskalnih političnih pregreh.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.