
9. 12. 2011 | Mladina 49 | Pamflet
Mandatar na prevzgoji
Povolilna streznitev
Zadnje parlamentarne volitve so definitivni prispevek k zgodovini parlamentarizma na Slovenskem. Prvič je zmagala doslej neparlamentarna stranka, prvič je izpadla iz parlamenta LDS in prvič se je nekoč izpadla stranka (NSi) vrnila v skupščinske klopi. Rezultati so torej unikatni, še zlasti zavoljo tega, ker so malodane vse stranke tekmovale vsaka zase, brez čvrstih volilnih zavezništev.
Ko je Zoran Janković presenetljivo premagal favorita anket Janeza Janšo, je kajpak zavladala evforija med njegovimi privrženci. A kaj je bilo njegovo prvo sporočilo ljudstvu?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

9. 12. 2011 | Mladina 49 | Pamflet
Zadnje parlamentarne volitve so definitivni prispevek k zgodovini parlamentarizma na Slovenskem. Prvič je zmagala doslej neparlamentarna stranka, prvič je izpadla iz parlamenta LDS in prvič se je nekoč izpadla stranka (NSi) vrnila v skupščinske klopi. Rezultati so torej unikatni, še zlasti zavoljo tega, ker so malodane vse stranke tekmovale vsaka zase, brez čvrstih volilnih zavezništev.
Ko je Zoran Janković presenetljivo premagal favorita anket Janeza Janšo, je kajpak zavladala evforija med njegovimi privrženci. A kaj je bilo njegovo prvo sporočilo ljudstvu? - „Ljudstvo želi novo Slovenijo, ki bo gospodarsko uspešna, solidarna, socialna, ki ne bo imela afer, ki bo verjela pravosodju, ki bo vrnila nasmehe na obraze ljudi!“
Nerodno pri tem govoru je dejstvo, da je Pozitivna Slovenija resda zmagovalec, toda to je bila druga najtesnejša zmaga v zgodovini, za vsega dva poslanca. Voditelj, ki je komajda zmagal, pa se postavlja, kot da je za njim cela država. Zato je že naslednji dan sledil ledeni tuš. Zmagovalec se je podvizal na obisk k premieru Borutu Pahorju, ki je tudi predsednik njemu najbližje stranke SD. In kako se je razpletlo srečanje dveh zaveznikov?
Pahor je izrekel najostrejše besede na njegov račun, saj je že po prvem stiku napovedal možnost, da SD sploh ne bo vstopila v njegovo vlado, zakaj Janković je avtoritarec, predvsem pa ne bi želel sodelovati v vladi, v kateri bi premier in nekaj ministrov mešetarili z državnim premoženjem. Njegovo sporočilo volivcem je dramatično - izvolili ste napačnega primusa.
Naslednji sogovornik volilnega zmagovalca je bil predsednik SLS Radovan Žerjav. Tudi tokrat nič od kurtoazije, prvak ljudske stranke je postavil ostro zahtevo: nobenega dviga DDV! Od potencialnega mandatarja takoj zahteva, da se odpove eni ključnih predvolilnih napovedi.
Dramatični lok je potem zaokrožil Gregor Virant, ki je podprl Pahorjevo zahtevo proti Jankovićevemu kadrovanju v državnih podjetjih, napovedal podporo politiki brez najemanja državnih kreditov a la Stožice, zahteval, da prizna in sprejme dejstvo, da se je v državi razbohotila korupcija, in da pravosodje in policija ne postaneta resorja Jankovićevih, kar bi bilo nehigienično zaradi vpletenosti članov družine Janković v številne gospodarske rabote.
Izvzemši elastičnega Karla Erjavca, ki se ugnezdi v vsaki koaliciji, so potencialni koalicijski partnerji udarili s tako ostrimi pogoji in kritikami, kot jih v zgodovini ne pomnimo. Pričakujejo popolno prevzgojo morebitnega predsednika vlade, odpoved metodam dela in njegovi predvolilni platformi. AUKN ostane, ni dviga DDV, ni avtoritarnega dirigiranja, kot je bilo v Mercatorju in na Magistratu, ni mešetarjenja s prodajami državne lastnine, ni idile brez afer, v kateri bi bilo prepovedano izreči besedo korupcija.
Skratka, voditelji strank pravijo, da postanejo njegovi partnerji, če Janković preneha biti Janković!
Take degradacije ni doživel še noben zmagovalec parlamentarnih volitev. Kako je to mogoče?
Preprosto, na drugi strani je sicer poraženec SDS, ki pa bi ob podpori SD, Virantovih, SLS prav tako lahko formiral vlado. Daleč najmočnejši stranki Jankovića in Janše sta pravzaprav poraženca proti hipotetičnemu trojčku Pahor-Virant-Žerjav, ki ima moč, da izbere mandatarja in določi vsebino in način vladanja. Spodbudna noviteta, ki je po volitvah še nismo doživeli.
In kaj je porekel vedno zgovorni ljubljanski župan? Nič, nekaj nasmehov, v boj pa poslal bivšega predsednika in Zvezo borcev. Milan Kučan je namreč v intervjuju za „Večer“ postavil, da SD ne more odbiti sodelovanja v koaliciji in si umiti rok nad situacijo. Nekdanji predsednik SD je javno napadel držo sedanjega prvaka stranke in zahteval, da stranka podpre njegovega protažiranca za mandatarja. Gospod Kučan eklatantno sestavlja vlado! A zdaj pozor, v istem intervjuju je potem navrgel, da sam ne namerava sodelovati pri sestavljanju desete slovenske vlade!???? Kopija Berlusconijevega diskurza izrekanja lahkotnih protislovij.
Potem, ko je pred tednom lustriral SDS, saj jo je razglasil za nedemokratično stranko, zdaj določa vsebino tudi „demokratičnim“ strankam. In učinek? Že naslednji dan je sprožil vojno med socialnimi demokrati - minister Igor Lukšič je nadaljeval njegove smernice z napadom na predsednika Pahorja, minister Dejan Židan pa se mu je zoperstavil z besedami o stricih, ki sami ne gredo na volitve, hoteli bi pa voditi stranko.
V senci povolilnih spopadov se dogaja kolaps košarkaškega kluba Olimpija. V tednu dni so klub zapustili štirje najboljši igralci, ker jim klub ni plačeval pogodbenih obveznosti. Še več, kapetan Markota je ob odhodu razkril, da ni dobil plačila že pol leta. -!??
Pod videzom uspešnosti se torej skriva športni „Vegrad“. Če pokličete električarja na popravilo v stanovanje, je samoumevno, da mu plačate za delo. Če najamete odličnega košarkarja, da navdušuje deset tisoč glavo množico, ki plačuje drage vstopnice, je samoumevno, da mu plačate njegovo igranje. Ministri po odstopu še leto prejemajo nadomestilo, pa tudi poslanci, ki so bili izvoljeni ne bodo prvih šest mesecev delali voluntersko - brez plače!
Toda, kdo je prvi mož KK Olimpije? Predsednik upravnega odbora je ljubljanski podžupan in novi poslanec Jani Möderndorfer. Je mar nemudoma odstopil? Nak, njegova strategija vodenja je kazati blišč tam, kjer je v resnici propad. Kateri stranki pa pripada? - Pozitivni Sloveniji Zorana Jankovića. Afera, ki jemlje nasmehe z obrazov. Se nam torej v prihodnosti obeta spoznanje, da je podobno tudi z drugimi paradnimi uspehi politike ljubljanskega župana, s katerimi je navdušil volivce?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.