
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Pamflet
Nasilje, ki je padlo z neba
Zloglasni tviti in imaginarni nasilneži
Dogodek, ki ga ni bilo. Po deželi je zaokrožila peticija proti fizičnemu nasilju nad novinarji, ki jo je podpisalo več sto tisoč državljanov, in v kateri so obsodili nasilje demonstrantov, ki so v četrtek razbili glavo fotoreporterju in poškodovali še tri novinarje.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

13. 11. 2020 | Mladina 46 | Pamflet
Dogodek, ki ga ni bilo. Po deželi je zaokrožila peticija proti fizičnemu nasilju nad novinarji, ki jo je podpisalo več sto tisoč državljanov, in v kateri so obsodili nasilje demonstrantov, ki so v četrtek razbili glavo fotoreporterju in poškodovali še tri novinarje.
Dominantna tema v medijskih prispevkih minulega tedna pa so bili tviti predsednika vlade Janeza Janše o ameriških volitvah. POP TV se je zadeve lotila tako jedrnato, da je vpeljala celo rubriko: odmevi na premierjeve besede po svetu, v kateri smo izvedeli, kako jih ocenjuje bosanski portal Slobodna Bosna, portal Politico in nemška revija Der Spiegel. In napovedala široko anketo med svojimi gledalci, če podpirajo Janševe izjave. Pred kamerami televizijskih hiš se je pojavil celo ex-predsednik Danilo Türk, ki je v maniri že izumrlih klerikalcev terjal od premiera, da se za svoje obnašanje opraviči predsedniškemu pretendentu Joeju Bidnu. Pojavilo se je tudi pismo skupine intelektualcev s podobno intenco. In kajpak koalicija KUL, ki je še enkrat pozvala k odstopu aktualne vlade. Zraven smo brali še napoved, da v naslednjih štirih letih Janša ne bo povabljen v Belo hišo. Celo v popoldanskem radijskem programu na Radiu Slovenija, ki je poslušalce razveseljeval z glasbo, se je oglasil voditelj, ki je povedal, da se cel svet krohota Janši in se od smeha drži za trebuh, ter na koncu pripomnil, da bi politiki morali pred nastopom funkcije na pregled k psihiatru.
Uradnih izidov ameriških volitev še ni, še manj so znani podatki, kako se cel svet krohota šefu slovenske vlade, noben slovenski predsednik ali premier pa v minuli dekadi in več tako ali tako ni bil povabljen na obisk k predsedniku ZDA. Osrednja medijska in nacionalna skrb je po šolniškem kanonu 19. stoletja izpostavljala slabo obnašanje dijaka Janeza Janše. Zanimivo, ko so tiskovnega predstavnika slovenske naddržave Evropske komisije, vprašali, kakšno je njegovo stališče v tej zadevi, je odgovoril, da o tem ne bo izrekal mnenja.
Iz muhe so ustvarjali dinozavra, nikakor pa ni šlo ne za Janšev napad na Bidna, niti ne za medijski ali politični napad na Janšo. Temu se pač reče kritika, lahko netaktna pri prvem in predimenzionirana pri preostalih, nikakor pa ne napad.
Fatalna tema je sicer covid 19. Spomladi, ko je njegova žetev pokosila po nekaj življenj na dan, je POP TV žalostno vest pospremila z zvočno žalostinko, zdaj, ko jih dnevno umre celo do 40, je to samo še nepoudarjena vest.
In v imenu borbe zoper vladne ukrepe ob epidemiji se je minuli četrtek zbrala številčna skupina demonstrantov v središču Ljubljane. Četudi je bilo nasilje demonstrantov šokantno, pa to ni spodbudilo artikuliranega splošnega odpora do nasilništva.
Evropske medijske organizacije, ki se vsakič, ko člani aktualne vlade izrečejo polemično besedo zoper novinarska poročanja, javijo s tenorjem o nedopustnih napadih na novinarsko svobodo, se v primeru realnih fizičnih napadov ne oglasijo. Je pa to storilo Društvo novinarjev Slovenije (DNS) z devetvrstičnim zapisom, h kateremu je priključilo še pritisk na novinarje policijskega ministra Aleša Hojsa, ki je odgovornost za dogodke pripisal predhodnemu televizijskemu slavljenju petkovih protestnikov. Razbita glava reporterja spada v isto rubriko kot nejevoljna izjava ministra?????
Nesposobnost ločiti nasilje od besednih kritik je DNS izpričalo nekaj dni kasneje, ko se je ostro odzval na besede župana Ilirske Bistrice Emila Rojca, ki je nekaj novinark opisal kot »kure nesnice«. Jasno, da se je za odzvati, toda razbita lobanja reporterja je po dolžini zapisa zanje pol manjši delikt kot besedno norčevanje župana!?????
Drugače je postopala nacionalka v oddaji Tednik, v kateri je napovedala, da bo poiskala, kdo je izzval nasilje na četrtkovih protestih v Ljubljani. Za osrednjega gosta je postavila udeleženca protestov Anisa Ličino, ob katerem so potem na oddajo deževali protesti, kako je lahko človeka s kriminalno preteklostjo postavila in ovekovečila v svojem prispevku. Če odmislimo to izbiro, si vseeno oglejmo, kaj je omenjeni povedal v oddaji: Nasilje je izbruhnilo zato, ker je policija zgrabila neko žensko in so jo metali po tleh. Ljudje so že obupani, ne moreš jih zaklepati, zahtevati, lahko jih prosiš, naj bodo doma, odnos vlade do svojih prebivalcev je zelo napačen.
In namesto osebne izpovedi smo dobili komentatorja, ki je na vprašanje, zakaj nasilje nad novinarji, odgovoril, naj imajo brezrokavnik z napisom RTV pa se hitro izogneš. - ??? A bolj kot sogovornik je tu šokanten Tednik. Napove, da bo iskal povzročitelja nasilja, a se osredotoči na spopade policistov z demonstranti. Najhujša žrtev pa je bil fotoreporter Borut Živulović in še trije njegovi kolegi, ki ne predstavljajo ne vlade ne policijskih sil!!!! Nanje se tudi niso spravili policisti, ampak so jih pretepali demonstranti. Kdo je torej sprožil nasilje nad novinarji? Vlada, ker je uvedla rigorozne ukrepe, policisti, ker so intervenirali med demonstracijami? Nak, Tednik ni poskušal odkriti skupine nasilnežev, ampak je pozornost preusmeril v meglo.
Čeravno je župan Zoran Janković s svojimi početji že poldrugo desetletje stalni objekt mojih kritik, pa velja izpostaviti njegov modri županski odziv: »Tovrstnih protestov, ki jih ne odobravamo niti v Ljubljani niti jih ne odobravajo nikjer drugje, ne potrebujemo. Zahvaljujem se policiji za dobro opravljeno delo. Pomagamo lahko vsem državljankam in državljanom, da vsi obsodimo nasilne proteste.«
A tokrat župana niso povabili za sogovornika v Tednik.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.