-
15. 5. 2015 | Mladina 20 | Ihta
Najnovejša afera, v katero sta vpletena véliki vodja in nekdanji predsednik uprave NKBM, je po naključju izbruhnila prav okoli 3. maja, ki je svetovni dan svobode tiska; povsem po naključju, zabavno pa je bilo kljub temu. Če drugega ne, sem s tem dobila nov dokaz, da so svetovni dnevi vseh vrst sicer docela nekoristno sprenevedanje, zato pa vsaj ponujajo obilo iztočnic za sarkastične nasmeške. Tako kot svetovni dan čebel, ki ga je Bruslju pred dnevi predlagal slovenski zunanji minister: ko Erjavec in EU ne bi bila tako licemerna, bi morala 11. maj oklicati za svetovni dan trotov.
-
15. 5. 2015 | Mladina 20 | Ekonomija
Vlada je konec prejšnjega meseca predala Evropski komisiji v Bruslju oba ključna dokumenta, program stabilnosti (PS) in nacionalni reformni program (NRP). Oba dokumenta sta sestavni del evropske koordinacije fiskalnih in razvojnih politik. Navzven omogočata evropsko presojo vladne politike glede na dane zaveze, navznoter dajeta okvir za pripravo jesenskega proračuna. Toda bruseljske presoje in priporočila so razvodeneli, zato je pomembnejša domača presoja Cerarjeve vlade. In tu je sporočilo jasno. Vse je podrejeno političnemu preživetju vlade, manj ekonomskemu preboju države. Zato v obeh dokumentih ni pravih razvojnih ambicij, ni fokusiranih ukrepov, ni radikalnejšega menedžmenta sprememb. Politična ekonomija te vlade je fenomen »kuhane žabe«.
-
15. 5. 2015 | Mladina 20 | Kolumna
Kot smo slišali tudi minuli teden, natrpan z različnimi zborovanji, govorniki na levih slovesnostih začenjajo nagovore z dragi državljani, na desnih pa z dragi Slovenci. To ni nič novega. Levica se slovenstvu iz nekakšne politične korektnosti do državljanov Neslovencev in nasploh ravnodušnosti do patriotizma in slovenstva izogiba, se ga skoraj sramuje, čeprav vse okoli nas diši in smrdi po Sloveniji. Drugače desnica; slovenstvo ima nenehno na jeziku, vendar ga pogosto (prvak je SDS) grdo zlorablja. Če bi bilo po Janševo, bi že imeli dodatne tri, štiri državljanske vojne.
-
15. 5. 2015 | Mladina 20 | Pamflet
Ob praznikih vstaj in zmage nad okupatorji v drugi svetovni vojni je na delu amnezija spomina. 27. april kot dan OF je deležen široke medijske pozornosti, medtem ko je 13. maj 1941 še naprej globoko zabrisan. Na ta dan je namreč skupina upornikov, ki jo je vodil Danilo Zelen, aktivist organizacije TIGR, na Mali gori izvedla oborožen spopad z italijanskimi okupatorji. Daleč pred prvimi partizanskimi streli so se torej uprli primorski uporniki, ki so bili vojaško organizirani že od konca dvajsetih let kot prva slovenska antifašistična organizacija. A dejstvo, ki je bilo pod partijskim režimom strogo zabrisano, je še dandanes kisla kost za osrednje medije. Čeprav prosti komunistične cenzure še vedno ne vedo, kaj bi s tem dogodkom in se ga raje ognejo.
-
15. 5. 2015 | Mladina 20 | Dva leva
Ko sem prejšnjo soboto v družbi prijateljev z roba Trga republike opazoval slavnostno prvo vrsto na proslavi 70. obletnice zmage nad fašizmom, ki je ni organizirala država, ampak ZZB NOV in mesto Ljubljana, sem rekel: »Poglejte ga, Boruta Pahorja. Enkrat klobasar, drugič izdelovalec nogavic, tretjič cestar, četrti pasji oskrbnik … Danes pa kar antifašist. Lep napredek.« Pa me je cinični prijatelj dopolnil: »Že, že, ampak pri tem bo ostalo le, če mu ne bo treba odpreti ust.«
-
15. 5. 2015 | Mladina 20 | Uvodnik
Po zmagi na volitvah se je zdelo, da predstavniki nove zmagovite oblasti dejansko verjamejo v tisto, kar je izjavil drugi človek SMC Milan Brglez: da bodo vladali najmanj tri mandate. Da so prišli na oblast in da so že naslednja štiri leta neverjetno dolga doba. Kot vsaki novi vladi dotlej se je tudi tej zdelo, da so naslednje volitve res še zelo daleč. Pa niso – tudi redne ne. Za njimi je že prva osmina mandata. Niso več na začetku. A to ni edino spoznanje, ki je doletelo tudi to vladajočo stranko, tako kot že vse pred njo: nenadoma so ugotovili, da tudi če so čisto pri miru in če ne delajo velikih korakov in ne sprejemajo radikalnih odločitev, vseeno ustvarjajo zgodovino.