• 9. 8. 2024  |  Mladina 32  |    Za naročnike

    #k# Prelistaj izdajo

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Hrvaška

    Komentar / Etno spomini

    Prijatelj pravi, da bi na vseh grobiščih – in teh na Hrvaškem in v Srbiji res ne manjka – postavil napis: Politikom in psom dostop prepovedan! S tem o psih se ne strinjam, saj so plemenitejša bitja od politikov, ki te dni visokim temperaturam in možnosti možganske kapi navkljub lazijo po svojih državicah in se posvečajo tako imenovani kulturi spominjanja. Na mrtve. Svoje! Ki so jih pred milijonom let ubili pripadniki »nasprotne strani« in so še kako pomembni za nenehno politično manipuliranje in spreminjanje pietetnega spomina v profane politične točke. Sploh pa, kakšna kultura spominjanja na območju, kjer vojni zločinci še dandanes veselo hodijo naokrog – na Hrvaškem in v Srbiji – obsojene vojne mrhovinarje pa slavijo kot junake?

  • Komentar / Ameriški dialog

    Bidnov odstop v predsedniški bitki za Belo hišo pred tremi tedni ni presenečenje, hitra strnitev demokratskih vrst okoli Kamale Harris tudi ne. Veliko presenetljivejša je bila pri tem zaverovanost ameriških političnih elit v oba sporna kandidata. To razkriva veliko bolj kompleksno politično krizo v ZDA, pa tudi zahodne demokracije nasploh. V ospredju je problem politične legitimnosti in v ZDA še posebej prevlada interesnih centrov kapitala. V EU je kapitalsko utemeljena demokracija omejena, v ZDA o vsem odločajo finančni investitorji. Politično veljaš toliko, kolikor kapitala zbereš, politične izbire določa dolar za volilni glas. Kamala Harris je v enem dnevu zbrala 81 milijonov dolarjev, največ v zgodovini ameriških volitev. In postala je relevanten politični subjekt, ustrezna investicijska tarča političnega kapitala. Predsedniška bitka med Trumpom in Harrisovo bo tokrat potekala po robovih identitetne politike in različnih ekonomskih pristopov. Trump je občutljiv glede ženske in migracij, za demokrate je rešitev uspeh »bidenomike« brez Bidna. In v tej epohalni bitki politične izbire ne bo določala vsebina, temveč populistična retorika. Semenj ničevosti je usoda današnje Amerike.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Kolumna

    Komentar / V vicah

    Pogrezaš se v spanje, prileti komar in te začne obletavati – zzzzzzzzzz. Spanec te mine, čakaš, prežiš, ne veš, kdaj in kje bo komar pristal. Dvigneš roko, da bi ga mahnil, a se potuhne. Potem spet zzzzzzzzzzzzz. Je domač ali tigrast? Je okužen? Bom lahko sploh zaspal? Kje prodajajo te nesrečne komarnike? En sam komar pa take negotovosti.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Dva leva

    Komentar / Lov na rdeča vohuna

    Ne, ne, če ste patrioti in imate zares radi svojo državo, potem si niste naredili usluge, če ste spremljali ekskluzivne izjave in interpretacije državnega sekretarja Volka v zadnjih dneh. Bil je tako zadovoljen s svojo vlogo in svojo pojavo, da mu je ušlo veliko več, kot bi spretni diplomat smel povedati. Ampak ja, pravi patriot mora biti, prosto po pokojnem ameriškem okoljskem anarhistu in avtorju Edwardu Abbeyju, vedno pripravljen braniti svojo deželo pred lastno vlado. Zato se je vredno soočiti tudi z največjimi bizarnostmi in abotnostmi, ki nam jih v teh dneh prodajajo. No, očitno je Vojko Volk postal prvo govorilo te vlade. Iz njegovih dosedanjih izjav, potrjevanj ali zanikanj posameznih domnev se da rekonstruirati tudi misteriozna zgodba o ruskih vohunih. Vohuna sta bila aretirana, priprta, procesirana in posojena zaveznikom na podlagi namigov in kar neposrednih pobud tujih obveščevalnih služb. Za standarde pravne in demokratične države je nenavadno, da je celoten proces potekal v tajnosti in ne morebiti zaprt za javnost le v posameznih delih. Kako naj bo v interesu javnosti tajni sodni proces?

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Uvodnik

    Uvodnik / Orbán kot mirovnik?

    Čudna razprava se vnema v teh dneh v Sloveniji. O Viktorju Orbánu, madžarskem premieru, v Sloveniji vemo več kot v večini drugih evropskih držav, tako je zaradi njegovega dolgoletnega zavezništva z Janezom Janšo ter seveda njegovega medijskega, ekonomskega in tudi političnega vpliva v Sloveniji. Nekaj je neizpodbitno: gre za populista, nedemokrata, človeka, ki preganja manjšine, politika, ki nima nobenih težav pri širjenju sovraštva, ki nadzoruje celoten madžarski medijski prostor ter celotno ekonomijo, ki je omejil delo intelektualcev in kritikov, iz države izrinil vse mednarodne institucije. Svojo politiko gradi na teorijah zarot. Je avtokrat sodobnega časa, zgled Janezu Janši, prijatelj drugih evropskih avtokratov, z Aleksandrom Vučićem in seveda Vladimirjem Putinom vred.