|  Ekonomija

V EU podvojitev naložb v visoko zmogljivo računalništvo

Dostop do hitrih simulacij, ki jih izvajajo super računalniki, lahko dobesedno pomeni razliko med življenjem in smrtjo

Evropska komisija je predstavila načrt, s katerim bo EU preobrnila svoje relativno padanje v rabi in zmogljivostih tako imenovanega visoko zmogljivega računalništva (HPC). V okviru tega načrta naj bi EU podvojila svoje naložbe v HPC s 630 milijonov evrov na 1,2 milijarde evrov. Tako naj bi EU postala dom računalnikom, ki lahko izvajajo 1.000.000.000.000.000.000 oziroma trilijon operacij na sekundo, in sicer še pred letom 2020, so sporočili iz Bruslja.

Polovico predvidenih sredstev za naložbe v HPC imajo namen porabiti za razvoj in usposabljanje ter za nove centre odličnosti, s čimer naj bi ustvarili na tisoče novih delovnih mest. "Visoko zmogljivo računalništvo je ključen dejavnik za razvoj evropske industrije in za ustvarjanje več delovnih mest v Evropi," je povedala podpredsednica Evropske komisije, pristojna za digitalno agendo, Neelie Kroes. Po navedbah komisije je HPC ključnega pomena za industrijske panoge, v katerih sta pomembna natančnost in hitrost. Taki industriji sta denimo avtomobilska in letalska, sem sodi tudi zdravstveni sektor.

Dostop do hitrih simulacij, ki jih izvajajo stalno izboljšujoči se super računalniki, lahko namreč dobesedno pomeni razliko med življenjem in smrtjo ali pa med novimi delovnimi mesti in dobičkom na eni strani ter bankrotom na drugi strani. Bolnišnice na primer uporabljajo super računalnike za pomoč pri odločitvah med operacijo ali posegom, kjer je odločilnega pomena vsaka minuta. Avtomobilski industriji pa super računalniki omogočajo hitrejši razvoj novih tehnologij, kar prinaša občutne prihranke.

Postavitev super računalnika lahko stane več kot 100 milijonov evrov, njegovo vzdrževanje pa 20 milijonov evrov letno. Največji super računalniki na svetu so zmogljivejši kot 130.000 prenosnikov in lahko zavzamejo tudi 1000 kvadratnih metrov površine. Najmočnejša super računalnika v Evropi sta Curie v Franciji in Hermes v Nemčiji. Curie je deveti, Hermes pa 13. najmočnejši super računalnik na svetu, še navajajo v komisiji. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.