23. 2. 2012 | Ekonomija
Anonymous objavil nekatere podatke o Katoliški cerkvi
Med zbranimi informacijami so v skupini Anonymous objavili tudi nakazila nekaterih državnih organov in občin Cerkvi
Kot so zapisali v skupini Anonymous, so nedeljski pozivi Katoliške cerkve proti družinskem zakoniku kaplja čez rob.
© Borut Krajnc
Skupina Anonymous, ki se sicer bori proti sporazumu za boj proti ponarejanju (Acta), se je na nedeljski poziv katoliških škofov vernikom, naj na referendumu ne podprejo družinskega zakonika, odzvala tako, da je zbrala in na spletu objavila nekatere informacije o lastnini Katoliške cerkve, prispevkih posameznim duhovnikom in nakazilih Cerkvi.
Kot so ob objavi sicer že znanih podatkov, ki so zbrali z različnih spletnih strani, zapisali v skupini Anonymous, so nedeljski pozivi Katoliške cerkve proti družinskem zakoniku kaplja čez rob. Po njihovem mnenju pomenijo kršitev človekove pravice do svobodnega odločanja po lastni volji, "saj župniki nagovarjajo obiskovalce k točno določeni akciji ter jih nagovarjajo, kako voliti". S tem kršijo 7. člen ustave, ki govori o ločitvi cerkve od države, in 63. člen ustave, ki prepoveduje spodbujanje k neenakopravnosti in nestrpnosti, so zapisali v omenjeni skupini.
V skupini poudarjajo, da spoštujejo vse vernike in vero ljudi, vendar ne odobravajo "Cerkve kot institucije, ki se vmešava v delovanje države in posluje kot podjetje". Tako se med drugim zavzemajo proti financiranju Cerkve s strani države, proti temu, da Cerkev ukazuje vernikom, koga naj volijo, in proti kakršnemukoli vmešavanju Cerkve v državo. Prav tako nasprotujejo verouku v šolah in so "proti cerkveni 'mafiji', ki se vozi z luksuznimi avtomobili". Ob tem navajajo, da je Mercedes kardinala Franca Rodeta stal 160.000 evrov, medtem ko različne družbe, v katere so vlagali ljudje (med njimi 64.399 opeharjenih delničarjev), tonejo v izgubah.
V skupini Anonymous so v spletni objavi tako predstavili tudi lastniške deleže, ki jih ima Cerkev preko podjetja Gospodarstvo rast v več podjetjih. Med 18 podjetji so navedli tudi podjetja Krekova družba (90 odstotkov), Belinka holding (89,04 odstotka) in Sole orto sutivan (66,67 odstotka). Ob tem navajajo tudi, da davkoplačevalci letno za verske skupnosti prispevajo okoli 2,5 milijona evrov, polovico od tega pa dobi Katoliška cerkev. Prav tako so zapisali prejemke nekaterih teologov na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani v letu 2006 in 2007, ki so jih, kot navajajo, dobili na strani fakultete. Po teh podatkih je med drugim Janez Juhant v dveh letih prejel dobrih 90.000 evrov, Bogdan Kolar dobrih 88.000 evrov, Jože Krašovec pa skoraj 81.000 evrov.
Med zbranimi informacijami so v skupini Anonymous objavili tudi nakazila nekaterih državnih organov in občin Cerkvi oziroma njenim institucijam. Kot navajajo, je država v letu 2008 med drugim namenila okoli sedem milijonov evrov za cerkveno srednje šolstvo, več kot dva milijona za obnovo in vzdrževanje sakralnih objektov, prav tako po dva milijona pa tudi za socialne prispevke duhovnikom in teološki fakulteti. V skupini Anonymous so tudi proti duhovnikom pedofilom. Nekaj so jih poimensko navedli, ob tem pa zapisali tudi, da naj bi bilo v Sloveniji po podatkih Katoliške cerkve od dva do štiri odstotke duhovnikov pedofilov. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.