5. 3. 2012 | Ekonomija
Evropska komisija proučuje možnosti za večjo zastopanost žensk v upravnih odborih podjetij
Uravnotežena zastopanost spolov na vodilnih položajih dokazano prispeva k boljšemu poslovanju
Evropska komisija je danes objavila poročilo, iz katerega je razvidno, da je napredek v zvezi z zastopanostjo žensk v upravnih odborih podjetjih omejen, saj je samo vsak sedmi član upravnega odbora (13,7 odstotka) v vodilnih evropskih podjetjih ženska. Opozorili so tudi, da se je število predsednic upravnih odborov večjih podjetij celo zmanjšalo.
V primerjavi z letom 2010 se je stanje glede zastopanosti žensk v upravnih odborih nekoliko zboljšalo, saj je bilo pred dvema letoma v upravnih odborih vodilnih evropskih podjetjih le 11,8 odstotka žensk.Kot so danes poudarili v Bruslju, bi s takim tempom, kot smo mu priča trenutno, potrebovali več kot 40 let, da bi dosegli vsaj približno uravnoteženo zastopanost spolov (najmanj 40 odstotkov moških oziroma žensk). V Sloveniji je bil delež žensk v upravnih odborih v vodilnih podjetjih leta 2010 9,8 odstotka, januarja 2012 pa 15,3 odstotka. Pred letom dni je evropska komisarka za pravosodje Viviane Reding pozvala h konkretnim samoregulativnim ukrepom na tem področju in pozvala evropska podjetja, ki kotirajo na borzi, naj prostovoljno povečajo število žensk v upravnih odborih, tako da podpišejo izjavo o večji zastopanosti žensk v upravah evropskih podjetij. S podpisom omenjene izjave se podjetja zavežejo, da bodo povečala delež žensk v svojih upravah na 30 odstotkov do leta 2015 in na 40 odstotkov do leta 2020. V zadnjih 12 mesecih je izjavo podpisalo le 24 evropskih podjetij.
Uravnotežena zastopanost spolov na vodilnih položajih dokazano prispeva k boljšemu poslovanju in večji konkurenčnosti podjetij ter prinaša ekonomske koristi. Poročilo mednarodnega svetovalnega podjetja McKinsey na primer kaže, da so poslovni prihodki podjetij, v katerih sta spola uravnoteženo zastopana, za 56 odstotkov višji v primerjavi s podjetji, v katerih so zaposleni samo moški. Pri podjetju Ernst & Young so proučili 290 največjih podjetij, ki kotirajo na borzi. Ugotovili so, da so podjetja z vsaj eno žensko predstavnico v upravnem odboru ustvarjala znatno večji dobiček kot podjetja brez žensk na tej vodstveni ravni. Evropska komisija je danes začela javno posvetovanje, da bi lahko oblikovala primerne ukrepe za odpravljanje trajno neuravnotežene zastopanosti spolov v upravnih odborih podjetij, ki kotirajo na borzi. V okviru tega posvetovanja, ki bo potekalo do 28. maja, želi pridobiti mnenja o morebitnem ukrepanju na ravni EU, tudi v obliki zakonodajnih ukrepov, da bi se odpravila neuravnotežena zastopanost spolov v upravnih odborih podjetij. Na podlagi prejetih mnenj naj bi komisija še letos sprejela odločitev glede morebitnega nadaljnjega ukrepanja.
"Pred letom dni sem pozvala podjetja, naj prostovoljno povečajo prisotnost žensk v upravnih odborih podjetij. Evropski parlament je podprl moj poziv, ki so ga poslovnim organizacijam posredovala ministrstva za zaposlovanje, socialne zadeve in enakost spolov v številnih državah članicah EU. Vendar na žalost ugotavljam, da kljub našim pozivom samoregulacija doslej ni dala zadovoljivih rezultatov," je danes dejala Redingova. Dodala je, da pomanjkanje žensk na vodilnih položajih v poslovnem svetu škodi evropski konkurenčnosti in ovira gospodarsko rast. Kot je še dejala, se je nekaj članic EU - Belgija, Francija, Italija, Nizozemska in Španija - odločilo, da bodo razmere poskušale urediti s sprejetjem zakonodaje, ki uvaja kvote zastopanosti po spolu v upravnih odborih podjetij.
"Nekatere države, kot so Danska, Finska, Grčija, Avstrija in Slovenija, so sprejele pravila o uravnoteženi zastopanosti spolov v upravnih odborih podjetij v državni lasti. Osebno nisem velika privrženka kvot, vendar pa cenim rezultate, ki jih prinašajo. Prav tako opažam, da bodo podjetja, ki poslujejo z drugimi državami na mednarodnem trgu, morda morala upoštevati različne nacionalne zakone o kvotah, če bodo želela sodelovati v razpisih za oddajo javnih naročil. Zato je v zakonodajnem in delovnem programu komisije za letos vključena pobuda za rešitev tega vprašanja," je med drugim še dejala komisarka. Napredek pri izboljševanju razmerja v zastopanosti spolov v upravah evropskih podjetij je bil v preteklem letu sicer večji kot v letih poprej (med oktobrom 2010 in januarjem 2012 se je delež žensk povečal za 1,9 odstotne točke, medtem ko se je v preteklem desetletju v povprečju povečeval za 0,6 odstotne točke letno), so danes še obelodanili v Bruslju in ob tem opozorili, da se je število predsednic upravnih odborov večjih podjetij celo zmanjšalo, in sicer s 3,5 odstotka leta 2010 na 3,2 odstotka januarja 2012.
Evropski državljani glede na javnomnenjsko raziskavo Eurobarometer podpirajo spremembe na tem področju. Po podatkih najnovejšega Eurobarometra jih 88 odstotkov verjame, da bi morale biti ženske ob enaki usposobljenosti enakovredno zastopane na vodilnih položajih v podjetjih, 76 odstotkov jih meni, da imajo ženske ustrezna znanja in veščine. 75 odstotkov vprašanih se je tudi opredelilo za uvedbo zakonodaje o uravnoteženi zastopanosti spolov v upravnih odborih podjetij, pri čemer je relativna večina vprašanih (49 odstotkov) navedla, da bi bile denarne kazni najprimernejši mehanizem za uveljavljanje tovrstne zakonodaje. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.