|  Ekonomija

Postopek proti trem lastnikom Mercatorja


© Denis Sarkić

Urad za varstvo konkurence je po pisanju današnjega Dnevnika začel postopek ugotavljanja usklajenega delovanja večjih delničarjev Mercatorja na nedavni skupščini družbe. Na uradu so pojasnili so le, da so Mercatorju in določenim delničarjem družbe posredovali zahteve za posredovanje podatkov.

Na uradu za varstvo konkurence podrobnosti postopka ne morejo komentirati, so še navedli za STA.

Po pisanju Dnevnika je varuh konkurence na več delničarjev Mercatorja naslovil zahtevo za posredovanje podatkov o morebitnih dogovorih z drugimi delničarji o skupnem izvajanju glasovalnih pravic, sporazumih, ki bi jih zavezovali k usklajenemu ravnanju z drugimi delničarji na skupščinah, in številu predstavnikov v nadzornem svetu, ki so jih sami ali v sodelovanju z drugimi delničarji predlagali od leta 2008 naprej.

Dnevnik je neuradno izvedel, da so zahtevo varuha konkurence prejeli v Pivovarni Laško, Unicredit banki Slovenija in NFD, nanjo pa morajo po zakonu o preprečevanju omejevanja konkurence odgovoriti v petih dneh. V nasprotnem primeru jih čaka denarna kazen v višini najmanj 50.000 evrov. Od Mercatorja pa naj bi urad zahteval zapisnik o glasovanju na skupščini.

Na skupščini Mercatorja 30. marca so omenjeni lastniki družbe uspeli z večino (nasprotnih) predlogov, med drugim tudi z imenovanjem novih nadzornikov trgovske družbe. Sumi o usklajenem nastopu treh delničarjev so se pojavili že na sami skupščini. Tako je Rajko Stanković iz društva Mali delničarji Slovenije napovedal izpodbojno tožbo "zaradi usklajenega delovanja Pivovarne Laško, Unicredit banke Slovenije in NFD, ki niso objavili prevzemne ponudbe in jih pozivam, da jo".

Na skupščini Mercatorja sicer šest bank (NLB, Banka Celje, Abanka Vipa, Gorenjska banka, NKBM in Banka Koper) ni smelo uresničevati glasovalnih pravic. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.