|  Ekonomija

Za Židana so sprejeti varčevalni ukrepi neusklajeni

Židana presenetila želja vlade po ustvarjanju izrednih razmer

Dejan Židan (levo) ima zadržke tudi pri sprejemanju zlatega fiskalnega pravila oz. meni, da z njim ni treba hiteti, saj operativnega učinka to pravilo ne bo imelo.

Dejan Židan (levo) ima zadržke tudi pri sprejemanju zlatega fiskalnega pravila oz. meni, da z njim ni treba hiteti, saj operativnega učinka to pravilo ne bo imelo.
© Miha Fras

Poslanec SD Dejan Židan je na današnji okrogli mizi z naslovom Izziv varčevanja in spodbujanje gospodarske rasti: 5 ključnih reform v Mariboru povedal, da ga je presenetila želja vlade po ustvarjanju izrednih razmer pri sprejemanju zakona o uravnoteženju javnih financ. Dejal je, da poslanci niso mogli prebrati vsega gradiva pred sprejetjem zakona.

Židan je ocenil, da je dogovor vlade s sindikati dober in koristen, osebno pa se je bal morebitnega referenduma. Zanj je tudi pomembno, da je odpravljena tudi Virantova plačna reforma ter da je vlada obljubila, da do konca leta 2013 ne bo posegala na to področje. Poudaril je, da je za ponedeljek sklicana redna seja DZ z zelo malo točk dnevnega reda, kar se v samostojni Sloveniji še ni zgodilo, zato se mu je hitrost pri sklicu izredne seje, na kateri so obravnavali omenjeni zakon, zdela nepotrebna.

Za Židana so sprejeti varčevalni ukrepi neusklajeni. Tako je po njegovih besedah v Sloveniji eden večjih problemov emisija malih prašnih delcev. Slovenija je EU dala zavezo, da bo to odpravila, vendar v proračunu za ta namen ni predviden niti evro. Prav tako se mu zdi sporen odvoz mrtvih živali. Lani je bilo za ta namen zagotovljenih 600.000 evrov, predvsem za stroške bencina, letos pa le 450.000 evrov. Glede tujih investitorjev v Sloveniji je Židan pojasnil, da se Slovenije izogibajo, saj se težko prebijejo skozi birokratske ovire, nezadovoljni so tudi s pomanjkanjem tehničnega kadra. Židan je tudi dejal, da ne podpira dvig spodnje davčne stopnje, ampak dvig zgornje davčne stopnje za dve odstotni točki, ki ne bi bistveno vplivale na porabo.

Židan ima zadržke tudi pri sprejemanju zlatega fiskalnega pravila oz. meni, da z njim ni treba hiteti, saj operativnega učinka to pravilo ne bo imelo. Omizja, ki je potekalo v okviru druge akademije aktivnega državljanstva in podjetništva, se je udeležil tudi lastnik in direktor družbe Mik Celje Franci Pliberšek, ki je pred mesecem dni napisal javno pismo vladi in sindikatom. Pliberšek opozarja, da ne moreš zapraviti več, kot si ustvaril, politike pa je pozval, da delajo po lastni vesti za dobro vseh državljanov Slovenije. Po njegovem mnenju bi politiki morali manj "filati" svoj politični ego. Predvsem pa bi politiki po njegovih besedah morali biti bolj učinkoviti, sindikatom pa bi odvzel del moči.

Po oceni profesorja z Ekonomske fakultete v Ljubljani Igorja Mastena je bilo za pričakovati, da bo zakon o uravnoteženju javnih financ sprejet. Skrbi pa ga, da se slovensko gospodarstvo sooča z negativnim šokom povpraševanja in ponudbe. "To kar se zdaj dogaja v slovenskem gospodarstvu, ni optimalno, saj je slovenska ekonomija v dvojnem ekonomskemu šoku. Pomembno je, da se za potrošnjo zagotovijo ustrezni viri," je še dejal Masten. Kljub napovedi se omizja, ki ga je organizirala mreže idej pri Inštitutu Jožeta Pučnika, ni udeležil minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak, ki je zadržan, svojo navzočnost na pogovoru o razvojnem preboju Slovenije pa je opravičil premier Janez Janša. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.