23. 5. 2012 | Ekonomija
Vlada o paketu ukrepov za spodbujanje gospodarstva
© Borut Peterlin
Vlada se bo predvidoma že ta četrtek seznanila s predlogom ukrepov, s katerimi želi okrepiti konkurenčnost gospodarstva in spodbuditi gospodarsko rast. S spremembami več zakonov namerava izboljšati poslovno okolje, s finančnimi spodbudami pa podpreti perspektivne projekte podjetij.
Predlog ukrepov so pripravili na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, vlada pa se bo z njimi seznanila in ministrstvom naložila, naj jih izvedejo v predvidenih rokih. Ukrepi vključujejo spremembe več zakonov, ki naj bi jih DZ sprejel še pred poletnimi počitnicami.
Da bi izboljšali poslovno okolje, bo vlada državnemu zboru predlagala spremembo petih zakonov. V zakon o gospodarskih družbah bo vgradila določbe, ki bodo preprečevale nenehno ustanavljanja novih in novih družb v primerih zlorab pravic in pooblastil pri prejšnjih družbah. Poleg tega bo novela zakona usmerjena v nadaljnjo odpravo administrativnih ovir.
Potem ko je DZ pred mesecem dni sklenil, da predlog novele insolvenčnega zakona, ki ga je pripravila še prejšnja vlada Boruta Pahorja, ni primeren za nadaljnjo obravnavo, bo vlada zdaj pripravila svoj predlog. Vanj namerava vgraditi ukrepe za bistveno skrajšanje trajanja postopkov ter odpraviti določbe, ki posameznim deležnikom omogočajo zavlačevanje in zlorabe postopka. Večji poudarek naj bi namenili tudi reševanju zdravih delov insolventnih podjetij, ki imajo pogoje za obstoj in rast.
S spremembami zakonodaje na področju ravnanja s stvarnim premoženjem se bodo odpravile ovire pri nefleksibilnosti prodaje zemljišč v industrijsko obrtnih conah, ki so v lasti občin. Te morajo zdaj zemljišča prodajati le kupcem z najvišjo ponujeno ceno in nimajo nobenega instrumenta, da bi resno preprečile špekulativne nakupe. Z namenom razvoja industrijsko obrtnih con bodo imele občine po novem predkupno pravico za kmetijska zemljišča, ki bodo del območij, namenjenih gradnji.
Tudi sicer se investitorjem obeta pospešitev in skrajšanje administrativnih postopkov s področja graditve, hkrati pa tudi njihova pocenitev. S spremembami zakona o graditvi objektov se bodo tudi skrajšali roki za izdajo soglasij, olajšala energetska prenova stavb in omogočila legalizacija nekaterih stanovanjskih in ostalih objektov.
V skladu z večinsko odločitvijo članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, da nasprotujejo obveznemu članstvu v zbornici, bodo na gospodarskem ministrstvu pripravili ustrezne spremembe zakona o OZS.
Na finančnem ministrstvu so medtem že pripravili predlog novele zakona o preprečevanju zamud pri plačilih, s katero se bo v spopadu s plačilno nedisciplino uvedel nov instrument - izvršnica, s katero se bo dolžnik zavezal plačati določen znesek. Najdaljši dovoljeni plačilni rok se bo iz zakona črtal in prepustil pogodbenim strankam.
Prav tako so na finančnem ministrstvu že pripravili spremembe zakona o poroštvih za financiranje investicij gospodarskih družb, s katerimi se bo podjetjem omogočil dostop do virov za obratna sredstva, ki omogočajo nadaljnje delo.
Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo pripravljajo tudi več javnih razpisov, v okviru katerih bodo finančno podprli perspektivne projekte podjetij tako za investicije kot na področju krepitve človeških virov in učinkovite rabe energije.
Posebej za mikro, mala in srednje velika podjetja pa so pripravili akcijski načrt za izvajanje akta za mala podjetja, v katerega so vgradili nabor konkretnih ukrepov, s katerimi se bo spodbujalo nastajanje podjetij, hitrejši razvoj podjetij v začetnih fazah delovanja in njihovo konkurenčnost ter rast in razvoj vseh nadaljnjih fazah razvoja.
Neposreden učinek na gospodarstvo pa vlada obljublja tudi od predlaganih sprememb na področju upravljanja z državnim premoženjem. Vse zdajšnje upravljalce državnega premoženja - AUKN, Kad, Sod, DSU - namerava preoblikovati v holding, pod okriljem katerega bo združila upravljanje s finančnim in nepremičnim premoženjem države. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.