20. 7. 2012 | Ekonomija
Ljudje premalo informirani glede znižanja pokojnin
Varuhinja vložila zahtevo za ustavno presojo določb glede pokojnin
Po mnenju varuhinje 143. člen zakona krši tudi ustavno načelo vezanosti DZ na referendumsko odločitev.
© Borut Krajnc
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik je na ustavno sodišče vložila 36 strani obsežno zahtevo za oceno ustavnosti 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ, ki se nanaša na znižanje pokojnin okoli 26.000 upokojencem. Sodišču predlaga zadržanje izvrševanja tega dela zakona in pričakuje prednostno obravnavo zahteve.
Čebašek - Travnikova izpodbija določbe 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ, ki omejujejo pravico do letnega dodatka za upokojence in znižujejo pokojnino nekaj več kot 26.000 upokojencem, ki jim delno ali celotno plačilo pokojnine zagotavlja proračun. Kot je pojasnila na novinarski konferenci, se je za vložitev zahteve odločila na podlagi več kot 160 prejetih pobud s strani nekaterih sindikatov, društev in tudi "ogorčenih upokojencev".
Po njenem mnenju se sicer ljudje vedno bolj zanimajo za zakonodajo, vendar bi morali brati že predloge zakonov, oblast pa bi zakone morala sprejemati tako, da bi upoštevala tudi sodelovanje in mnenje javnosti. Kot je dejal namestnik varuhinje Tone Dolčič, so bili namreč ljudje premalo informirani glede znižanja pokojnin, saj so na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) takoj po sprejetju zakona začele "deževati" pritožbe, ugovori in pripombe. Po njegovih informacijah pa bo zdaj Zpiz vsem, ki jim je bila znižana pokojnina, izdal odločbe v upravnem postopku. Tako bo pravno formalno vsem odprta pot za uveljavljanje pravic.
Ob tem varuhinja opozarja upokojence, naj ne čakajo na odločitev ustavnega sodišče, temveč le na odločbe Zpiza. Če se bodo odločili za pritožbo, naj to tudi storijo v zakonitem roku, je povedala. Sistemska rešitev pa je po njenih besedah v rokah vlade in DZ, ki imata možnost, da zakon spremenita še pred ustavnim odločanjem o zahtevi. V kolikor se bo čakalo na odločitev sodišča, pa jo bo treba uresničiti, je dejala in izrazila pričakovanje, da bo sodišče argumente "resnično natančno preučilo in sprejelo ustrezno odločitev".
Namestnik varuhinje Jernej Rovšek je pojasnil, da prva od desetih točk v zahtevi govori o skupnih izhodiščih razvoja slovenskega pokojninskega sistema in dodal, da zakon diskriminatorno posega le v določene pokojnine, ki se financirajo iz državnega proračuna. V zahtevi za ustavno presojo varuhinja med drugim opozarja še na ustavno sporen način sprejemanja zakona, kršitev načela jasnosti in določnosti predpisov ter kršitev človekovega dostojanstva. Prav tako zahteva vsebuje tudi kršitev pravice do socialne varnosti in do pokojnine, kršitev enakosti pred zakonom in prepovedi diskriminacije, kršitev načela zaupanja v pravo, pričakovanih pravic ter zagotovil iz Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.
Po mnenju varuhinje 143. člen zakona krši tudi ustavno načelo vezanosti DZ na referendumsko odločitev. Kot je pojasnil Rovšek, je bil namreč zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju zavrnjen na referendumu, v skladu z ustavo pa je DZ leto dni vezan na ta izid. "Po stališčih ustavno pravne teorije je treba to razlagati v absolutnem pomenu, torej DZ ne sme sprejeti zakona, ki bi urejal enako vsebino, kot jo je urejal na referendumu zavrnjeni zakon," je poudaril. Čebašek - Travnikova predlaga, da ustavno sodišče zadrži izvrševanje 143. člena zakona do končne odločitve o zahtevi. Zadržanje utemeljuje z razmerami, ki so nastale zaradi napačne razlage, ob katerih pogojih in po kakšnem postopku ta določba učinkuje na višino pokojnin. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.