|  Ekonomija

V ZBS razočarani nad odločitvami bonitetnih agencij

Slovenija je pod močnim pritiskom finančnih trgov, potem ko so ji tri bonitetne agencije znižale bonitetno oceno. Znižanju so sledila znižanja ocen osmim slovenskim bankam. "Z vlado delimo razočaranje, saj agencije niso upoštevale vseh objektivnih dejstev in že izvedenih ukrepov bank in države," so prepričani v Združenju bank Slovenije.

V Združenju bank Slovenije (ZBS) so v odzivu za STA zapisali, da slovenske banke v zadnjem obdobju intenzivno izvajajo potrebne ukrepe konsolidacije svojega poslovanja, zlasti aktivnosti za izboljšanje kapitalske ustreznosti, rešujejo slabe terjatve v okviru sanacije kreditnega portfelja, prenavljajo in prilagajajo svoje strategije, odprodajajo neključne segmente dejavnosti ter izvajajo nadgradnjo nekaterih bančnih storitev. "Prepričani smo, da je hitra, usklajena in uspešna izvedba navedenih aktivnosti nujno potrebna, saj je zaupanje temelj za nadaljnje uspešno poslovanje in razvoj bančnega sektorja," so poudarili. Ob tem so v imenu bank, članic ZBS, pozdravili že sprejete, uresničene in načrtovane ukrepe vlade, katerih namen je prispevati k večji stabilnosti bančnega sistema ter h krepitvi zaupanja.

V ZBS se zavzemajo za uravnoteženo in vzdržno kombinacijo varčevalnih ukrepov za izboljšanje javnofinančnega položaja ob hkratnem spodbujanju investicij. Pri tem pa je po njihovem mnenju treba proaktivno uvajati tudi komplementarne rešitve doslej prevladujočemu dolžniškemu financiranju, kot je denimo javno-zasebno partnerstvo.

V združenju si želijo tudi čimprejšnje sprejetje in izvedbo zakonodajnih rešitev za področje upravljanja slabih bančnih terjatev. "Menimo, da so te nujno potrebne, če želimo sanirati bančni sistem, odpraviti kreditni krč in nuditi potrebno razvojno podporo gospodarskemu okolju," so izpostavili.

Banka Slovenije in ZBS sta pred časom napovedali, da bosta do konca julija pripravili predloge ukrepov, s katerimi bi lahko pospešili reševanje slabih terjatev in vplivali na pozitivno gospodarsko rast. Kot so povedali v ZBS, je "prva analiza pripravljena, vendar v tem trenutku še ne moremo govoriti o konkretnih predlogih".

Podobno so odgovorili tudi v slovenski centralni banki. "Vladi smo predali oceno slabih terjatev bank in predstavili nekatere možnosti za njihovo reševanje. Priporočil nismo dajali. Ocenjujemo, da bo delo na tem projektu treba nadaljevati," so zapisali v Banki Slovenije.

Bonitetne hiše Moody's, Standard & Poor's (S&P) in Fitch so v minulih dneh - prva za tri, drugi dve pa za eno stopnjo - znižale bonitetno oceno Slovenije. Kot razlog za to so navedle poslabšanje razmer v bančnem sistemu, S&P pa še naraščajočo politično polarizacijo in pomanjkanje političnega konsenza, kar predstavlja tveganje za načrtovane strukturne reforme v državi.

Moody's je nato znižal bonitetno oceno SID banki v lasti države, bonitetno oceno obveznice SID banke, Abanke Vipa in Factor banke z državnim poroštvom ter bonitetno oceno Telekomu Slovenije kot družbi v večinski lasti države. S&P je posledično znižal bonitetno oceno skupini Triglav, s tem Zavarovalnici Triglav in pozavarovalnici Triglav Re, ter Pozavarovalnici Sava kot družbam v večinski lasti države. Fitch pa je znižal oceno dolgoročnega dolga NLB, Banki Celje, NKBM, Abanki Vipa, Gorenjski banki in Probanki. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.