|  Ekonomija

»Glede na ukrepe, ki jih vlada sprejema, ne more biti drugače«

Stranke različno o razlogih za padec BDP

Alternative ni, pred nami je zadnja priložnost, da reforme zapišemo sami, navaja Janez Janša.

"Alternative ni, pred nami je zadnja priložnost, da reforme zapišemo sami," navaja Janez Janša.
© Arhiv Mladine

Na padec BDP, ki se je Sloveniji v drugem letošnjem četrtletju v primerjavi z enakim četrtletjem lani realno zmanjšal za 3,2 odstotka, so se parlamentarne stranke odzvale različno. V koaliciji jih je večina za vztrajanje pri sprejemanju nujnih protikriznih ukrepov, po mnenju Pozitivne Slovenije pa je padec BDP posledica napačnih odločitev vlade.

V SDS so za STA izrazili upanje, da bodo najnovejše podatke o padcu bruto domačega proizvoda (BDP) razumeli predvsem v uradu predsednika republike in opoziciji, ki se "obnašata, kot da bi Slovenija imela alternativo pri sprejemanju protikriznih ukrepov". "Alternative ni, pred nami je zadnja priložnost, da reforme zapišemo sami," navajajo v stranki. Ob tem bo največja koalicijska stranka tudi odločno podprla vlado, ki želi uresničiti spoštovanje zavez pri konsolidaciji javnih financ, ki smo jih dali EU in jih je DZ soglasno sprejel z ratifikacijo pogodbe o stabilnosti, usklajevanju in upravljanju v ekonomski in monetarni uniji. SDS bo tako podprla sprejetje kriznega proračuna za obdobje 2013-2014, zakona o stabilnosti bančnega sistema, zakona o državnem premoženjskem holdingu in pokojninske reforme ter reforme trga dela. Kot pravijo v stranki, so namreč to ukrepi, ki pomenijo dolgoročno rast BDP.

Poslanka Pozitivne Slovenije Alenka Bratušek je za STA poudarila, da so na vse, kar se je zgodilo, opozarjali že ob sprejemanju zakona o uravnoteženju javnih financ. Osebno je padec BDP ni presenetil, saj "glede na ukrepe, ki jih vlada sprejema, ne more biti drugače". "Ne vem, kje bi naj politiko to poenotilo, če nas že do zdaj ni," je še dejala. Kot je za STA dejal poslanec SLS Roman Žveglič, se zavedajo, da se nahajajo v ključnih trenutkih in bodo razmere vedno težje ne glede na to, kdo bo vodil državo. Zato si v stranki želijo manj političnih in več državniških nastopov slovenskih politikov, več konstruktivnega obnašanja pa pričakujejo "vsaj pri temeljnih vprašanjih". Zdaj namreč ne gre več za "naše in vaše", poudarja Žveglič, ampak za prihodnost države.

Kot je poudaril, je ključno še, da bodo v najkrajšem možnem času, "mesecu ali največ dveh", s socialnimi partnerji in tudi z opozicijo uspeli najti skupne rešitve, ki bodo "dejansko pomenile določen premik naprej in ne le kozmetičnih popravkov". "Stališče ministra in ministrstva za finance je tudi naše stališče," pa so za STA sporočili iz Državljanske liste. Na finančnem ministrstvu so sicer nad podatki o padcu BDP zaskrbljeni, vendar pa zagotavljajo, da rebalans proračuna ne bo potreben.

Po mnenju NSi je padec gospodarske rasti predvsem posledica prepoznih in nedoslednih ukrepov vlade Boruta Pahorja ter "političnih blokad, danes in v preteklosti". Kot so dejali za STA, odločno podpirajo pokojninsko reformo in reformo trga dela, ki sta nujni, da se trend obrne. Ob tem v NSi pozivajo vse stranke, da morajo "strniti vrste", če želijo uspešno prebroditi krizo. NSi je že dalj časa opozarjala na slabo finančno situacijo Slovenije, poudarjajo in dodajajo, da se zavedajo težav, a dvomijo, da se jih zaveda opozicija, ki z zavračanjem reform ne ravna odgovorno. "Poenotenje je nujno," so še izpostavili.

V SD in DeSUS zaenkrat še niso komentirali padca BDP v drugem letošnjem četrtletju. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.