|  Ekonomija

Finančne storitve obdavčene s 6,5-odstotno stopnjo?

Vlada želi finančne storitve, ki so oproščene plačila davka na dodano vrednost (DDV) in davka na zavarovalne posle, obdavčiti s 6,5-odstotno stopnjo, predvideva predlog zakona o davku na finančne storitve, ki ga je prejšnji teden napovedal finančni minister Janez Šušteršič. Če bo zakon sprejet še letos, bi ga morali prvič obračunati za april 2013.

Z zakonom želi vlada zagotoviti enakomernejšo obdavčitev finančnega sektorja v primerjavi z drugimi gospodarskimi sektorji, ki so že zdaj obremenjeni s posrednimi davki, in zagotoviti dodatna sredstva za financiranje javne porabe, kot je opredeljena v predlogu državnega proračuna za leti 2013 in 2014. Predmet obdavčitve je dejanje kreditov oz. posojil v denarni obliki in posredovanje pri sklepanju teh poslov ter upravljanje kreditov, izdajanje kreditnih garancij in drugih denarnih jamstev ter upravljanje kreditnih garancij s strani kreditodajalca. Obdavčene bodo tudi transakcije, vključno s posredovanjem, v zvezi z depoziti in tekočimi oz. transakcijskimi računi, plačili, nakazili, dolgovi, čeki in drugimi plačilnimi instrumenti, razen izterjave dolgov in faktoringa.

Prav tako naj bi bile s 6,5-odstotno stopnjo obdavčene transakcije v zvezi z valuto, bankovci in kovanci, ki so zakonito plačilno sredstvo, razen bankovcev in kovancev, katerih prodajna cena je določena na podlagi njihove vrednosti kot zbirateljskega predmeta ali na podlagi vrednosti kovine, iz katere so izdelani.

Obdavčene je predvidena tudi za transakcije, vključno s posredovanjem (razen upravljanja, hrambe, investicijskega svetovanja in storitev v zvezi s prevzemi), z delnicami, deleži v podjetjih ali združenjih, obveznicami in drugimi vrednostnimi papirji, razen z dokumenti o lastninski pravici na blagu in pravicami in deleži. Obdavčeno naj bi bilo tudi upravljanje investicijskih skladov.

Po predlogu bodo morale omenjeni davek plačevati vse osebe, ki na območju Slovenije opravljajo finančne storitve, za katere je po zakonu predvidena obdavčitev. Gre za banke, druge finančne institucije in druge osebe, ki izvajajo finančne storitve, vključno s podružnicami tujih bank in poslovnimi enotami tujih pravnih oseb v Sloveniji ter vključno s tistimi tujimi osebami, ki lahko opravljajo finančne storitve neposredno.

Davek na finančne storitve je transakcijski davek, zato se bo obračunaval od opravljenih storitev. Nastanek davčne obveznosti je predviden v trenutku, ko je finančna storitev opravljena, finančna storitev pa se šteje za opravljeno takrat, ko je zanjo plačana provizija.

Davčno osnovo za plačilo davka predstavlja nadomestilo (provizija), ki jo je davčni zavezanec prejel kot plačilo v zvezi z opravljenimi finančnimi storitvami. Praviloma se v praksi takšne provizije opredeljujejo kot nadomestila, provizije, opravnine ali stroški. Davčno obdobje je koledarski mesec.

Zakonski predlog predvideva tudi oprostitev plačila davka za nekatere finančne storitve, in sicer za storitve, ki so obdavčene z DDV in davkom od prometa zavarovalnih poslov ter za finančne storitve, ki jih opravijo določeni subjekti, med drugim Banka Slovenije, Evropska centralna banka, EU, evropski instrument za finančno stabilnost, mednarodna finančna institucija, ki jo ustanovita dve ali več držav članic EU, Evropska skupnost za atomsko energijo, Evropska investicijska banka, mednarodne organizacije ter diplomatska in konzularna predstavništva tujih držav. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.