|  Ekonomija

Živeti glede na svoje zmožnosti

Merklova in Cameron za upoštevanje mnenja javnosti pri večletnem proračunu EU

Nemška kanclerka Angela Merkel in britanski premier David Cameron sta na delovni večerji v Londonu največ pozornosti posvetila prihodnjemu večletnemu finančnemu okviru Evropske unije. Strinjala sta se, da mora unija tudi na tem področju pokazati, da se odziva na mnenje javnosti, še posebej v trenutno težkih gospodarskih razmerah.

Stališča Nemčije in Velike Britanije glede proračuna unije za obdobje med letoma 2014 in 2020 sicer niso daleč narazen. Obe državi sta v skupini neto plačnic, ki so se poimenovale prijateljice učinkovite porabe in želijo čim skromnejši proračun. "Oba trdno verjameva, da morajo tako evropske države kot celotna unija živeti glede na svoje zmožnosti," je na novinarski konferenci pred večerjo poudaril Cameron. London sicer med vsemi članicami povezave zavzema najbolj skrajno stališče glede morebitnega zviševanja proračuna. Cameron je tako pred mesecem dni dejal, da bo z vetom preprečil sprejetje novega proračuna EU, če bo presodil, da se slednji ne sklada z interesi Britancev. Zagotovil je tudi, da ne bo toleriral "škandaloznih" poskusov večanja proračuna EU.

"Vedno sem se zavzemal za to, da bi v najboljšem primeru skrčili proračun, v najslabšem pa bi ga zamrznili," je poudaril tudi v sredo pred pogovori z Merklovo. Kot je dodal, se bori za evropske, še posebej britanske davkoplačevalce. Merklova je priznala, da so voditelji unije pod pritiskom, da na izrednem vrhu unije o večletnem proračunu, ki se bo začel 22. novembra, dosežejo politični dogovor, ki ga bodo lahko zagovarjali tudi pred javnostjo v domačih državah. Po besedah nemške kanclerke v pogovorih o proračunu ne gre le za znesek za obveznosti temveč tudi za način porabe sredstev, poroča nemška tiskovna agencija dpa. "Evropa mora biti inovativna celina. Evropa mora investirati v prihodnost," je dejala in poudarila, da je učinkovitost porabe moč stopnjevati.

Osnova za pogajanja je predlog Evropske komisije, po katerem naj bi proračun za obveznosti znašal 1033 milijard evrov ali 1,08 odstotka bruto nacionalnega dohodka (BND) EU, za dejanska plačila pa 978,6 milijarde evrov ali 1,03 odstotka BND. Predlog komisije podpira tudi Evropski parlament, ki nasprotuje zmanjševanju finančnega okvira. Ciprsko predsedstvo Sveta EU je konec oktobra predložilo kompromisni predlog glede finančnega okvira, ki predvideva 50 milijard nižji sedemletni proračun unije, kot je prvotno predlagala Evropska komisija. Bruselj je krčenje proračuna in s tem predlog ciprskega predsedstva odločno zavrnil. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.