14. 3. 2014 | Mladina 11 | Družba
Med naravo in dobički
Kdo je odgovoren za gradnjo na poplavnih območjih? Občine, upravne enote, strokovne institucije, investitorji, država, državljani?
Poplave v Logatcu leta 2010. Naselje nekaj hiš naj bi bilo kljub »ustrezni dokumentaciji« zgrajeno tako, da je stanovalce ob vsakem večjem deževju strah poplav. Ko so stanovalci kupovali hiše, jim je investitor zagotavljal, da ne gre za poplavno ogroženo območje.
© Anže Vrabl
Poplave niso žled, so predvidljive, stabilne, obvladljive, lahko jih napovejo, omejijo, so naravni dogodek, ki se da obvladati z jezovi, z zadrževalniki, s čiščenjem strug, z zaščitnimi ukrepi. Kdor živi ob vodi, ve, da voda potrebuje prostor. Planinsko polje, ki je pred mesecem dni postalo največje slovensko jezero, je poplavilo nekaj hiš, voda pa je bila leta 1892 precej višja. Domačini vedo, kje in kako jezero poplavlja, vedo, da je voda nekoč segala »do tiste druge stopnice na cerkvi«. Če živiš z naravo, se ji moraš prilagoditi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Janez Černač, Kočevje
Med naravo in dobički
Brez vode ni življenja, brez pameti so pa poplave, suše in še kaj hujšega. To so neprijetne resnice. Neprijetna ni samo ena. Več