13. 6. 2014 | Mladina 24 | Družba
Šola po meri staršev
Izguba avtonomije je slovenski šolski sistem pahnila v nazadovanje. Vsi so odlični, malo je sposobnih.
Informativni dan na Gimnaziji Bežigrad. Slovenski starši imajo zelo velik vpliv pri izbiri šole.
© Borut Krajnc
Izobraževanje velja za naložbo v prihodnost in glavni vzvod družbene mobilnosti. Znanje povečuje konkurenčnost. Sošolci so torej konkurenti. Uspešnost v šoli omogoča večje možnosti na trgu dela. Starši otroke vse pogosteje obravnavajo kot svoj projekt, kot svojo »investicijo«, ki jo je treba na vse načine oplemenititi. Začne se že pred vstopom v šolo, z malim morjem krožkov, tečajev in delavnic. In nadaljuje se skozi celoten potek formalnega izobraževanja. Starši želijo otrokom kar se da učinkovito pomagati pri pridobivanju znanja. A ker je znanje najlaže meriti prek doseženega učnega uspeha, nemalokrat skrenejo s še smiselne poti. Pomagajo jim pri domačih nalogah, najemajo jim inštruktorje, prek šolskih organov nadzorujejo učni proces in se z učitelji pogajajo o ocenah.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.