8. 5. 2015 | Mladina 19 | Družba
Vodovod Heineken
Za oskrbo s pitno vodo v Laškem po novem skrbi multinacionalka
Prometni znak v času, ko je Heineken prevzel Pivovarno Laško …
© Twitter
Ko se je pred časom pojavila skrb, da bi bilo mogoče vodne vire privatizirati, smo izvedeli, da je v Sloveniji že kar nekaj koncesij za oskrbo prebivalstva s pitno vodo podeljenih zasebnim podjetjem.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
8. 5. 2015 | Mladina 19 | Družba
Prometni znak v času, ko je Heineken prevzel Pivovarno Laško …
© Twitter
Ko se je pred časom pojavila skrb, da bi bilo mogoče vodne vire privatizirati, smo izvedeli, da je v Sloveniji že kar nekaj koncesij za oskrbo prebivalstva s pitno vodo podeljenih zasebnim podjetjem.
Lani je bilo takih koncesij 16. Za eno od njih je skrbela in še vedno skrbi Pivovarna Laško, s katero je občina Laško že pred 15 leti sklenila koncesijsko pogodbo za izvajanje gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo. Med informacijami za občane na spletni strani občine Laško med drugim piše: »Za izdajanje soglasij za priključitev na javno vodovodno omrežje je pristojna Pivovarna Laško, d. d.« Pivovarna Laško ima po novem tujega lastnika, korporacijo Heineken. Za oskrbo občine Laško s pitno vodo in izdajo soglasij za priključitev na javno vodovodno omrežje torej zdaj skrbi tuja multinacionalka.
Kljub spremembi lastništva Pivovarne Laško ureditev, vsaj za zdaj, ostaja nespremenjena. »87. člen koncesijske pogodbe pojasnjuje, da koncesijsko razmerje ne preneha v primeru prenosa koncesije na koncesionarjeve univerzalne pravne naslednike (pripojitev, spojitev, prenos premoženja, preoblikovanje ...),« so odgovorili iz Pivovarne Laško. Novi večinski lastnik Pivovarne pa, zatrjujejo, »razume pomen sodelovanja z lokalno skupnostjo, zato bo zagotovo poskrbel za nadaljevanje vseh procesov, potrebnih za zaščito vodnih virov in trajnostni razvoj podjetja«.
Župan občine Laško Franc Zdolšek zaradi spremembe lastništva Pivovarne ni zaskrbljen. »Vsi vodovodi so v lasti občine, vse investicije vodi občina, država je občini podelila pravico za izrabo vode. Pivovarna vzdržuje vodovode v skladu z našimi navodili.« Po njegovih besedah je sodelovanje občine s Pivovarno do zdaj vedno potekalo korektno, takšna ureditev pa je po njegovem za občino tudi cenovno najugodnejša. Kot pravi, se lahko sicer občina ob večji spremembi lastništva ponovno odloča, ali bo razmerje ostalo nespremenjeno. »Za zdaj ne pričakujem sprememb.«
A spremembe bi se kljub navedenemu utegnile zgoditi razmeroma kmalu. Skupina poslancev državnega zbora iz ZAAB, SD in ZL je sredi aprila v parlamentarni postopek vložila predlog za spremembo ustave, s katerim bi vanjo zapisali univerzalno pravico do pitne vode, zraven pa še stavek, da se »vodni viri, ki so namenjeni za oskrbo prebivalstva s pitno vodo, izkoriščajo v obliki neprofitne javne službe«. Oskrba s pitno vodo, so prepričani predlagatelji, »ne sme biti predmet pridobitne dejavnosti zasebnih podjetij in velikih multinacionalk«.
Če bo predlog sprejet, bodo morale občine, ki se pri oskrbi s pitno vodo zdaj zanašajo na pomoč zasebnikov, sistem preurediti. Franca Zdolška to ne skrbi. »Če se bo zakonodaja spremenila, se bomo temu prilagodili.« Oskrbo z vodo, zatrjuje, lahko brez težav prepustijo Komunali Laško.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.