12. 8. 2011 | Mladina 32 | Ekonomija
Latvijska formula
Naj se zgledujemo po Latviji, kot svetuje Janša? Nikar, svarijo ekonomisti.
»Latvija je ena tistih držav, ki najhitreje okreva po gospodarski krizi in formule latvijskega okrevanja se danes prodajajo po EU kot formule gospodarskega uspeha,« je nedavno v govoru na letnem taboru največje opozicijske stranke SDS v Lepeni dejal njen predsednik Janez Janša. Zakaj je za zgled Sloveniji izbral prav Latvijo in ne denimo Estonije, ki velja za najuspešnejšo baltsko državo, poleg tega pa je, tako kot Slovenija, članica evropske monetarne unije, medtem ko ima Latvija še vedno lastno valuto, je postalo kristalno jasno ob njegovih naslednjih besedah: »Pred nekaj tedni so se volivci na referendumu v Latviji odločili, da bodo razpustili parlament in razpisali predčasne volitve.« In še: »Pri nas se o predčasnih volitvah sicer veliko govori, vendar nič ne kaže, da bodo kmalu. Bile bi potrebne čim prej, v zgodnji jeseni, vendar jih ne bo, ker bi morale biti že razpisane.« Naj spomnimo, da je februarja 2009, na vrhuncu ekonomske krize v Latviji, po množičnih protivladnih demonstracijah, odstopila tedanja desnosredinska vladna koalicija Ivarsa Godmanisa. Marca 2009 je bil za novega predsednika vlade imenovan Valdis Dombrovskis. Toda že leto pozneje je postalo jasno, da bodo sledile vnovične parlamentarne volitve. Na poziv predsednika države Valdisa Zatlersa je julija letos potekal referendum, na katerem se je kar 95 odstotkov latvijskih volivcev odločilo za razpustitev parlamenta in razpis predčasnih volitev - te bodo jeseni. Janša torej Latvije ni izbral naključno, pač pa taktično in z razlogom: zato da bi s politično krizo v Latviji lažje utemeljil potrebo po predčasnih volitvah v Sloveniji. Pri tem pa je naredil amatersko napako. Ni namreč preveril, kakšne so dejanske razmere v Latviji. Ekonomsko gledano ni pravega razloga, da bi slepo sledili latvijski formuli. Prej nasprotno.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Glavni članek
Čas je, da se nehamo pretvarjati
Ozadje
”Prav nič škode ne bi bilo, če bi večino finančnih trgov odpravili”
Temeljni bankrot
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.