• Tadej Košmrlj

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Družba

     »V osveženem novoreku se temu bojda pravi vojna z mediji«

    S sodelavko Uršulo sva sredi novembra v petkovi jutranji rubriki Jezikanje na Valu 202 analizirala »šarcizme«. Pač, res se je nabrala kopica metaforičnih bravur tedanjega premiera, ki so se nama zdele vredne jezikovne obravnave, pri čemer sva se zavedala, da je manjšinska vlada precej škripajoča, premier pa v najini rubriki ne bo slišati kot najspretnejši retorik na svetu. Ampak – saj smo neodvisen, javni medij in sami presojamo, kaj se nam zdi vredno obravnave. In sva, kljub pomislekom o slabem tajmingu, pripravila oddajo. Odziv je bil ogromen, negativnih komentarjev tako rekoč ni bilo, čeprav si predstavljam, da Šarec, če je naletel na kako skrčko v klipingu, med branjem gotovo ni užival.

  • Staš Zgonik

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Družba

    Otroci v šoli ne ogrožajo nikogar

    Konec januarja je Britanec, ki se je teden prej mudil na poslovni konferenci v Singapurju, prespal v koči v smučarskem letovišču Contamines-Montjoie v Savojskih Alpah. Ni vedel, da se je na konferenci okužil z novim koronavirusom. V koči je bivalo še deset odraslih britanskih turistov v enem in pa britanska družina s tremi otroki v drugem apartmaju. Po vrnitvi v domovino se je po nekaj dneh odločil za obisk pri zdravniku. Test na covid-19 je bil pozitiven. Britanske zdravstvene oblasti so podatke vnesle v evropski sistem za hitro obveščanje o pojavih nalezljivih bolezni. Francoski epidemiologi so se odločili, da bodo primer podrobneje preiskali.

  • Peter Petrovčič

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Politika

    Z vojsko nad ljudi?

    Čeprav vojska kljub več poskusom največje vladne stranke SDS do danes še ni dobila izjemnih pooblastil in čeprav med njimi nikakor ne bi bilo pooblastila za uporabo prisilnih sredstev, v vojašnicah že poteka urjenje vojakov za uporabo sredstev, kot so strokovni prijemi, vklepanje ipd. »Name osebno so se obrnili številni vojaki, ki jih v vojašnicah zaradi aktivacije pri varovanju meje urijo tudi za uporabo prisilnih sredstev in izražajo dvome o zakonitosti takšnega ravnanja na terenu,« je pred tednom v intervjuju za Mladino dejal predsednik Sindikata policistov Slovenije Kristjan Mlekuš.

  • Peter Petrovčič

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Politika

    Strankarski ustavni sodniki se odločajo strankarsko

    Ker se ustavni sodnici Dunji Jadek Pensa izteka mandat, se spet začenja postopek imenovanja novega ustavnega sodnika ali sodnice. To je vedno pomembno politično vprašanje. V časih omejevanja človekovih pravic za potrebe spoprijemanja z epidemijo morda še toliko bolj. Od sestave ustavnega sodišča je odvisno, ali bo ta najvišji sodni organ v državi varoval ljudi in omejeval oblastno avtokracijo in represijo ali pa bo to zgolj tiho spremljal ali celo neposredno potrjeval ukrepe kot skladne z ustavo. Odločilno besedo pri izbiri ustavnih sodnikov ima navadno koalicija. Kdo je Barbara Zobec, ki si jo je za favoritko izbrala SDS?

  • N'toko

    N'toko

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Žive meje

    Težki časi za protifašizem

    Leto 2018, tik pred parlamentarnimi volitvami, je madžarski filozof in glasni protifašist Gáspár Miklós Tamás gostoval na protijanševskih protestih. Med svojim predprotestnim predavanjem je javnost opozoril na skrb zbujajočo zgodovinsko resnico: Evropa se sama ni nikoli uprla fašizmu. Ne le Nemčija in Italija – vsaka država je imela svojo različico lokalne avtokracije, ki je čakala na svojo priložnost. Iz primeža etnonacionalističnih diktatur so nas povlekle predvsem tuje velesile, ki so povojno Evropo narisale na novo in upale, da se grozovita ideologija nikoli več ne vrne. Kljub temu pa grožnja radikalnih desnih vlad vseskozi visi nad evropskimi državami in se uteleša v čedalje močnejših strankah. Po tistih protestih leta 2018 Janši sicer ni uspelo sestaviti vlade, toda Tamásove napovedi so se uresničile dve leti kasneje – vsebinsko izžeti sredinski koaliciji ni uspelo dolgo zadržati vrnitve skrajne desnice na oblast. In tudi Evropa ni storila ničesar.

  • Izak Košir

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Družba

    Kdo je naslednji?

    Ana Roš iz Hiše Franko je mojstrica kulinarike z mednarodnim slovesom in prepoznavnostjo. Slovenija se je zaradi nje znašla na zemljevidu držav z najboljšimi restavracijami na svetu, k temu je pripomoglo tudi njeno pojavljanje v ameriških televizijskih oddajah. Lahko bi rekli, da je ena od najpomembnejših ambasadork naše države v svetu.

  • Borut Mekina

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Politika

    Logar si izmišljuje

    Ko je prejšnji mesec, 14. aprila, parlamentarni odbor za zunanjo politiko obravnaval vladni odgovor Svetu Evrope na prijave o pritiskih na medije – vsebino t. i. depeše o slovenskih komunističnih medijih – je zunanji minister Anže Logar (SDS) nastopil precej arogantno. Poslance je obtožil, da se ne spoznajo na depeše zunanjega ministrstva in da ne razumejo postopkov, ki jih to vodi. Nato se je izognil poslanskim vprašanjem in predčasno zapustil zasedanje, češ da ima druge obveznosti. Poslanci so morali zasedanje zaradi tega prekiniti.

  • Peter Petrovčič

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Politika

    Konec svobodne razprave?

    »Nesprejemljivo je, da so novinarke in novinarji v medijih izpostavljeni grobim osebnim žalitvam s strani vidnih politikov. Posebej problematične in nesprejemljive so žalitve, storjene z namenom zaničevanja kot na primer: XY je ’odslužena prostitutka, ki se jo da dobiti za 30 evrov’.« S temi besedami so javno pismo nasprotovanja odločitvi vrhovnega sodišča, da razveljavi pravnomočno »medijsko« sodbo zoper Janeza Janšo, začeli na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani.

  • Borut Mekina

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Politika

    Šiškova varda se pod novo oblastjo čuti opogumljeno

    Kakih 50 uniformiranih pripadnikov Štajerske varde je minuli konec tedna zasedlo vhod v policijsko postajo v Slovenski Bistrici in zastraševalo policiste. Varda se je za konec tedna na območju Bistrice urila pri enem od svojih pripadnikov, in ker je po urjenju na prizorišče prišel policist, se je skupina v nedeljo popoldne odločila, da takemu nadzoru naredi konec. Obiskala je policijsko postajo in srhljivo dogajanje posnela ter v živo predvajala na Facebooku.

  • Zmagovalci

    Oblastniki so nam v preteklih tednih na vse mogoče načine vsiljevali primerjavo pandemije z osamosvojitveno vojno in obdobjem neposredno po njej: simbolno s Cankarjevim domom kot osrednjo komunikacijsko točko, z vojaškim besednjakom in z manipulacijo o »izrednih razmerah« (čeprav niso bile razglašene izredne razmere, pač pa pandemija). Ne nazadnje pa tudi z napeljevanjem k denuncianstvu in iskanju »notranjih sovražnikov« (najbolj na udaru so »tujci« iz drugih občin, na prvem mestu Ljubljančani).

  • Zaprite ga!

    Donald Trump vse bolj spominja na Eleno Ceaușescu, ženo Nicolaeja Ceaușescuja, nekdanjega romunskega diktatorja, ki je imela le osnovno šolo, a so ji kljub temu podelili doktorat – iz kemije. Če so hoteli vedeti kaj o makromolekularnih spojinah, so vprašali njo, največjo strokovnjakinjo na svetu. Trump je največji strokovnjak za medicino – kot veste, je okuženim predlagal, naj si vbrizgajo razkužilno sredstvo, nedavno pa je povedal, da sam jemlje hidroksiklorokin, zdravilo proti malariji. Pomaga? Totalno! Ima covid-19? Ne. Vidite!

  • Smo res to storili?

    V predahu po prvem valu okužb s covid-19 in v pričakovanju drugega vala je smiselno narediti bilanco dosedanjega spopadanja z virusom. V splošnem dobre, celo zelo dobre slovenske dosežke kazi dogajanje v domovih za starejše občane. Čeprav gre za zgodnja in dobro znana žarišča okužbe, slika dogajanja v njih danes še zdaleč ni popolna. A kar vemo, zadostuje za sum na resne etične in tudi zakonske kršitve, zdrse, v odnosu do oskrbovancev v teh domovih. Dejstvo je, da je bilo kar 80 odstotkov vseh umrlih zaradi covid-19 v Sloveniji oskrbovancev domov. V okviru EU je to tako visok delež, da nas ta kljub izjemno nizkemu številu umrlih med prebivalstvom zunaj domov po umrljivosti uvršča v zlato sredino EU. Znano je tudi, da je le manjši del teh oskrbovancev domov za starejše občane umrl v bolnišnicah, čeprav je zasedenost zmogljivosti za nego obolelih za koronavirusno boleznijo na vrhuncu epidemije komajda presegla tretjino postelj, ki so bile na voljo.

  • Stanka Prodnik

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Kultura  |  TV

    Aló Presidente

    Hugo Chávez je od leta 1999 na venezuelski javni televiziji trinajst let vsako nedeljo gostoval v svoji pogovorni oddaji Aló Presidente, v kateri je komentiral aktualno družbenopolitično dogajanje, odgovarjal na telefonske klice privržencev ter včasih zašel tudi v daljša razglabljanja o umetnosti in življenju. Franšizo za to oddajo, sicer za zdaj še v nekoliko okrnjenem obsegu, je prevzela hišna televizija največje vladne stranke SDS, ki nam je ob ponedeljkih zvečer začela servirati oddajo Pogovor s predsednikom vlade, v kateri gostuje Janez Janša. Vodi jo Aleksander Rant, eden najbolj prizadevnih Janševih kronistov, ki skuša delovati suvereno, a vendarle v bližini velikega vodje ne more skriti trepetanja.

  • Peter Petrovčič

    22. 5. 2020  |  Mladina 21  |  Politika

    Represivna racionalizacija

    Zaradi tradicionalnih petkovih protestov na kolesih policija redno postavlja ograje, da z njimi omejuje proteste v bližini državnega zbora in jih odmika na okoliške ulice.

  • Peter Petrovčič

    21. 5. 2020  |  Politika

    Janez Janša ponovno pravnomočno obsojen v zadevi »odslužene prostitutke«

    Predsednik vlade Janez Janša je pred nekaj leti novinarki nacionalne RTV Mojco Šetinc Pašek in Evgenijo Carl zmerjal z odsluženima prostitutkama. Obe sta ga tožili odškodninsko zaradi kršenja časti in dobrega imena ter tudi kazensko zaradi razžalitve. Sodni postopki vsa ta leta tečejo različno hitro, najprej pa je bil Janša odškodninsko pravnomočno obsojen v primeru Šetinc-Paškove. To pravnomočno sodbo je vrhovno sodišče v začetku maja presenetljivo in v nasprotju z modernim razumevanjem svobode medijev ter odnosa med politiki in mediji razveljavilo. Zdaj je bil Janša na višjem sodišču v Celju pravnomočno obsojen tudi v primeru Carlove. Na prvi pogled se zdi, da bi moralo sedaj vrhovno sodišče razveljaviti tudi to obsodbo, a tako je zgolj na prvi pogled.

  • Uredništvo

    21. 5. 2020  |  Politika

    Hvala, ker kolesarite.

    Jutri izide nova Mladina! Za oblikovanje naslovnice je poskrbel Damjan Ilić, osnovna ideja je zrasla na zelniku inštituta Danes je nov dan, fotografijo pa je prispeval Borut Peterlin. Vabljeni k branju! Že jutri pri vašem najbližjem prodajalcu časopisov in na naši spletni strani! #Mladina21 

  • Kaj želita s slikami sporočiti Janez Janša in Borut Pahor?

    Redko vidimo, da se nekdo trudi okoli mizanscene v nastopih domačih politikov. Primer: predsednik Pahor se običajno usede za pisalno mizo v svojem kabinetu predsedniške palače, v zadnjem času nanjo položi poljuben kup knjig, da bi po naporni instagramski telovadbi na plaži in čilanju na soncu pred kamero izpadel bolj modro. Kar stori sploh takrat, ko mora v stiski popravljati svoje napake ali se v video nagovoru celo opravičiti (Vojaški pogum, laži in filmski trakovi).

  • Uredništvo

    20. 5. 2020  |  Kultura

    Minister Simoniti, zakaj niste zaščitili sektorja, za katerega ste odgovorni?

    Neformalna skupina za pomoč samozaposlenim v kulturi je na ministra za kulturo Vaska Simonitija naslovila javno pismo, zakaj na seji vlade 19. maja 2020 med sprejemanjem t.i. "tretjega paketa" za reševanje (post)koronske krize ni zaščitil sektorja, za katerega je odgovoren.

  • Uredništvo

    21. 5. 2020  |  Družba

    Karoli: »Mi ne delamo uspešnic« — Avdić: »Naša filozofija je zabavanje poslušalcev«

    Andrej Karoli (Val 202): "Odkar sem na radiu, je bila ideologija Vala 202, da glasbeni uredniki vrtijo muziko, za katero menijo, da bi jo morali poslušalci slišati (…) Mi ne delamo in ne želimo delati uspešnic, kar pa ne pomeni, da ne vrtimo uspešnic, ki so že zaznane zunaj našega okolja. Količina muzike je 20.000 različnih na leto. Najvišje število predvajanj je 100. Hitra matematika pove, da se pri nas posamezna skladba ne zavrti nevemkolikokrat, sploh pa ne v daljšem časovnem obdobju."

  • Uredništvo

    21. 5. 2020  |  Družba

    Viralni video o kolesarjenju zdaj tudi v angleščini 

    Priljubljeni glasbeni video, ki je v zadnjem tednu zaokrožil po spletnih družabnih omrežjih, je zdaj dobil tudi angleško različico. Skupina Prešerne misli je namreč skladbo 10.000 biciklov preobrazila v 10.000 Bicycles in Ljubljana, ker želijo tudi ljudem, ki ne govorijo slovensko približati dogajanje o protivladnih protestih, ki se odvijajo vsak petek ob 19. uri po Sloveniji, med katerimi so najbolj množični v prestolnici. 

  • Uredništvo

    21. 5. 2020  |  Družba

    »Nogomet se ni spremenil med prvo in drugo svetovno vojno in se ne bo niti po epidemiji«

    "Apokaliptična stališča, da moramo počakati na drugi, tretji ali pa celo peti val epidemije, mi niso všeč. Prepričan sem, da se bo v zelo kratkem času vrnil dobri stari nogomet in da bodo na stadionih kmalu tudi nogometni privrženci. Nogomet se ni spremenil med prvo in drugo svetovno vojno in se ne bo niti po epidemiji novega koronavirusa."

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    15. 5. 2020  |  Mladina 20  |  Kolumna

    Na robu izdajstva

    Orbán je spet objavil zemljevid Velike Madžarske, ki obsega tudi del Slovenije. Opozicija se je odzvala ostro, oglasil se je celo Pahor, premierov kabinet in zunanje ministrstvo pa sta ostala gluha, slepa in nema. To je še eno jasno znamenje, da Slovenija, mednarodno tradicionalno izgubljena, dobiva jasno smer: kompas kaže proti višegrajcem, nazaj na vzhod, na periferijo Unije. Iglo na kompasu je odločilno zasukala Janševa vlada.

  • Danes je nov dan

    21. 5. 2020  |  Družba

    Nevidni sektor Indije

    24. marca je Indija odredila karanteno za njenih 1,3 milijarde prebivalcev. Zaradi tega je 470 milijonov delavskih migrantov, ki poganjajo indijsko gospodarstvo, obtičalo na "nikogaršnji zemlji". Brez možnosti zaslužka in prebivališča so se številni v odsotnosti javnega prevoza odpravili na tudi 500 km dolgo pot domov. 

  • Damjana Kolar

    21. 5. 2020  |  Kultura

    TV napovednik od četrtka do nedelje

    Priporočamo dokumentarni film Avtošola za Savdijke, film Dobra laž o sudanskih otrocih, ki so zaradi vojne postali sirote in begunci, film Glasnejša od bomb o pripravi razstave, posvečene sloviti vojni fotografinji Isabelle Freed, ki tri leta po njeni nenadni smrti poveže njenega moža in sinova, kubansko-ameriški dokumentarni film Buena Vista Social Club – Slovo, nostalgičen sprehod po poti starost kubanske glasbe.

  • DK, STA

    21. 5. 2020  |  Svet

    Zaradi pandemije bo verjetno preložena tudi podelitev oskarjev

    Podelitev prestižnih filmskih nagrad oskar, ki jih podeljuje Ameriška akademija filmskih umetnosti in znanosti, bi bila lahko zaradi pandemije novega koronavirusa preložena na poznejši datum. 93. podelitev nagrad naj bi sicer potekala 28. februarja 2021 v Los Angelesu, vendar je bila ameriška filmska akademija z zaprtjem gledališč, preložitvijo premier novih filmov in zaustavitvijo produkcij že prisiljena v spremembe glede pravil.

  • Uredništvo

    21. 5. 2020  |  Kultura

    Spletna projekcija nemških kratkih filmov

    Slovenska kinoteka v sodelovanju z Goethe-Institutom Ljubljana in Društvom Kraken pripravlja posebno spletno projekcijo aktualnih nemških kratkih fimov. Filmi bodo brezplačno na ogled 24. maja, med 20. in 24. uro na spletni platformi Vimeo.

  • Jure Trampuš

    20. 5. 2020  |  Politika

    O poslanski prestopih

    Te dni, ko SMC izgublja poslance v svoji poslanski skupini (za zdaj sta odšla dva: Jani Möderndorfer je prestopil k LMŠ, Gregor Židan pa k SD, morebiti jima bo sledil še kakšen), se pojavljajo komentarji, da so prestopi poslancev nekaj nezaslišanega. Pravzaprav izdaja politične stranke, skupnega političnega programa, zaradi katerega so bili poslanci sploh izvoljeni v parlament.

  • Uredništvo

    20. 5. 2020  |  Politika

    Država, v kateri lahko politik brez pravnih posledic novinarko žali z odsluženo poceni prostitutko

    Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani je javno obsodil medijske žalitve novinark in novinarjev s strani politikov, V pismu, ki ga je podpisalo več uglednih pravnic in pravnikov, so zapisali, da je nesprejemljivo, da so novinarke in novinarji v medijih izpostavljeni grobim osebnim žalitvam s strani vidnih politikov. Posebej problematične in nesprejemljive se jim zdijo žalitve storjene z namenom zaničevanja, kot primer pa so navedli, da politik novinarko označi za »odsluženo prostitutko, ki se jo da dobiti za 30 evrov«.

  • Dk, STA

    20. 5. 2020  |  Politika

    Vložena obtožnica v zadevi Teš 6

    Specializirano državno tožilstvo je na celjsko okrožno sodišče vložilo obtožnico v zadevi Teš 6 zoper 12 slovenskih in tujih fizičnih oseb ter eno slovensko in eno tujo pravno osebo zaradi skupno 24 kaznivih dejanj. Sodišče je odredilo prevod obtožnice v nemški in francoski jezik, temu pa bo sledilo vročanje obtožnice s pravnim poukom o pravici do vložitve ugovora zoper obtožnico. Zaradi obsežnosti zadeve bo reševanje primera dolgotrajen proces. Obtožnica se nanaša na kazniva dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in pranja denarja ter pomoči k navedenima kaznivima dejanjema.

  • IK, STA

    20. 5. 2020  |  Svet

    Novinarji uspešni v ustavni pritožbi glede pooblastil obveščevalne službe

    Nemško ustavno sodišče je odločilo, da nemška obveščevalna služba BND ne sme nadzorovati spletnega prometa in pretoka informacij tujcev v tujini. To je zmaga za novinarje, ki so trdili, da BND pri zbiranju informacij v tujini ne spoštuje zasebnosti novinarske komunikacije in svobode medijev.