• Damjana Kolar

    25. 7. 2018  |  Kultura

    Drugi del serije koncertov pred Pritličjem

    Pred ljubljanskim lokalom Pritličje že četrto leto zapored poteka serija koncertov na prostem #Selekcija, ki prinaša "sodobno robno elektronsko glasbo mladih in že uveljavljenih domačih ter tujih izvajalcev in izvajalk." S koncertnim ciklom elektronsko glasbo predstavljajo zunaj komercialnega in klubskega konteksta ter jo približujejo širši publiki v koncertni različici. V drugem delu cikla bodo nastopili: Zala Kralj in Gašper Šantl, Catnapp in Neomi.

  • IK, STA

    24. 7. 2018  |  Politika

    Šarec bo začel pogajanja z Levico

    Ugotavljamo, da je možnost pogajanj z NSi v drugem krogu iskanja mandatarja za sestavo nove vlade izčrpana, zato bomo začeli pogajanja s stranko Levica, "z iskrenimi nameni", je na družabnem omrežju Facebook v odzivu na predhodni zapis predsednika NSi Mateja Tonina prek Twitterja zatrdil predsednik LMŠ Marjan Šarec.

  • Vesna Teržan  |  foto: Borut Krajnc

    20. 7. 2018  |  Mladina 29  |  Družba

    Dr. Boštjan Laharnar, arheolog: Ob branju Noriškega kraljestva sem naletel na številne velike napake

    Primorec, ki je otroštvo preživel med tolminskimi hribi. Pošali se, da je potomec ljudstva Ambisontov, ki so v železni dobi morda živeli ob Soči. Prvič se je s terensko arheologijo srečal v prvem letniku študija prav na izkopavanju pred domačim pragom – Mostom na Soči. Tako se je »okužil«, diplomiral in pozneje doktoriral z disertacijo Notranjska med prazgodovino in antiko.

  • Izak Košir

    26. 7. 2018  |  Kultura

    Gospod Veliki in Fozzy

    V sredo bosta v Ljubljani nastopili ameriški rock zasedbi Mr. Big in Fozzy. Prva je svojo pot začela že v osemdesetih letih prejšnjega stoletja in uživala sadove plodnega obdobja MTV, kjer je nanizala kar nekaj markantnih hitov, denimo nepozabno balado To Be With You in priredbo Cata Stevensa Wild World. Sicer pa so Mr. Big v osnovi hard rock bend in bi vas "teža" njihove glasbe, če poznate zgolj njihove emtivijevske hite, znala presenetiti. 

  • Darja Kocbek

    24. 7. 2018  |  Svet

    Ko si predsednik podredi tudi državno gledališče

    Skoraj 70 let so se na odrih turškega državnega gledališča Turkish State Theatres usposabljali najboljši turški igralci in igralke, občinstvu pa je zagotavljalo dostopne gledališke, plesne in operne predstave. Če so politiki skušali vplivati na njegovo produkcijo (skušali prepovedati kakšno sceno ali zahtevali umik katerega od avtorjev), je organizacija to lahko zavrnila, ker jo je zakon ščitil pred kakršnim koli pregonom.

  • Damjana Kolar

    24. 7. 2018  |  Kultura

    To so letošnji dobitniki nagrade TESLA

    Nagrada TESLA, ki jo organizira MoTA - Muzej tranzitornih umetnosti, se osredotoča na nove, progresivne umetniške forme, t. i. transdisciplinarno ali interdisciplinarno umetnost. Letos poteka v partnerstvu s festivalom Artbat v Almatyju, in pariškim kolektivom Bellastock. Namen nagrade je izboljšati pogoje produkcije na področju transdisciplinarne oziroma intermedijske umetnosti pri nas in v tujini. Zmagovalni deli Vodoskop umetniškega kolektiva BridA in Labodi italijanskega umetnika Marca Barottija, prejmeta 4000 evrov produkcijskih sredstev za realizacijo projektne ideje, ki bo premierno predstavljena na festivalu Artbat v Almatjyu v Kazahstanu. 

  • IK, STA

    23. 7. 2018  |  Politika

    Pahor obvešča, da v prvem krogu nima kandidata za mandatarja

    Predsednik republike Borut Pahor je Državni zbor (DZ) danes obvestil, da po junijskih volitvah v prvem krogu ne bo predlagal kandidata za mandatarja, saj nihče nima zadostne podpore. S Pahorjevo odločitvijo se bo DZ seznanil na seji predvidoma v petek, s tem pa bo začel teči drugi krog iskanja kandidata za predsednika vlade.

  • Darja Kocbek

    23. 7. 2018  |  Svet

    Rusija ni več med največjimi upnicami ZDA

    Rusija ni več med največjimi upnicami ZDA. Konec marca je imela še v lasti nekaj manj kot 100 milijard dolarjev obveznic, s katerimi se zadolžujejo ZDA, konec maja pa samo še 14,9 milijarde dolarjev, poroča Financial Times. Rusija je ameriške obveznice začela pospešeno prodajati potem, ko so ZDA aprila uvedle sankcije proti Moskvi. Večino jih je prodala v vsega dveh mesecih.

  • IK, STA

    23. 7. 2018  |  Politika

    Levica na koalicijska pogajanja s Šarcem, če bodo pogoji enaki kot pri NSi

    V Levici so se pripravljeni pogajati o koalicijskem sodelovanju z Listo Marjana Šarca (LMŠ). Pričakujejo pa, da bodo pogajanja potekala pod enakimi pogoji, kot so veljali za NSi, in da bo plod teh pogajanj bistveno drugačna koalicijska pogodba od te, ki je nastala po pogajanjih s Toninovo NSi. Pripravljeni so se pogovarjati tudi o projektnem partnerstvu, pravi koordinator Levice Luka Mesec.

  • IK, STA

    23. 7. 2018  |  Svet

    lranski predsednik svari Trumpa, ameriški predsednik pa ga opozarja, naj ne grozi ZDA

    Iranski predsednik Hasan Rohani je včeraj na srečanju iranskih diplomatov v Teheranu pred kamerami posvaril ZDA pred ukrepi proti Iranu. Ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu je sporočil, naj "se ne igra z levjim repom" in dejal, da bi bila "vojna z Iranom mati vseh vojn", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

  • Damjana Kolar

    23. 7. 2018  |  Kultura

    Kranjska Gora postaja filmsko mesto

    Med 26. julijem in 4. avgustom bo v Kranjski Gori potekal 3. Mednarodni Film Fest Kranjska Gora (KGIFF), ki ponovno prinaša najnovejše zgodbe iz sveta dokumentarnih in igranih filmov ter vabi na ustvarjalno druženje v objemu slikovite narave. Filmsko dogajanje bo spremljal bogat izobraževalni program, ki ga bodo sestavljale različne delavnice in predavanja mednarodno uveljavljenih mentorjev s področja filmske režije, scenaristike, castinga, ter filmske fotografije in produkcije. Festival bo 1. avgusta odprl znanstveno-fantastični film Ederlezi Rising v režiji Lazarja Bodroze. Gre za intimno pripoved o razmerju med človekom in androidom, ki preizkuša meje človeške narave.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    20. 7. 2018  |  Mladina 29  |  Uvodnik

    Cerar za poletno branje

    »Sam osebno o možnosti koalicije med SMC in SDS niti razmišljal nisem, mnogi drugi v SMC pa takšno možnost dopuščajo, nekateri celo aktivno lobirajo zanjo. Formalni sklepi SMC sicer tega ne kažejo, sem pa sam te ideje poslušal znotraj srečanj vodstvenih organov stranke. Obstajala je ideja, bi se SMC pogajala z obema stranema hkrati, da bi tako povečala pogajalski izkupiček.«
    —Milan Brglez, razrešeni podpredsednik SMC, Mladina, 29. maja

  • Izak Košir

    20. 7. 2018  |  Politika

    Radio Mladina: Zakaj je Matej Tonin trojanski konj Janeza Janše 

    Prisluhnite pogovoru in preberite članek Trojanski konj v novi Mladini >> 

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/474246291&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Izak Košir

    20. 7. 2018  |  Mladina 29  |  Politika

    Prva razkrita LGBTQ+ oseba v slovenskem parlamentu

    Slovenija je šele na zadnjih državnozborskih volitvah dobila prvo razkrito LGBTQ+ osebo v državnem zboru. To je Nataša Sukič, poslanka Levice. V mislih imamo, seveda, posameznice in posameznike, ki so »outirani« oziroma svoje spolne usmerjenosti ali identitete ne skrivajo pred javnostjo. Zmotno bi bilo namreč predvidevati, da v slovenskem parlamentu od osamosvojitve do zdaj ni bilo nobenega geja, lezbijke ali biseksualne osebe. Bili so, tudi v vrstah desnih političnih strank, a je bila njihova spolna usmerjenost v nekaterih primerih »javna skrivnost«, v drugih pa širši javnosti povsem neznana. Pričujoči članek ni nastal zaradi razkrivanja poslank in poslancev, ki svojo spolno usmerjenost bolj ali manj uspešno skrivajo, saj gre za osebno okoliščino, ki se ne tiče nikogar drugega kot le osebe, ki jo živi. Zanimivo pa je, zakaj se tako malo slovenskih političark in politikov odloči svojo spolno usmerjenost javno razkriti. Pravzaprav je fenomen širši, saj je v Sloveniji tudi sicer izjemno malo javno razkritih LGBTQ+ oseb, ki bi jih lahko imeli za znane osebnosti, torej tiste, ki delujejo na področju politike, estrade, umetnosti, gospodarstva in medijev. Zakaj se jih torej za razkritje ne odloči več?

  • Borut Mekina

    20. 7. 2018  |  Mladina 29  |  Politika

    Trojanski konj

    Kako lahko Janez Janša ponovno postane predsednik vlade? Njegova SDS po zmagi leta 2004 ne pridobiva toliko novih volivcev, kot jih zaradi svoje agresivne politike odvrača, da bi sploh šli na volitve. A ker so podporniki SDS zvesti pri glasovanju, gre nizka volilna udeležba v prid strankam desnice. Zaradi tega, ker preostale politične stranke, torej razbita liberalna sredina, zavrača sodelovanje z Janezom Janšo, SDS ta trenutek težko zares računa na sklepanje zavezništev. A strankam liberalne sredine v Sloveniji vsaka štiri leta vendarle uspe pridobiti relativno največje število volivcev s slogani, kot so nova politika ali novi obrazi. Kaj je torej še ena od možnih poti, po kateri lahko Janez Janša tretjič postane premier? Ne, to niso naslednje redne volitve, na katerih se bo pojavil novi »šarec«. To so nove, predčasne volitve jeseni, na katere bi prišlo še manj ljudi in na katerih bi SDS postala še večja, relativna zmagovalka. In tudi to je pot, po kateri Janez Janša zdaj vodi ostale stranke.

  • Vasja Jager

    20. 7. 2018  |  Mladina 29  |  Politika

    »Zmaga delavcev«

    V času strme gospodarske rasti podjetja v delovno intenzivnih panogah vedno težje dobijo dodatne kadre, s katerimi bi zadovoljili povečane zahteve trga. Osnovna težava je v dejstvu, da je dobršen del slovenskih delavcev še zmeraj podplačan, prilivi v bilancah gospodarskih družb pa se premalo poznajo v denarnicah zaposlenih. Čeprav so se v lanskem letu dobički podjetij po podatkih Ajpesa povečali za 3,6 milijarde evrov, kar je 15 odstotkov več glede na leto prej, se je bruto plača povprečnega delavca povečala približno za 2,5 odstotka, to je za 38 evrov. Posledica je med drugim tudi odliv kadrov v tujino, kjer so plače višje, kar na našem trgu dela v posameznih panogah že ustvarja deficite delovne sile. Po podatkih Statističnega urada je konec leta 2017 novo delovno silo potrebovala že petina vseh slovenskih delodajalcev, letos so potrebe še dosti večje.

  • Marjan Horvat  |  foto: Borut Krajnc

    20. 7. 2018  |  Mladina 29  |  Kultura

    Edo Maajka: Ženski, ki jo mož premlati, celo druge ženske dopovedujejo, da je morda tudi sama kriva

    Ni naključje, da se Edo Maajka, eden najbolj prepoznavnih raperjev z območja nekdanje Jugoslavije, v eni od pesmi na svojem najnovejšem albumu Put u plus opredeli za pripadnika »večne manjšine«. Bošnjak, rojen leta 1978 v muslimanski družini v vasi Osmić pri Brčkem, je bil manjšina na Hrvaškem, kamor se je na tovornjaku spomladi 1992 z drugimi begunci iz BiH umaknil iz pekla vojne. Sprva v Privlako pri Zadru, nato v Zagreb. Po vojni se je vrnil v BiH, v Tuzli vpisal študij kriminalnega prava, vendar je po letu dni šolanje opustil in se zopet preselil v Zagreb. Ker se je poročil s Hrvatico, katoličanko, je v očeh Bošnjakov obveljal za izdajalca, zmerjali so ga celo z »ustašem«. Še bolj je v medijih od Vardarja do Triglava odmevala njegova druga poroka leta 2011. Nova izvoljenka je namreč Judinja, Maajka, vzgojen v muslimanski kulturi, pa je še prilival olja na ogenj z izjavami, da je »zaradi ljubezni pripravljen postati Jud«. Za nekaj let se je par umaknil v Tel Aviv, leta 2016 pa se vrnil v Zagreb.

  • Damjana Kolar

    20. 7. 2018  |  Kultura

    REJVikend

    Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V Klubu Tiffany in Monokel bo nastopil Chris Cruse, DJ in rezident Spotlight zabav v Los Angelesu, pridružili pa se mu bodo še Le Berg, Karin Bossman, Volk, Warrego Valles, Softskinson in Tritch. V K4 se bodo na večeru drum'n'bassa predstavili Particular.Minds, Spencah in Klepetz, v Gala hali pa v okviru serialke Wave Riders! Torulsson in Kobayashii.

  • Darja Kocbek

    19. 7. 2018  |  Družba

    Begunec kot človek

    Izraz »evropska rešitev« bi lahko postal beseda leta. V nobeni razpravi o ustreznem ravnanju z begunci ne manjka. Hkrati je neuresničljiva želja, ker so interesi članic EU preveč različni. Na eni strani so države, ki so tradicionalno odprte za priseljevanje tujcev, na drugi strani pa tiste, v katerih živi izredno malo tujcev in tega nočejo spremeniti.

  • 19. 7. 2018  |  Politika

    To je naslovnica jutrišnje Mladine

    Več si preberite jutri v novi številki Mladine! #Mladina29 

  • Uredništvo

    19. 7. 2018  |  Politika

    Jutri v novi Mladini

  • Damjana Kolar

    19. 7. 2018  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote

    Tokrat priporočamo koncert sint-pop skupine Futurski, predpremiero biografske drame Mary Shelley v režiji Haife Al-Mansour, nastop izraelske zasedbe Voca People, ki a cappella petje združuje s sodobnimi beatbox tehnikami, začetek festivala Dobimo se pred Škucem, ki ga bo odprla modna revija in prodajna razstava študentov NTF.

  • IK, STA

    18. 7. 2018  |  Družba

    Islamska skupnost dobila denar za dokončanje džamije v Ljubljani

    Islamska skupnost v Sloveniji je po letu in pol, od kar so dela na gradbišču džamije v Ljubljani zastala, uspela pridobiti skoraj 11 milijonov evrov novih sredstev, s katerimi bodo dokončali investicijo. Mufti Nedžad Grabus je za časnik Večer izrazil upanje, da bodo v džamiji lahko prvič molili že prihodnje leto.

  • IK, STA

    18. 7. 2018  |  Politika

    Kovačiču z drugo pritožbo na izid referenduma o drugem tiru ni uspelo

    Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo Vilija Kovačiča na poročilo Državne volilne komisije (DVK) o izidu glasovanja na majskem ponovljenem referendumskem glasovanju o zakonu o drugem tiru med Divačo in Koprom. Sodniki so tokratno pritožbo ocenili kot neutemeljeno. Hkrati so zavrgli Kovačičev predlog, da sodišče zadrži izvajanje zakona o drugem tiru.

  • Darja Kocbek

    18. 7. 2018  |  Svet

    Nemci zavirajo izplačilo zadnjega obroka pomoči Grčiji

    Grčija bo še morala počakati na izplačilo zadnjega obroka pomoči v višini 15 milijard evrov. Zavoro je potegnila Nemčija, ki se je prejšnji teden hvalila, da je do zdaj z obrestmi za kredit, ki ga je dala Grkom, zaslužila 1,3 milijarde evrov. Razlog za nemško zavoro je davek na dodano vrednost. Grška vlada je obljubila, da bo pred zaklučkom reševalnega programa dvignila davek na dodano vrednost (DDV) na vzhodnoegejskih otokih s sedanjih 17 na 24 odstotkov, kolikor znaša na celini. Zdaj pa se je odločila, da ga bo zaradi bremena z begunci vsaj še do konca leta ohranila na sedanji ravni, zaradi česar se bo v državni proračun nateklo 28 milijonov evrov manj.

  • Leto ženske

    V madžarskem filmu Državljan (Az állampolgár), ki ga je predlani posnel Roland Vranik, pred državno komisijo za naturalizacijo stopi Wilson Ugabe (Cake-Baly Marcelo), begunec iz Gvineje Bissau. Na Madžarskem živi že kar nekaj časa, preživlja se kot varnostnik v nekem supermarketu, hoče se integrirati, najel si je celo Madžarko, ki ga mojstri v ne ravno lahki madžarščini ter poznavanju madžarske kulture in zgodovine. A če hoče postati madžarski državljan, mora pravilno odgovoriti na vprašanja državne komisije, ki gredo takole: »Mi lahko poveste kaj o madžarski umetnosti v renesansi?«, »Kdo so bili Korvini?« Tu so še vprašanja o madžarski filozofiji, madžarskem družbeno-političnem sistemu in tako dalje.

  • Damjana Kolar

    18. 7. 2018  |  Kultura

    Multikulturnost na Bledu

    Na 28. Okarina Festivalu Bled, ki bo potekal od 23. julija do 5. avgusta na Blejskem gradu in jezerski promenadi, bo nastopilo 15 glasbenih skupin in izvajalcev iz Evrope, Afrike, Južne Amerike, Hong Konga. Letos bodo festival med drugim obiskali ena največjih svetovnih zvezd etno glasbe Natacha Atlas, romunska pihalna zasedba Fanfare Ciocărlia, ukrajinska kabaretna skupina Dakh Daughters in Richard Thompson, ki ga je revija Rolling Stone uvrstila med 20 najboljših kitaristov vseh časov.

  • IK, STA

    17. 7. 2018  |  Politika

    Tonin se s Šarcem ne bo več pogajal

    Stranka NSi se kljub napredku, ki so ga dosegli v koalicijskih pogajanjih šesterice strank pod okriljem LMŠ, iz teh umika, je po seji izvršilnega odbora stranke sporočil predsednik NSi Matej Tonin. Razlog ni koalicijska pogodba, pač pa dvom v stabilnost in trajnost koalicije šestih strank. Odločitev velja le za prvi krog iskanja mandatarja.

  • IK, STA

    17. 7. 2018  |  Družba

    Novinarsko častno razsodišče: pisec Nova24TV kršil kodeks novinarjev

    Novinarsko častno razsodišče (NČR) je razsodilo, da je kolumnist Franci Donko s kolumno na spletni strani Nova24TV kršil Kodeks novinarjev Slovenije. Prav tako je kodeks kršila novinarka Delove priloge Ona Katja Cah z intervjujem z nemško zdravnico Antje Oswald o kapljicah MMS.