-
13. 7. 2018 | Mladina 28 | Politika
V madžarskem filmu Državljan (Az állampolgár), ki ga je predlani posnel Roland Vranik, pred državno komisijo za naturalizacijo stopi Wilson Ugabe (Cake-Baly Marcelo), begunec iz Gvineje Bissau. Na Madžarskem živi že kar nekaj časa, preživlja se kot varnostnik v nekem supermarketu, hoče se integrirati, najel si je celo Madžarko, ki ga mojstri v ne ravno lahki madžarščini ter poznavanju madžarske kulture in zgodovine. A če hoče postati madžarski državljan, mora pravilno odgovoriti na vprašanja državne komisije, ki gredo takole: »Mi lahko poveste kaj o madžarski umetnosti v renesansi?«, »Kdo so bili Korvini?« Tu so še vprašanja o madžarski filozofiji, madžarskem družbeno-političnem sistemu in tako dalje.
-
18. 7. 2018 | Kultura
Na 28. Okarina Festivalu Bled, ki bo potekal od 23. julija do 5. avgusta na Blejskem gradu in jezerski promenadi, bo nastopilo 15 glasbenih skupin in izvajalcev iz Evrope, Afrike, Južne Amerike, Hong Konga. Letos bodo festival med drugim obiskali ena največjih svetovnih zvezd etno glasbe Natacha Atlas, romunska pihalna zasedba Fanfare Ciocărlia, ukrajinska kabaretna skupina Dakh Daughters in Richard Thompson, ki ga je revija Rolling Stone uvrstila med 20 najboljših kitaristov vseh časov.
-
17. 7. 2018 | Politika
Tonin se s Šarcem ne bo več pogajal
Stranka NSi se kljub napredku, ki so ga dosegli v koalicijskih pogajanjih šesterice strank pod okriljem LMŠ, iz teh umika, je po seji izvršilnega odbora stranke sporočil predsednik NSi Matej Tonin. Razlog ni koalicijska pogodba, pač pa dvom v stabilnost in trajnost koalicije šestih strank. Odločitev velja le za prvi krog iskanja mandatarja.
-
17. 7. 2018 | Družba
Novinarsko častno razsodišče: pisec Nova24TV kršil kodeks novinarjev
Novinarsko častno razsodišče (NČR) je razsodilo, da je kolumnist Franci Donko s kolumno na spletni strani Nova24TV kršil Kodeks novinarjev Slovenije. Prav tako je kodeks kršila novinarka Delove priloge Ona Katja Cah z intervjujem z nemško zdravnico Antje Oswald o kapljicah MMS.
-
17. 7. 2018 | Politika
-
17. 7. 2018 | Kultura
V Galeriji sodobne umetnosti Celje bo od 19. julija do 23. septembra na ogled skupinska razstava Vse naše skrivnosti, ki se ukvarja s tem zakaj skrivnosti in zlasti načini javne uporabe ali manifestacije skrivnosti, danes igrajo tako pomembno vlogo za posameznika in družbo. Po eni strani je videti, da nas žene vse močnejša želja po razkrivanju intimnih trenutkov naših življenj, po drugi strani pa se stopnjuje tudi naša tesnoba, ko se vse bolj zavedamo razsežnosti osebnih podatkov, ki jih skrivno zbirajo, shranjujejo ter uporabljajo države in korporacije za namene, ki jih ne poznamo.
-
16. 7. 2018 | Družba
Kaj se lahko levica nauči od navdušenja nad nogometom
Včeraj je v finalu svetovnega prvenstva v nogometu Francija premagala Hrvaško. Včasih je bila Hrvaška znana kot del nekdanje socialistične Jugoslavije, danes je znana po turizmu ali nogometu, v Guardianu piše hrvaški filozof Srećko Horvat.
-
16. 7. 2018 | Svet
Kitajska napoveduje nove naložbe v Evropi
Potem ko je ameriški trgovinski predstavnik Robert Lighthizer potrdil, da država pripravlja seznam dodatnih kitajskih dobrin, na uvoz katerih bi ZDA kmalu lahko uvedle 10-odstotne carine, je Kitajska napovedala okrepitev naložb v Evropi.
-
16. 7. 2018 | Kultura
Vojna proti drogam je vojna brez pravil
V slovenskih kinematografih bo od 19. julija dalje na ogled akcijska srhljivka Sicario 2: Vojna brez pravil v režiji Stefana Sollime. Gre za nadaljevanje svetovne uspešnice Sicario: Onkraj zakona (2015), ki jo je režiral Denis Villeneuve. Dogajanje realistične drame je postavljeno v obmejno mehiško mesto, kjer divja vojna med mamilarskimi karteli. V spopad se s tajno misijo vmeša tudi ameriška vlada s posebno enoto, v kateri je idealistična agentka Kate. Ekipo vodi Alejandro, izkušen svetovalec s sumljivo preteklostjo, ki za dosego cilja ne izbira sredstev. Neverjetna spirala nasilja in prevar do temeljev pretrese mlado agentko, ki začne dvomiti v upravičenost svojega boja s kriminalci, svoje nadrejene in celoten sistem. V nadaljevanju se vojna proti mamilom na meji med ZDA in Mehiko še poveča, ko začno mehiški karteli trgovati s teroristi po celotni ameriški meji. Za boj proti vojni se zvezni agent Matt Graver ponovno poveže z nemirnim Alejandrom.
-
13. 7. 2018 | Mladina 28 | Politika
Evropska komisija je prejšnji teden na svoji spletni strani objavila vprašalnik, s katerim se lahko vsak prebivalec izreče o pogledu na vsakoletno dvakratno prestavljanje ure, torej o prehajanju med zimskim in poletnim časom. Razpravo o tem je z državljansko pobudo sprožila Finska, predlog pa ima precej podpore tudi v evropskem parlamentu.
-
13. 7. 2018 | Mladina 28 | Uvodnik
Seveda gre tako rekoč vsem v tej državi NLB na živce. Upravičeno. Gre za banko, s katero se ta nacija ukvarja že od osamosvojitve. Ves čas jo rešujemo, prva dokapitalizacija, druga dokapitalizacija … velika dokapitalizacija v času vlade Alenke Bratušek. A ne gre le za to: z njo so ves čas povezani veliki škandali, če ne zaradi drugega, javni bes nastane ob vsakem razkritju višine plač menedžerjev itd. In res je težko vsakič znova razlagati, zakaj je neka banka, pač le ena od bank, lahko tako pomembna za neko državo.
-
13. 7. 2018 | Politika
Radio Mladina: Borut Mekina o strahu pred Levico in družbenimi spremembami
Pogovor je nastal na podlagi članka Strah pred Levico >> #Mladina28
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/471133203&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
13. 7. 2018 | Družba
Fiat za Ronalda odštel 112 milijonov, svoje delavce pa zanemarja
Svetovno prvenstvo v nogometu je uspešno pod streho, pozornost gledalcev se vnovič seli na raven klubskega nogometa, kjer še vedno odmeva prestop Portugalca Cristiana Ronalda iz Reala v Juventus. Prestop enega najboljših nogometašov, ki je stal kar 112 milijonov evrov, je zanimiv dogodek za medije in nogometne ter športne zanesenjake. Dodatno dimenzijo prestopu nogometaša pa so dodali zaposleni v Fiatovih tovarnah po Italiji.
-
13. 7. 2018 | Mladina 28 | Politika
Portugalska in Slovenija sta v zadnjih letih šli skozi podobno kalvarijo. Obe državi z obrobja EU je finančna kriza hudo prizadela. Obe sta morali privoliti v ostre varčevalne ukrepe. Obe sta se morali globoko prikloniti institucijam trojke. In v obeh državah je, kot znak upora proti brezperspektivnosti, veliko podporo doživela leva politika. Nova leva politika, ki so ji ob nastanku mnogi dodali pridevnik radikalna. V Sloveniji je po vstajah leta 2014 nastala Združena levica, ki je na volitvah istega leta nepričakovano prišla v parlament in na zadnjih dobila 31 tisoč novih glasov. Na Portugalskem je podoben uspeh doživela stranka Bloco de Esquerda – Levi blok.
-
13. 7. 2018 | Mladina 28 | Družba
Janko Kramžar, direktor ljubljanske Snage
»Ko odpadkov ne bom imel več kam odložiti, jih bom pripeljal pred ministrstvo ali pa pred vlado,« je prejšnji mesec zagrozil Janko Kramžar. V mislih je imel odpadno embalažo, ki jo občani vestno ločujemo in mečemo v rumene zabojnike. Ti odpadki – za njihov odvoz in ustrezno predelavo bi morale poskrbeti zasebne družbe za ravnanje z odpadno embalažo – se zdaj že več mesecev kopičijo na dvoriščih komunalnih podjetij, povzročajo dodatne stroške in pomenijo požarno nevarnost.
-
13. 7. 2018 | Mladina 28 | Družba
Peter Gedei, jamar in jamski fotograf
Zgodba tajskih dečkov, mladih nogometašev, starih od 11 do 16 let, in njihovega 25-letnega trenerja, ujetih v vodni jami, ima srečen konec. Vseh trinajst so rešili jamski reševalci potapljači. Pravzaprav v zadnjem hipu, saj se je konec tedna obetalo obilno deževje. Starši so morali po dolgih 17 dneh na ponovno snidenje z njimi počakati še dodatnih 48 ur, ker so bili zaradi morebitnih zdravstvenih zapletov na opazovanju v bolnišnici. Kaj se je pravzaprav dogajalo tistega usodnega 23. junija, ko je mlada nogometna ekipa odšla v jamo, ki jo je nato poplavil močan dež, pomaga pojasniti izkušeni jamar in jamski fotograf Peter Gedei, ki ima jame za drugi dom, njegove spektakularne podobe iz teh temnih prostorov narave pa je kot izjemne razglasila tudi ugledna ameriška revija Wired. Prihodnje leto bo v Cankarjevem domu in drugod po Sloveniji z retrospektivno razstavo zaznamoval 30 let ustvarjanja in raziskovanja.
-
13. 7. 2018 | Svet
Junckerja morali na srečanju Nata fizično podpirati, da je lahko stal
JeanSrečanje vrha Nata v Bruslju je popestril predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, ki je poskrbel, da so šli posnetki srečanja viralno tudi po spletu. Med svetovnimi voditelji, med katerimi so bili številni evropski predsedniki in tudi predsednik ZDA Donald Trump, je bil edini, ki so mu morali drugi pomagati, da je lahko stal in hodil, saj ga je namreč zanašalo levo in desno. Ali je pregloboko pogledal v kozarec, ali pa so krive tablete, ki naj bi jih jemal zaradi bolečin v hrbtu, pa presodite sami.
-
13. 7. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V Pritličju bo Kamizdat predstavil kompilacijo slovenskih ustvarjalcev z mnogimi še neizdanimi deli, ki predstavljajo širok žanrski spekter elektronske glasbe: od hrupa in zvočne umetnosti, preko brejkov in bassa, vse do acid tehna. Na festivalu Mladifest bosta nastopila ameriški DJ Phase Fatale in in avstralska DJ-ka Zanias (ex Linea Aspera, Keluar), ki se bo slovenski publiki prvič predstavila z novim hibridnim DJ setom, v katerem bo skušala ustvariti sinergijo med svojim unikatnim vokalom in težkimi ritmi izpod mešalke.
-
12. 7. 2018 | Družba
"Nekateri kolegi svoje politične preference brezsramno vtkejo v na videz nevtralno poročanje"
To je intervju, ki ga pač ne smete izpustiti. Eugenija Carl, primorska dopisnica RTV Slovenija, v njem odkrito, a seveda tudi premišljeno spregovori o svojem delu na nacionalki. Z njo smo se srečali v Izoli, na Bernardinu, kjer je moč videti »najlepši del slovenske obale,« kot je dejala Eugenija Carl, preden se je razživela na temo naše javne televizije.
-
12. 7. 2018 | Politika
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Več si preberite v jutrišnji številki Mladine! #Mladina28
-
12. 7. 2018 | Kultura
Veliko ljudi misli, da poje o drogah, ker tako kot imajo v Ameriki »molly«, imajo v Srbiji »slađano«
Senido Hajdarpašić, Slovenko črnogorskih korenin, je pesem Slađana izstrelila med balkanske zvezdnice, predvsem po zaslugi spletnega portala YouTube, kjer ima videospot že več kot 18 milijonov ogledov, kar je številka, ki se je ne bi sramovala marsikatera svetovna zvezdnica. Zdaj jo k sodelovanju vabijo tudi etablirane balkanske pevke, od Jelene Karleuše do Severine.
-
12. 7. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo koncert skupine Demolition Group, ki bo predstavila svoj zadnji album Pojdiva tja, Overjam International Reggae Festival, na katerem bosta med drugim nastopila Ziggy Marley in Macka B, koncert newyorške atrakcije Red Baraat, ki združuje indijski plesni slog banghra s funkom, bollywoodom in hiphopom, razstavo Anje Jelovšek z naslovom Temelji, v kateri se loteva kompleksne sociološke tematike, ekonomije osebnih odnosov v intimnem prostoru družine.
-
11. 7. 2018 | Družba
Varnostno podjetje je ob pomoči policije deložiralo novomeški Narodni dom, poznan tudi po imenu Sokolc. »Odstranili« so njegove uporabnike – Avtonomno kulturno cono Sokolc, kljub temu, da so prostore uporabljali v skladu s pogodbo z mestno občino. A občina pod vodstvom Gregorja Macedonija ima že nekaj časa z Narodnim domom očitno drugačne načrte. Posledično je gradbena inšpekcija »ugotovila«, da objekt ni varen za uporabo, dokler se ne izvedejo nujna vzdrževalna dela.
-
11. 7. 2018 | Politika
Nacionalistična desničarka obsojena na dosmrtno ječo
Sodišče v Münchnu bo danes nemško nacionalistično desničarko Beate Zschäpe zaradi bombnih napadov in desetih umorov obsodilo na dosmrtno ječo. Še štiri moške pa na večletne zaporne kazni. A to še ne pomeni konca enega od najodmevnejših sodnih procesov v Nemčiji, ki se vleče že pet let, saj se bo Beate Zschäpe na odločitev sodišča pritožila.
-
11. 7. 2018 | Svet
Francoski predsednik Emmanuel Macron po svetu prejema pohvale za svoje strastno zagovarjanje povojnega liberalnega reda in obsodbe naraščanja avtoritarizma in nacionalizma. V govoru v Evropskem parlamentu (EP) je politične razlike, ki smo jim priča v Evropi, primerjal z »državljansko vojno« in obljubil, da nikoli ne bo podpiral avtoritarnih voditeljev, s čimer je mislil na zniževanje standardov demokracije na Madžarskem in Poljskem. Potem je odpotoval v Washington, kjer je v kongresu zatrdil, da se je treba boriti za demokracijo, pa ohraniti in okrepiti liberalni mednarodni red, ki so ga ZDA pomagale vzpostaviti. V praksi pa je njegov odnos do demokracije pogosto v nasprotju z njegovo plemenito retoriko, na portalu Inequality piše Juliette Legendre, raziskovalka na Inštitutu za politične študije.
-
11. 7. 2018 | Kultura
Socialistična Jugoslavija v New Yorku
V Muzeju moderne umetnosti (MoMA) v New Yorku bo od 15. julija 2018 do 13. januarja 2019 na ogled razstava K betonski utopiji. Arhitektura v Jugoslaviji 1948-1980, ki jo je pripravil Martino Stierli, glavni kustos za arhitekturo in oblikovanje galerij Philipa Johnsona v sodelovanju s profesorjem univerze Florida Atlantic Vladimirjem Kulićem in pomočnico kuratorja za arhitekturo in oblikovanje v MoMA Anno Kats. Razdeljena je v štiri sklope: Modernizacija, Globalno omrežje, Vsakdanje življenje in Identitete. Oktobra bo MoMA pripravila tudi retrospektivo filmov Karpa Godine, ene ključnih osebnosti jugoslovanskega črnega vala.
-
11. 7. 2018 | Kultura
Slovenske dijakinje posnele animirani film o migrantih
Zgovoren animirani film z naslovom Na meji, ki si ga lahko ogledate na tej povezavi ali v posnetku spodaj, je nastal na 11. Filmskem taboru Kolpa, ki je med 3. in 5. julijem potekal na Zavodu za izobraževanje in kulturo Črnomelj ter v širši okolici Bele krajine. Ustvarile so ga slovenske dijakinje (imena avtoric si lahko preberete v odjavni špici filma), ki so film posnele na temo "migranti". Mentorica pri filmu je bila Tadeja Pungerčar, asistentka Nina Baznik, za strokovno podporo pa je poskrbel Timon Leder iz Zavoda Dagiba.
-
11. 7. 2018 | Družba
»Ko se vrnemo s hriba in jih vprašam, na katerem hribu smo bili, jih večina ne bo vedela.«
#IZJAVAtedna #Mladina27
-
10. 7. 2018 | Družba
Izkoriščani delavci potrebujejo sindikat
Ustanovitelj spletnega trgovca Amazon Jeff Bezos je s premoženjem 140 milijard dolarjev najbogatejši človek na svetu. Do tega premoženja je prišel na račun zaposlenih. Da bi tudi oni lahko enako kot Bezos želi sadove od svojega dela, potrebujejo sindikat, v Guardianu piše Michael Sainato.