-
3. 5. 2018 | Družba
Če pade svoboda medijev, pade tudi demokracija
Ob mednarodnem dnevu svobode medijev, ki ga zaznamujemo danes, so tako v Društvu novinarjev Slovenije (DNS) kot Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) kritično ocenili razmere v slovenskem medijskem prostoru. V obeh novinarskih organizacijah soglašajo, da je svoboda medijev ena od najbolj ogroženih vrednot sodobne demokracije.
-
3. 5. 2018 | Svet
Cambridge Analytica zapira svoja vrata
Britansko marketinško analitsko podjetje Cambridge Analytica je skupaj s svojo krovno družbo SCL Group v sredo napovedalo, da zapira svoja vrata in da bo v Veliki Britaniji in ZDA objavilo stečaj. Propad podjetja je posledica afere z zlorabo podatkov, ki so jih pridobili prek Facebooka.
-
3. 5. 2018 | Družba
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Ocene in spričevala so v slovenskem izobraževalnem sistemu postali pomembnejši od znanja. Več v jutrišnji Mladini!
-
3. 5. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Tokrat priporočamo koncert britanskega zvezdnika Rag'n'Bone Mana, ki ga med drugim poznamo po hitu Human, nastop domače zasedbe Dubzilla, ki bo predstavila novi album Post Dub Impressions, festival In Memoriam prof. Peter Hafner, na katerem bodo nastopile skupine Disciplin A Kitschme, Ane Pupedan, Nikki Louder in Žen, koncert Rogerja Watersa in skupine The GrandMothers of Invention, ki v Ljubljano prihaja v okviru poslovilne turneje.
-
3. 5. 2018 | Kultura
Sto let je minilo, odkar Ivana Cankarja ni več med nami, a njegova Skodelica kave še vedno diši. Sedaj tudi v izvedbi Mladinine Diareje, ki je letos stara že 30 let. Tomaž Lavrič je najslavnejšo črtico Ivana Cankarja narisal v dveh sličicah, ki krasita skodelico za kavo. Ena spredaj Mati, kave bi! in druga zadaj Ivan, kava!
-
2. 5. 2018 | Politika
"Slovenci v Bruslju nastopili strokovno, Hrvati brez novih argumentov"
Slovenska stran je z ustno obravnavo o arbitraži, ki je danes potekala na sedežu Evropske komisije, po besedah zunanjega ministra Karla Erjavca zadovoljna. Kot je povedal v izjavi za medije v Ljubljani, je komisija razpravo vodila na strokovni ravni. Tako so nastopali tudi slovenski predstavniki, hrvaška pa je predstavila le politične argumente.
-
27. 4. 2018 | Politika
Tradicionalne politične stranke so orodje najbogatejših
Eric London na spletni strani World Socialist Web Site izpostavlja, da nova študija Thomasa Pikettyja Brahmin Left vs. Merchant Right: Rising Inequality and the Changing Structure of Political Conflict kaže, da »demokratične« politične sisteme v ZDA, Franciji in Veliki Britaniji obvladujejo oligarhije. Prav tako iz nje izhaja, da so vse velike stranke orodje super bogatih, po naročilu katerih manipulirajo z ljudmi in dušijo upor od spodaj. Demokratska stranka v ZDA, laburisti v Veliki Britaniji in socialisti v Franciji so postale stranke pomembnega dela vladajočih elit. Drugih strank, kot so nemški socialni demokrati (SPD), socialisti v Španiji ali demokrati v Italiji, Piketty ne omenja poimensko, a zanje je mogoče reči enako.
-
26. 4. 2018 | Mladina 17 | Družba
V Ljubljano se vračajo jambori z rdečimi zvezdami
Ljubljanski župan Zoran Janković namerava še letos postaviti jeklene jambore z rdečimi zvezdami, kakršni so nekoč stali na križiščih Poti spominov in tovarištva z mestnimi vpadnicami.
-
26. 4. 2018 | Mladina 17 | Družba
Na skrajnem vzhodu države je pokrajina, kjer se lahko pogovorom o zmanjševanju precepljenosti otrok proti nalezljivim boleznim samo nasmehnejo. V Ljubljani se komaj oklepamo 90-odstotne precepljenosti, v Pomurju pa se redno pohvalijo z idealno precepljenostjo več kot 95 odstotkov, ki zagotavlja najvišjo raven kolektivne odpornosti.
-
26. 4. 2018 | Mladina 17 | Politika
V nagovoru prisotnih na kongresu NSi in volivcev je novi predsednik Matej Tonin med drugim zahteval, da »zapor spet postane zapor«: »Pošteni državljani za zapornike vsak mesec plačujemo 80 evrov. Zaporniki bi morali imeti izbiro: ali bodo teh 80 evrov na mesec odslužili z delom ali pa si bodo stroške prestajanja zaporne kazni plačali sami.«
-
26. 4. 2018 | Mladina 17 | Uvodnik
Privilegij, a tudi breme novinarjev je, da v delovnem obdobju v živo vidimo veliko pomembnih in velikih dogodkov, od revolucij do vojn, nesreč in največjih zmag. Marsikomu izmed nas je tako uspelo, da se je srečal z najbolj fascinantnimi in zanimivimi ljudmi na svetu, ženskami in moškimi, pred katerimi so nam besede zastale v grlu, velikimi državniki, seveda tudi zvezdami, trdimi misleci in tudi ljudmi, ki so povzročili nemalo gorja in trpkosti. Malo je to privilegij, marsikomu da ta »biti zraven« lažen občutek relevantnosti, marsikdo ob tem postane ciničen in prevzeten, to koga tudi poškoduje, rani. Marsikdo izmed nas je videl umiranje, poslednjo bolečino, skrajno človeško zlo, pa hudobijo malega človeka, tudi izjemno veselje seveda.
-
26. 4. 2018 | Mladina 17 | Ekonomija
V začetku februarja je bil v Nemčiji dosežen zgodovinski dogovor. Predstavniki delavcev in lastniki velikih industrijskih obratov na jugozahodu države so se sporazumeli, da bodo postopoma dvignili plače za več kot štiri odstotke in v izjemnih primerih skrajšali delovni teden s 35 na 28 ur. Pogajanja so bila naporna, sindikati so zahtevali vsaj šest odstotkov višje plače, na koncu pa sta bili zadovoljni obe strani. Spremembe so zajele približno pol milijona delavcev, skoraj takoj pa se je njihov učinek razširil po preostanku najmočnejšega evropskega gospodarstva. Že nekaj dni kasneje so višje plače zahtevali še javni uslužbenci. Po vrsti opozorilnih stavk so aprila dosegli, da je država privolila v kar 7,5-odstotno povprečno povišanje plač v javnem sektorju v naslednjih dveh letih in pol. Z dvigi, ki naj bi v najmočnejšem evropskem gospodarstvu okrepili notranjo potrošnjo in spodbudili zdravo rast inflacije, se je tudi uradno končalo obdobje osovraženega varčevanja.
-
26. 4. 2018 | Mladina 17 | Politika
Z Mirom Cerarjem smo se pogovarjali v prostorih stranke SMC, lučaj od parlamenta, jutro po prvem soočenju predsednikov parlamentarnih strank na RTV Slovenija. Njegova stranka je po javnomnenjskih raziskavah zdaj sicer na četrtem mestu, a v SMC računajo prav na soočenja, na katerih bi se pokazale Cerarjeve izkušnje. Njihov največji konkurent je Lista Marjana Šarca, ki poskuša ponoviti Cerarjev nepričakovani uspeh, pa tudi nepričakovani uspeh novih strank v preteklosti. Če je Cerar pred štirimi leti zmagal zato, ker je na politično sceno prišel kot nov obraz, zakaj naj bi tokrat prevladale izkušnje?
-
26. 4. 2018 | Mladina 17 | Kultura
V Minuti za umor (1962), prvi slovenski kriminalki, nekdo umori slovenskega gastarbajterja, ki se po dolgih letih vrne v Slovenijo – vrže ga s terase ljubljanskega nebotičnika. Kdo je morilec? Jože Zupan? Lojze Rozman? Zlatko Madunić? Duša Počkaj? Demeter Bitenc? Vsi so bili v času umora na nebotičniku. Po logiki kriminalk Agathe Christie bi bil lahko morilec vsak izmed njih, toda ta logika odpove, če je v filmu Demeter Bitenc – in res, na koncu se izkaže, da je morilec Bitenc. Ko gledate Minuto za umor, si rečete: zakaj tako skrivajo, kdo je morilec? Saj je jasno, da je Bitenc! In to je bilo jasno tudi tedaj, leta 1962: Bitenc – hotelirjev sin s končano trgovsko akademijo – je malo prej nastopil v dveh partizanskih filmih, Dobrem starem pianinu (1959) in Akciji (1960) – v obeh je bil bad guy, ošabni, sadistični nemški oficir.
-
26. 4. 2018 | Kultura
V Bar Božidar prihaja Reuben Cape aka Brassfoot, ki je že večkrat nastopil v Ljubljani. V K4 bo nastopila danska DJ-ka Anastasia Kristensen s podporo Dojaje, RSN, Lare, Stasche in Levanaela, v Channel Zeru Bjørn Torske, mitski lik in nesporni starešina norveške elektronske scene, v Študentskem kampusu pa mehiški DJ Hector ter Aney F., Uno Taman & Luthia.
-
25. 4. 2018 | Družba
Tudi sociologi kritični do slovenske proticepilske biblije
Naslovna tema letošnje 11. številke Mladine je bila namenjena vse večjemu strahu pred cepljenjem v Sloveniji. Novinar Staš Zgonik je v naslovni temi med drugim predstavil kritiko »slovenske proticepiljske biblije« Ideološki konstrukti o cepljenju, ki je nastala na podlagi doktorske dizertacije sociologinje Mateje Černič iz Fakultete za uporabne družbene študije v Novi Gorici. Ker omenjeno delo postavlja pod vprašaj vso slovensko sociologijo, je Slovensko sociološko društvo odločilo delo ovrednotiti in podati javno mnenje o znanstveni vrednosti »slovenske proticepiljne biblije«.
-
25. 4. 2018 | Družba
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Več si preberite v jutrišnji številki Mladine ... #Mladina17
-
25. 4. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od srede do sobote
Tokrat priporočamo razstavo Zmaj vseh zmajev, ki bo ponudila razlago o različnih pomenih, ki jih imajo zmaji za človeštvo, kakšna je simbolika zmajev po različnih celinah, kakšen pomen je imel zmaj v Bibliji in kako je to mitološko bitje povezano s svetniki, premiero Linhartove komedije Ta veseli dan ali Matiček se ženi v režiji Janusza Kice, koncert berlinskega mojstra sodobne klavirske glasbe Nilsa Frahma.
-
3. 5. 2018 | Kultura
Največji hrvaški glasbeni festival letos z Nickom Caveom, Queens of the Stone Age in The Kills
INmusic je največji open air glasbeni festival na Hrvaškem, letos bo ob zagrebškem jezeru Jarun potekal že trinajstič, in sicer med 25. in 27. junijem. Gre za priljubljeno koncertno destinacijo tudi za številne slovenske državljane in državljanke, saj jih v hrvaško prestolnico vsako leto roma več tisoč.
-
24. 4. 2018 | Kultura
Umrla je slikarka Metka Krašovec
V 77. letu je umrla slikarka in lanska velika Prešernova nagrajenka Metka Krašovec, poroča portal MMC RTV Slovenija. Ustvarjala je risbe, slike, grafike in scenografije, njena dela so bila razstavljena na skoraj 500 samostojnih in skupinskih razstavah. Prav te dni je v mariborskem Kibla portalu na ogled njena razstava Prisotnost, ki jo je priredila skupaj z umetniki, ki so študirali pod njenim mentorstvom na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Med študenti priznane slikarke boste našli tudi Karmen Bajec, Viktorja Bernika, Marijo Flegar, Marka Jakšeta, Anjo Jerčič Jakob, Barbaro Jurkovšek, Roberta Lozarja, Izarja Lunačka, Roka Predina, Arjana Pregla in druge.
-
24. 4. 2018 | Svet
Novi evropski uredbi o varstvu podatkov ne gre prehitro peti hvalnic
Nova evropska uredb o varstvu osebnih podatkov, ki se bo začela uporabljati 25. maja, je precejšen napredek, ne bo pa preprečila zlorabe podatkov. Od nje ne gre pričakovati preveč, četudi bodo njeni standardi hitro postali globalni. Mnoge uveljavljene prakse zbiranja podatkov vključno z zelo razširjenim zbiranjem osebnih podatkov uporabnikov spleta, se bodo po 25. maju nadaljevale. Visoki standardi bodo ovira za vse razen nadnacionalke, ki imajo ogromno denarja, na portalu Politico piše Mark Scott.
-
24. 4. 2018 | Družba
Lance Armstrong se je z zvezno vlado pogodil za plačilo petih milijonov dolarjev, s tem sta sprti strani končali večletni spor v zvezi z dopinško afero, ki je obkrožala nekdanjega vrhunskega kolesarja. Od leta 2013, ko je priznal zlorabo dopinga ter prevzel odgovornost za svoja dejanja, poskuša Armstrong popraviti napake, ki jih je v času aktivne kolesarske kariere storil. Še vedno je Armstrong deležen številnih kritik zaradi zlorabe steroidiov ter poživil pri dosegaanju vrhunskih rezultatov. Leta 2012 je s strani Svetovne protidopinške agencije prejel doživljensko prepoved nastopanja na tekmovanjih, kjer slediijo njenim pravilom, poleg tega pa so mu črtali vse rezultate po avgustu 1998, torej tudi rekordnih sedem zaporednih skupnih zmag na Dirki po Franciji med leti 1999 in 2005.
-
24. 4. 2018 | Politika
Slovnična pravila so proizvod kontinuitete. Kdo danes sploh še potrebuje pravila, če pa je edino vsemogočni trg tisti, ki naj nas pelje v svetlo prihodnost? Vsa današnja slovnična pravila so nastala v svinčenih časih, v socializmu, in postavil jih je diktator Janez Toporišič. Toporišič in Kardelj, snovalca pravil za srečnejše življenje delovnih ljudi. Ampak zakaj naj bi bil danes Slovenec toliko vešč slovnice? Ali ni dovolj, da zna na volilnem lističu obkrožiti SDS? Za to ne potrebuje slovnice. Kdor zgublja čas s slovnico, izgubi vero v edinega boga. Oziroma njegovega namestnika na zemlji. Glede na to, da je sedanji papež podtaknjenec levice, naj bo njegov namestnik v Sloveniji Janez Edini. JJ ali J. J. Saj je vseeno.
-
24. 4. 2018 | Kultura
Mladenič, ki išče svojo identiteto
V Mestnem gledališču ljubljanskem bodo 25. aprila premierno uprizorili mjuzikel Orlando po libretu in na glasbo Draga Ivanuše, ki je nastal po motivih istoimenskega romana Virginie Woolf, režirala pa ga je Barbara Hieng Samobor. V njem naslovni junak potuje skozi čas in se v dobrih treh stoletjih (od elizabetinske do bloomsburyjske Anglije), sreča s številnimi pomembnimi predstavniki različnih obdobij, med drugim tudi z Elizabeto I. in kraljico Viktorijo. V tem času se postara le za slabih dvajset let, večkrat se levi iz moškega v žensko. Ob tem se spreminja tudi njegov družbeni položaj, trdno jedro njegove identitete pa vseskozi ostaja pisanje.
-
23. 4. 2018 | Družba
"Šami je prišel v državo, ki je pripravljena podpreti bombardiranje njegovega doma"
Slovenija je postala pristojna za obravnavo prošnje za mednarodno zaščito Ahmada Šamija. Tako je odločilo upravno sodišče Republike Slovenije. Ministrstvo za notranje zadeve je namreč prekoračilo 6-mesečni rok za njegovo izročitev Hrvaški. Odločba sodišča je izvršljiva takoj in se nanjo ni mogoče pritožiti, je zapisano v sodbi z dne 10. aprila 2018. Delovna skupina za azil je v sporočilu za javnost opozorila, da že vseskozi opozarjajo na podobne nepravilnosti, ki jih je sodišče ugotovilo pri delu ministrstva.
-
23. 4. 2018 | Svet
Finančna industrija si v Bruslju sama piše zakone
Tretjina visokih uradnikov na direktoratu Evropske komisije, ki je pristojen za banke in finančni sektor (FISMA), je v obdobju po finančni krizi prišla iz finančne industrije oziroma je tja odšla z Evropske komisije, v novem poročilu ugotavlja nevladna organizacija Corporate Europe Observatory. Za te ljudi je težko reči, da delajo v interesu običajnih državljanov EU. Ob teh podatkih ni čudno, da v zakonodaji EU, ki je bila sprejeta po izbruhu finančne krize, postopno odstranjujejo še tistih nekaj prej šibkih kot močnih verig za priklenitev bank in finančnih družb, da bi jim onemogočili posle, s katerimi so povzročile finančno krizo.
-
23. 4. 2018 | Kultura
Od 25. aprila dalje bo v Kinodvoru na ogled film V Ciambri, ki prikazuje odraščanje v romski skupnosti na jugu Italije. Film je rezultat dolgotrajnega proučevanja življenja v etnično mešanem okolju, v katerem režiser Jonas Carpignano pogumno odstira pogled v svet, običajno skrit našim očem.
-
22. 4. 2018 | Družba
Za obravnavo prošnje Ahmada Šamija za mednarodno zaščito je pristojna Slovenija
Upravno sodišče je pravnomočno odločilo, da je pristojnost odločanja o prošnji za mednarodno zaščito sirskega begunca Ahmada Šamija sedaj na plečih Slovenije, saj se je 23. februarja iztekel šestmesečni rok za predajo Hrvaški, poročata spletni Večer in portal 24ur.com. Upravno sodišče je 10. aprila razsodilo, da je polletni rok iz dublinske uredbe potekel 23. februarja letos. Ker Slovenija v omenjenem roku begunca ni predala Hrvaški, v kateri je najprej vstopil v Evropsko unijo, je odgovornost odločanja zato prešla na našo državo.
-
22. 4. 2018 | Kultura
V 96. letu je umrl Demeter Bitenc, eden najbolj prepoznavnih slovenskih filmskih igralcev. Prvo filmsko izkušnjo je dobil v prvem slovenskem celovečercu Na svoji zemlji. V sedemdesetletni karieri je ustvaril več kot 230 gledaliških in filmskih vlog.