• Izak Košir

    27. 6. 2016  |  Kultura

    Kako si razlagati kozmos

    Nocoj bo v ljubljanski Operi premiera avtorskega plesnega projekta Kristine Aleksove in Žive Petrič z naslovom Globina (po)gleda. Avtorici v predstavitvenem besedilu poudarjata, da si skušamo ljudje kozmos razložiti od prvega dne, ko smo "ukrivili vratove navzgor in se uzrli v nebo". "Nekateri se po odgovore zatekajo k filiozofom, drugi jih iščejo v svetu fizike in matematike, nekateri pa so si preprosto odgovorili v imenu boga. Žal nam oprijemljive resnice ne naklonita ne fizika ne filozofija, celo sam bog molči in nas prepušča lastni domišljiji. Edina skupna ideja, jasna pri vseh razpravah, je mogočna beseda vseobsegajoče," izpostavljata avtorici. 

  • Damjana Kolar

    27. 6. 2016  |  Kultura

    Piše se leto 2016

    Na Večerovem odru festivala Lent bo 1. julija ob 20.00 potekal koncert Piše se leto 2016, na katerem bodo nastopili: ameriška multikulturna zasedba Kultur Shockin bosanski raper Edo Maajka, hrvaška atrakcija Brkovi in slovenska indie rock skupina Koala Voice.

  • Damjana Kolar

    27. 6. 2016  |  Kultura

    Ganljiv portret prve dame rock'n'rolla

    V letnem kinu Kinodvora (Kinodvorišču) bo od 28. junija dalje na ogled biografski glasbeni dokumentarec Janis Joplin: Otožno dekle v režiji Amy J. Berg. Gre za ganljiv in poglobljen portret "prve dame rock'n'rolla," ki se je v zgodovino zapisala kot ena ključnih osebnosti glasbene in kulturne revolucije šestdesetih ter s svojo nekonvencionalno držo tlakovala pot sodobnim glasbenim upornicam. Čeprav je na odru blestela, se je krčevito borila z odvisnostjo od alkohola in heroina, ki ji je leta 1970 vzel življenje.

  • Uredništvo

    27. 6. 2016  |  Družba

    Razvoj mesta niso le mostovi, tlakovani trgi, športni objekti, urejeni parki in otroška igrišča

    Grega Repovž v članku Rog, naš najboljši sosed poudarja, da razvoj mesta niso le mostovi, tlakovani trgi, športni objekti, urejeni parki in otroška igrišča, ampak seveda tudi novi konflikti, nove jezne in nerazumljene skupine, ki si vzamejo svoj prostor. Izak Košir pa v reportaži Rog ni tovarna predstavlja ljudi in prostore, ki se nahajajo v tej ljubljanski avtonomni coni. Spoznajte jih. Prispevek z naslovnice letošnje 23. Mladine si lahko zdaj preberete v celoti tudi na spletu. 

  • Igor Mekina

    26. 6. 2016  |  Svet

    Demokrati v znak protesta glede nakupov strelnega orožja skandirali in prepevali 

    Protesti v ZDA niso nič nenavadnega, toda to, kar se pravkar dogaja v ameriškem Kongresu je nekaj novega tudi za ZDA. Ameriški Predstavniški dom, v katerem imajo sicer večino (enako kot v Senatu) republikanci, je zasedla manjšina demokratov. In sicer zaradi neodzivnosti državnega "parlamenta" v zvezi z zahtevami po ostrejših zakonih glede nakupov strelnega orožja. S skandiranjem in prepevanjem na odru je preprečila nadaljevanje zasedanja, saj so se republikanci odločili, da brez posebne razprave zavrnejo zakonski predlog demokratov.

  • Damjana Kolar

    26. 6. 2016  |  Kultura

    Mladinin oder na Lentu

    Na Mladininem odru v Jazz klubu Satchmo bodo 30. junija ob 23.00 nastopile tri domače zasedbe: novogoriška grindcore/punk/experimental zasedba Psihoza, brezkompromisni pankerji Pink Panker in noise/rock duet The Kojn.

  • IK, STA

    26. 6. 2016  |  Svet

    V New Yorku dokončali še tretjo od štirih stolpnic WTC

    Pod vodstvom gradbenika Larryja Silversteina so na vrh 80-nadstropne stolpnice WTC 3 dvignili še zadnjo vedro betona, s čimer je na ruševinah nekdanjega Svetovnega trgovinskega centra (WTC), uničenega v terorističnih napadih 11. septembra 2001, zrasla še tretja od skupaj štirih stolpnic obnovljenega kompleksa.

  • Uredništvo

    26. 6. 2016  |  Kultura

    "Presenetljivo, da ima mlada generacija še vedno rada klasični rock"

    Pred kratkim je v Ljubljani nastopil Alice Cooper, boter teatraličnega rocka. V svoji zdaj že triinpetdeset let dolgi glasbeni karieri postavil mnoge mejnike. Njegovi albumi so se znašli na lestvicah najboljših albumov vseh časov, velja za botra shock oziroma teatraličnega rocka, enega od pionirjev težkega rocka, pa za glasbeni in vizualni navdih mnogim metal bendom. Toda množice koncertnih navdušencev po vsem svetu ga poznajo predvsem kot tistega hororsko naličenega frontmena, ki iz svojih koncertov s pomočjo kač, giljotin, prisilnih jopičev, frankensteinovskih lutk in statistov dela vrhunske in predvsem zabavne rockovske spektakle. O posebnežu se je v Mladini razpisal Goran Kompoš, ki se je s Cooperjem tudi pogovarjal. 

  • Izak Košir, STA

    25. 6. 2016  |  Svet

    EU bo prestala šok odhoda Velike Britanije, ki je Evropo vzela za talca

    "Evropska unija bo prestala šok zaradi britanske odločitve o odhodu iz zveze," je danes ob začetku zasedanja zunanjih ministrov ustanovnih članic EU v Berlinu izjavil nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier in dodal, da ne bomo dopustili, da bi nam kdo odvzel Evropo. Zunanji ministri Nemčije, Francije, Italije, Belgije, Nizozemske in Luksemburga imajo na programu obravnavo posledic četrtkove odločitve Britancev za izstop iz EU.

  • AL, STA

    25. 6. 2016  |  Politika

    Članice EU z dogovorom glede pravil proti izogibanju davkom

    Članice EU so se dogovorile o ukrepih za učinkovitejše preprečevanje izogibanja davkom od dohodkov pravnih oseb. Z novimi pravili naj bi zagotovili, da bodo podjetja plačevala davke tam, kjer ustvarijo dobiček. »Današnji dogovor pomeni hud udarec za vse, ki so poslužujejo izogibanja davkom od dohodkov pravnih oseb,« je dejal evropski komisar za gospodarske in finančne zadeve Pierre Moscovici. »Nekatera podjetja so predolgo izkoriščala razlike v davčnih sistemih posameznih držav članic.« Medtem ko so pri Evropski komisiji dogovor pozdravili, pa so bili v Evropskem parlamentu do njega kritični.

  • IK, STA

    25. 6. 2016  |  Svet

    Kuvajt toži Mednarodni olimpijski komite. Za milijardo dolarjev.

    Kuvajt je na švicarsko sodišče vložil tožbo proti Mednarodnemu olimpijskemu komiteju (Mok), od katerega zahteva milijardo dolarjev zaradi škode, ki jo je Mok tej azijski državi domnevno povzročil s prepovedjo udeležbe na tekmovanjih. Mok je Kuvajt suspendiral zaradi zakonodaje, ki omogoča vladi, da vpliva na šport.

  • Damjana Kolar

    25. 6. 2016  |  Kultura

    Brazilski ritmi na Jazzlentu

    Na odru Jazzlenta bo 29. junija ob 22.00 prvič v Sloveniji nastopil 10-članski brazilski instrumentalni kolektiv Bixiga 70, ki združuje afrobeat in brazilsko tolkalsko tradicijo ter jima doda karibske primesi, gvinejsko malinké, brazilski candomblé, sambo in cumbio. Pihalsko-trobilska sekcija z armado bobnarjev in tolkalcev je ena najbolj udarnih zasedb letošnje poletne festivalske bere, saj bo med drugim nastopila na Glastonbury festivalu, v londonski Scali, v haaškem Korzo teatru.

  • Darja Kocbek

    24. 6. 2016  |  Svet

    Britanci so izglasovali izstop iz EU

    Britanci so na četrtkovem referendumu z 52 proti 48 odstotkom izglasovali izstop Velike Britanije iz EU, poroča BBC. Po doslej preštetih glasovih je brexit podprlo 17,2 milijona volivcev, 16,1 milijona pa jih je glasovalo za obstanek v EU, tako da niti teoretično ni več možno, da bi zagovorniki članstva v povezavi zmagali, poroča STA.

  • IK, STA

    24. 6. 2016  |  Svet

    Britanski premier Cameron napovedal svoj odstop 

    Britanski premier David Cameron je danes, potem ko so Britanci na včerajšnjem referendumu izglasovali izstop države iz EU, do oktobra napovedal svoj odstop z mesta premierja. Britanci so sprejeli jasno odločitev in Velika Britanija potrebuje novo vodstvo, je dejal.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    24. 6. 2016  |  Mladina 25  |  Uvodnik

    Premierovi dobri fantje

    Je mogoče, da po skoraj dveh letih predsednik vlade Miro Cerar ponavlja zgornjo prazno izjavo tudi ob primeru Luke Koper? Mar res misli, da je to izjava, na podlagi katere bodo volivci rekli, da je ta človek vreden njihovega zaupanja? Pa zakaj bi imeli koga za predsednika vlade, če je njegovo osnovno in razširjeno sporočilo, da se ne bo ukvarjal s temeljnim, kar dela neko državo in njen geostrateški položaj v tem stoletju, torej z njenim premoženjem, ter da bo to prepuščal nekaterim drugim ljudem, za katere pa ni pripravljen niti jamčiti, ker češ, saj so neodvisni? Ker še hujša je namreč njegova naslednja napoved: »Če pa se bo ugotovilo, da je katerikoli funkcionar, ki sodi v pristojnost vlade, storil kaj napačnega, bo moral za to odgovarjati.« Kaj če bi se s presojo usposobljenosti svojih sodelavcev, če jim je zaupal odločanje o temeljnih vprašanjih, ukvarjal že zdaj, vnaprej? In kaj je zanj napačna odločitev? Morda le korupcija, ta izpeta floskula? Ali pač uničenje Luke Koper? Ali se diskontirani prodaji NKBM ne reče nekaj napačnega? Je kdo že odgovarjal? Je kdo odgovarjal za vse napačnosti, ki so jih storili glede Telekoma?

  • 24. 6. 2016  |  Politika

    Jure Trampuš o tem, kako je Slovenija plesala na tanki meji med vojno in mirom

    Pogovor je nastal na podlagi članka Čas vojne in čas miru>>

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/270472286&color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Jure Trampuš

    24. 6. 2016  |  Mladina 25  |  Politika

    Čas vojne in čas miru

    Tistega četrtka, 27. junija 1991, se je izredna seja tedanjega predsedstva Slovenije začela že ob sedmih zjutraj. Na ulicah so bili tanki, prodirali so proti mejnim prehodom, proti letališču Brnik, primorske mejne prehode je vojska že zasedla, teritorialna obramba in milica pa barikad še nista branili. Armadni tanki so brez resnih težav hrumeli po državi.

  • Damjana Kolar

    24. 6. 2016  |  Kultura

    REJVikend

    Klubsko dogajanje za petek in soboto.

  • Damjana Kolar

    24. 6. 2016  |  Kultura

    Mladinin oder na Lentu

    Na Mladininem odru v Jazz klubu Satchmo bodo 29. junija ob 23.00 nastopile tri skupine: duet Plastic Knjives iz Zagreba, madžarska instrumentalna zasedba Makrohang, ki smo jo letos že lahko videli na festivalu MENT in slovenska skupina Prelude.

  • Grega Repovž

    23. 6. 2016  |  Politika

    In kaj bo 24. junija?

    Danes je že malo pozabljeno, a ko je razpadala Jugoslavija, so bili najbolj neverjetni ljudje, ki so živeli v Beogradu in so od časa do časa obiskali domačo republiko. Daleč od Beograda je bilo vse jasno, procesi v jugoslovanski federaciji vidni, toda tisti v Beogradu, kot da jih niso videli. Zdelo se je, kakor da se delajo, kakor da nočejo videti, kaj se dogaja v državi – vendar se danes zdi, da res niso videli. Ko pa so v nekem trenutku dojeli, da je konec, je bil šok zanje res hud. Nenadoma so se zavedeli, da se jim je v temelju zamajalo življenje, da se morajo odseliti, da se je njihova prihodnost temeljito spremenila. Tako je v prejšnjih mesecih strlo tudi britanske uslužbence v Bruslju – nenadoma se je nekaj tisoč zaposlenih zavedelo, da se bo morda čez nekaj mesecev zanje začelo vse zapletati. Pač osebno so se zavedeli, o čem se sploh vsi pogovarjajo. Saj bo trajalo, a lahko, da je zanje nekega življenjskega obdobja konec. Nenadno spoznanje pač.

  • Darja Kocbek

    23. 6. 2016  |  Svet

    Velika Britanija danes pred zgodovinsko odločitvijo. Oditi ali ne oditi, to je zdaj vprašanje.

    Volivci v Veliki Britaniji bodo danes (23. junija) na referendumu odločali, ali naj njihova država ostane v Evropski uniji (EU) ali naj iz nje izstopi. Izid referenduma je negotov. Veliko Evropejcev s skrbjo gleda v Veliko Britanijo, ki je šele leta 1973 pristopila k Evropski skupnosti, prednici Evropske unije, in do zdaj ostala evroskeptična. Bodo zmagali razumni Evropejci, ki članstvo v EU podpirajo predvsem iz ekonomskih razlogov? Ali se bodo Britanci odločili za negotovost in tako prisluhnili tistim, ki izpostavljajo nacionalno identiteto, EU pa občutijo kot prisilni jopič?

  • Darja Kocbek

    23. 6. 2016  |  Ekonomija

    Skrivnost izjemnega bogastva Billa Gatesa

    Pomembno je, da vsakdo razume enega od glavnih razlogov, zakaj je ustanovitelj družbe Microsoft Bill Gates izjemno bogat. Ta razlog je »varstvo avtorskih pravic«. Če se to sliši čudno, si je treba predstavljati svet, v katerem bi lahko vsakdo brezplačno naredil toliko kopij računalniškega programa Windows in drugih programov družbe Microsoft kot bi želel. Bill Gates je brez dvoma zelo pameten in ambiciozen človek, toda zelo verjetno je, da v svetu brez zaščite avtorskih pravic ne bi bil najbogatejši človek, na portalu Truthout piše ekonomist Dean Baker.

  • Damjana Kolar

    23. 6. 2016  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje

    Izbor dogodkov od 23. do 26. junija.

  • Izak Košir, STA

    23. 6. 2016  |  Politika

    Med Putinovim obiskom v Sloveniji bodo veljali strogi varnostni ukrepi 

    Organizatorji letošnje spominske slovesnosti ob stoti obletnici Ruske kapelice, ki bo 30. julija, so opozorili, da bodo ob napovedanem obisku ruskega predsednika Vladimirja Putina obiskovalci lahko prišli le s predhodno prijavo. Upoštevati bo namreč potrebno visoke varnostne ukrepe, ki bodo veljali na prizorišču. Akreditirati se bo mogoče zgolj še do 30. junija.

  • Damjana Kolar

    23. 6. 2016  |  Kultura

    Odprtje Mini poletja in Dan Križevniškega soseda

    Križevniška ulica v Ljubljani je bila nekoč siva ljubljanska ulica. Ko se je pred sedmimi tja preselil Mini teater, je na pobudo direktorja Roberta Waltla oživela in nastala je nova kulturna četrt, ki je povezala stanovalce in ustvarjalce na Križevniški. Danes, 23. junija bo potekal že 4. Dan Križevniškega soseda ter otvoritev 18. mednarodnega festivala Mini poletje.

  • IK, STA

    23. 6. 2016  |  Kultura

    Tržaški gledališčniki kritični do umetniškega koordinatorja Eduarda Milerja

    Igralski ansambel Slovenskega stalnega gledališča (SSG) v Trstu je v izjavi za javnost izrazil nestrinjanje z "nesprejemljivimi in za igralski ansambel žaljivimi odločitvami" umetniškega koordinatorja gledališča Eduarda Milerja za novo sezono. Člani ansambla so upravni svet SSG Trst o nestrinjanju z Milerjevimi odločitvami opozorili že 18. maja. Tedaj so v pismu, naslovljenem na predsednico sveta Bredo Pahor zapisali, da so v gledališču za umetniškega koordinatorja, ki ima nalogo projektiranja gledališke sezone, "postavili človeka, ki po lastnih besedah razume to funkcijo zgolj kot koordiniranje in sestavlja repertoar mimo umetniškega ansambla, ki ga ima".

  • Igor Mekina

    22. 6. 2016  |  Svet

    Britanci večinoma za obstanek Velike Britanije v EU

    Vsaj trije znaki kažejo, da se bo večina Britancev na usodnem referendumu 23. junija o (ne)obstanku v EU vendarle odločila, da ostanejo del evropskih integracij. Ne sicer z veliko večino, pa vendar. Dve javnomnenjski raziskavi sta namreč pokazali, da se je po umoru britanske laburistične poslanke Jo Cox, ki si je prizadevala za obstanek Velike Britanije v EU (in je bila referendumska kampanja zaradi njenega krutega umora za tri dni celo ustavljena), število tistih, ki so za obstanek VB v EU, dvignilo za nekaj odstotkov. Ne morda samo zaradi umora poslanke, pač pa tudi zaradi različnih ksenofobičnih izjav in nespretnih potez, ki so si jih v zaključku kampanje privoščili vodja stranke UKIP Nigel Farage in drugi zagovorniki "odcepitve".

  • Igor Mekina

    22. 6. 2016  |  Svet

    Združeno kraljestvo iz EU, Škotska iz Združenega kraljestva

    Odločitev volivcev Velike Britanije o Brexitu (obstanek v EU ali odhod) v zadnjem tednu pred zgodovinskim referendumom skrbi za napetost na borzah in med vodilnimi političnimi elitami. Ne zgolj v Veliki Britaniji, temveč tudi v Evropi. Po vrsti raziskav, ki so v zadnjih dnevih pokazale na prednost zagovornikov izstopa Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske iz EU, je zadnja telefonska raziskava podjetja BMG Research za Scottish Herald sicer pokazala, da je za obstanek v EU 53,5 odstotka vprašanih, za odhod pa 46,7 odstotka, 11 odstotkpv pa je neodločenih. Raziskava, ki je bila narejena na spletu pa kaže, da je 51 odstotkov vprašanih za odhod, 41 odstotkov pa za obstanek.

  • IK, STA

    22. 6. 2016  |  Svet

    Hekerji napadli bitcoinu sorodni ether in ukradli za 50 milijonov dolarjev sredstev

    Hekerji so projektu, katerega cilj je dokazati varnost digitalnih valut, ukradli za 50 milijonov dolarjev sredstev, shranjenih v digitalni valuti ether. Gre za hitro uveljavljajočo se digitalno valuto, podobno sicer najbolj znani digitalni valuti bitcoin, ki je prisotna tudi v Sloveniji.