-
14. 4. 2025 | Družba
»Odrekanje zdravstvene obravnave izključno istospolno usmerjenim pacientkam je nedopustno«
Zagovornik načela enakosti opozarja, da nihče ne sme ostati brez zdravstvene oskrbe zaradi katere izmed svojih osebnih okoliščin. To je znova poudaril ob primeru, v katerem je ginekologinja istospolno usmerjeni pacientki odrekla zdravstveno obravnavo zaradi njene spolne usmerjenosti. Pri tem je ugotovil diskriminacijo, so navedli pri Zagovorniku.
-
11. 4. 2025 | Mladina 15 | Družba
Tarča je z veliko gledanostjo paradna oddaja javne radiotelevizije. Zaradi svojih novinarskih prispevkov je seveda pomembna oddaja. A njena senzacionalistična narava, proizvajanje afer iz tedna v teden, težnja, da se vsak četrtek na nacionalki predvaja tako rekoč »pornofilm v živo« – to ni primerno za obravnavo vsake teme. Takšna obravnava gotovo ni bila primerna za temo prejšnjega tedna – medvrstniško nasilje.
-
11. 4. 2025 | Mladina 15 | Družba Za naročnike
Pri Mednarodni mreži antifašistov, ki združuje člane iz Slovenije, Italije in Hrvaške, so hoteli ob začetku praznovanja 80. obletnice osvoboditve izpod nacizma in fašizma izpeljati plakatno akcijo na Tržaškem, Goriškem in v Ljubljani, s katero naj bi opozorili na grozote in zablode italijanskega fašizma. A se je zapletlo. Ne na italijanski strani, kot bi morda pričakovali, pač pa na slovenski – v Trstu in Gorici so za izvedbo dobili vsa potrebna soglasja, pri družbah Insmedia in Europlakat v Sloveniji pa so objavo plakatov zavrnili.
-
11. 4. 2025 | Mladina 15 | Družba Za naročnike
Radio Študent je pred dobrima dvema mesecema zagnal kampanjo Pomagam na bone, s katero želi pomagati ljudem, hkrati pa opozoriti na pomanjkljivosti v ureditvi subvencioniranja študentske prehrane.
-
11. 4. 2025 | Mladina 15 | Družba
Park, poimenovan po istospolnem paru
Tretjega aprila, prav na dan, ko bi znamenita pesnica in prevajalka Ada Škerl praznovala 101. rojstni dan, so na ljubljanskih Prulah, natančneje med Praprotnikovo, Zvonarsko, Prijateljevo in Cimpermanovo ulico, odprli Park Ade Škerl in Sonje Plaskan. Gre za prvi park v Sloveniji, poimenovan po istospolnem paru.
-
11. 4. 2025 | Mladina 15 | Družba Za naročnike
Čas je / Pokopljimo žrtve povojnih pobojev
Prejšnji teden je bila v Novi Gorici čezmejna konferenca za trajni mir in pokop žrtev, katere pobudnika sta bila novogoriški podžupan Anton Harej (Nova Slovenija) ter duhovnik Bogdan Vidmar. Te se je poleg italijanskih zgodovinarjev udeležil nabor slovenskih udeležencev, večinoma članov vladne komisije za reševanje prikritih grobišč, ki jo že leta vodi dr. Jože Dežman. V kraških breznih na Trnovski in Banjški planoti še zmeraj ležijo posmrtni ostanki najmanj 900 ljudi, večinoma Italijanov, pa tudi Slovencev in Hrvatov, ubitih med drugo svetovno vojno in v prvih mesecih po njej, ocenjujejo člani vladne komisije. A preden bi začeli prekopavati pokojne, pobudniki dogodka vladi in goriškim občinam predlagajo, naj se dogovorijo o trajnem pokopu žrtev v grobnico, ki bi jo uredili pri Sveti Gori. S tem bi se morda izognili večletnim kolobocijam, kakršnim smo bili priča ob pokopu žrtev iz Hude Jame – in kakršnim smo navsezadnje priča ob debatah o pokopu žrtev iz brezna pod Macesnovo gorico.
-
11. 4. 2025 | Mladina 15 | Družba Za naročnike
V Slovenijo že dolga leta (in tako je še zdaj) daleč največ tujih delavcev prihaja iz BiH, Srbije, s Kosova, iz Severne Makedonije in Hrvaške. Pri teh delavcih »posli« med delodajalci in delojemalci potekajo na zaupanje, dogovor ni napisan na papirju, sklenjen je s stiskom rok. Podrobnosti dogovora, med katere sodijo tudi kršitve delavskih pravic, pa potem v pisno obliko prevedejo podjetja iz dejavnosti »N69.200 – računovodske, knjigovodske in revizijske dejavnosti«, po domače računovodski servisi. »Če bi, hipotetično, iz te igre lahko izločili računovodske servise, bi bilo precej oteženo, če ne celo onemogočeno nezakonito izkoriščanje tuje delovne sile z Balkana. Če bi država naredila čistko na tem področju, bi odstranila možgane te operacije,« zatrjuje Goran Lukić iz Delavske svetovalnice.
-
11. 4. 2025 | Mladina 15 | Družba Za naročnike
V prvem krogu volitev so se pomerili sedanji rektor Gregor Majdič, nekdanja dekanja Fakultete za farmacijo Irena Mlinarič Raščan in nekdanja dekanja Ekonomske fakultete Metka Tekavčič. Nihče izmed njih ni dosegel večine, prva dva sta se prebila v drugi krog, Majdič je osvojil 46,91 odstotka uteženih glasov, Irena Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka. Spomnimo, da visokošolski profesorji prispevajo 60 odstotkov glasovalne moči, po 20 odstotkov pa imajo še študenti in podporni kader na univerzi. Glede na te rezultate je Majdič sicer favorit v drugem krogu, vendar se ne bi zgodilo prvič, da zmaga izzivalec – to se je navsezadnje zgodilo Majdiču na prejšnjih volitvah.
-
10. 4. 2025 | Družba
»TV oddaje pogosto histerizirajo, poenostavljajo in ustvarjajo moralno paniko«
Predstavniki 16 strokovnih združenj in organizacij s področja psihologije in pedagogike so izrazili protest nad senzacionalističnim in zavajajočim medijskim prikazovanjem problematike nasilja med mladimi. Nasilje zahteva strokovno, sistemsko in dolgoročno obravnavo, in ne medijske panike in hitrih rešitev s ciljem čim večje gledanosti, menijo.
-
9. 4. 2025 | Družba
»Umetnosti ne moremo ločiti od umetnika«
"Tukaj govorimo o duhovniku, redovniku, duhovnemu voditelju, spovedniku, ki so mu ženske zaupale. To so bila mlada dekleta, polna idealov, ki so želela duhovno rasti. Od njega so pričakovale pomoč, a dobile so nekaj povsem drugega. Umetnosti ne moremo ločiti od umetnika. Ko jaz govorim, ne govorim samo z besedami - govorim s svojim telesom, držo, vsem, kar sem. In tudi umetnik ustvarja z vsem, kar je. Tudi Rupnikova umetnost je odraz njegovega življenja in, če hočete, tudi njegovih zablod. Res pa je, da njegovih mozaikov ni ustvarjal le on, temveč tudi cela ekipa plemenitih, dobronamernih ljudi. Zato sem pri tem vprašanju previden, čeprav imam o Rupniku zelo jasno in ostro mnenje."
-
9. 4. 2025 | Družba
Položaj slovenske skupnosti v Italiji
Člani svetovalnega odbora Sveta Evrope, zadolženega za spremljanje izvajanja okvirne konvencije za varstvo narodnih manjšin, so se v torek v Trstu sešli s predstavniki slovenske manjšine v Italiji. Seznanili so se s položajem slovenske skupnosti in izvajanjem njene zaščite, predstavniki manjšine pa so jim predstavili odprta vprašanja.
-
8. 4. 2025 | Družba
»Večkrat mi je rekel, da je vsa njegova umetnost povezana z njegovim spolnim življenjem. Bila sem zraven, ko je slikal gol. Imel je erekcijo, zahteval je spolne usluge, kot je oralni seks, silil me je v seks v troje.«
— nekdanja redovnica Gloria Branciani, domnevna žrtev spolnega nasilja patra Marka Rupnika, za oddajo Tednik na TV SLO 1 -
8. 4. 2025 | Družba
»Nekateri časniki so opevali Hitlerja, nekateri Stalina«
V prvem preddverju Cankarjevega doma bodo danes ob 19. uri odprli razstavo 6 let vojne, en dan osvoboditve, ki jo je zasnoval kustos Muzeja tiska Ali Žerdin. Razstavili so časopisne izvode iz obdobja druge svetovne vojne, ki so bili natisnjeni v Sloveniji, Srbiji, Nemčiji, Sovjetski zvezi in drugod, so sporočili iz Cankarjevega doma.
-
7. 4. 2025 | Družba
»Pred Bogom je vsak enak – razen, če živi v Vatikanu«
"Ko se Vatikan ukvarja s škandali, to počne kot mojster iluzij – skrbno odmerjeno, piarovsko dobro zapakirano, z veliko dima in malo ognja. Papež Frančišek je v boju proti spolnim zlorabam večkrat obljubil reforme, a rezultati so, kot vidimo, mlačni. No, "nikakvi", bi rekli naši nekdanji rojaki. Rupnikova afera je daleč od tega, da bi bila osamljen primer. Ni bil ne prvi, kaj šele zadnji duhovni vodja, ki je, odet v sveti talar, zlorabljal svoj položaj, Vatikan pa mu je ob tem vestno držal štango. No, afera ni niti blizu epiloga, kar je še bolj zaskrbljujoče."
-
7. 4. 2025 | Družba
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) znova organizira študentsko krvodajalsko akcijo Častim pol litra, ki bo potekala od danes do nedelje, 13. aprila. Spomladanska akcija bo potekala v več krajih po Sloveniji, v sodelovanju s študentskimi organizacijami univerz, študentskih klubov in Zveze študentskih klubov Slovenije, so sporočili iz ŠOS.
-
7. 4. 2025 | Družba
»Slovenija z najnižjo stopnjo mrtvorojenosti in umrljivosti novorojenčkov v Evropi«
Svetovni dan zdravja letos opominja, da je vlaganje v zdravje žensk in otrok temelj za bolj zdravo, pravičnejšo in odpornejšo družbo, je v poslanici poudarila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Ob tem je poudarila, da so dosežki porodništva, pediatrije, cepljenja in preventive pomembno prispevali k izboljšanju preživetja mater in otrok.
-
7. 4. 2025 | Družba
»Uporaba sodobnih tehnologij v šolah ne bo samo omejena«
Peticija skupine Odklopi.net za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah se je zaključila s 14.467 podpisi. Organizatorji ocenjujejo, da so dosegli zastavljena cilja, saj je bila tema izpostavljena v medijih in javnih debatah, pristojno ministrstvo pa se je zavezalo k upoštevanju mnenja stroke in javnosti pri spremembi zakonodaje.
-
7. 4. 2025 | Družba
»Slovenija med 25 državami z najbolj urejenim zdravstvenim sistemom«
Slovenija se po urejenosti zdravstvenega sistema uvršča med prvih 25 držav na svetu, zato je pomembno, da ga krepimo in ohranjamo dostopnega čim širši populaciji ljudi, je v poslanici ob svetovnem dnevu zdravja izpostavila predsednica Državnega zbora (DZ) Urška Klakočar Zupančič. Poudarila je pomen strokovne zdravstvene oskrbe žensk in družin ob rojstvu otroka.
-
6. 4. 2025 | Družba
"Lahko se obrani sama. Moramo pa spremeniti način razmišljanja, da smo se zanašali na Američane, ker je bilo udobno. Do njih smo imeli sicer vedno nekoliko bipolaren odnos. Po eni strani so nam šli na živce, po drugi pa smo jih bili veseli, ker se nam zaradi njihove prisotnosti ni bilo treba ukvarjati z našo vojaško varnostjo. Zdaj se bodo Američani očitno nekoliko umaknili, ne bodo več naši prijatelji in bomo morali zase poskrbeti sami. To zahteva vlaganja, določene organizacijske spremembe, politične premisleke o prihodnosti. Alternativa, da ne naredimo nič, je igra na srečo. Sam se je ne bi šel. Ne gre samo za Rusijo, v bližini je še več držav z velikimi ambicijami. Na primer Turčija. In ne nazadnje ZDA, saj je Grenlandija del Danske."
-
4. 4. 2025 | Družba
»Če bi EU delovala tako kot Uefa, bi nam bilo veliko lepše«
"Mi se zavedamo svoje vloge, naša vloga je pomoč in razvijanje nacionalnih zvez, naša naloga ni ustvarjanje dobička. Ne moremo ustvarjati dobička, zato vsako leto poskušamo nameniti več sredstev nacionalnim zvezam. Imamo srečo in najbrž tudi nekaj znanja, da ustvarjamo vse več prihodkov. Naj vam povem, da bi brez pomoči Uefe izjemno težko funkcioniralo približno 45 od 55 zvez-članic Uefe. Če bi denimo Evropska unija delovala tako kot Uefa, bi nam bilo veliko lepše."
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba Za naročnike
Kdo bo vodil komunikacijsko strategijo pri zelenem prehodu?
Glavna komunikatorja zelenega prehoda v Sloveniji postajata Herman & partnerji in Pristop. Za komuniciranje »zelenih energetskih projektov« so ju izbrale državne energetske družbe na čelu s Holdingom Slovenske elektrarne (HSE).
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba
Devetega decembra lani je Finančna uprava Republike Slovenije (Furs) z javnim pozivom pozvala vse, ki dosegajo dohodke na spletni platformi OnlyFans, naj si davčni status uredijo s samoprijavo: »Preverite, ali ste napovedali vse dohodke, ki ste jih dosegli v preteklih letih iz tega naslova. Če jih še niste, storite to do 31. decembra 2024.« Furs je namreč pridobil podatke o slovenskih ustvarjalcih vsebin in za leto 2025 zanje napovedal ciljno usmerjene davčne nadzore. Pri tem je razkril grobe statistike: v zadnjih nekaj letih si je dohodke prek te plačljive platforme za (zlasti) »odrasle vsebine« in s starostno omejitvijo 18+ ustvarjalo nekaj sto slovenskih davčnih rezidentov, ki so v zajetih letih skupaj ustvarili več kot 10 milijonov evrov prihodkov, rekorder med njimi sam več kot milijon evrov.
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba Za naročnike
Ta teden so privrženci stranke SDS v parlament prinesli zbrane podpise za razpis referenduma o domnevno previsokih nagradah, pokojninskih dodatkih kulturnikom, ki so za svoj umetniški opus dobili najvišja priznanja. Referendum naj bi bil čista demagogija, »sramota za SDS«, kakor bi dejala ministrica za kulturo Asta Vrečko. SDS je stranka, ki referendume uporablja kot sredstvo političnega boja. Kakšna je resnična vsebina tega referenduma, ni pomembno, pomembnejši so razdor, nesoglasje in polarizacija.
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba Za naročnike
»Bolj ko grejo stvari slabo, več bo v družbi jeze in frustracij«
Že drži, da je Matjaž Gruden direktor direktorata Sveta Evrope za demokracijo, gre za visoko mednarodno funkcijo, vendar ni znan po tem, da bi govoril kot tipičen evropski birokrat, nejasno in zapleteno. Nasprotno, Gruden je v kolumnah, ki jih piše za Večer, in v ocenah, kaj se dogaja z družbo, Evropo, z demokracijo in njenimi vrednotami, zelo oster. Ne olepšuje. V resnici je zaskrbljen, svet, kot smo ga poznali doslej, izginja. Izginja svet, v katerem so države vsaj nominalno govorile o pomenu človekovih pravic, pravne države, mednarodnega prava, v katerem so iskale dogovore in medsebojne interese. Vračamo se v 19. stoletje, v čas imperializma, v čas, ko je grobost cenjena, pogovor pa odraz šibkosti. Grudnova razmišljanja so njegova in ne predstavljajo uradna stališča Sveta Evrope, institucije, v kateri je zaposlen.
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba Za naročnike
Slovenske zdravstvene oblasti vsako pomlad opozarjajo na nevarnost, ki jo v toplejšem delu leta pomenijo klopi, predvsem na klopni meningoencefalitis (KME), in pozivajo k cepljenju kot »najboljši zaščiti«. Tako je bilo tudi letos 17. marca, ko je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravil tiskovno konferenco, na kateri so zdravniki opozorili, da Slovenija sodi »med države z najvišjo pojavnostjo meningoencefalitisa«, in ponovno pozvali k cepljenju. A cepljenje proti tej bolezni je – z nekaterimi izjemami – plačljivo in nikakor poceni. Celo več, namesto da bi bilo cepljenje brezplačno – kot je proti gripi in drugim boleznim, pri katerih cepljenje država zapoveduje ali priporoča – zdravstvene ustanove z njim celo nekaj zaslužijo.
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba Za naročnike
Zakaj so prašni delci PM2,5 »ubijalci«?
Dr. Metoda Dodič Fikfak je zdravnica, raziskovalka in univerzitetna profesorica. Ukvarja se z boleznimi, kot so mezoteliom, pljučni rak in druge vrste raka, ki so posledica izpostavljenosti azbestu. Je tudi predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba Za naročnike
Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo zagotavljajo, da se zavedajo, da so individualna kurišča pomemben vir onesnaženja zraka, zlasti v zimskem času in v dolinah s temperaturnimi inverzijami. »Kljub pomembnemu napredku pri izboljšanju kakovosti zunanjega zraka v zadnjih desetletjih ostajajo izzivi veliki – v zimskem času kakovost zraka v celotni Sloveniji še vedno ne dosega priporočil Svetovne zdravstvene organizacije,« poudarja državni sekretar Uroš Vajgl. Zadnji poskus regulacije kurišč na drva ni uspel. »Razprava o regulaciji je bila, žal, pogosto napačno razumljena kot splošna prepoved kurjenja lesa. V resnici se je nanašala zgolj na nove gradnje ali celovite prenove v gosto naseljenih območjih, kjer so se prebivalci že zdaj množično odločali za druge vire ogrevanja.«
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba Za naročnike
Leta 2024 je bila Slovenija po onesnaženosti s finimi prašnimi delci, poimenovanimi s kratico PM2,5, med vsemi 41 državami evropske celine sedma najslabša, uvrstila se je med Poljsko in Turčijo, med 27 državami Evropske unije pa je bila slabša le Romunija. To kaže ta mesec objavljeno poročilo švicarske ekipe IQAir, ki za 139 držav zbira podatke o koncentracijah prašnih delcev iz javno dostopnih merilnikov kakovosti zraka. Prašne delce PM2,5 uvršča Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC) v prvo skupino karcinogenosti, skupaj na primer z azbestom, njihov glavni izvor pri nas pa so – in to zavedanje je ključno – peči na drva. Uvrstitev Slovenije na rep evropskih držav je za večino Slovencev presenečenje: živimo namreč v popolnoma nasprotnem prepričanju o svojem okolju. A stvari postanejo še resnejše, ko pogledamo, kje smo na lestvicah po boleznih, kot je pljučni rak, in kaj kaže pravkar končana pilotna raziskava astme pri otrocih.
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba Za naročnike
V Sloveniji smelejših ukrepov v boju proti onesnaževanju zraka še nismo sprejeli
Stuttgart je dolga leta veljal za eno izmed mest v Nemčiji, kjer je zrak najbolj onesnažen s trdnimi delci. »Več smoga kot v Pekingu« so nemški novinarji naslavljali reportaže iz tega mesta, kjer so se slikali z nameščenimi zaščitnimi maskami ali opremo, namenjeno za zaščito pred radiološko, kemično in biološko nevarnostjo. Mesto namreč leži v slabo prevetreni kotlini reke Neckar, zaradi česar so bile tam v preteklosti pogosto presežene mejne vrednosti prašnih delcev PM10 in PM2,5. Tedaj so v mestu vedno razglasili »alarm zaradi prašnih delcev« (Feinstaubalarm). Tudi slovenska prestolnica ima s svojo kotlinsko lego podobne težave, a Stuttgart leži v še ožji kotlini, ima še več prebivalcev, veliko več tranzita in industrije. To je mesto, kjer imajo sedeže velike nemške multinacionalke, kot so Daimler, Porsche in Bosch.
-
4. 4. 2025 | Mladina 14 | Družba Za naročnike
V zadnjem času postaja očitno, da bodo z romsko skupnostjo povezana vprašanja vsaj v delu države ena izmed tem na parlamentarnih volitvah. Rome so si za nabiranje političnih točk izbrali že vsaj v Novi Sloveniji (NSi). Stranka iz meseca v mesec volivce obvešča, da ni pozabila na ljudi: da bo poskrbela zanje in da jih bo zaščitila. Zaščitila pred Romi seveda. Prav zato so zanimivi prvi uradni statistični podatki o brezposelnosti, socialnih prejemkih in izobrazbeni sestavi Romov.