-
3. 1. 2025 | Družba
Posebna izdaja Mladine / Zgodovina primorskega antifašizma
Zadnja posebna izdaja Mladine ANTIFAŠIZEM, ki je že na voljo pri prodajalcih časopisov in v naši spletni trgovini, je eno najbolj obsežnih del doslej na področju Mladininih zgodovinskih izdaj. Tokrat smo se lotili antifašizma, enega najbolj svetlih trenutkov Republike Slovenije, ko so v obrambi slovenskega naroda skupaj na isti strani delovali tako liberalci kot komunisti, duhovniki in laiki. A tega poglavja slovenske zgodovine smo se lotili na poseben način: k pisanju smo namreč povabili vse vodilne primorske zgodovinarje z obeh strani meje. Še nikoli doslej v Sloveniji ni izšlo delo, ki bi v poljudnem jeziku in skozi zgodbe ljudi popisovalo to težko obdobje slovenskega naroda.
-
3. 1. 2025 | Družba
»Vojne ne bo konec, dokler bo živ Vladimir Putin«
"Ne verjamem, da je to vojno možno končati. Zelo bi bil vesel, če bi imeli vsaj nekaj mirnega obdobja, da obnovimo naše gospodarstvo, našo vojsko in naše ljudi, a vojne ne bo konec, dokler bo živ Vladimir Putin. Samo naslednja ruska vlada lahko konča vojno."
-
3. 1. 2025 | Družba
»Ljudje sicer niso navdušeni nad politiko, jo pa zelo natančno spremljajo«
"Ljudje sicer niso navdušeni nad politiko, jo pa zelo natančno spremljajo, ne tako kot v 80. letih, ko smo bili na nek način ogroženi in smo se borili za lastno samostojnost proti beograjskim napadom na Slovenijo in podobno. Ljudje hkrati spremljajo, kaj se dogaja, in sovražijo politiko. Gre za tipičen odnos plus - minus, v katerem na eni strani izražajo utemeljeno zaničevanje tega, kako je naša politika videti danes, po drugi strani pa izražajo tudi lastno nerazumevanje, da je njihov odnos do politike tisti, ki omogoča tako stanje. Ta negativen odnos do vsakršne političnosti, do vsakršnega angažmaja, pojava v političnem krogu, v javnosti ob sovraštvu do politike rojeva situacijo, v kateri lahko na vsakih volitvah zmagajo popolnoma anonimni ljudje, ki tri mesece prej ustanovijo stranko."
-
Prejšnji teden smo izvedeli, da v občini Hoče - Slivnica vendarle ne bodo uresničili »turističnega projekta«, katerega jedro bi bil posek zgodovinskega in z več kulturno- in naravovarstvenimi statusi zavarovanega drevoreda v Pivoli ter zasaditev novega drevoreda, ki bi bil bolj odmaknjen od robov ceste.
-
Gradnja novega potniškega centra v Ljubljani predvideva tudi rekonstrukcijo okoliških cest. Ena izmed teh je Šmartinska cesta, ki vodi skozi Savsko naselje. Po novem naj bi tamkajšnja križišča zamenjalo veliko krožišče, a da bi bilo to izvedljivo, bi bilo po načrtih treba odstraniti priljubljeno okrepčevalnico Burek Savska in Petrolovo bencinsko črpalko na Šmartinski cesti. Na to so se nekateri stanovalci Savskega naselja, ki opozarjajo tudi na povečanje prometa na območju, odzvali s spletno peticijo »Ohranimo pumpo in burek v Savskem naselju«.
-
Drugega marca daljnega leta 2014 je 16 Rominj in Romov iz dveh slovenskih romskih naselij pred evropskim sodiščem za človekove pravice vložilo tožbo zaradi kršitve pravice do vode. Gre za naselji Dobruška vas v Škocjanu in Goriča vas v Ribnici, kjer so tedaj živeli in še danes živijo Romi brez vode in elektrike. Ko je konec januarja 2020 v Goriči vasi v baraki zaradi nezdravljene pljučnice umrl dvomesečni Amadej Brajdič, postopek pred evropskim sodiščem še ni bil končan. Je pa odločitev prišla le dober mesec dni kasneje, 10. marca. A evropsko sodišče ni ugotovilo kršitev človekovih pravic. Kako je torej videti življenje Romov, slovenskih in evropskih državljanov, ki jim temeljne človekove pravice niso kršene?
-
V petek, 20. decembra, je v ljubljanskem Media parku, na enem od večjih koncertnih prizorišč v prestolnici, potekal koncert, ki sodi k prvi veliki turneji »podeželskega rock’n’roll« ansambla Fehtarji Zan’ga dej, Laškega. Fehtarji promovirajo svoj drugi album, poimenovan po gorenjski napitnici in prvi avtorski pesmi benda, ki je sicer zaslovel s priredbami, kot je smučarsko-žurerska après ski himna Shatzi, ter se v izjemno kratkem času vzpostavil kot mladi up slovenske narodnozabavne scene in eden glavnih protagonistov največjih veselic v državi. Ansambel Fehtarji je narodnozabavne viže postavil v sodobnejši, bolj urban in žanrsko eklektičen kontekst, »našmu kunceptu muske pravmo podeželski rock’n’roll, sej zravn običajnga narodnozabavnga šundra ropotamo še s štrom kitaram, trobilam, pihalam in bobnam,« imajo Fehtarji zapisano na spletni strani.
-
»Imeli sva vsaka svoj posebni nahrbtnik z merilno opremo, vsak je tehtal približno deset kilogramov. Z njima sva trikrat na dan, zjutraj, opoldne in zvečer, prehodili šestkilometrsko krožno pot med stacionarnima merilnima postajama, ki sta bili na župnišču na hribu in na gasilskem domu v vasi, med njima pa je bila stometrska razlika v nadmorski višini,« razlaga raziskovalka dr. Kristina Glojek vsakodnevni postopek, ki sta ga z Martino Ristorini, gostujočo raziskovalko z inštituta za raziskovanje troposfere Tropos iz Leipziga v Nemčiji, v vasi Retje v Loškem Potoku opravljali dva meseca, decembra 2017 in januarja 2018. Bili sta skoraj edini gostji v tamkajšnjem hotelu, merili pa sta onesnaženost zraka zaradi kurjenja lesa, ki je tam pozimi tako rekoč edini vir onesnaženja. O raziskavi je sredi decembra pisal Guardian, potrdila pa je, da je zrak v idiličnih hribovsko-kotanjastih Retjah v času zimskih toplotnih obratov primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih mestih na svetu.
-
1. 1. 2025 | Družba
Naslovnica nove Mladine / SLOVENSKI POZDRAV
Dobrodošli v novem letu! V petek izide nova Mladina! V prvi letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 3. januarja, izpostavljamo, da sodobno narodnozabavno glasboposluša kar polovica prebivalstva. Za fotografijo na naslovnici, ki je bila posneta na koncertu Fehtarjev v ljubljanskem Media Parku, je poskrbel Borut Krajnc.
-
1. 1. 2025 | Družba
-
31. 12. 2024 | Družba
Televizijska voditeljica dela po nareku verskih skupnosti
Maja letos je novinar Luka Volk v članku pisal o tem, da je novinarsko častno razsodišče (NČR) ugotovilo, da je redovnica Romana Kocjančič, urednica in voditeljica oddaje Obzorja duha na TV Slovenija, septembra lani med poročanjem o zakonu o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja kršila novinarski kodeks.
-
31. 12. 2024 | Družba
Januarja letos je Stanka Prodnik v TV komentarju pisala o tem, da oddaji Pričevalci in Spomini ostajata del programa TV Slovenija, kar je zaušnica vsem, ki so se borili za pravo javno televizijo. Oddaja Pričevalci je namreč čista politična in ideološka propaganda, je del lažiranja zgodovine, ki jo Jože Možina počne iz političnih razlogov. Spomine pa je nekdanji direktor TV Slovenija Janez Lombergar zasnoval kot nekakšen odgovor, uravnoteženje Pričevalcev.
-
30. 12. 2024 | Družba
Februarja letos je novinarka Monika Weiss v članku pisala o tem, da je bila ena od nenavadnosti, ki jih je razkrila afera Litijska cesta 51, "več kot milijon evrov", ki naj bi jih prodajalec stavbe Sebastjan Vežnaver po opravljenem poslu nakazal odvetnici Nini Zidar Klemenčič.
-
30. 12. 2024 | Družba
Ksenofobija župnika iz Trnovega v Ljubljani
Decembra letos je novinar Peter Petrovčič v članku pisal o tem, kako se je trnovski župnik Tone Kompare neprimerno razpisal o Srbih. Takoj na začetku svoje kolumne v novembrski izdaji Oznanil trnovske župnije se je namreč vprašal: "Kdo je kriv, da se v Sloveniji, posebej v Ljubljani, širi srbski nacionalizem. To nasilje opažam že vrsto let. Kaj me je nagnilo k temu pisanju?"
-
29. 12. 2024 | Družba
Štefka Kučan / »Koliko novih sovražnikov si v Gazi vsak dan ustvari Izrael!«
"Teh vojaških konfliktov, ki se danes še gostijo, človeštvo s svojim znanjem, izkušnjami in tehnologijami ne bi smelo več poznati. Neravnovesja in krivice se da, če je volja, odpravljati drugače in zelo težko se sprijaznim, da je svet še vedno zapleten v toliko vojn in da vse znanje, ki ga je človeštvo ustvarilo, dostikrat služi vojni, in ne miru."
-
29. 12. 2024 | Družba
»Živimo v času, v katerem odpoveduje tisto, v kar smo verjeli«
"Grozna ni samo vojna, ampak tudi njene širše razsežnosti. Živimo v času, v katerem odpoveduje tisto, v kar smo verjeli. Vrhunske institucije, kot so Združeni narodi, ne morejo preprečiti vojn. Prej smo imeli občutek, da nas bodo te institucije zavarovale, a nas ne zavarujejo. Odpovedujejo tudi institucije nižjega ranga, postajajo disfunkcionalne. Res se mi zdi kar hudo. Ni dobro sejati pesimizma, a res se mi zdi, da doživljamo neko prelomnico."
-
27. 12. 2024 | Družba
»Vojne niso nekakšna prirojena nujnost, ampak izum, in to zelo donosen«
"Ideologija 'večne vojne' in vojne kot naravne dediščine človeštva se danes kaže kot splošno sprejeta in zelo ponotranjena normalnost, ki predstavlja ključno in izhodiščno oviro na poti k doseganju trajnega miru. V zaledju tovrstne ideologije se premnogi, odgovorni za vojne in zločine, izognejo etični odgovornosti, zaradi katere bi si bili pod budnim očesom javnosti primorani prizadevati za mir in takojšnje končanje vojn. Vojne niso nekakšna prirojena nujnost, ampak izum, in to zelo donosen. In v tej izumljeni realnosti, s katero nevede soglašamo, smo soočeni z večnimi vojnami in večnimi konflikti, ki nimajo ne konca ne kraja in se z leti le še poglabljajo. Ob tem se vse bolj jasno riše linija med tistimi, ki imajo od vojne velike koristi, in tistimi, ki so največji poraženci vojn. Slednji so tudi glavne priče tega, da so vojne nesmiselne in da bi morali storiti vse za njihovo preprečitev."
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba Za naročnike
Pred dnevi, 18. decembra, smo izvedeli za odločitev gradbenega inšpektorja inšpektorata za naravne vire in prostor, da se mora šest invalidnih prebivalcev hiše v Solkanu, ki deluje v sklopu zavoda Dom na Krasu, izseliti, saj naj bi bila namembnost stavbe narobe opredeljena. Izdal je navodilo, da se morajo prebivalci izseliti v enem dnevu.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba Za naročnike
Ob koncu leta slovenski statistični urad (SURS) tradicionalno objavi poročilo, v katerem navede najpomembnejše statistične podatke, ki pričajo o razmerah na najrazličnejših področjih v državi. Oglejmo si nekatere.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba Za naročnike
Evropsko sodišče za človekove pravice je ugotovilo kršitev človekovih pravic materi (in njenim otrokom), ki so ji bili trije otroci odvzeti pred štirimi leti v medijsko razvpitem primeru, v katerem so dve leti kasneje socialne službe in sodišče ugotovili, da so ga očitno polomili, in so otroke vrnili materi, saj so bili pri očetu zaradi nasilja in zanemarjanja v nevarnosti.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba
Napad na fotoreporterja Mladine
Minuli petek se je na shodu, ki je v prestolnici potekal pod taktirko Pavla Ruparja in njegove stranke Glas upokojencev, zgodil incident – eden od udeležencev je napadel Mladininega fotoreporterja Gašperja Lešnika. »Fotografiral sem skupino protestnikov in eden od njih me je zgrabil za trak fotoaparata in zahteval, da posnetke izbrišem, češ da ga ne smem fotografirati,« je incident opisal Lešnik. »Imel sem srečo, da je policija hitro posredovala.«
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba
Ustavni sodniki so tik pred novim letom s šestimi glasovi za in dvema proti odločili, da začasna obdavčitev bank, s katero želi država dobiti dodatna sredstva za popoplavno obnovo, ni v neskladju z ustavo. Proti sta spet glasovala Rok Svetlič in Marko Šorli, Klemna Jakliča ni bilo na seji.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba
»Srečno, Slovenija, če me morje vzame.«
Predsednik vlade Robert Golob, preden je na morje odveslal v kajaku, na posnetku, ki ga je objavil na Instagramu -
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba
Naj globalka
Camut, Kazlje
Camut je nenavadna institucija, ki fura novo podobo japonske kulinarike: mizarsko-umetniško-kuharski multipraktik Shin Sato je sredi kraške vasi Kazlje zagnal izjemno omakasnico. Omakase pomeni »prepustim se vam« – gost torej izbiro jedi, njih število, sestavo in zaporedje prepušča chefu, za kar je v Camutu nagrajen z vsakič drugačnim, a vedno zanimivim nizom jedi. Iskreno in impresivno. -
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba Za naročnike
Leto, ko smo končno prepovedali nacistične simbole
Sedmega junija so se na Prešernovem trgu v središču Ljubljane zbrali prav posebni fantje. Fantje z obritimi glavami, v črnih oblačilih, številni so nosili masko. Prižigali so bakle in vzklikali »Remigracija!« in »Mi Slovenci!«. Govorimo seveda o neonacistični skupini Slovenska obrambna straža (SOS), ki je tistega junijskega popoldneva v Ljubljani pripravila demonstracije; začele so se na Prešernovem trgu, nato pa so se neonacisti sprehodili po mestnem središču. Nosili so transparent, na katerem je bila pod napisom »REMIGRACIJA« narisana mrtvaška glava Totenkopf, simbol nacizma, ki so ga uporabljale enote SS.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba Za naročnike
Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, rada pove, da tudi majhna skupnost prijateljev lahko premika gore. Če te besede vzamemo dobesedno, potem jim je v inštitutu uspelo premakniti Mount Everest. Samo v osmih mesecih, natančneje v 247 dneh (na voljo so imeli eno leto), jim je uspelo zbrati potrebnih milijon podpisov za evropsko kampanjo za varen in dostopen splav – My Voice, My Choice (Moj glas, moja izbira).
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba Za naročnike
Leto, ko smo skupaj občudovali Jakličevo vilo
Šestnajstega oktobra je bil v Škocjanu velik dan. Slavnostne goste je nagovorila ministrica za šolstvo Asta Vrečko, ki je odprla nov, sodoben kulturni center s prostori za občinsko knjižnico, veliko in malo konferenčno dvorano, avlo za razstave in pogostitve ter manjšo kavarno.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Družba Za naročnike
Podjetniki so tudi letos bežali v tujino, davki in birokracija pa so jih še naprej dušili. Da se bo apokalipsa zgodila vsak hip, se je zazdelo ob napovedi, da bo novogoriški Mahle proizvodnjo iz Slovenije preselil v Bosno, zaradi česar bi brez dela ostalo 600 zaposlenih, temu pa naj bi sledila še druga podjetja. Na primer Boxmark, ki ga vodi predsednik Združenja delodajalcev Marjan Trobiš. »Investitorji v Sloveniji že zaznavajo neprimerno poslovno okolje,« je govoril Trobiš.
-
25. 12. 2024 | Družba
Vse dobro v prihajajočem letu!
Novoletno voščilnico je ilustriral nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič. Srečno 2025!
-
23. 12. 2024 | Družba
Koliko študentov se uči slovenščine na univerzah v tujini?
Na tujih univerzah se slovenskega jezika uči ali ga študira 1850 študentk in študentov, največ na univerzah v Beogradu, Zagrebu, Bratislavi, Krakovu, Sarajevu, Buenos Airesu in Clevelandu, kažejo podatki ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Ministrstvo je v ta namen v letošnjem letu namenilo 2,4 milijona evrov.