• Peter Petrovčič

    16. 2. 2024  |  Mladina 7  |  Družba

    S tožbo do osebnega zdravnika

    Iz leta v leto, od vlade do vlade poslušamo napovedi in obljube o reformah zdravstvenega sistema, ki naj bi ustavile krčenje pacientovih pravic, skrajšale čakalne dobe in predvsem zagotovile dostopnost zdravstva za vse, ki si ne morejo privoščiti najrazličnejših dodatnih zavarovanj in doplačil za dostop do sicer formalno brezplačnih in za vse enako dostopnih storitev javnega zdravstvenega sistema. Med najosnovnejše pravice na tem področju sodi pravica zdravstvenega zavarovanca, da si izbere in tudi dejansko dobi osebnega, družinskega zdravnika. A vsaj v prestolnici to še zdaleč ni nekaj samoumevnega. O tem zdaj tečejo celo sodne bitke, pri čemer se pacienti lahko veselijo pomembne etapne zmage.

  • Monika Weiss

    16. 2. 2024  |  Mladina 7  |  Družba

    Drzna hranilnica Lon

    »Smo drugačni«je eno od promocijskih gesel hranilnice Lon, ene najmanjših kreditnih institucij pri nas, z vsega devetimi poslovalnicami po državi. Hranilnica Lon se je pojavila v zgodbi državnega nakupa stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, ki pretresa stranko SD, na res nenavaden način. Očetu zdaj že bivšega generalnega sekretarja stranke SD Klemnu Žibertu je namreč ta banka dala 1,32 milijona evrov posojila z odplačilno dobo 20 let za nakup stanovanja v »soseski za elito« Schellenburg v središču Ljubljane. Takih kreditov navadni državljani ne morejo dobiti. A nenavadnosti in naključij ni konca: ravno pri hranilnici Lon ima odprt edini bančni račun tudi zavod Inštitut 1. maj, ki sta ga ustanovila Žibert in predsednica SD Tanja Fajon. Tovrstne inštitute imajo nekatere slovenske stranke (na primer SDS in NSi), da se izognejo nadzoru računskega sodišča in si prek njih zagotavljajo dodaten denar iz neznanih virov. SD se je za ustanovitev tega finančnega obvoda odločila prav v času Žiberta in Fajonove, pred tem se je tudi zaradi škandala ob prelomu tisočletja, ko je stranko vodil Borut Pahor, takim praksam izogibala.

  • Uredništvo

    14. 2. 2024  |  Družba

    Naslovnica nove Mladine / StereoTipi

    V petek izide nova Mladina! V sedmi letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 16. februarja, dalje, preverite, zakaj so priročniki za samopomoč, ki jih pišejo moški, najbolj prodajane knjige v Sloveniji. Več v petkovi Mladini. Ilustracije na naslovnici je ustvaril nagrajenec Prešernovega sklada in naš hišni karikaturist Tomaž Lavrič. 

  • Uredništvo

    14. 2. 2024  |  Družba

    »Samoplačniške ambulante lahko delujejo le, če imaš čakalne vrste«

    "Samoplačniške ambulante lahko delujejo le, če imaš čakalne vrste. Če jih nimaš, ta del zdravniškega dela pade. Po mojih podatkih se nekateri zdravniki prav trudijo, da med rednim delom naredijo čim manj. Če ne bomo nekaj naredili na tem, da bolnišnice vodijo učinkoviti in močni direktorji, bo javni zdravstveni sistem res razpadel. Ne more si dela sam organizirati nekdo, ki ni lastnik bolnišnice."

  • STA

    14. 2. 2024  |  Družba

    Unicef / »Mladi informacije na temo ljubezni najpogosteje poiščejo pri prijateljih«

    Otroci in mladi informacije na temo ljubezni najpogosteje poiščejo pri prijateljih, so odgovorili sodelujoči v anketi platforme U-Report, ki jo je razvil Unicef. Na platformi so na valentinovo uporabnike povprašali tudi o spolnosti in rezultati kažejo, da kar 40 odstotkov anketiranih mladih meni, da o spolnosti ne vedo dovolj.

  • Uredništvo

    14. 2. 2024  |  Družba

    Katera bo najbolj seksistična izjava leta?

    Od 14. do 25. februarja poteka spletno glasovanje za Bodečo Nežo nominaranih seksističnih izjav, ki jo podeljujeta kolektiv Rdeče zore in uredništvo spletnega portala spol.si skupaj z zainteresirano javnostjo. Ta nečastni naziv lahko doleti vse, ki javno napadajo, ponižujejo in žalijo druge na podlagi spola, spolne usmerjenosti in/ali spolne identitete.

  • Tomaž Lavrič

    12. 2. 2024  |  Družba

    »Ko imaš občutek, kako si superioren, je dobro, da si daš kamenček v čevelj, da te malo žuli«

  • Uredništvo

    12. 2. 2024  |  Družba

    »Mladi veliko berejo, le druge stvari in drugače«

    "Mladi veliko berejo, le druge stvari in drugače, kot smo brali pripadniki starejših generacij. Res pa je, da se je vmes tehtnica skorajda že povsem nagnila na stran vsebin, ki pisano besedo ali celo jezik nasploh uporabljajo kot le eno izmed sredstev, ne več kot glavno ali celo edino. In s tem ni čisto nič narobe. Težava je morda prej v tem, da starejše generacije, pa tudi družboslovna in humanistična ter z njima tesno povezana kulturnovzgojna stroka, ne dohajajo tega razvoja dogodkov, zato tudi še nimamo orodij, s katerimi bi lahko te vsebine zapopadli in jih ustrezno mislili ter prelili v učne načrte, mladinske programe in kakovostno kulturnovzgojno produkcijo. Čas nas je tukaj, priznam, nekoliko povozil. Večkrat sem zato že poudarila, da vzvišeno jadikovanje nad dozdevno dekadenco mladih generacij več pove o manku razumevanja tistih, ki ta generacijski prepad objokujejo, kot o mladih, nad katerimi se vihajo nosovi."

  • STA

    12. 2. 2024  |  Družba

    Razbijanje stereotipov, ki so škodljivi za družbo

    Ob mednarodnem dnevu žensk in deklet v znanosti so danes na Kongresnem trgu v Ljubljani odprli razstavo študentov z naslovom Dekleta v znanosti, tehnologiji, inženiringu in matematiki. Rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič je ob odprtju izrazil upanje, da bodo z akcijo pripomogli k preseganju stereotipov o ženskih in moških poklicih.

  • Uredništvo

    9. 2. 2024  |  Družba

    »Tako v športu kot v politiki se ljudje oklepajo stolčkov. To ni dobro.«

    "Treba je tudi pokazati, kdaj oditi. Tako v športu kot v politiki se ljudje oklepajo stolčkov, ker jih bodisi ne brcnejo iz organizacije bodisi ne umrejo … To ni dobro, včasih je treba reči, gremo naprej, življenje je lepo. Res je lepo, pred seboj imam še tri leta mandata, zdaj mi je po svoje še lažje, ker mi ni treba razmišljati o letu 2027. To je tudi pritisk na druge."

  • Monika Weiss

    9. 2. 2024  |  Mladina 6  |  Družba

    Ugasnila Jedrska.si / Vzrok je pomanjkanje denarja, Janša je jezen

    Očitno se vse dobro prej kot slej konča. Internetna stran jedrska. si je nehala delovati. Nastala je v času prejšnje vlade in je prek družbenih omrežij intenzivno promovirala jedrsko energijo, zlasti gradnjo drugega bloka v Krškem. Jedrska.si je delovala kot projekt posavske medijske hiše ePosavje Media, odgovorna urednica šestčlanske ekipe je bila strokovnjakinja za digitalno komunikacijo Tamara Langus, finančno pa so stran podpirala »lokalna podjetja, ki poslovno sodelujejo z jedrsko industrijo v Sloveniji«.

  • Luka Volk

    9. 2. 2024  |  Mladina 6  |  Družba

    Feministični bavbav

    Pater Branko Cestnik, ki deluje v župniji Frankolovo, ni navaden duhovnik. Piše spletni dnevnik, nekoč je v njem zapisal celo, da bi se moral Janez Janša umakniti iz politike, pogosto komentira aktualne zadeve na platformi X in zna biti precej kritičen do cerkve. Živel je v velikih evropskih prestolnicah, tudi v Nemčiji, kjer je pomagal pri integraciji beguncev, a obenem svari pred domnevno islamizacijo Evrope in grozotami feminizma.

  • Jure Trampuš  |  foto: Luka Dakskobler

    9. 2. 2024  |  Mladina 6  |  Družba

    Slavko Gaber / »Ni vprašanje, ali Robert Golob lahko reši mandat – to je dolžan storiti«

    Slavko Gaber je bil nekoč minister za izobraževanje z najdaljšim ministrskim mandatom v vseh vladah velike LDS, bil je tudi eden od podpredsednikov te stranke. Po njenem zatonu se je iz politike umaknil, danes je profesor na ljubljanski pedagoški fakulteti, kjer se ukvarja z vprašanji edukacije. Verjetno je eden od najboljših poznavalcev različnih šolskih sistemov v Sloveniji, skupaj s somišljeniki pa je konec januarja pripravil obširen dokument, ki naj bi postavljal temelje za sistemski premislek o prihodnosti slovenskega izobraževanja. Gre za alternativno različico »vladnega« nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja, ki ga je v torek predstavila skupina pod vodstvom dekana pedagoške fakultete dr. Janeza Vogrinca. Zakaj dva programa? Dve strategiji? Gaber bi na to vprašanje odvrnil, da so razlike že v samem izhodišču.

  • Monika Weiss

    9. 2. 2024  |  Mladina 6  |  Družba

    Kdo je dobil milijon evrov?

    »Bogato in skrajno nenavadno,« – sta dva izmed odzivov, ki smo jih v zadnjih dneh dobili od sogovornikov, zlasti odvetnikov, ko smo jih spraševali o »več kot milijon evrov visokem plačilu«, ki ga je v 7,7-milijonskem poslu s stavbo na Litijski cesti v Ljubljani prejela odvetnica Nina Zidar Klemenčič. Ta tudi nam tolikšnega plačila ni zanikala – zatrdila je le, da plačilo »ne vsebuje nobenih plačil za ali tretjim osebam«. A to ni vse: njena vloga pri Litijski odpira še eno pomembno vprašanje, namreč o njeni (dvojni?) vlogi pri pravnem svetovanju državni avtocestni družbi Dars.

  • Monika Weiss

    9. 2. 2024  |  Mladina 6  |  Družba

    Dobiček, ne pa cena elektrike

    Elektro Ljubljana, Elektro Maribor in Elektro Primorska – tri od petih podjetij, ki so v Sloveniji odgovorna za distribucijo elektrike do končnih odjemalcev – so morali v zadnjih dveh mesecih vrniti pet milijonov evrov državne pomoči, ki so jo iz evropskih virov dobili večinoma v letih 2018 in 2019. Še šest milijonov evrov, kolikor jim je pripadlo na podlagi razpisa iz leta 2017, pa jim sploh ne bo nakazanih. Pomoč so morali vračati, ker izkazujejo previsoke dobičke. Elekrodistribucijska podjetja so namreč že leta eden od najbolj dobičkonosnih členov oskrbne verige z elektriko – verige, katere cilj nikakor ne bi smel biti kovanje dobičkov, torej dividend za svoje delničarje in nagrad za poslovodstva, ampak zagotavljanje cenovno dostopne elektrike prebivalcem ter vlaganja v potrebne tehnološke posodobitve elektroenergetske infrastrukture.

  • Uredništvo

    8. 2. 2024  |  Družba

    Kaj danes narekuje ceno nepremičnin?

    "Vrednotenje prostora se v zadnjih letih radikalno spreminja. Skoraj popolnoma se izgublja razmerje med gradbenimi stroški in ceno končne zgradbe. Ceno nepremičnin danes bistveno bolj narekujejo cene zemljišč in veliko povpraševanje. Svoje dodaja tudi inflacija, proti kateri so nepremičnine tisočletno preverjeno zavarovanje. Kakovost zasnove, pri čemer še zdaleč ne mislim samo na obliko, barvo in estetsko privlačnost objekta, ampak predvsem na kakovostne, dovolj velike, zdrave, osončene, pravilno orientirane in prilagodljive prostore za delo in bivanje, v tej enačbi praviloma sploh ne igra vloge. A to so samo opombe v veliki igri prerazporeditve lastništva prostora in s tem družbene moči, ki jo lahko dokaj natančno povzamemo z načelom: nagrabi toliko zemlje, kot je lahko, tako hitro, kot jo lahko, in obdrži jo tako dolgo, kot jo lahko."

  • STA

    7. 2. 2024  |  Družba

    »Pust ni samo čas zabave«

    Pust ni samo čas zabave. Tam, kjer ohranjajo značilne šege, se v tem obdobju okrepita pomen krajevne pustne dediščine in medsebojna povezanost. Prav tako se povečata občutka pripadnosti in sodelovanja. Pri tem imajo veliko vlogo fantovske skupnosti in šole, ugotavljajo etnologi.

  • STA

    6. 2. 2024  |  Družba

    Študija / Stanje kitov in delfinov v Jadranu kljub pestrosti vrst slabše kot pred desetletji

    Jadransko morje je eno od najbolj obremenjenih sredozemskih območij, stanje kitov in delfinov v tem morju pa je kljub pestrosti njihovih vrst slabše kot pred nekaj desetletji. Temu so botrovale različne grožnje, med drugim tudi obsežni poboji delfinov v 19. in 20. stoletju, so izsledke znanstvene študije povzeli v društvu Morigenos.

  • STA

    6. 2. 2024  |  Družba

    Dan varne rabe interneta / Spletno nasilje

    Obeležujemo dan varne rabe interneta, ki je letos namenjen opozarjanju na spletno nasilje, s katerim se vse pogosteje srečujejo predvsem mladostniki. Da bi opozorili mladostnike, učitelje in starše na perečo problematiko, potekajo številne ozaveščevalne aktivnosti.

  • STA

    6. 2. 2024  |  Družba

    Evropsko sodišče za človekove pravice / Lani proti Sloveniji vloženih 978 pritožb

    Na Evropskem sodišču za človekove pravice je bilo lani proti Sloveniji vloženih 978 pritožb, kar je največ glede na število prebivalcev, kaže konec januarja objavljeno letno poročilo sodišča v Strasbourgu. Skupno je sodišče izreklo 1014 sodb, od tega dve proti Sloveniji, v katerih je ugotovilo kršitve evropske konvencije o človekovih pravicah.

  • STA

    5. 2. 2024  |  Družba

    Kako izkoristiti moč umetne inteligence?

    Na Brdu pri Kranju se bo danes začel globalni forum o etiki v umetni inteligenci, ki ga ministrstvo za digitalno preobrazbo pripravlja skupaj z organizacijo Unesco. Kot pravijo na ministrstvu, gre za najpomembnejši dogodek s področja umetne inteligence letos, udeležilo pa se ga bo več kot 250 visokih gostov in strokovnjakov z vsega sveta.

  • STA

    2. 2. 2024  |  Družba

    Nasilje na podlagi spola

    Amnesty International ob dnevu varne rabe interneta, 6. februarju, s kampanjo Očistimo splet uči, kako se zoperstaviti škodljivim stereotipom na podlagi spola, ki prispevajo k spletnemu nasilju nad dekleti in ženskami. Kampanja v okviru evropskega projekta StandByMe2.0 izobražuje o nasilju na podlagi spola.

  • Uredništvo

    2. 2. 2024  |  Družba

    »Vsak dan je bolj očitno, da se zdravniškemu stanu žvižga za pravice ljudi«

    "Vsak dan je bolj očitno, da se zdravniškemu stanu žvižga za pravice ljudi, ki smo na življenje in smrt odvisni od njih, izvzemši dr. Sama Zvera in še koga od dostojnih naslednikov Hipokrata, ki se zavedajo, da bolniki ne morejo in ne smejo biti sredstvo izsiljevanja. Sindikalno organizirani zdravniki zahtevajo, kar jim po njihovem pripada, ne oziraje se na posledice. Žrtvovati se morajo vsi drugi, oni se ne bodo."

  • Peter Petrovčič

    2. 2. 2024  |  Mladina 5  |  Družba

    »Nezavedni« rasizem na nacionalni televiziji 

    V Intervjuju, osrednji pogovorni oddaji na nacionalni televiziji, ki je na sporedu ob nedeljah zvečer na prvem programu, je voditeljica Vida Petrovčič nedavno gostila Sašo Boštjančič, ustanoviteljico in direktorico zaposlitvenega portala Optius.com. Na začetku jo je predstavila kot strokovnjakinjo za zaposlovanje (tujih) delavcev.

  • Borut Mekina

    2. 2. 2024  |  Mladina 5  |  Družba

    Koliko zdravnikov podpira Fides?

    Iz civilne iniciative Glas ljudstva so sporočili, da so prejeli pismo mlajšega zdravnika, zaposlenega v javni bolnišnici, ki ne želi biti javno imenovan in v katerem priča o pritiskih, naj se udeleži stavkovnih shodov in umakne soglasje za nadurno delo. »V zadnjih dneh vodstvo Fidesa kaže nezadovoljstvo, ker se mlajši zdravniki ne udeležujemo stavkovnih dogodkov. Le zakaj se v njih ne najdemo? Občutek izključenosti? Kaj pa, če se v nas oglaša vest, ki bo zmagala in oblikovala bodočnost? Žal vsakodnevno do nas prihajajo tudi pozivi, naj se pridružimo stavki, saj bo sicer na nas padlo tudi delo tistih zdravnikov, ki bodo umaknili soglasja. Sliši se kot grožnja ali izsiljevanje tistih med nami, ki ne podpiramo stavke, pa tudi kot neetična zahteva, da bolnikom odrečemo čim več pomoči,« naj bi ta zdravnik napisal v pismu.

  • Borut Mekina

    2. 2. 2024  |  Mladina 5  |  Družba

    Zdravniki / Borci za monopol

    Ime, ki bo zaznamovalo zadnjo, zdaj že 12. zdravniško stavko, je Bojan Kontestabile. Anesteziolog Kontestabile je seveda zaslovel z izjavo, da bo januarja zaslužil manj od čistilke. Njegova logika je javnost presenetila: januarja, je izračunal, bo zaslužil 5490 evrov neto za 203 delovne ure in 184 ur pripravljenosti doma, kar znese 14,1 evra na uro. Čistilke pa na drugi strani dobivajo na roko 20 evrov na uro, je poudaril. Toda novinarji so hitro izbrskali nekatere zanj neprijetne podrobnosti. Bil je na primer tudi najemnik neprofitnega stanovanja, medtem ko si je v Ljubljani, na Golovcu, gradil vilo. Čistilke pa si seveda ne gradijo vil. Dejansko je Kontestabile bil, medtem ko je bival v neprofitnem stanovanju, eden najbolje plačanih zdravnikov v državi: in v kovidnem letu 2021 je po podatkih, s katerimi razpolagamo, na mesec prejemal okoli 15 tisoč evrov bruto.

  • Luka Volk

    2. 2. 2024  |  Mladina 5  |  Družba

    Krivi so odrasli

    Nataša Žiger je že več kot 30 let učiteljica slovenščine, poučuje na ljubljanski Gimnaziji Poljane. V tem času, pravi, se je marsikaj spremenilo. Ko je začela poučevati, je nepravilno postavljanje vejic v spisih veljalo za res hudo napako, eden njenih takratnih kolegov je bil zaradi manjkajočih vejic pripravljen dijaku dati celo negativno oceno. »Če bi to hotela narediti danes, ne vem, ali bi našla spis za pozitivno oceno,« pravi. A to ni še nič, nepravilno postavljanje vejic je pri dijakih danes še najmanjša težava.

  • Luka Volk

    2. 2. 2024  |  Mladina 5  |  Družba

    »Če družba ne ve, kaj početi z mladimi, potem smo jih pustili na cedilu«

    Jani Kovačič je glasbenik in kantavtor, doštudiral je filozofijo in sociologijo, večino življenja je poučeval. Učitelj je bil vse od leta 1982, od tega zadnjih 30 let profesor filozofije na ljubljanski Gimnaziji Bežigrad. Lani se je upokojil. Ko smo ga pred leti vprašali, česa se je mogoče naučiti od mladih, je dejal, da »največ o tem, kakšen je svet v resnici«. Mladi so vedno ogledalo družbe, so odsev sveta, v katerem odraščajo. Z Janijem Kovačičem smo se med drugim pogovarjali tudi o tem – kakšno podobo v ogledalu slikajo generacije dijakov, ki jih je poučeval.

  • Kriki v prazno

    Te dni so v lokalnem medmrežju kot gobe po dežju vzniknile objave, ki opozarjajo, da korporacija Meta, ki stoji za vodilnima družbenima omrežjema Facebook in Instagram, aktivno manjša domet različnih (večidel aktivističnih) objav, največkrat tistih, ki izkazujejo podporo Palestini. Slovenski Inštitut 8. marec je na primer zapisal: »Vse naše objave ukinjajo in sesuvajo. Podobno se je dogajalo samo med vodnim referendumom.«

  • STA

    1. 2. 2024  |  Družba

    Moja odločitev / Reproduktivne pravice, splav in kontracepcija

    Na Inštitutu 8. marec so pripravili spletno stran Moja odločitev, na kateri so zbrali informacije o reproduktivnih pravicah, splavu in kontracepciji. Po besedah direktorice inštituta Nike Kovač se namreč na portalih pojavljajo številne laži in manipulacije, zato so želeli pripraviti stran s strokovnimi informacijami, ki so pomembne pri odločanju.