-
8. 4. 2024 | Družba
V članku z naslovom Dvakrat sežgan, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Torben Müller piše o tem, da je Miguela Serveta zaradi njegovih spisov vzela pod drobnogled inkvizicija. Usmrtili so ga v Ženevi – trdnjavi nepopustljivega reformatorja Jeana Calvina in pribežališču številnih verskih beguncev iz Francije. Serveta, ki ga je imela na muhi že inkvizicija, so nazadnje usmrtili protestanti.
-
8. 4. 2024 | Družba
Ali novi feminizem potrebuje kritiko?
"Feministični diskurzi v silni ideološki vnemi, okuženi s potrošništvom, žensko enodimenzionalno slikajo kot žrtev, takšna redukcija pa škodi družbeni uveljavitvi žensk. Novi feminizem, ki je kot vse stare idejne strukture v času intenzivnega skupnostnega iskanja izredno agresiven, nujno potrebuje kritiko. Danes poglobljene kritike večinoma ni, kar je posledica družbene bojazljivosti v okoliščinah splošne družbene stagnacije. Ker novemu feminizmu ne upamo pogledati v oči in iz njega izbezati družbeno regresivnih elementov, vodilnih mest po ključu prodora t. i. feministične politike ne zasedajo najboljše posameznice, ampak najglasnejše in najbolj povzpetniške ter celo takšne, ki delujejo na povsem patriarhalen način. Nova digitalna družbena stvarnost seveda zahteva predrugačenje vlog vseh družbenih akterjev, a večjo družbeno inventivnost od feminizma v položaju žensk danes izkazuje teorija spolov."
-
5. 4. 2024 | Družba
Na UKC odpovedale vse MR naprave
Na UKC Ljubljana so potrdili naše informacije, da imajo trenutno zaradi odpovedi naprav za magnetno resonanco težave pri zagotavljanju diagnostičnih storitev. V naši najpomembnejši bolnišnici, na njihovem Kliničnem inštitutu za radiologijo namreč trenutno ne deluje več nobena od naprav za magnetno resonanco (MR), zaradi česar si v UKC za silo pomagajo z napravo, ki je na Medicinski fakulteti in še z eno, ki je na Onkološkem inštitutu.
-
5. 4. 2024 | Družba
»V prihodnje nas čaka še več napadov«
"Tehnologija kibernetskih napadov se je v preteklih desetletjih resda spremenila, a nagib ostaja enak, V prihodnje nas čaka še več napadov. Tudi Slovenija ni neki varen otoček in se ne bomo izognili temu. Na internetu je tudi vse več odprtih storitev in tako se možnost napada povečuje."
-
5. 4. 2024 | Družba
»Kopičenje orožja praviloma nima prav nobene zveze z ohranjanjem miru«
"Iz zgodovine vemo, da politiki in družbene elite, ki se pripravljajo na vojno, praviloma ne govorijo o kopičenju orožja in povečanih izdatkih za oborožitev. Militarizacijo družbe olepšujejo z govorjenjem o miru. O skrbi za mir. Ja, res povečujemo količino orožja. A to delamo samo za to, da ohranimo mir. Ja, res krepimo orožarsko industrijo. A to delamo samo zato, ker želimo mir. Itd."
-
5. 4. 2024 | Mladina 14 | Družba
Zmaga slovenske nogometne reprezentance na tekmi s portugalsko reprezentanco, ki velja za eno najmočnejših na svetu, bo še dolgo dvigovala prah, četudi je šlo za prijateljsko tekmo. A takoj po njej je bil za čuda skorajda večje medijske pozornosti deležen navijač, ki je z vključeno kamero na telefonu vdrl na igrišče, pritekel do portugalskega superzvezdnika Cristiana Ronalda, za marsikoga najboljšega nogometaša vseh časov, in ga pred prihodom varnostnikov utegnil še objeti in poljubiti na lice. Posnetek priča, da je nogometaš okamnel – a le kako ne bi: šlo je za sicer ne tako zelo redek, vendar resen varnostni incident, ki bi se lahko v drugačnih okoliščinah končal tudi tragično. Tenisačico Moniko Seleš je leta 1993 na igrišču zabodel oboževalec njene tekmice Steffi Graf. Navijači, ki so nedavno vdrli na nogometna igrišča v Turčiji, so pretepli nogometaše in sodnike.
-
5. 4. 2024 | Mladina 14 | Družba
Številke ne lažejo / Manj vernikov, manj duhovnikov, manj denarja
Katoliška cerkev v Sloveniji v imenu preglednosti in odprtosti javno objavlja letna poročila. Kar žalostno branje je to, ob naštevanju dosežkov in podvigov, redov in pobud statistika nedvoumno dokazuje, da je pri nas tudi po cerkvenem štetju vedno manj vernikov, vedno manj duhovnikov in le za ščepec novomašnikov.
-
5. 4. 2024 | Mladina 14 | Družba
Vzreja divjih živali z izključnim namenom odstrela
Javna skrivnost je, da slovenske divje živali spadajo med najbolj umetno hranjene, med tiste, ki jim lovci prinašajo dodatno hrano, na svetu. Verjetno pri tem sodimo v svetovni vrh. Slovenski rjavi medvedi so, to je empirično dokazano, najbolj umetno hranjeni medvedi na svetu, delež umetne hrane v prehrani teh živali ni nikjer večji kot pri nas. Temu primerno cveti lov na divje živali. Nekatere živalske vrste pa vendarle ne zdržijo lovskega pritiska, zato se namensko vzrejajo in dodajajo v naravo. Toda ne govorimo zgolj o rečnih ribah … Zavod za gozdove Slovenije upravlja osem velikih »lovišč s posebnim namenom«, kot se imenujejo. Gre za velike predele gozdov, katerih »posebni« namen je lovski turizem. Čeprav to storitev ponujajo lovske družine v »svojih« revirjih, je lovski turizem predvsem v »državnih« loviščih utečen posel. Po zadnjih podatkih, ki so za predlansko leto, je samo v državnih loviščih lani lovilo 2466 lovskih gostov, ki so skupaj ustrelili za 1,2 milijona evrov divjih živali.
-
5. 4. 2024 | Mladina 14 | Družba
V petek, 29. marca, je minilo 20 let, odkar je Slovenija vstopila v vojaško zavezništvo Nato. Državni vrh se je zbral v kongresnem centru na Brdu, predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je na proslavi dejala, da »smo s članstvom v Natu pridobili ne samo vstop v obrambno zavezništvo, ampak tudi priznanje, da smo del okolja, ki temelji na demokraciji kot načinu življenja, vladavini prava, spoštovanju človekovih pravic in ozemeljske celovitosti ter suverenosti«.
-
5. 4. 2024 | Mladina 14 | Družba
Ameriški magnati, kralji Wall Streeta in Silicijeve doline, se čedalje bolj ogrevajo za Trumpa, pravi Brad Stone (Bloomberg). Kar je čudno – leta 2016 je zanj navijal le razvpiti investitor Peter Thiel, zdaj pa zanj navija čedalje več magnatov, plutokratov, investitorjev in upraviteljev tveganih skladov: Elon Musk (Tesla), Ken Griffin (Citadel), Larry Ellison (Oracle), Howard Lutnick (Cantor Fitzgerald LP), Jamie Dimon (JPMorgan Chase & Co.), John Paulson (Paulson & Co.), Nelson Peltz (Trian Partners), Robert Bigelow (Budget Suites of America), David Sacks (Craft Ventures), Marc Andreessen (Andreessen Horowitz) in tako dalje. Trumpa, ki te dni prodaja kičasto izdajo Biblije (po 60 dolarjev), razglašajo za »osupljivo politično figuro«.
-
5. 4. 2024 | Mladina 14 | Družba
O tem, ali bo vladajoči koaliciji uspelo uresničiti velike obljube o preporodu slovenskega nacionalnega stanovanjskega programa, bo na koncu presojal Črtomir Remec. Je starosta slovenske stanovanjske politike, lani je bil že tretjič imenovan za direktorja republiškega stanovanjskega sklada. Pod njim se je sklad usmeril v povečanje ponudbe javnih najemnih stanovanj, kar je nato postala tudi državna politika. Ta pa je zdaj pred odločilnim zadnjim letom: videli bomo, kako realne so bile obljube o novih 20 ali celo 30 tisoč stanovanjih v naslednjih desetih letih.
-
5. 4. 2024 | Mladina 14 | Družba
Triindvajsetletna Sara Štiglic, sicer študentka novinarstva, je pozornost javnosti pritegnila lani oktobra, ko je skupaj s skupino deklet posegla v akcijo nasprotnikov splava, nato pa bila za kazen in zaradi domnevno »neprimernega načina komunikacije do drugače mislečih«, kot je to tedaj ubesedila predsednica države Nataša Pirc Musar, razrešena iz njenega Mladinskega posvetovalnega odbora. Vendar pa to ni bilo njeno prvo aktivistično udejstvovanje. Še zelo mlada se je pridružila Mladim za podnebno pravičnost, ki so po zgledu okoljske aktivistke Grete Thunberg tudi v Sloveniji organizirali proteste mladih, tako imenovane petke za prihodnost, kasneje pa tudi kolesarskim protestnikom, ki so vsak petek protestirali zoper zadnjo Janševo vlado. Danes se redno udeležuje protestov v podporo Palestini. »Ko se zgodovina ponavlja, ko je več kot očitno jasno, kaj se dogaja Palestincem, torej genocid, je to trenutek, ko moramo narediti vse, kar je v naši moči, da to preprečimo,« pravi.
-
5. 4. 2024 | Mladina 14 | Družba
»Rešitev je zelo kratka, ima šttiri črke, imenuje se D, A, R in S,« je prejšnji torek z odra ljubljanskega hotela Union v mikrofon glasno črkoval predsednik uprave Ljubljanske borze Aleš Ipavec. Pred vplivnim avditorijem, ki se je zbral na Dnevu slovenskega kapitalskega trga 2024 – tam je bil tudi finančni minister Klemen Boštjančič, je Ipavec opozoril na nujnost privatizacije državne družbe za avtoceste Dars. Raziskava, ki so jo naredili, naj bi kazala, je razlagal Ipavec, da bi bilo treba na borzi vlagateljem ponuditi vsaj 30 odstotkov Darsa, da bi slovenski kapitalski trg postal atraktivnejši, likvidnejši in bi po 17 letih v evrskem območju napredoval iz obrobnega v razvijajoči se trg. Razvoj kapitalskega trga močno podpira tudi aktualni minister Boštjančič; ampak ali je naklonjen tudi ideji vsaj delne privatizacije Darsa, ki sicer ni ne nova in ne dobra? Kaj, poleg stalno rastoče dividende, bo namreč zanimalo male lastnike Darsa?
-
5. 4. 2024 | Mladina 14 | Družba
Družbena omrežja so vse bolj preplavljena z motivacijskim žlobudranjem mladih priložnostnih poslovnežev, navadno bradatih in mišičastih moških, ki idealizirajo denar, individualizem in deloholizem, si prizadevajo za samoizpopolnjevanje in nenehno »delo na sebi«, ustvarjanje pasivnega prihodka pa opevajo kot nekakšno božanstvo. Nasvete o motivaciji, disciplini, uresničevanju sanj, vlaganju denarja in ustvarjanju dobička delijo na TikToku, YouTubu in Instagramu, bodisi v obliki kratkih videoblogov, ki so pogosto opremljeni z epsko glasbo in posnetki dragih avtomobilov, bodisi v obliki pogovornih podkastov. V teh se med seboj vselej strinjajo, drug drugega trepljajo po ramenih in si prikimavajo, kot da ob ponavljanju kvazinavdihujočih nasvetov, kot je: »Vsak trenutek, ki ga ne posvetimo ustvarjanju dobička in izboljševanju sebe, je izgubljen čas,« odkrivajo največje življenjske modrosti.
-
4. 4. 2024 | Družba
V Sloveniji imamo problem z razumevanjem integracije
Strinjamo se, da so potrebni posebni ukrepi za ohranjanje slovenskega jezika, zlasti ker je vse bolj razširjeno občevanje v prevladujočih svetovnih jezikih, kot je angleščina. Strinjamo se, da bi lahko državne institucije naredile več, saj trenutni ukrepi ne zagotavljajo učenja slovenskega jezika, ki bi zadostilo vsem potrebam. Strinjamo se tudi, da je treba posebno skrb posvetiti otrokom, saj pedagoška stroka ugotavlja, da so mladi vse manj bralno pismeni.
-
3. 4. 2024 | Družba
Nakazuje se precej večja afera od »Litijske«
"Afera z nesojeno predelavo poslovne stavbe ob Litijski cesti v sodno palačo se še ni dobro polegla, ko že kaže, da je na obzorju nova afera v zvezi z državnimi nepremičninami. Ta je po finančnem obsegu, simbolnem pomenu in izgubljeni priložnosti, ki se nakazuje, precej večja od afere 'Litijska', a se kljub temu bojim, da bo šla mimo nas, ne da bi jo kdo opazil. Na izgubljene priložnosti se je javnost v preteklih desetletjih že tako navadila, da je kot samoumevna v prazno izzvenela nedavna novica, da za ministrstvo za javno upravo nakup stolpnice Nove Ljubljanske banke na Trgu republike 'trenutno ni realna možnost glede na proračunsko stanje ministrstva za javno upravo, zato v zvezi s tem ne pripravljajo nobenih aktivnosti'."
-
3. 4. 2024 | Družba
Naslovnica nove Mladine / LEVE PUNCE, DESNI FANTJE
V petek izide nova Mladina! V štirinajsti letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 5. aprila, dalje, razkrivamo, da raziskave kažejo, da so dekleta vse bolj liberalna, fantje pa bolj konservativni. Naslovnico je ilustriral nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič.
-
3. 4. 2024 | Družba
V članku z naslovom Najhujši krivoverec, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Volker Reinhardt piše o tem, da napetost med skromnim avguštincem Martinom Lutrom in mogočnim Svetim sedežem ni naraščala le glede teoloških vprašanj. Lutru so se zdeli sporni tudi odpustki, nadarbine in oblast – ter nacionalistični predsodki.
-
3. 4. 2024 | Družba
»Tisočletni sen Slovencev je bil, da bi bili sami«
"V Sloveniji res vlada kontinuiteta. In to ne od včeraj. Tako je bilo že v časih, ko smo morali pošiljati naše fante na misije v križarske vojne, da bi osvobodili Kristusov grob. To je bilo v nasprotju z narodnim duhom. Tisočletni sen Slovencev je bil, da bi bili sami. Nič nočemo imeti z nikomer. Sami sebi smo dovolj. Pustite nas na miru. Tako je bilo v srednjem veku in tako je danes."
-
3. 4. 2024 | Družba
Mlada Francozinja iz kmečke družine, ki je ponižala Angleže
V članku z naslovom Od skušnjavke do narodne junakinje, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Katja Iken piše o tem, da je leta 1431 Katoliška cerkev Ivano Orleansko poslala na grmado. Mlada Francozinja iz kmečke družine je ponižala Angleže – in vztrajala, da je neposredno povezana z Bogom.
-
2. 4. 2024 | Družba
V članku z naslovom Božji klovni, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Frank Patalong piše o tem, da so na začetku 13. stoletja reformna gibanja pridigala ponižnost in uboštvo. Papeži so dali številne skupine pokončati zaradi krivoverstva, bratovščini Frančiška Asiškega pa so prizanesli.
-
31. 3. 2024 | Družba
V članku z naslovom »Pobijte vse!«, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Christoph Gunkel piše o tem, da je v 13. stoletju papež pozval k vojni proti katarom. Katoliški vitezi so kljub krvavim pokolom le stežka zlomili odpor drugovercev.
-
29. 3. 2024 | Mladina 13 | Družba
Ustavno sodišče je razveljavilo (eno od dveh) odločitev vrhovnega sodišča glede žaljivega tvita Janeza Janše, ki je leta 2016 novinarki TV Slovenija Mojco Šetinc Pašek in Eugenijo Carl označil za »odsluženi prostitutki«. Gre za sodbo vrhovnega sodišča, s katero so trije politično pristranski sodniki – v nasprotju s številnimi sodbami v tej zadevi na podlagi odškodninskih in kazenskih tožb, na prvostopenjskih in višjih sodiščih ter vrhovnem sodišču – razsodili Janši v prid. Vrhovno sodišče bo moralo zdaj o zadevi odločati ponovno in skladno z navodili ustavnega sprejeti drugačno odločitev. S tem bo ta sodna saga dokončno zaključena.
-
29. 3. 2024 | Mladina 13 | Družba
Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je ta teden predsedniku vlade Robertu Golobu, ministru za energijo Bojanu Kumru in državnemu sekretarju za nacionalni jedrski program Danijelu Levičarju poslalo konkretne zahteve po primernejšem upravljanju projekta nove jedrske elektrarne do referenduma, ki naj bi ga politika sklicala jeseni.
-
29. 3. 2024 | Mladina 13 | Družba
Marsikomu v laični in tudi v strokovni javnosti se je zdelo, da je policija – policijski šefi v pisarnah, ki so se udinjali politiki, in policisti na terenu – nad protivladnimi protestniki v času zadnje Janševe vlade izvajala nesorazmerno represijo. To je ne nazadnje potrdil tudi strokovni nadzor notranjega ministrstva v času, ko ga je vodila Tatjana Bobnar. V povezavi s tem je bilo podanih več deset prijav in kazenskih ovadb, a so jih na tožilstvu bolj ali manj brez izjem zavrgli.
-
29. 3. 2024 | Mladina 13 | Družba
Jernej Picelj je, tako pravi zase, »mentor za življenje«. Študiral je ekonomijo, a je ugotovil, da mu ta ne leži, zato se je preizkusil še na področju logopedije in bolničarstva. Treniral je športni ples, nekaj izkušenj dela z mladimi je, razlaga, nabral tudi kot trener plesa, svoj pravi smisel pa je našel v delu z najstniki, ko se je pridružil Mavričnim bojevnikom, organizaciji, ki prireja tabore v naravi in različne delavnice za mlade z motnjo pozornosti. Nato se je odpravil na samostojno (podjetniško) pot, zagnal je projekt ZaLife, projekt, »ki s svojimi programi podpira in pripravlja najstnike za življenje ter jim izpolnjuje željo po več realnih pogovorih in pristopih za življenje v času odraščanja«. Skupaj s sodelavcema, Dejanom Koconom in Domnom Bukovcem – prvi je izkušnje 15 let nabiral v prodaji, pet let pa v coachingu odraslih v programih za osebnostno rast, drugi je projekt sprva podprl kot IT-jevec, zatem pa »mentor za življenje« postal tudi sam –, hodi po srednjih in osnovnih šolah po državi in mladim deli življenjske nasvete. O odnosih, o čustvih, o stiskah, s katerimi se spoprijemajo najstniki. O tistih najbolj občutljivih temah, ki naj bi zahtevale posebno skrb in kjer naj bi bilo potrebnega največ strokovnega znanja.
-
28. 3. 2024 | Družba
Zgled za nadaljnje krivoverske procese
V članku z naslovom Obsojen na molk, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Dela Kienle piše o tem, da si je učenjak Peter Abelard nakopal veliko sovražnikov. Najprej ga je dal stric njegove ljube kastrirati, nato pa so ga leta 1141 lovci na krivoverce zvlekli še pred cerkveno sodišče. To je postal zgled za nadaljnje krivoverske procese.
-
27. 3. 2024 | Družba
»Mladostniki so sposobni razumeti različne poglede in oblikovati lastno mnenje«
V zavodu za šolstvo ob predlogu SDS za prepoved izobraževanja mladoletnih o spolnih identitetah opozarjajo, da mora biti mladim zagotovljena pravica do učenja o raznolikostih in kompleksnosti sveta ter odnosov. "Mladostniki so sposobni razumeti različne poglede in oblikovati lastno mnenje," so prepričani.
-
27. 3. 2024 | Družba
Fides pričakuje javno opravičilo vlade
Člani zdravniškega sindikata Fides so na torkovi izredni letni konferenci sprejeli štiri sklepe. Med drugim od vlade pričakujejo najmanj javno opravičilo za blatenje in diskreditacijo zdravništva, ki ni krivo za nastalo situacijo v zdravstvu in nima moči, da bi jo spremenilo, je danes povedala članica delovnega predsedstva konference Mateja Grat.
-
27. 3. 2024 | Družba
»Feministična revolucija bo najdaljša revolucija v človeški zgodovini«
"Da bi se ženske izognile ponovitvi tragedij preteklih generacij, je treba iz temeljev izruvati celoten patriarhat. Toda ta naloga je skoraj nemogoča, saj je patriarhat vzpostavil celotno pripoved človeštva. Lahko bi celo rekli, da je vsa človeška zgodba zgrajena na molku žensk."