• STA

    7. 8. 2024  |  Družba

    Recikliranje in iskanje alternativ potrošništvu

    Na Trgu brez zgodovinskega spomina pred Galerijo Alkatraz v AKC Metelkova mesto se danes začenja 10. Reciklart festival. Vsebinsko se bo letos posvečal vprašanjem plastike in sorodnim temam. Ponudil bo približno 30 dogodkov - delavnic, koncertov, predstav, predavanj, ponovno so pripravili tudi tematsko razstavo z naslovom Recollections.

  • Uredništvo

    7. 8. 2024  |  Družba

    »Prihaja generacija alfa, ki je drugačna od milenijcev in generacije Z«

    "Prihaja generacija alfa, ki je drugačna od milenijcev in generacije Z. To so potomci generacije X in najstarejših milenijcev. Občutek imam, da odraščajo drugače kot otroci neposredno pred njimi, da se izkušnja odraščanja s konca osemdesetih in devetdesetih prenaša s staršev na otroke generacije alfa. Film Igrišča ne damo otroke spodbuja, naj gredo nazaj na igrišča, tam se dogaja, tam so prijatelji, tam so nove izkušnje in nauki za življenje. Ta generacija je veliko bolj odprta za igro zunaj in tudi ni več tako zelo priklenjena pred zaslone, čeprav so ti seveda še vedno privlačni."

  • STA

    6. 8. 2024  |  Družba

    Letošnji julij najtoplejši vsaj od leta 1950

    Letošnji julij je bil po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih na državni ravni najtoplejši vsaj od leta 1950, nadpovprečno osončen in podpovprečno namočen, so navedli na Agenciji RS za okolje (Arso). Povprečna temperatura morja pa je bila junija 20,85 stopinje Celzija. To je nova rekordna vrednost za junij, so zapisali.

  • 6. 8. 2024  |  Družba

    Zakaj se turisti vedejo tako, kot se?

    "Mnogi trdijo, da so turisti slabi, neodgovorni, nespoštljivi in tako naprej. Prepričan sem, da v osnovi ni tako. Če samo pogledamo ekološko trajnost. Prepričan sem, da je na svetu zelo malo ljudi, ki bi vedno onesnaževali okolje, vedno rabili preveč električne energije ali preveč vode. V osnovi nismo takšni – ampak sistem je tisti, ki nas vodi v to, da moramo tudi kot turisti preživeti. Dam vam praktični primer. Zakaj turisti rinejo na terase najboljših lokalov in zato domači prebivalci nimajo prostih sedežev? Preprosto – ker jim je nekdo rekel, naj pridejo. In so prišli. Težko je od turista, ki ima na voljo 14 dni dopusta v letu, pričakovati, da ne bo želel okusiti neke lokalne hrane in bo raje dal prostor domačinu."

  • LV, STA

    2. 8. 2024  |  Družba

    Mladi za podnebno pravičnost / »Neposredna prevlada politike nad stroko«

    Mladi za podnebno pravičnost, iniciativa LOM in del stroke so zgroženi nad odločbo, s katero je ministrstvo za naravne vire in prostor ugodilo pritožbi Magnifica na odločitev zavoda za varstvo narave glede izvedbe koncerta v Tivoliju. Menijo, da je odločba ministrstva politične in ne strokovne narave, med drugim zahtevajo revizijo odločbe.

  • Mračna plat igričarske panoge

    Čeprav se zdi, da se je stavka igralcev in scenaristov, ki je hollywoodsko produkcijo lani ohromila za skoraj pol leta, šele dobro končala, je ameriški sindikat igralcev SAG-AFTRA, ki ima dobrih 160 tisoč članov, te ponovno pozval, naj gredo na ulice. Tokrat igralci s transparenti ne mahajo pred štabi filmskih studiev in pretočnih platform, temveč protestirajo proti nevzdržnim delovnim razmeram pri produkciji videoiger.

  • Disleksija danes

    Po podatkih zavoda za šolstvo število vlog za odločbo, ki omogoča olajšave otrokom s posebnimi potrebami, zadnjih pet let narašča. Leta 2022 je zavod prejel 11.525 zahtevkov za odločbe, leta 2023 že 12.088 in letos ima za zdaj v obravnavi 10.689 vlog. Povečalo se je tudi število vlog za postopek usmerjanja otrok, ki so v devetem razredu in prvič oddajajo to zahtevo. Pravico do odločbe imajo številni otroci, ki potrebujejo različne prilagoditve glede na svoje težave in posebne potrebe. V Svetovalnem centru Ljubljana, kjer se podrobneje ukvarjajo z otroki z učnimi težavami, so opazili, da je disleksija najpogosteje prepoznana v četrtem razredu, ko se že pričakuje, da je otrok ponotranjil vse veščine, ki sodijo k pismenosti in naj bi se jih naučili v prvi triadi. Večkrat je odkrita pri dečkih kot pri deklicah.

  • Monika Weiss

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Družba

    Direktorji bi raje dizelski SUV

    V Sloveniji je bilo leta 2023 registriranih skupaj 14.463 električnih vozil, kar je 52,2-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2022, kot kažejo podatki iz letnega poročila Agencije za energijo o stanju energetike, v katerem spremlja tudi elektromobilnost. Kot leto prej je bil največji prirast lani pri baterijskih električnih vozilih (BEV); v kategoriji osebnih vozil se je njihovo število povečalo za 3859 ali medletno kar za 50 odstotkov. Sledijo priključni hibridi (PHEV), katerih število je med osebnimi vozili lani zraslo za 977 ali kar za 63 odstotkov.

  • Monika Weiss  |  foto: Borut Krajnc

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Družba

    »Ni treba nekih hudih znanstvenih dokazov za to, da se populacija žuželk zmanjšuje«

    Dušan Klenovšek (1962) je po izobrazbi učitelj biologije in kemije, zadnje desetletje zaposlen v Kozjanskem parku, prej leta na novomeški enoti zavoda za varstvo narave. Spremlja naravo zlasti v okolici Spodnje Save, s fotografskim objektivom beleži živali, rastline, pa tudi redne stranpoti človeka. Je avtor več knjig in prispevkov o naravi, s številnimi nagovarja tudi mlajše, o naravi in vrstah pogosto predava ter redno ozavešča tudi na družbenem omrežju.

  • Borut Mekina  |  foto: Borut Krajnc

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Družba

    Bolnišnica dobrih odnosov

    Bolnišnica za otroke v Šentvidu pri Stični je ena najmanjših slovenskih bolnišnic. Ker je namenjena zdravljenju kroničnih bolezni otrok in rehabilitaciji malih bolnikov, je tudi nekaj posebnega: otroci so pacienti posebne vrste, je razložila njena direktorica Tanja Smrekar. Potrebujejo več časa, da se privadijo na novo okolje, da začnejo zaupati zdravnikom, hkrati pa so lahko njihove težave tudi zelo zapletene. V bolnišnici zato spodbujajo samoiniciativnost in ustvarjalnost zaposlenih. Njihov način dela naj bi bil, tako direktorica, celosten in interdisciplinaren. Zdravniki, medicinske sestre in zdravstveni sodelavci si recimo na srečanjih vsak dan izmenjujejo informacije o otrocih; kako se ti odzivajo na terapije, kako se njihovi izvidi razlikujejo od normalnih, kje se kažejo težave. »Ni namreč rečeno, da bo otrok zaupnika prepoznal v zdravniku. Lahko je to psiholog, psihoterapevt, kineziolog, delovni terapevt, dietetik ali pa novi prijatelj, ki ga je spoznal med obravnavo,« razlaga direktorica. Redno pri obravnavah sodelujejo z drugimi zdravstvenimi ustanovami, po potrebi pa tudi z vzgojno-izobraževalnimi in socialnimi ustanovami.

  • Matic Gorenc

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Družba

    Odsotnost enotne strategije

    Skrb za mestno drevje postaja vsako poletje, v času vse pogostejših vročinskih valov, stalna tema. Kljub temu pa na državni ravni Slovenija nima strategije, ki bi občinam dala natančna navodila, kako čim učinkoviteje skrbeti za drevesa v urbanem okolju. Tako so občine prepuščene same sebi, ene so pri tem bolj uspešne, druge manj.

  • LV, STA

    1. 8. 2024  |  Družba

    Svetovni dan ekološkega dolga

    Danes obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo vse vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu, zato bomo do konca leta živeli v ekološkem dolgu. Svetovni dan ekološkega dolga letos obeležujemo dan prej kot lani. Slovenija ga je nastopila 25. aprila.

  • LV, STA

    1. 8. 2024  |  Družba

    Zaradi napovedanih krajevnih neurij izdano oranžno opozorilo

    Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi napovedanih krajevnih neurij, ki bodo nastajala danes od sredine dneva do petka zjutraj, izdala oranžno opozorilo za celotno državo. Nekateri izračuni vremenskih modelov pa so nakazali, da bodo nekatere nevihte predvsem na Primorskem že danes v zgodnjih jutranjih urah. Ob tem so možni močnejši sunki vetra.

  • Uredništvo

    30. 7. 2024  |  Družba

    »Država bi morala določiti maksimalne cene za takšne storitve«

    "Ne razumem, zakaj se zasebni zdravstveni sektor bori za pravico pacientov, da sami izbirajo izvajalca. Država bi morala določiti maksimalne cene za takšne storitve (podobno kot pri gorivu), da bi zagotovila enako dostopnost brez doplačila. Navedeno velja, če zavarovalnice niso dovolj močne, da same določijo maksimalne cene (podobno kot pri avtoservisnih storitvah). To je bistvo javnega zdravstva v razviti zahodni Evropi. Ob ukrepu omejitve dobička bomo kmalu slišali, da zasebni zdravniki in zobozdravniki nočejo več sistema proste izbire izvajalca z obveznostjo sprejemanja vseh pacientov. Mogoče bomo doživeli ponovni beg nazaj v javno sfero. Morda bi se moralo Ustavno sodišče RS izreči o tem, ali lahko država v dejavnosti, opredeljeni kot javna služba, dopušča tržno konkurenco, kar vodi v neenako obravnavo državljanov. Monopol je vzpostavljen za zagotavljanje enakosti ne glede na finančno stanje posameznika. Dopuščanje tržne dejavnosti na istem področju pa krši ta cilj in ustvarja neenakost."

  • STA

    30. 7. 2024  |  Družba

    Spolno in fizično nasilje nad najstnicami v partnerskem odnosu

    Med najstnicami, ki so v partnerskem odnosu, jih bo po svetu skoraj četrtina (24 odstotkov), torej skoraj 19 milijonov, do 20. leta žrtev partnerjevega fizičnega in/ali spolnega nasilja, kaže študija Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki so jo danes objavili v reviji The Lancet Child & Adolescent Health.

  • STA

    29. 7. 2024  |  Družba

    Slovenski medved prodan za 700 evrov

    V okviru razstave United Buddy Bears, Umetnost strpnosti je potekala spletna dražba prejšnjega slovenskega medveda, ki ga je ustvaril ptujski umetnik Marjan Kekec - Ogradni in je bil del razstave od leta 2003. Medved je bil na dražbi prodan za 700 evrov, ki bodo namenjeni ZPM Ljubljana Moste-Polje, so sporočili z Mestne občine Ljubljana.

  • STA

    29. 7. 2024  |  Družba

    Večjih prireditev v Tivoliju do konca leta ne bo

    V Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib do konca leta ne bo množičnih prireditev. Kot so danes sporočili z ministrstva za naravne vire in prostor, potem ko je že postalo znano, da Magnifico v Tivoliju ne bo nastopil, bo do konca leta predvidoma pripravljen načrt o rabi tega območja tudi v povezavi s prireditvami. 

  • STA

    28. 7. 2024  |  Družba

    Zaradi močnega deževja poplavljalo v Črni in drugod na Koroškem 

    Popoldansko močno deževje je precej težav povzročilo na Koroškem. Na območju Občine Črna na Koroškem so zalite številne kleti, sprožilo se je več zemeljskih plazov, na terenu so gasilci. Vnovič je bila prizadeta tudi Logarska dolina.

  • Matic Gorenc

    26. 7. 2024  |  Mladina 30  |  Družba

    Izrael omejuje svobodo tudi svojim državljanom

    V Izraelu je prav zdaj v obravnavi predlog zakona, ki bi omejil svobodo govora na univerzah in vladi omogočil, da nezaželene profesorje odpusti. Zakon predvideva ustanovitev sveta, ki bi ga imenovala vlada, ta pa bi nato imel možnost univerzam naložiti, da posameznega profesorja odpustijo zaradi »podpore terorizmu«. Če tega ne bi storile, bi jih država lahko nehala financirati. Prestal je že eno od štirih glasovanj v izraelskem parlamentu (knesetu), uspeh se mu obeta tudi na drugih.

  • Peter Petrovčič

    26. 7. 2024  |  Mladina 30  |  Družba

    Zgodovinska žalost

    Pred dnevi je ljubljanski živalski vrt »ZOO Ljubljana« sporočil, da je v sodelovanju s še nekaj drugimi tujimi vrtovi v naravo »vrnil« kak ducat alpskih kozorogov, od katerih jih je bilo pet vzrejenih v ljubljanskem živalskem vrtu. Dogodek so poimenovali »zgodovinska vrnitev živali v naravo«, kar naj bi nakazovalo, da je šlo za zelo pomemben dogodek. Dejansko pa sicer na prvi pogled plemenito dejanje razkriva vso bedo obstoja ljubljanskega in v bistvu živalskih vrtov nasploh.

  • Luka Volk  |  foto: Borut Krajnc

    26. 7. 2024  |  Mladina 30  |  Družba

    »Okoli 15 odstotkov delavcev pri nas je prejemnikov minimalne plače«

    Širša Slovenija jo pozna kot tisto, ki je »okregala« Janeza Janšo na Kredarici, bila je eden najvidnejših obrazov petkovih protestov. A Tea Jarc je v prvi vrsti sindikalistka. Bila je predsednica sindikata Mladi plus, maja lani pa je bila – kot prva Slovenka in tudi prva oseba iz balkanske regije – izvoljena v vodstvo Evropske konfederacije sindikatov (ETUC). Dejansko je Slovenka na eni najvišjih mednarodnih funkcij. Postala je namreč konfederalna sekretarka te krovne sindikalne organizacije v Evropi, ki zastopa kar 43 milijonov delavcev iz vse Evrope. S Teo Jarc smo se pogovarjali o prihodnosti dela in sindikalnega organiziranja, pa tudi o tem, ali v Sloveniji res, če gre verjeti nekaterim gospodarstvenikom, še zmeraj vlada komunizem.

  • Peter Petrovčič

    26. 7. 2024  |  Mladina 30  |  Družba

    Naraščajoči občutek ogroženosti zaradi migrantov ali Romov navkljub ugodni stopnji varnosti v državi

    »Ko boste to brali in prebrali, ne boste več mirno spali. Še več. Ko se boste zbudili, boste odhiteli v najbližjo specializirano prodajalno in se oborožili,« uvodnik Demokracije Magazina, posebne izdaje tednika Demokracija, posvečene migracijam, začne urednik Boris Tomašič, sicer programski direktor in solastnik televizijske postaje Nova24TV. Res je, Demokracija in Nova24TV sta v neposredni lasti politične stranke SDS in njenih članov in funkcionarjev, ki pri vprašanju migracij (in prenekaterih drugih) zastopajo najbolj skrajno desna stališča oziroma politiko. Politiko, ki jo je novoizvoljeni evropski poslanec iz te stranke Branko Grims nedavno opisal kot »najbolj desno v politični ponudbi«. A prepričanje, da glavno mesto in država nasploh nista več varna zaradi migrantov, je vse bolj splošno razširjeno tudi v manj desnih, torej vsaj v sredinskih, če ne že skoraj tudi v levih delih volilnega telesa. Vsekakor bi našli več ljudi, ki so prepričani o tem, kot nasprotno. Pa ima vse to podlago v dejstvih, statistiki, v stvarnosti nasploh?

  • STA

    24. 7. 2024  |  Družba

    Nova informacijska pooblaščenka / »To ni samo nek prekrškovni in nadzorni organ«

    Nova informacijska pooblaščenka Jelena Virant Burnik poudarja, da si želi neodvisnost organa ohranjati z odločitvami, ki bodo vedno temeljile na strokovnosti. "Ne pristajam na to, da se nečesa ne da," meni. Okrepiti želi tudi ozaveščanje o varstvu osebnih podatkov, kar ne bo mogoče brez dodatnih kadrov, saj organ pridobiva vedno več pristojnosti.

  • STA

    23. 7. 2024  |  Družba

    Prvič na voljo tudi slepa Barbie

    Pred 65 leti je kultna lutka Barbie prvič ugledala luč sveta, po letih kritik, da pooseblja nerealistično telesno podobo, pa se pri proizvajalcu Mattel trudijo to popraviti. Po novem so tako na trg prvič poslali tudi slepo barbiko, poročajo tuje tiskovne agencije.

  • STA

    23. 7. 2024  |  Družba

    Zaupanje potrošnikov julija nekoliko upadlo

    Kazalnik zaupanja potrošnikov se je julija na mesečni ravni poslabšal za odstotno točko. V primerjavi z lanskim julijem se je vrednost kazalnika medtem zvišala za osem odstotnih točk, za devet odstotnih točk pa je bila nad povprečjem prejšnjega leta, je danes objavil statistični urad.

  • STA

    22. 7. 2024  |  Družba

    Anketa / Večina vprašanih meni, da veliki koncerti v krajinskih parkih niso primerni

    Ob polemiki, ki se je razvila ob načrtovanem koncertu Magnifica v parku Tivoli, je javnomnenjska raziskava pokazala, da 44,3 odstotka podpira izvajanje glasbenih in drugih družabnih prireditev v parku, 48 odstotkom anketirancev pa se to ne zdi primerno. V primeru krajinsko zaščitenih parkov tovrstne prireditve podpira četrtina anketirancev.

  • Uredništvo

    19. 7. 2024  |  Družba

    »Vsaka ženska si mora sama zase odgovoriti, ali je želja po otroku njena, ali pa gre za pričakovanja njene okolice«

    "Spraševala sem se, ali je možno zarisati rez med lastno željo po otroku in ponotranjenimi pričakovanji družbe, s katerimi dekleta odraščajo. Tu mislim na to, kako se deklice že v otroštvu igrajo s punčkami in se urijo v vlogi mame ter gospodinje, medtem ko svoje punčke preoblačijo in skrbijo zanje."

  • Vanja Pirc

    19. 7. 2024  |  Mladina 29  |  Družba

    RTV / Nezakonita odpoved

    Junija lani je Uroš Urbanija, takratni direktor Televizije Slovenija in ena od ključnih oseb, ki so SDS omogočile politični prevzem javne RTV, Zemiri A. Pečovnik, urednici oddaj o kulturi, kot delodajalec izrekel najostrejši ukrep: odpustil jo je. Izredna odpoved delovnega razmerja jo je doletela, ker naj bi bila pri službeni poti na filmski festival v Cannesu, za katero ji je Urbanija večer pred odhodom odpovedal soglasje, a je nanjo vseeno odšla, izpeljala goljufijo. Vendar goljufije ni bilo: tako je zdaj, leto kasneje, presodilo delovno in socialno sodišče v Ljubljani in poudarilo, da urednica s svojo sicer resda samovoljno odločitvijo z ničimer ni škodovala RTV Slovenija, temveč je delovala izključno v njeno dobro, saj je za njen program pripravila več prispevkov s pomembne kulturne prireditve. Še več, oškodovana je bila kvečjemu ona sama, ker je bila deležna izživljanja in mobinga Uroša Urbanije, ki svojih razlogov za takšno odločitev po mnenju sodišča ni ustrezno pojasnil.

  • Matic Gorenc

    19. 7. 2024  |  Mladina 29  |  Družba

    Lažno o migrantih

    Ravnateljica OŠ Brezovica se bo zaradi širjenja lažne zgodbe o napadu migranta morala zagovarjati pred šolskim svetom, zoper njo pa je bila podana tudi prijava na policijo. Nekateri mediji so pred mesecem pisali, da naj bi bil 24-letni Maročan na avtobusu napadel in porezal osnovnošolko. Med policijsko preiskavo se je izkazalo, da se dogodek ni zgodil.

  • Peter Petrovčič

    19. 7. 2024  |  Mladina 29  |  Družba

    Duševne bolečine

    Popoldanski kmetiji Možgan v Leskovcu pri Krškem so različne uradne službe redno izdajale opozorila, da mora izboljšati skrb za dobrih 20 glav goveda, potem pa je veterinarska inšpektorica Danuša Štiglic novembra lani 24 glav živine, ki je živela na prostem v blatni kotanji, odvzela. Za odvzem ne bi javnost nikoli slišala – kot ni slišala za preostalih 211 lani in 146 predlani odvzetih glav goveda – če ga ne bi politična desnica izkoristila za napad na ureditev, ki za kmete prinaša nekatere omejitve pri ravnanju z živalmi ter naravo in okoljem nasploh.