• Grega Repovž

    Grega Repovž

    17. 12. 2011  |  Mladina 50  |  Uvodnik

    Sadovi časa: Slovenija je poslala v kot svojega prvega populista.

    Zdaj že lahko rečemo: Janezu Janši zadnji populistični udar ni uspel. Nacije ni prepričal o zaroti »južnjakov«. Nasprotno, učinkoval je kot politični ekstremist najcenejše vrste, njegovi izračuni o »novih državljanih« pa kot cenena manipulacija. In dobil je trd odgovor. Ne le da so ta teden še vrhunski pravniki hodili v najeminentnejše oddaje v trenirkah, da bi s tem dejanjem – se bi sploh lahko bolj norčevali iz njega? – pokazali, kaj si mislijo o njegovih tezah. Po betici jih je dobil od vsepovsod: še s twitterja.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    16. 12. 2011  |  Mladina 50  |  Hrvaška

    Nova hrvaška kultura

    Odšli so, a umazanija ostaja. Brez dvoma bo odhod Tuđmanove stranke z oblasti koristil Hrvaški, hkrati pa to pomeni velikansko obveznost za novo koalicijo; čaka jo težko delo, najprej vsesplošna deratizacija države, potem vzpostavitev novih pravil vladanja in prizadevanja, da bi državo vsaj nekoliko izvlekla iz krize. Zapuščina vlade Jadranke Kosor je tragična, ogromno, kar 350 tisoč, je brezposelnih, zunanji dolg je velikanski, najhujši pa je začarani krog nevarne nelikvidnosti, ki zaradi vsesplošnega neplačevanja duši vsakršno proizvodnjo in razvoj. V ideološkem smislu je nova oblast podedovala zanemarjen narod, ki se kljub volilni zmagi levice še naprej deli na dve globoko antagonizirani Hrvaški.

  • Jurij Gustinčič

    Jurij Gustinčič

    16. 12. 2011  |  Mladina 50  |  Pod črto

    Presenetljive nepresenetljivosti

    Poklicni, še posebej dolgoletni kolumnist se težko upre skušnjavi, da ne bi ob opisanem dogodku poiskal kake ali pa celo več zgodovinskih, literarnih ali kakšnih drugih vzporednic in jih zmagoslavno vtaknil v besedilo. Tekst naj bi tako dobil neko globino. Temu se upiram leta in leta, toda ob naših zadnjih volitvah sem se znašel v zadregi. Zazdelo se mi je nemogoče, da to pot ne bi omenil vzporednice, ki se mi vsiljuje od prvih trenutkov po objavi izidov. Tistih trenutkov, ko je denimo nacionalna televizija kakšnih deset minut pred objavo izidov prikazala zbiranje častitljive gospode – res so bili skrbno oblečeni, gospodje in gospe z desnice, verujoč v razumljivo neizogibnost zmage, ki pa ni prišla. Napovedovalci so morali nenadoma sporočiti, da se je zgodilo nekaj presenetljivega!

  • Dovolj bo

    Evropski vrh je pretekli teden napovedoval ekonomski prelom pri reševanju evra, prinesel pa je najverjetneje še en politični polom. Dvajset let po maastrichtskem dogovoru je jasno, da evro lahko preživi samo znotraj Združenih držav Evrope. Evropska politika se je očitno znašla v mišelovki. Politični dogovor o EU ni mogoč, ekonomsko reševanje evra pa gre v napačno smer. Novi fiskalni pakt na kratek rok ne rešuje dolžniške in bančne krize, zato je novi predlog frankfurtskega kroga zgolj del vnovičnega ekonomskega zamegljevanja in vir dodatnih političnih zmešnjav. Angleški veto je pričakovana in celo dobrodošla politična odločitev, čeprav temelji na napačnih ekonomskih razlogih.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    16. 12. 2011  |  Mladina 50  |  Kolumna

    Hazarderji

    Koalicijska pogajanja potekajo burno in težavno. To je deloma v naravi stvari. Gre za visoke zastavke; kdo bo na oblasti in koliko besede bo imel. Srečujejo se ideološko, interesno, politično zelo različne skupine. Pogajajo se zelo različni ljudje – novinci, izkušeni politiki, avtokrati, diplomati, petelini itd. Vse skupaj poteka pred očmi javnosti in v časovni stiski.

  • Bernard Nežmah

    Bernard Nežmah

    16. 12. 2011  |  Mladina 50  |  Pamflet

    Besede nad zemljo

    Kaj bi se dogodilo, ko bi se izkazalo, da je tri tisoč volivcem v Ljubljani odvzeta volilna pravica? Ker po pošti preprosto niso dobili glasovnic. Mega škandal, politiki pravniki in časnikarji bi polnili množične medije z razgaljanjem vseh podrobnosti o nezaslišanem dejanju. Toda, dogodilo se je prav to: večina slovenskih državljanov, ki živi v Avstraliji, do dne volitev ni prejela volilnih obrazcev!!! In rezultat? Je ob takem škandalu takoj odstopil predsednik državne volilne komisije Dušan Vučko? So stranke zahtevala ponovitev volitev na tej otoški državi južne poloble? Nič. Le retorika: ah, to je mala nerodnost, je pač pošta prepozno dostavila pošiljke. Podobne vesti so prihajale tudi od vojaške misije na Kosovu.