• Maja Novak

    Maja Novak

    18. 5. 2012  |  Mladina 20  |  Ihta

    Ne, nočem biti fleksibilna!

    Nekoč pred davnimi, davnimi časi je za devetimi gorami in devetimi vodami v trebuhu podalpske kokoši živel mladenič. Učil se je bil za obramboslovca, ali službe ni dobil. (Mesto predsednika vlade je bilo že oddano, predavateljev predvojaške vzgoje že dolgo niso več potrebovali in mogočni slovenski armadi v Afganistanu je ob skromni pomoči Američanov kar dobro šlo tudi brez njega.) Tuhtal je mladenič in tuhtal, kako naj grdo brezposelnost užene, in glej, našel je pravo. Pod roko je stisnil trobento, se na najbližji pogreb odpravil in tam zaigral, da so solze občinstvu kar same privrele v oči. Sčasoma si je mladenič drznil še več, pogrebe je organiziral, o posebnih željah pokojnika žalujoče pobaral, spodbudne poslovilne govore pisal v najžlahtnejšem slogu Smiljana Morija, in če je nuja pritisnila, je statista najel, da je vlogo trupla odigral.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    18. 5. 2012  |  Mladina 20  |  Hrvaška

    Zasedeno, Hrvat

    Prvi človek bizarne in unikatno hrvaške ustanove, ministrstva za branitelje, je te dni prišel na dan z izjemno zanimivo zamislijo. Predlagal je, da naj bi udeležence gejevske parade, ki naj bi potekala v Splitu, varovali branitelji, ker »ljudstvo nikomur ne zaupa bolj kot braniteljem«. Takoj nato je dodal, da ti nikakor »ne sodijo v to družbo«, vendar jim je pač »veliko do demokracije«. Ne vemo, zakaj je omenjeni minister tako prepričan, da v množici, ki šteje kar pol milijona braniteljev, ni tudi takšnih s homoseksualnimi nagnjenji, toda zamisel je vsekakor poučna na ravni razkrivanja nezdravih družbenih razmer, če govorimo o ljudeh, ki se po čemerkoli razlikujejo od kolektivne danosti. Vsi ti ljudje so latentno ogroženi, zato je misel, da bi prav branitelji, večinoma tudi sami zagrizeni nasprotniki vsakršne drugačnosti, jamčili, da udeležencev gejevske parade v Splitu ne bodo ponovno kamenjali, precej izzivalna, kolikorkoli že je imbecilna.

  • Zbogom, Grki?

    Grška politična kriza je dokaz, da sedanji način reševanja evropske ekonomske in finančne krize ne deluje. Volivci preprosto vidijo več kot politiki in razumejo svet drugače, kot ga očitno razlagajo ekonomisti in poslovneži. Izstop Grčije iz evroobmočja ali celo EU ni več anatema, temveč postaja predmet normalnih ekonomskih presoj in iskanja možnih političnih poti. Podobno, kot bo v sedanjih razmerah že letos povsem legitimno vprašanje, kaj početi z evrom, EMU in celotnim evropskim projektom. Grčija je preprosto prvi in morda tudi končni dokaz usodnih institucionalnih pomanjkljivosti EU in zgrešenosti sedanje politično-ekonomske logike njenega delovanja, ki jo na evropski ravni danes pooseblja Merklova.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    18. 5. 2012  |  Mladina 20  |  Kolumna

    Krčenje

    Včasih navda človeka mučen občutek, da živi v državi, ki se krči in manjša. Krči zato, ker izgublja. Nekatere stvari izgublja dobesedno, druge zato, ker ne počne niti tistega, kar sicer zna in kar ji je na voljo. Poglejmo.

  • Bernard Nežmah

    Bernard Nežmah

    18. 5. 2012  |  Mladina 20  |  Pamflet

    Manipulacije pojmov

    Teve kamere so nam postregle z odlomki policijske akcije, ki je polovila serijo preprodajalcev orožja in drog. Dogodek deluje kot spektakel, vendar pa bi še bolj sodil v politiko in sicer kot tema za vladni premislek. Eden izmed indicev za policijska posredovanja so bili namreč posamezniki, ki imajo status brezposelnih, živijo in bivajo pa kot razred »nouveaux riches«. Enostavno, tako bogastvo je plod kriminalnih početij.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    18. 5. 2012  |  Mladina 20  |  Uvodnik

    Tisti nekje vmes

    V svojem govoru ob predstavitvi zakona o uravnoteženju javnih financ je premier Janez Janša figurativno pokazal na vrste čakajočih na delovno dovoljenje pred nemškim konzulatom v Ljubljani. Veste, zakaj so tam vrste? Ker mi nismo naredili trga dela dovolj prožnega, nam je razkril kruto resnico.