-
14. 8. 2014 | Mladina 33 | Ihta
Na svetu je toliko slovenščin, kolikor je lektoric in lektorjev, in toliko eksegez pravnega reda, kolikor je pravnic, pravnikov in tistih prevladujočih pripadnikov tega poklica, ki so najverjetneje srednjega spola. Z lektoricami in lektorji že od mladih nog sobivam v prijetnem sožitju, temelječem na vzajemnem spoštovanju. Ker vem, da, denimo, v uredništvu Mladine za Bežigradom ljudje govorijo drug jezik kot v meni najljubši založbi na Poljanah (tako npr. eni menijo, da se izraz »kadar koli« lahko piše skupaj, drugi pa živijo v prepričanju, da je »koli« odrasla in samostoječa beseda, ki kaj pomeni celo takrat, ko se ne druži s »kadarjem«), si pravila prvih in drugih preprosto napišem na ustrezno označene listke ter te razobesim nad pisalno mizo, da jih v dvomu konzultiram, pa smo vsi srečni. S pravniki žal ne gre tako gladko. Vedno te pričakajo v zasedi.
-
14. 8. 2014 | Mladina 33 | Hrvaška
Novinar tednika Novosti se ni prav nič zmotil, ko je zapisal, da pri nas ob obletnicah vojaških zmag vse po vrsti rutinsko zapusti razum in možgane skupinsko spustijo na pašo. Tako je bilo tudi avgusta letos, tik pred dogodkom, ob katerem Hrvate prevzame največji kolektivni zanos, pred obletnico Nevihte, vojaške operacije, s katero so pred 19 leti državo osvobodili izpod oblasti srbskega okupatorja. Ob tej priložnosti je obrambni minister nekdanjim soborcem napisal odprto pismo, da bi preprečil znani scenarij množičnega izžvižgavanja oblasti, ki jim menda – prekleto komunistična, kot je – jemlje s trudom priborjene pravice. Omenjeni minister je pomembno poslanico napisal, Jutarnji list pa jo je objavil. V njej piše, da je Hrvaška danes država, ki doživlja razcvet, njena vojska pa je modernizirana. Potem minister, prav tako podkrepljeno z dejstvi, ugotavlja, da borci med Nevihto niso zagrešili nobenih organiziranih vojnih zločinov, kajti »mi smo svoje po vojaško opravili in ljudje so se razšli«.
-
14. 8. 2014 | Mladina 33 | Ekonomija
Denimo, da se sredi počitniških dni sprašujete, kaj pametnega prebirati, in ste hkrati v dobri intelektualni kondiciji. Če izpolnjujete oba pogoja, potem je 950 strani obsegajoča knjiga francoskega ekonomista Thomasa Pikettyja »Kapital v XXI. stoletju« prava izbira. Gre za knjigo, ki je političnoekonomsko javnost spravila v delirij zaradi obsežne analize dohodkovnih neenakosti in kritike kapitalizma. Piketty želi postati Marx našega stoletja.
-
14. 8. 2014 | Mladina 33 | Kolumna
Večina Slovencev se najbrž strinja, da je Slovenija dežela norosti, rahle blaznosti, bizarnosti. Primerov mrgoli.
-
14. 8. 2014 | Mladina 33 | Dva leva
Pravzaprav ni jasno, kako je do tega prišlo. Novi gospodarski program NSi je konsistenten – konsistenten za kakšno radikalno neoliberalno stranko. Denimo za stranko delodajalcev, kakršna je nemška FDP ali (Bog pomagaj) kakršna je bila slovenska Državljanska lista. Ampak kako so slovenski krščanski demokrati prišli do teh idej? Vsekakor se niso zgledovali po novem kurzu vesoljne cerkve revežev, kot jo radikalno zarisuje rdeči papež Frančišek, ampak prej po pogoltni slovenski RKC.
-
15. 8. 2014 | Mladina 33 | Uvodnik
Koliko slovenskih glasbenikov lahko dejansko živi le od svojih nastopov in predvajanj? Koliko slovenskih pisateljev živi le od avtorskih pravic in morda nastopov? Koliko slovenskih pesnikov? Koliko slovenskih modnih oblikovalcev lahko preživi le z oblikovanjem oblačil? Koliko slikarjev v Sloveniji živi le od prodaje svojih del?