-
29. 5. 2020 | Mladina 22 | Za naročnike
-
29. 5. 2020 | Mladina 22 | Ihta
Naša vlada je dobra in modra. Modra in dobra je, kaj bi še radi? Da pleše, poje in vam skuha kavo? Že res, da jo je lahko omalovaževati, saj ji včasih, oh, zgolj včasih uide kakšna nerodna izjava, na primer, da je do prenagljenega in klientelističnega nakupa predrage, a neprimerne medicinske opreme v času epidemije prišlo samo zato, ker je želela služiti narodu – sintagma »služenje narodu« pa je skoraj tako klišejska kot pričakovano povprečna reklama za »na vse živo« pripravljeno slovensko vojsko, ki jo te dni občudujemo na malih zaslonih. Ampak krivdo za te lapsuse je, paradoksalno, gotovo mogoče pripisati prav vladini srčni dobroti in globoki modrosti.
-
29. 5. 2020 | Mladina 22 | Ekonomija
Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa je paradni vladni ukrep v tretjem paketu. Slovenija je v dosedanjem ekonomskem reševanju krize covid-19 manj uspešna kot na zdravstvenem področju. Odgovornost za to nosijo brezglavi politiki, pa tudi problematične strokovne skupine in nesposobna državna birokracija. Hitreje bodo spoznali in priznali svoje napake, lažje bodo rešili zamujeno. Sedanje razumevanje in uporaba skrajšanja delovnega časa sta dober primer novih zablod v spopadu z naraščajočo brezposelnostjo. Fleksibilnost trga dela sama po sebi ni rešitev, prej nasprotno. Takšen ukrep lahko daje rezultate kot sistemski samodejni stabilizator in ne ad hoc pristop. Zato tudi tokrat zelo verjetno ne bo prinesel želenih sprememb.
-
29. 5. 2020 | Mladina 22 | Kolumna
Begavčki, občudovalci, razočaranci, kloni
Pri Janševem že znamenitem spisu o vojni z mediji ne veš, ali je tak cinik, ki vse obrne v svoje nasprotje (on demokrat, nasprotniki pa zakrinkani komunisti), ali pa res verjame, kar govori. Takemu cinizmu ali taki izgubi stika z realnostjo (če misli, kar govori), se lahko samo čudiš.
-
29. 5. 2020 | Mladina 22 | Pamflet
Pred tedni je nacionalna televizija v osrednjih oddajah dramatično poročala o razkolu v Desusu. Pojem razkol označuje najvišjo stopnjo delitve istega, kjer se dva dela dokončno ločita. V politiki se je to zadnjič primerilo, ko je takrat največja parlamentarna stranka Pozitivna Slovenija razpadla na dve stranki: eno je pod svojim imenom vodila Alenka Bratušek, drugo stari lider Zoran Janković. V zadnjem primeru pa razen nekaj komaj razvidnih besednih trenj med ministrom Tomažem Gantarjem in predsednico Aleksandro Pivec ni bilo zaznati. Še več, nekaj tednov potem je slika upokojenske stranke povsem običajna, beseda razkol je bila povsem zgrešeni opis stanja.
-
29. 5. 2020 | Mladina 22 | Uvodnik
Postaviti se v kožo SMC in DeSUS
Že ta trenutek nekaj lahko z gotovostjo zapišemo: razen če bi Janša uvedel eno od res številnih mogočih oblik nedemokratičnega ali poldemokratičnega režima, bo SDS skupaj s svojim večnim predsednikom najkasneje z rednimi volitvami leta 2022 zapustila vladne prostore. Bolj ko bo Janša s svojo četico vdanih kimavcev uničeval imunski sistem države, bolj grobo ko se bo loteval institucij, civilne družbe, močnejši odgovor bo doživel na volitvah. Že ta trenutek je jasno, da se je zoper to uničevanje pripravljeno v politiko prestaviti mnoštvo zelo močnih posameznikov in skupin. Aleksander Čeferin na primer verjetno ne bo vstopil v politiko, ni pa nobenega dvoma, da je z javnim nastopanjem pokazal, da se je že izoblikovala zelo jasna pozicija različnih skupin prebivalstva do vlade in do njenega načina vladanja. Dejansko je neverjetno, kako je Janši v času res hude krize uspelo proti sebi obrniti ljudi, ki se politično pred tem sploh niso opredeljevali.
-
29. 5. 2020 | Mladina 22 | Dva leva
»Vsak totalitarizem ima svoje razbijaške horde, italijanski fašisti squadre, nemški nacisti sturm abteilung, slovenski komunisti bicikliste.«
— Nekdanji politik Marko Štrovs na Twitterju o kolesarski razbijaški hordi