Za ekologijo pozornosti
Narava, pridige in intrumentalizacija sodnih procesov
Profesor na Univerzi v Grenoblu Yves Citton je izdal knjigo z naslovom »Pour une écologie de l’attention«, v kateri polemizira z vladajočim mnenjem, da se internetne generacije niso sposobne skoncentrirati na eno temo, ker pač neprestano skačejo z ene spletne strani na drugo. Problem so po njem vsi preostali, ki svojo pozornost prepustijo množičnim medijem, ki jim določajo, na kaj morajo biti pozorni, pri čemer sami sploh ničesar več ne opazijo. Celo v primeru, ko so do vsebine informacij kritični, so že del igre, saj se vneto ukvarjajo z lansirano medijsko temo, namesto da bi preusmerili pozornost v vitalna vprašanja družbenega bivanja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Profesor na Univerzi v Grenoblu Yves Citton je izdal knjigo z naslovom »Pour une écologie de l’attention«, v kateri polemizira z vladajočim mnenjem, da se internetne generacije niso sposobne skoncentrirati na eno temo, ker pač neprestano skačejo z ene spletne strani na drugo. Problem so po njem vsi preostali, ki svojo pozornost prepustijo množičnim medijem, ki jim določajo, na kaj morajo biti pozorni, pri čemer sami sploh ničesar več ne opazijo. Celo v primeru, ko so do vsebine informacij kritični, so že del igre, saj se vneto ukvarjajo z lansirano medijsko temo, namesto da bi preusmerili pozornost v vitalna vprašanja družbenega bivanja.
V Ljubljani denimo so že tedne velika tema hokejski spektakli na Trgu republike, potem ko je »Olimpija« prenesla serijo tekem pod milo nebo. To je zdaj dokaz napredka in razvoja.
Ko so pred petdesetimi leti zgradili »Halo Tivoli«, je v deželi vladalo navdušenje, saj so tekmovanja prenesli v dvorano, kjer so gledalci opazovali tekme v toplem ugodju, kjer jih ni zeblo, nanje ni rosil dež niti jih niso zametavale snežinke, igralci na rezervni klopi pa se niso več tresli od mraza, predvsem pa so hokejisti drsali po imenitno gladkem ledu. Danes so za potrebe promocije mestnega turizma hokej iz dvorane vrgli nazaj na prosto!?? V svetovni metropoli New York nobenemu županu ni prišlo na misel, da bi hokejiste »New York Rangers« iz dvorane »Madison Square Garden« nagnal igrat na priložnostno drsališče pod zvezdami. A zakaj ta razlika? Preprosto, tam je šport avtonomno podjetništvo in ne propagandna mašinerija mestnega glavarja. A je v Ljubljani kdo od vpletenih protestiral? Nihče med Slovenci, pač pa - nemški trener hokejistov Fabian Dahlem, ki je za medije resignirano potarnal, kako boljši pogoji, da so v dvorani in kako njegovi igralci v njej bolje igrajo.
Za potrebe pompa bomo konec pomladi doživeli, da bo župan Zoran Janković na isto mesto postavil mini oder z manjšim amfiteatrom za 88 udeležencev, nad njim pa tribune, s katerih si bodo meščani in turisti na lastne oči ogledovali seje parlamenta.
Lansko leto so zaznamovale poplave, ki so zalile tudi lep del glavnega mesta. In pred dnevi je mestni parlament sprejel rebalans proračuna. Sedaj nagradno vprašanje: koliko denarja so županovi namenili protipoplavnim ukrepom?
Množični mediji, ki so pozorno poročali in prinašali posnetke vodne ujme v najbolj gledanih oddajah in na naslovnih straneh, proračunske protipoplavne zgodbe niso izpostavili. Svetla izjema je časnik »Delo«, a še ta je dal le prostor gostu na 29. strani »Sobotne priloge«. V pismih bralcev tako arhitekt Grega Košak protestira zoper mestno oblast, ki je v prvotnem proračunu namenila ukrepom proti poplavljanju sedem tisoč evrov, po rebalansu pa so vsoto zmanjšali na nič evrov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Na nogah bi morali biti gasilci, večtisočglave množice protestnikov-poplavljencev, mediji polni najostrejših kritik, oglasil se je pa en sam človek. Predsednik Borut Pahor ima v njem že kandidata za državno odlikovanje za zgled dejavne ozaveščenosti civilne družbe.
Sicer pa: ali bo ob naslednjih poplavah ukrepal državni tožilec in župana z najtesnejšo ekipo postavil pred sodišče kot kazensko odgovorne za materialno škodo povzročeno zaradi opustitve protipoplavnih ukrepov?
Čas božičnih praznikov je tudi čas pridig, le da smo tokrat poleg škofovskih slišali tudi premierovo. Miro Cerar je namreč pridigal o uspavani Sloveniji, ki se mora zbuditi in začeti graditi ceste, mostove in športne objekte. Predsednik vlade se giba v obzorju pravljičnega junaka, ki bo prebudil Trnuljčico! Hudiča, ali ni državo skoraj vzel vrag, ko so SCT, Vegrad, Primorje in druščina gradili ceste, mostove in športne dvorane??? A premier je v nadaljevanju verske vneme še pribil, da je država vrednota, ki si je vsak ne zasluži. Slab gospodar na svoji zemlji, lažnivec, tat in ta, ki odgovornost prelaga venomer na druge, ne zaslužijo države. O, sveta preproščina, pridigar Cerar je vodenje države zamenjal za prižnico! Pardon, da bi ne žalili papeža Frančiška, nadškofa Staneta Zoreta in škofa Geza Fila - takšnih pridig v cerkvah več ne slišimo. Če nisi dober in priden, nisi vreden države ne državljanskih pravic. Obzorje otroškega vrtca! Konec koncev, celo oficirji JLA, ki so leta 1991 sodelovali v enotah, ki so z orožjem nasprotovale ustanovitvi slovenske države, imajo danes pravico do slovenske države, njenega državljanstva in državnega potnega lista. Kot da premier, ki je pravnik po izobrazbi, ne ve več, kaj govori!???????
Po 100 dnevih vlade velja spomniti, da Cerarjev sanjski vzpon kot mesije na poletnih volitvah ni padel iz neba, ampak je imel izvor v tem, da je njegov najmočnejši tekmec takrat sedel v zaporu. Če Ustavno sodišče dokončno oprosti Janeza Janšo, bo zgodovina beležila, da je najvišji parlamentarni zmagi botroval protiustavno voden proces proti vodji opozicije. A v igri je že nov proces, tokrat zaradi prodaje Janševega posestva v Trenti. O njegovem začetku je zdaj odločala parlamentarna komisija na zaprti seji in sklenila, da mu imunitete ne podelili. A zakaj takšno odločanje za zaprtimi vrati, ko pa Janša sploh ni zaprosil zanjo?
In zdaj perverzni del odgovora: parlament lahko poslancu podeli imuniteto, tudi če ta zanjo ne prosi. OK. Ali jo je potem komisija predlagala? - Ne. Poslanec ne prosi zanjo, večina je proti, ampak o tem vseeno razglabljajo!?? In diskurz o koruptivnem liku politika JJ dobi še dodatni pospešek.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.