-
28. 3. 2025 | Mladina 13 | Za naročnike
-
28. 3. 2025 | Mladina 13 | Ekonomija Za naročnike
Fiskalna zmešnjava v Bruslju in tudi Ljubljani se v letu 2025 stopnjuje. Nova fiskalna pravila EU so začela veljati aprila 2024, toda slabo leto kasneje so jih evropski voditelji zaradi nove agende evropske obrambe že zamejili. Nova oborožitvena tekma in obrambni izdatki ne spadajo med zapovedane fiskalne omejitve, podobno, kot je to veljalo za pandemijske in energetske izdatke v zadnjih štirih letih. EU v nizu vedno novih izjemnih kriznih razmer očitno nima ustreznih fiskalnih pravil ali pa jih sploh ne potrebuje več. Rigidni fiskalni okviri so očitno povsem neprimerni za sedanjo geopolitično, okoljsko in socialno krizo, stopnjujejo ekonomsko divergenco in politično fragmentacijo EU. Tudi nova fiskalna pravila in sistem ekonomskega upravljanja EU ne odpravljajo bistvenih težav glede trajnostne rasti in konkurenčnosti, finančne stabilnosti in zadolženosti. Slovenija je znotraj teh zagat pripravila nov zakon o fiskalnem pravilu glede na nove usmeritve evropske komisije. Toda navidezno ohlapnejša pravila zahtevajo večjo odgovornost, zato celo povečujejo javnofinančna tveganja države. Dolgoročni izzivi slovenskih javnih financ so še vedno nerešljiva uganka slovenske politične srenje.
-
28. 3. 2025 | Mladina 13 | Žive meje Za naročnike
Verjetno je bila kriva plesen. Tiste temno sive lise v kotih in nad okenskimi zavesami, na katere so se vztrajno usmerjale kamere Tednika RTV SLO. Ogabna cvetoča trohnoba se je razlezla po medijskih objavah, dokler ob pogledu na sobe, v katerih so bili nastanjeni filipinski delavci podjetja Arriva, nismo mogli več ostati ravnodušni. Nekdo je moral odgovarjati za tisti hlad, ki se zažre v kosti, ko človek spi v vlažnem prostoru – podjetje, posredniška agencija, ministrstvo za delo, policija, Tanja Fajon, celo poslanci stranke NSi … vsi so se morali zvrstiti pred kamerami in obsoditi glive na stenah. Tako se enostavno ne sme ravnati z ljudmi. In tako smo znova doživeli enega tistih redkih trenutkov, ko so tuji delavci v Sloveniji deležni javne naklonjenosti.
-
28. 3. 2025 | Mladina 13 | Kolumna Za naročnike
Komentar / Kdo je res skrajen?
Zemlja se neusmiljeno segreva naprej. Morska gladina se zato zvišuje, ozračje postaja divje, ledeniki, ki skrbijo za vodo in hrano milijard ljudi, se talijo. Biblijske suše, poplave in viharji pestijo nekoč mile dele sveta. Napovedi znanosti so črne – podnebna kriza ogroža našo civilizacijo.
-
28. 3. 2025 | Mladina 13 | Pamflet Za naročnike
Komentar / Enoumje, tokrat v EU
Evropska komisija je predstavila novo strategijo, po kateri bi imeli državljani tridnevno zalogo hrane. Se spominjam svoje babice, ki je imela vedno zalogo moke, olja, sladkorja in drugih živil vsaj za mesec. Doživela je dve svetovni vojni, ki sta jo opremili z mislijo, kaj če bo jutri vojna? A zakaj ta nenadni preobrat v EU in to v dneh, ko so po treh letih spopadov v Ukrajini in Rusiji zdaj prvič resna pogajanja o podpisu mirovnega sporazuma?
-
28. 3. 2025 | Mladina 13 | Dva leva Za naročnike
Komentar / Ko obrazi prihodnosti obmolknejo
Saj se spomnite, ko se je na mirovni poziv skupine javnih osebnosti ( junija 2022), med drugim tudi bivših predsednikov Kučana in Türka, s protipeticijo odzvala skupina »nazorsko mešanih podpisnikov«? Ti so še bolj kategorično kot v istem času britanski jastreb Boris Johnson, ki je zavrnil tako imenovano istanbulsko mirovno pobudo, podprli oboroževanje Ukrajine in »vojaško rešitev ukrajinske vojne«. Po srhljivem epilogu triletne krvave vojne z velikimi izgubami ozemlja, uničenjem državne infrastrukture in predvsem izgubo na tisoče življenj, je zdaj na mizi precej manj, kot je bilo v Istanbulu. Podpisniki, ki so agitirali za vojno, pa so se pritajili. Ne pišejo novih protestnih pozivov in peticij, s katerimi bi obsodili plenilsko naravo Trumpove Amerike in sprenevedavo držo združene Evrope. Tudi Ukrajine ne pozivajo, naj kategorično zavrne Pax Trumpiana ...
-
28. 3. 2025 | Mladina 13 | Uvodnik
Bila je nedelja zvečer, 2. marca letos. Voditeljica TV Slovenija Tanja Gobec je v oddaji Aktualno le dva dni po brutalnem javnem obračunu ameriškega predsednika Donalda Trumpa z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim gostila nekdanjega predsednika republike in bivšega visokega predstavnika Združenih narodov Danila Türka ter profesorja obramboslovja in evropskega poslanca Vladimirja Prebiliča. Türk je izrekel nekaj, kar sicer ni zbudilo posebne pozornosti, a je bilo pomembno: da ni bilo presenetljivo, kako sta se Trump in podpredsednik Vance vedla, ker to niti ni tako nenavadno za takšna srečanja, na pogajanjih za zaprtimi vrati besede, dejanja in toni niso vedno izbrani, presenetljivo je bilo, da sta se odločila to Zelenskemu narediti na odprti sceni, med pogovorom pred novinarji in pred kamero.