-
25. 7. 2014 | Mladina 30 | Žive meje
Spet so tu. Potem ko so se v predvolilnem času za nekaj tednov umaknili pred noro ljudsko iracionalnostjo, so avatarji razuma ponovno stopili pred kamere. Pred vhodi uglednih institucij, kot sta Fakulteta za ekonomijo ali investicijska družba Alta Invest, novoizvoljenim poslancem že delijo dragocene nasvete. S svojimi pobritimi glavami, pametnimi oblekami in pametnimi telefoni delujejo kot utelešena matematika. Izčiščena racionalnost, ki bi rešila krizo v sekundi, ko jim le ne bi bila ves čas v napoto ta gmota človeškega mesa, ti zarukani Slovenci s svojimi iracionalnimi potrebami, hrepenenji in tisto njihovo zoprno ... ugh ... demokracijo. Zdaj ko je volilni cirkus za nami, so se ekonomisti ponovno vrnili, da nas rešijo pred temi zmešanimi politiki, in še pomembneje, pred našo lastno norostjo.
-
25. 7. 2014 | Mladina 30 | Ekonomija
Sodba velikega senata Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP), ki je Sloveniji naložilo poplačilo obveznosti do varčevalcev Ljubljanske banke (LB), pomeni troje. Prvič, da so politiki in bančne oblasti v Sloveniji nagnjeni k politični poniglavosti. Drugič, da je saga o LB in NLB dejansko zgodba o vzponu in padcu nove države. In tretjič, da se političnoekonomska logika »izbrisov« vedno znova ponavlja. Sodbe ESČP so dejansko obsodba osamosvojitvenega nacionalizma in čudaškega razumevanja človekovih pravic, pa tudi svobode in morale. Dobili smo nesporen dokaz za enega največjih poosamosvojitvenih porazov slovenske politike.
-
25. 7. 2014 | Mladina 30 | Kolumna
Vprašanje: Zakaj je Brazilija izgubila proti Nemčiji s 7 : 1? Odgovor: Ker je obrambo vodil Matoz.
-
25. 7. 2014 | Mladina 30 | Pamflet
Kaj je bila osrednja medijska tema zadnjega tedna? Morda vest, da beleži v prvi četrtini leta Slovenija najvišji porast zadolženosti državnega proračuna? Morebiti podatek, da je zunanji primanjkljaj v prvem poletju vrtoglavih 700 milijonov? Nak, osrednja tarča je bil Janez Janša.
-
25. 7. 2014 | Mladina 30 | Dva leva
Kakšen obrat! Vse od nenadejane triumfalne zmage Jankovićeve PS nad mesece in mesece favoriziranino Janševo SDS je politična levica v Sloveniji tonila in nič ni kazalo, da se lahko dvigne, da lahko zaustavi Janšo, pa naj bo ta v času kampanje na golfu na Mauritiusu ali na služenju zaporne kazni na Dobu. Pa se je zgodil še en »blitzkrieg« in še veliko bolj prepričljiva zmaga Cerarja, kot je bila tista Jankovićeva iz leta 2011. Tako prepričljiva, da se je zgodil popoln obrat. Sedaj je kar naenkrat v globoki krizi desnica.
-
26. 7. 2014 | Mladina 30 | Uvodnik
Morda druge politične stranke niso razumele sporočila volivcev, ki so tako množično podprli stranko Mira Cerarja, ga je pa, kot kaže njegovo ravnanje, dobro razumel Cerar sam: volivci ga niso volili zato, ker bi imel menedžerske sposobnosti, ker bi imel zasluge za narod, ker bi bil odrešenik, ampak preprosto zato, ker ob tem, da zaradi dolgoletne prepoznavnosti ni o njegovih osnovnih sposobnosti nobenega dvoma, ponuja neko normalnost, vede pa se skromno in preprosto. Kako tuja ob njem izpade na primer predsednica vlade, ki v prevzetnosti – od kod vse to, od kod? – ne opazi niti tega, da je neokusno o sebi govoriti v tretji osebi. Njeno samooklicanje za kandidatko za komisarko zbuja vtis, da jo je pretekla oblast prevzela, da ima občutek, da ji pripadajo nekakšne zasluge. Slovenska politična zgodovina je polna takih ljudi.