-
8. 8. 2014 | Mladina 32 | Ekonomija
Slovenija in njeni makroekonomski podatki že leto in pol kažejo šibko gospodarsko okrevanje. Podobno je z drugimi državami iz evrske skupine EU, MDS pa tudi za ZDA napoveduje znižanje potencialne rasti. Razviti svet kapitalističnega centra očitno doživlja dolgo obdobje stagnacije, za njim je izgubljeno desetletje razvoja. To je za majhna odprta gospodarstva še posebna težava. Nova slovenska oblast bo torej morala zelo dobro premisliti, kako prestopiti Rubikon makroekonomskih in razvojnih politik. Zato mora koalicijska pogodba temeljiti na veliko jasnejši ekonomski ideologiji in konkretnejših razvojnih projektih kot dosedanji politični papirji.
-
8. 8. 2014 | Mladina 32 | Kolumna
Smrt Margaret Thatcher, angleške premierke in matere privatizacije, uničevanja javnega sektorja, sindikatov ... je pospremila peticija, naj bo pokojna pokopana na zasebne, ne javne stroške. To bi bilo v skladu z njeno ideološko dediščino. Baronesa bi se s tem strinjala, je zapisal nekoliko zajebantski avtor peticije.
-
8. 8. 2014 | Mladina 32 | Žive meje
»I’m Slovenian and I’m ashamed of this total fucked up country. I lived abroad with my family for several years and when we came back two years ago things got even worse. If you don’t know yet this nation is the most functional illiterate in the entire EU. They are selfish, lazy, and without any human respect to the others, hypocrites and small minded. Half of them adore Pope and other half communism. Just a little minority of us (I consider my self as a normal) respect others regardless where they come from. Within a year this bloody country will collapsed financially and morally. And I’m glad. As Slovenian I can only say - fuck you Slovenians.«
-
8. 8. 2014 | Mladina 32 | Dva leva
Po neizvolitvi nekaterih standardnih poslancev iz prejšnjih sklicev je v državnem zboru nastala velika praznina. Kot kolumnist bom pogrešal zlasti Jerovška in Pukšiča. Brez njiju državni zbor preprosto ne bo več to, kar je bil. Seveda bo še vedno cel kup nadležnih poslancev, a takih, ki bi z nadležnostmi spravljali gledalca oziroma poslušalca v dobro voljo, ne pa v obup, verjetno ne bo več. Vsaj zame je bil eden od vrhuncev slovenske parlamentarne zgodovine zasliševanje pisatelja in domnevnega skrajneža Partljiča. Partljič je nedvomno duhovit človek, a veličino temu zaslišanju pred parlamentarno komisijo za ugotovitev in oceno delovanja ekstremističnih skupin je dal Jerovšek, ne mariborski literat. Tako kot so svoj čas dali čar zasliševanju Bertolta Brechta pred odborom predstavniškega doma za protiameriške aktivnosti butasti zasliševalci, ne umetnik sam (o tem sem pisal v Mladini, št. 13, 2014).
-
11. 8. 2014 | Mladina 32 | Uvodnik
Štiri tedne pred volitvami so socialdemokrati objavili novico, da je njihov predsednik Dejan Židan ustanovil nekakšen svet, v katerega je povabil staroste svoje stranke. V njem naj bi sedeli Borut Pahor, Ciril Ribičič, Milan Kučan, Miran Potrč in Janez Kocijančič. A novico in tudi zamisel, kot se zdi, je zelo hitro odneslo iz javnosti in stranke; takoj po objavi se je začelo veliko zgražanje, zakaj Židan v politiko (nazaj) vleče te »odslužene politike«, te »nekdanje ljudi«, te »ljudi preteklosti«. Židan se je ustrašil. Novinarka Pop TV je na primer žgolela: »Z zadnjo potezo je Židan naredil preobrat, ki pa v ospredje ne postavlja mladih, pogleda v prihodnost, ampak se vrača v neke druge čase.«