-
5. 4. 2019 | Mladina 14 | Ihta
Iz dnevnika nenadarjene kolumnistke. Petek: danes lahko še brezskrbno uživam, ker mi še ni treba misliti na ponedeljkovo pisanje kolumne. Žrla in sekirala se bom jutri. Sobota: zaradi kolumne me po malem že grabi panika. Nedelja: živčna sem kot mačka v pasjem zavetišču. Aaaaa!
-
5. 4. 2019 | Mladina 14 | Ekonomija
Članice Nata največja grožnja Sloveniji
Praznovanje sedemdesetletnice obstoja Nata in petnajste obletnice vstopa Slovenije vanj spominja bolj na sedmino kot na bleščavo predstavo. Nato je aprila 2019 preživeta in prežvečena zgodba, ena najuspešnejših vojaških alians se lomi zaradi notranjih nasprotij. Politično ga pod Trumpovo taktirko rušijo ZDA, Evropa mora zanj plačati višjo ceno. Mir je staro političnoekonomsko blago, mimikrija permanentnih vojn pa je večja kot kadarkoli. Slovenija je na križišču teh strateških razpotij povsem zmedena. Vključitev v Nato je varljiv politični uspeh, toda Slovenska vojska (SV) je danes v večjih težavah kot kdaj prej. Nato je razgradil njen nacionalni sistem. Zunanje grožnje so za Slovenijo sorazmerne z igro velikih sil, pod okrilje katerih silimo, na mejah nam še najbolj grozijo članice Nata. Zato bolj ko govorimo o grožnjah varnosti, bolj nas ogroža sama varnost.
-
5. 4. 2019 | Mladina 14 | Kolumna
Nedavni posvet pri predsedniku države o naših demografskih gibanjih je prinesel znane ugotovitve. Vse so imele pridih alarmantnosti, najbolj dramatične pa so govorile, da Slovenci izumiramo. To je pretiravanje, toda trendi so res slabi, saj nizka rodnost ne zadostuje za obnavljanje prebivalstva. Vse projekcije zato napovedujejo krčenje in staranje tu živečih. A če nas to tolaži, nismo sami: rodnost v Sloveniji za malenkost presega evropsko povprečje.
-
5. 4. 2019 | Mladina 14 | Pamflet
Še na začetku poletja je za kariero predsednika prejšnjega parlamenta Milana Brgleza kazalo slabo. Ko se je njegov dolgoletni strankarski kolega Miro Cerar ml. potegoval za predsedniški položaj v parlamentu, se je s pomočjo Levice in mimo vednosti svojih strankarskih tovarišev postavil kot protikandidat. Odreagiral je bliskovito in pojasnil, da se je mislil samožrtvovati in da bi po izvolitvi odstopil čelno mesto Cerarju, ml. A njegove domislice, da bi premagal prvaka svoje stranke zato, da bi slednji lažje zmagal, stranka SMC ni hotela razumeti in ga je jadrno izključila. Kazalo je, da se je njegova visoka kariera končala. Nekaj časa je bival kot samostojni poslanec, vendar ni ustanovil svoje stranke kot nekoč Bojan Dobovšek. Mediji so se spraševali, če se bo pridružil Levici, a kmalu je vstopil v močnejšo stranko SD, s katero je postal član vladajoče koalicije. Po vsega pol leta strankarskega staža mu je uspel še večji met: uvrščen je na visoko mesto kandidatov SD za evropski parlament. In sedaj dobra dva meseca pred evrovolitvami se je zavihtel še na položaj predsednika Šahovske zveze Slovenije. Njegova politična moč se je naenkrat spet podvojila.
-
5. 4. 2019 | Mladina 14 | Dva leva
»Iván Héjjas je bil proklamiran antisemit. Po prvi svetovni vojni je ustanovil prostovoljno milico in leta 1919/20 ukazal samovoljno streljanje judovskih in domnevnih komunističnih civilistov. Leta 1947 je bil zaradi mučenja in umora 73 oseb v odsotnosti obsojen na smrt. Znani častnik medvojne Madžarske je umrl leta 1950 v Francovi Španiji. Toda Héjjas je že leta eden največjih idolov madžarskih desničarskih skrajnežev, ki zahtevajo njegovo pravno rehabilitacijo. Doslej neuspešno, ker razveljavitvi procesa nasprotujejo dobro dokumentirani hudi zločini. Je pa Héjjas zdaj doživel simbolno rehabilitacijo iz vrst vladajoče stranke Fidesz Viktorja Orbána. Sándor Lezsák, podpredsednik madžarskega parlamenta in eden najvidnejših gorečnežev v Orbánovi stranki, se je na nedavni predstavitvi knjige o vodji takratne milice poklonil Héjjasu kot junaku in borcu za svobodo. Lezsák je tam izrekel, kasneje pa napisal na svoji Facebook strani: ’To je dan rehabilitacije Ivána Héjjasa.’ ... Orbán sam pa je Horthyja (vodjo madžarskega medvojnega fašističnega, antisemitskega režima, op. a.) junija 2017 razglasil za ‘izjemnega državnika’.«
— Der Spiegel, 11. 10. 2018 »Veleposlaništvo Madžarske v Ljubljani izraža spoštovanje Ministrstvu za zunanje zadeve Republike Slovenije in ima čast obvestiti spoštovano Ministrstvo, da je Veleposlaništvo prepričano, da naslovnica tednika Mladine z dne 22. marca 2019 krši načela svobode tiska in svobode izražanja. -
5. 4. 2019 | Mladina 14 | Uvodnik
Ko je v ponedeljek, 25. marca, na uredništvo Mladine prispelo protestno pismo madžarske veleposlanice v Ljubljani Edit Szilágyiné Bátorfi, ki je Mladini očitala, da je naslovnica z upodobljenim madžarskim premierom »prestopila vse meje, je nezaslišana in obenem obžalovanja vredna«, smo bili na uredništvu malce presenečeni. »Protestiram proti načinu, na katerega ste upodobili predsednika Vlade Madžarske. Nezaslišano in nesprejemljivo je, da predsednika vlade države, ki je zaveznica Slovenije v EU in v Natu, enačite s pripadniki mračnih sil preteklosti!« Presenetil nas je namreč jezik, ki je spominjal na neki drug čas ter tako nazorno razkrival naravo madžarskih oblasti in tudi veleposlanice same. Pismo je bilo še en kamenček v mozaiku, ki tako jasno kaže, s kakšno politiko imamo opravka v sosednji državi in kaj se je zgodilo v državi Evropske unije, ki naj bi bila nekakšna zveza demokratičnosti. In pismo je bilo še en dokaz, kakšna sramota je, da Evropska ljudska stranka ni zbrala moči, da bi izključila Fidezs Victorja Orbána iz svojih vrst – o čemer je govorila naslovna tema, ki je razburila madžarsko politiko.