-
19. 4. 2019 | Mladina 16 | Ekonomija
Postati tiger ali ostati kokoš
Kitajska in EU sta se na začetku aprila 2019 dogovorili o skupnih poteh prihodnega partnerstva, utemeljenega na načelih vzajemnosti. Nekaj dni kasneje je Hrvaška v Dubrovniku gostila redno letno srečanje kitajske pobude 16 + 1, v katero je vključena pisana druščina postsocialističnih držav. Oboje je del zunanjepolitičnega kitajskega projekta En pas, ena pot, ki je brez primere v sodobni geostrateški politični zgodovini sveta. Evropski projekt združevanja in vračanje Kitajske kot dominantne sile v svetovni ureditvi sta očitno dva najbolj vznemirljiva, protislovna in hkrati povezana procesa, del danes nerazdružljivega trikotnika ZDA, EU, Kitajska. Stara svilna pot je bila nekdaj del mogočne moči Kitajske in del slovite razvojne divergence v 18. stoletju, ko je Evropa postala središče sveta. Se bomo izognili farsam in tragedijam ponavljanja te zgodovine? Bo Slovenija v tej novi globalni tranziciji postala razvojni tiger ali ostala kokoš.
-
19. 4. 2019 | Mladina 16 | Kolumna
Nevarno se pomikamo iz dremajoče zdravstvene krize v akutno. Podlaga za to sta staranje prebivalstva in dejstvo, da nam, relativno nerazvitim, kronično primanjkuje denarja za zdravstvo. A na tem objektivnem temelju plešejo subjektivni sopovzročitelji kriznih razmer. Tu mislimo predvsem na politiko, zdravnike in medije.
-
19. 4. 2019 | Mladina 16 | Pamflet
Z besedami preobrnjena stvarnost
Poslanska večina je sklenila, da praznik vrnitve Primorske matični domovini spremeni v praznik priključitve matični domovini. Vsekakor izjemen zakon, zakaj ni pomniti, da bi kdaj v parlamentu sprejeli nov zakon, ki bi se od starega razlikoval v eni sami besedi. Zakaj spreminjati ime, ko pa vsebina in samo praznovanje ostaneta enaka? Pobudnik Matjaž Nemec iz SD je popravek utemeljeval, da se je na Primorskem vedno praznovala priključitev in nikoli vrnitev. Ideja je torej ta, da se bodo Primorci bolj veselili tega praznika, če bo nosil drugačno ime.
-
19. 4. 2019 | Mladina 16 | Dva leva
»Sodniki Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) so zavrnili zahtevo glavne tožilke Fatou Bensoude, da odprejo preiskavo o morebitnih vojnih zločinih in zločinih proti človečnosti v Afganistanu. Sodišče je sporočilo, da preiskava na tej stopnji ne bi služila interesom pravice. ZDA so sicer pritiskale na ICC, da te preiskave ne začne ... Sodniki se strinjajo, da sta pogoja pristojnosti in dopustnosti izpolnjena, a izpostavljajo, da ima sodišče omejen proračun, ki ga je treba usmeriti v dejavnosti, ki imajo višje možnosti uspeha ... Poudarili so tudi, da bi se že tako pomanjkljivo politično sodelovanje držav s tožilko v primeru preiskave še poslabšalo.«
— Sodniki Mednarodnega kazenskega sodišča so ZDA zavarovali pred tožilko Mednarodnega kazenskega sodišča (STA, 12. 4. 2019) -
19. 4. 2019 | Mladina 16 | Uvodnik
Bolj nori ko so časi, modrejše voditelje potrebujejo države. Zlasti majhne.